AXELSCHE 15 COURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 14 MEI 1949. 63e JAARGANG No. 63 N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM In beurde het Moderne Robinsons. het begin van de oorlog vooral ge- rog al eens, dat Amerikaanse stenen. Is de vis gaar, dan verwijdert men vel, graten en ingewanden. Na de bereiding van de vis, vult men de stookplaats weer Tunis, tussenstation op de T rans-Sahara-route. en niet pelen. Iets wat vuur vrijwel direct"door omwonerde werd ontdekt was hun ntet mogelijklditrmet beperkte middelen te blussen. Spoedig was evenwel de brandweer,,,van St. Jansteeri ter plaatse die dreigend gevaar voor woningen en schuren wist te bestrijden zodat het onheil mede door de betreffelijke hunstige wind sdoedig was bezworen. Het nablussen van het vlas vergde evenwel nog enige uren. OVERSLAG. Wielrennen. Zaterdag 7 Mei had ter'gelegenheid van de opening van het Mei- of wielerfeest alhier een wielerwedstrijd plaats voor nienwelingen. Aan deze wedstrijd namen 32 renners deel. De uitslag was 1 Moens, 2 Bouchot, 3 Wijngaerd 4 Van Gijsel, Rijkaert, 6 De Wulf, 7 Van Damme 8 De Bossche, 9 De Vetter, 10 Saelens. Voor het erkende C R.L.-diploma (kan- toortypist(e) slaagden de dames M. en T. Francken en R. Jansen te St. Jansteen en de heren G. Gijsel en B. v.d. Lavoir te Hulst. BESTUUR WATERSCHAP. Benoemd totlid van het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, J. Haak te Sluiskil en C. H. M. Plasschaert te^St. Jansteen. SOLISTEN WEDSTRIJD 1949. Door de directie van het Concertgebouw te Vlissingen.uitgeschreven solisten-wedstrijd zal a.s. Zaterdagavond in het Concertgebouw gehouden worden. De heren C. Schijve, muziekleraar te Oost burg en P. de Roolj, dirigent te Vlissingen, zullen als jury-leden optreden. Ongeveer 30 musicus uit alle delen van Zeeland zullen op het gebied van zang, piano, viool, hobo, trombone en accordeon een vreedzame strijd aanbinden. Er zal dit maal uitsluitend op muzikale prestaties wor den gelet en daarnaar worden de punten toegewezen. Sportnieuws. ROOD-W1T—AXEL 5—2. Oranje-ploeg beschikte over voldoende Gemis aan productiviteit oorzaak der beslissende nederlaag. ks de goede wedstrijd, die de speelde en in de eerste helft ook technisch domineerde jr een K N.V B.-official werd ^werd hun in Brabant een iote nederlaag toegebracht, de 3e maal in successie de in rook opgingen. je~gastheren behaalden deze overwinning hoofdzakelijk door hun midvoor, die weer een uitzonderlijke snelheid aan de dag legde en daarvan in de 2e helft op de juiste momenten gebruik wist te maken. Hij is met recht voor de roodbroeken, wat Lenstra is voor Heerenveen„de man, van wie het moet komen". Rood-Wit dat van meet af aan Axel als zijn gevaarlijkste concurrent had be schouwd!— smaakt zodoende het zoet der promotie, terwijl Breskens en Middelburg het kind van de rekening worden Wij zijn niet onsportief, als wij beweren, dat Rood-Wit in deze promotie alles is meegelopen, terwijl bij Axel het omgekeerde het geval is geweest. De oranje-ploeg die als toonaangevend team in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds zovaak de strijd om een plaats in de hogere regionen moest aanbinden, is dan ook niet ontmoedigd. Pessimisten mogen bedenken, dat.er zowel voetbal-leed als -lief bestaat, en welke teleurstellingen en verrassingen de strijd om het landskampioenschap te zien geeft Vergezeld van de supporters-vereniging „A.S.V." en tal van ongeorganiseerde aan hangers maakten we de reis naar St. Wille- brord. Een paar duizend toeschouwers wachtten de komende dingen af, toen scheidrechter Crince de ploegen liet aantreden. Door Axel werden bloemen aangeboden en de gebruikelijke speeches volgden. De gasten wonnen de toss en hadden zodoende een gering windvoordeelhun voorhoede bleek gewijzigd en was van r.n.l.v. d. Velde, P. Verpoorte, Jonkman» Deij en Wieland. Vrij spoedig wist Axel een reeks gevaar lijke aanvallen op te bouwen, waarbij Deij met zijn schoten niet gelukkig was en zijn goede passes onbenut bleven. Na plm. 6 minuten zwermde de hele oranje-voorhoede voor het Brabantse doel en op een voorzet van rechts werd de score geopend (0—1). Rood-Wit antwoordde met enkele aanvallen via hun snelle r.-vleugel, doch onze verde diging zette hem in deze periode vaak schaakmat, terwijl tenslotte de Danschutter paraat was. Zijn collega stopte een kogel van den Engelsman en de roodbroeken forceerden de eerste hoekschop. Axel zette een juweel van een aanval op en na een voorzet van links schoot de midvoor in handen van de doelman. Door grandioos missen in de Axelse defensie ontstond een hoekschop, het leder kwam rakelings langs doel en de ver uitgelopen doelman kon onheil voorkomen, hetgeen slechts uit stel van executie was, want na 21 minuten ontstond uit een vrije trap een scrimmage voor het Ax.-doel, waaruit de linksbinnen de gelijkmaker scoorde (1—1). Axel liet zich heus niet onbetuigd, de spil en zijn partners stuwden het leder goed op. Deij als zwerver deed prachtig werk; de verde diging der roodbroeken kwam danig in het nauw en schoot juist langs eigen doel, waarna een hoekschop door traagheid der oranje hemden zonder resultaat bleef. Bij een vrije trap tegen Axel miste de Brabantse voorhoede royaal, waarna Jonkman goed solospel besloot met een schot, dat gestopt werd. De gastheren drongen enkele hoek schoppen af, doch de bal werd tegen de paal gekopt. Van de Velde kopte achter de Brabantse veste. De gastheren trapten over het verlaten doel 1 Met een aanvallend Axel kwam de rust. Spoedig na de hervatting was de oranj - voorhoede weer in het offensief, doch de diverse geschapen kansen bleven weer on benut. De r.bu ten der roodbroeken, die nu de midvoorplaats bezette, wist na 15 min. door te breken en te scoren (2—1), waarna bij een scrimmage voor het doel der gast- heren te vroeg werd gejuicht voor een ver meend doelpunt. Nadat Deij naast doel had geknald, wist de midvoor der roodbroeken wederom de voorsprong te vergroten (3—1). Axel liet zich niet imponeren en uit ver schillende aanvalleu werd het doel bekogeld, doch zonder succes. De thuisclub werd nu sterker, terwijl de gasten alles op de aan val zetten en hun opstelling wijzigden. De Axelse doelman stopte een verrassend schot van rechts en nadat de Axelse voorhoede weer een kans om zeep had gebracht, knalde den Engelsman hard ever de lat. De veste der bezoekers kwam nu onder zware druk te staan en hoewel de Dan schutter op sublieme wijze verdedigde en lijn bekende doortastendheid aan de dag legde, moest thij tenslotte zwichten na een nieuwe algemene aanval der roodbroeken (4—1). Nog was het zware offensief der Brabanders niet ten eindede Axelse doel man had de midvoor op schitterende wijze een scoringskans ontnomen, doch de referee had een overtreding geconstateerd en de toegekende penalty werd omgezet in een doelpunt (5—1). Nog gaf oranje zich niet gewonnen: Deij forceerde na hardnekkig volhouden een hoekschop, die over de lat werd gekopt, waarna den Engelsman over doel knalde. Onze stadgenoten wisten daarna de achterstand te verkleinen (5—2), en met Axel in de aanval kwam het einde. Scheidsrechter Crince leidde tot voldoe ning. 40 JARIG JUBILEUM „VREDERUST". De psychiatrische inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, waar zovelen ook uit onze omgeving genezing vonden, na heil zame rust, doch anderen daarentegen helaas hun verdere levens moeten slijten, vierde onder grote belangstelling haar 40-jarig bestaan. in de kerk van de Stichting, waar vele autoriteiten en verdere belangstellenden aanwezig waren, opende de voorzitter Ds. de Vries uit Goes de vergadering met het geven van een historisch overzicht. Na een korte pauze werd achtereenvol gens het woord gevoerd, door de commis saris der Koningin in Zeeland jhr. Mr. de Casembroot, een lid van gedeputeerde Staten van- Zuid Holland, de burgemeesters van Middelburg en Bergen op Zoom, ds. Wisse en ds. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom. Dr. S. P. Dee sprak namens de Gerefor meerde Bond van Stichtingen van Barm hartigheid, terwijl ook jhr. Quarles van Ufford en dr. J. J. C. van Dijk waarderende woorden wijdden aan het menslievende werk van allen, die hun krachten in dienst stellen van deze onmiskenbare instelling. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). KONINGINNEDAG. 't Was nog wat onwennig, deze 30e April voor de eerste maal als „Koninginnedag" te vieren. Een halve eeuw viel dit op 31 Augustus, doch de nog zo vers In het geheugen liggende plechtige dagen in Augustus en September '48 hebben daarin een wijziging gebracht. Om 8 uur 's morgens kondigden de geza menlijke padvinders deze bijzondere dag aan, in gesloten formatie marcherend, onder tromgeroffel en hoorngeschal, symbool van eenheid op deze Nationale dag. Na deze mars houden wij pauze tot 's avonds 8 uur en kunnen in die tjjd luis teren naar datgene, wat er in het land gebeurt: „Van grens tot strand door Neder land*. De radio-reportagedienst had het juist aangevoeld, dat het wat onwennig zou zjjn voor Nederland om op 30 April „Koningin nedag" te vieren, daarom hoorden wij uit alle windstreken flitsen van feestelijkheden, hetzij groots, eenvoudig, ouderwets, maar spontaan! Wij leven in spanning „wie de pot zal winnen" en genieten tevens in stilte reeds bij voorbaat van het 2e en tevens laatste punt van ons plaatselijk programma: de avond-concerten. Het Marktplein tegen 8 uur 's avonds» in afwachting van de muziek. Een oude gammele, verveloze, wrakke kiosk, ieder jaar opgelapt met wat bord papier, besmeerd met teer (misschien om hoge kosten te ontlopen nog een eigen product) en bestrooid met scherp zand; misschien zit dan de muziek wel droog.. Een electrische nood-verlichting met los hangende lampen die, wiegend op de frisse Noordewind hun schijnsel verdelen. Een krioelende menigte frites ijsco-etende- zuigende-jeugd, die opgewonden het wan kele zaakje nog verder trachten af te breken, die het plantsoentje, beplant of niet beplant, omwroet in wedstrijd wie de diepste kuilen kan trappen en de grootste helden zijn zij, dte zich zover mogelijk wagen, daarbij wel licht hun Moeder nog opschepend met kapotte kleren, opgelopen in hun wilde spel het hekje te beklimmen. De muziek komt. Directie leden klim men voorzichtig op hun plaats, de instru menten glimmen en het schamel opgekomen publiek zoekt een beschut plaatsje, dicht te vergeten de Hollandse aardap- Zo worden ze tenminste genoemd, uit Nederland komt namelijk, duidt tn eerste kwaliteit aan tten, Hollandse boter, n Hollandse kaas, zijn lucten. En die koopman irhandelt. verkondigt dit luidruchtige wijze, trach- oer en het geschreeuw te overstemmen. iergebracht in een uitge- t voor een deel overdekt tizen bakenen het terrein en liggen, zitten of staan rullen de lucht met hun Marskramers en kleine n koopwaar door schel an te brengen. Geef de e sigaretten, een tuiltje torfje maanzaad, en hij De zaak is klein, de er. Want hij is niet de et. Honderden lopen er iatuur-negoties. Dadels, i, droge broodjes, stukjes m, daaruit bestaat hun de France, een van de Tunis, waar druk gefla- de Europeese bevolking, leitjes hun hoogtepunt, plui maken de hoofd- e kermis. Trams rijden en gierend doorheen, drijders, huurkoetsjes en agens, bespannen met illen de straten vaak tot tegen zes uur. Dan lijkt :le bevolking uitgelopen ioen aan de pantoffel avenues. Fransen, Italia- eren slenteren langzaam In de bar-tjes, die allen tkant open zijn, is geen wordt gedobbeld aan urn een rondje. Op de jeeld. Hier enkele Fran- culerend de waardever- franc bespreken, elders ele Arabieren, die elkaar uit de krant vertellen. Ie vrouwen doen mee rolijke straatleven. Met i de sluier tot onder de eed omhult hen geheel, rkleed dragen zij gewone Het elegante, Parijse meesten verraadt dat n hen pikken 's avonds hun eehtgenoten een rgens een kopje drinken. De Medina, ren, ook de beter gesi de Medina, de Arabische t stadsdeel is omgeven tte wallen en kunstig Hier leven tallozen in woningen en slechts aleizen of huizen, die mozaïeken en kunstig en lopers dekken de •onsteden. Grote ban- ens noden tot zitten en nen zwarte koffie drinkt De Soukhs. liggen de Soukhs, een •kelwijk vormt van het Een warrelige opeen raatjes, die bijna alien de Joden en Arabieren izenden kleine winkel- ar gelang de aard van ze Soukhs in verschil- eld. Zo is er de wijk de koperbewerkers, de makers, de parfumver- anderen. Vaak wordt :nood om in de sche- van de winkel een in. Zonder verplichting Wordt er echter niets lang loven en bieden e vertrekkende klant, mderhandelen met een t verdwijnt, wordt als gedaan, alsof hij de ocht. chtig zijn deze Soukhs. >penneteldoek voor parfums, sigaretten, zilverwerk, kortom, emen. Vooral in de «oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö II. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. «li-J- trtpf Qtpnon dia TECHNIEK.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3