BAMBI DAMESCONFECTIE BE Hout zonder vergunning. Psychiatrische Inrichting „Vrederust" Tweedjassen Costuums Provinc Dninzand-Aanvul W.Z.V.A.T.O. „D £7* <v HET CENTRUM" AXEL TWIJFE Uit onze omgeving. vV Zaterdag 7 Mei, aanvang 6,30 en 9 uur Zondag 8 Mei, aanvang 4,15 uur Maandag 9 Mei, aanvang 8 uur brengen wij U de meest geprezen creatie van Walt Disney Een film van ongeëvenaarde schoonheid vol onweerstaanbare humor, aangrijpende spanning en poëzie in de ware zin des woords. Een openbaring! In multiplane technicolor! Toegang alle leeftijden. Zondag 8 Me Ingrid in ee: Leverbaar zolang de voorraad strekt Amerikaans Balk-, Rib- en Plankhout geschikt voor Vloer- en Zolderbalken, Schuur- en Loodsbouw etc. Verder plaatmateriaal voor bekleding vochtige muren. Ph. HAAK - Bouwplaten Houthandel AXEL Tel. 48 OOSTBURQ Tel. 48 Bergen op Zoom. Geplaatst kunnen worden Wij ontvingen nieuwe zendingen Voor tlEREN een zeer mooie collectie Een film vol Een film van d Ui R.K. AMBAC HULST EN Wij leiden o] Si M E Ti Ti Cf Sc Aanmelden vo school, Houter van 8 30 uur De leerlingen klassen van di Aanvang der Landelijke Opgave gev 1 het nummer wagen. Sc 2. etr amer 1 open klasse). Opgave voor dee secretariaat der L A. den Exter, Aj welke door o onze goedkeur Wij ontvingen onderscheiden! genoten, een r der Maatschap van haar bloei Mr. H. Jhr. M Jhr. M Jhr. D Jhr. Si Koopt Uw zaï de levering va Scherpe p Dooi AXEL. CAND1DAATSTELLING VOOR DE QEMEENTERAAD. ingediend zijn de navolgende lijsten 1. Anti-Revolutionnairen (de candidaten hiervan publiceerden wij reeds eerder). 2. Partij van de Arbeid. C. van Bendegem, P. Hamelink, J. Polfliet, Jac. Dieleman, C. Hamelink, j. v. d. Velde, Fl. de Danschutter, M. den Engelsman. 3. Christelijk Historische Unie. 1. P. J. van Bendegem, 2. W. de Feijter Wzn., 3. P. A. Wondergem, 4. C. Ollebek, 5. J. P. Dieleman, 6. Lev. de Feijter, 7. J. Heljnsdijk, 8. jac. de Feijter Jzn. 4. Staatkundig Gereformeerden (reeds eerder gepubliceerd). 5. Lijst Scheele. A. Scheele, L. de Regt, A. Dieleman, Kijkuit, C. Overdulve, Vaartwijk, P. J. Scheele, J. J. C. Willemsen. 6. Katholieke Volkspartij (reeds eerder gepubliceerd.) 7. Vrije R.K.-lijst. E. K. Misseghers, Jos. van Damme, Fr. Schauwaert, J. P. de Coninck. Bovenstaande nummering geeft de volg orde van binnenkomst der lijsten aan. De nummering van de lijsten hopen wjj nader te publiceren. Voor het candidaatsexamen theologie slaagde aan de Vrije Universiteit dhr. J. Couvee alhier. DÉ TELEFOONKWESTIE. Zoals wij in ons vorig nummer meldden, zouden wij zo mogelijk nog nader terug komen op de gevoerde discussie. Thans hierover nog het volgende: Eerste spreker was wethouder de Putter, die het ongebruikelijk noemde en ook be treurde, dat hij noodgedwongen een van de meerderheid van het college afwijkende mening naar voren moest brengen. Dhr. de Putter hoopte dat de discussie op hoog peil zou worden gevoerd en zijn tegen standers hem op ae door hem naar voren gebrachte gronden zouden bestrijden. Spr. gaf dan eerst een uiteenzetting van het A. R. gemeenteprogram. Van de Overheid wordt verlangd le dat zjj zelf op de Zondag zoveel mogelijk rusten zal in haar vertakkingen. 2e dat ze in haar arbeidswetgeving en in haar concessiën gehele of gedeeltelijke stil stand van zaken voor de rustdag heeft te bedingen. Dit heeft tweeërlei doel: le: Vrijlating van de dag des Heren. 2e het belang des volks te dienen. De grondgedachte, die aan de sociale zijde van dit vraagstuk tot basis strekt, is niet een specifiek Christelijke, maar een algemeen menselijke. Een regelmatig weerkeren van elke werk dag (zonder rustdag) zal de goede en orde lijke gang van de menselijke samenleving verstoren. Als niemand meer prijs zou stellen op enige godsdienstige wijding van een rust dag, dan zou toch nog die rustdag zelf moeten worden gehandhaafd. Dit is een gevolg èn van de ontwikke lingsgang der historie, èn van het Christe lijk stempel dat ons openbaar leven in zijn grotere grondtrekken nog draagt. Hier is dus een eigen terrein van werk zaamheid voor de overheid van zeer ruime omvang, waarbij als richtsnoer geldt, dat Zondagsrust op het publiek en semi-publiek terrein door alle geoorloofde middelen is door te voeren. Dit toch is in 's volks belang. Wat het eerste betreftde vrijlating van de dag des Heren, hierover bestaat in krin gen buiten ons nog al eens misverstand. Wij staan op het standpunt dat de overheid heeft te erkennen dat de Zondag de dag des Heren is en daaruit volgt dat we die dag te heiligen hebben. Wij willen niet dat de overheid daartoe dwingt, hiervoor is een ieder persoonlijk verantwoordelijk. De overheid zorge slechts voor de nodige rust, wijl dit eerste nood zakelijk is om het tweede mogelijk te maken. Op zichzelf heeft de overheid niets anders te doen dan de Zondagsrust te bevorderen. Rechtstreekse of zijdelingse dwang ligt niet op haar weg. Ik zou het hierbij kunnen laten, ware het niet, dat ik wist, dat er onder ons zijn, die mij willen toevoegen dan moeten jullie A. R. 's Zondags ook geen gas, electriciteit en water gebruiken, want daar zijn 's Zondags ook mensen voor nodig. Als men deze redenering hul digt. toont men toch maar weinig van onze A. R. beginselen te kennen. Deze redene ring leidt tot het sabbatisme, dat het niets doen tot de uiterste mogelijkheid poogt door te drijven.£ Neen, wij willen een Christe- telijke Zondag, zoals die door Kuyper en Colijn herhaaldelijk zijn uiteengezet. Daarom zal door elk goed anti-rev. het opzettelijk streven naar verwereldlijking van de Zondag worden tegengestaan, omdat dit een ernstige bedreiging inhoudt voor de Zondagsheiliging en voor het sociaal volkswelzijn. Wij hou den als algemene regel vast, dat ons pro gram niet het onmogelijke vordert, dat we steeds het oog hebben op een Christelijke Zondag en niet op een Wettische Sabbath. Daarom heeft naar onze mening ook een gemeenteraad voor zover mogelijk de Zon dagsrust te bevorderen en te verzekeren. Dhr. de Putter acht het voorstel van B. en W, ook strijdig met hetgeen de Bijbel ons ais Christenen voorschrijft. Na de heer de Putter spraken de heren v. d. Berge en Tollenaar hun standpunt uit, zoals in ons vorig nummer weergegeven. Dhr. Pijpelink zou ook de financiële zijde van dit probleem nog eens onder ogen wensen te zien. Dhr. van Doeselaar acht nachtelijke open stelling der telefoondienst ook zeer gewenst, doch waar hier slechts de keus is tussen openstelling en tewerkstelling op Zondag of handhaving van de oude toestand, meent spr. de nadelen aan de huidige situatie verbonden te moeten aanvaarden waar de Zondagsheiliging voor alles gaat. De voorzitter ziet deze zaak anders en had hier liever geen discussie op theologisch grondslag over gevoerd. Wanneer hier evenwel sprake is van overtreding van Qods woord dan is dit zo'n ernstige zaak dat men hier niet zo maar aan voorbij kan gaan en men dient zich dan alie offers te getroosten en zo nodig zijn leven te geven, in dat geval is het evenwel niet toelaatbaar dat men op een bepaald moment iets aanvaard en iets anders niet. Spr. denkt hierbij o.a. aan de radio. Dhr. C. van Bendegem acht handhaving van de bestaande toestand juist, aangezien een z.i. voldoend aantal doorverbindingen beschikbaar is. Op een vraag van de voorzitter zegt dhr. C. van Bendegem een eventuele automatisering ten zeerste te zullen toejuichen. De voorzitter wijst dan nog op de termijn die nog zal verstrijken alvorens de auto matisering een feit zal zijn en de vele aanvragen voor doorverbinding welke lopende zijn. Dhr. C. van Bendegem ver klaart dit niet te hebben geweten en indien de zaken zo staan het voorstel van B. en W. te zullen steunen. Dhr. de Putter meent dat automatisering hier niet aan de orde is, waarop de voor zitter opmerkt dat de leiding van de ver gadering bij hem berust en hij zelf uit heeft te maken wat wel en wat niet ter zake is. Spr. betreurt het dat niemand op de principiële zijde van zijn betoog is ingegaan en men blijkens de argumenten van de voorstanders ook van het A.-R. standpunt in het algemeen maar weinig blijkt af te weten. Nadat dhr. P. van Bïndegem nog eens de zakelijke kant naar voren heeft gebracht en zegt dat het niet aangaat de mogelijkheid van doorverbinding aan een deel der abonné's te onthouden of te ontnemen eindigt deze discussie en wordt tot stemming overgegaan met het bekende resultaat 8—4 voor het voorstel van B. en W. VERENIGING TOT BEVORDER1NQ DER PLUIMVEEHOUDERIJ IN ZEELAND. Vergadering der afdeling Hulst en omstreken. Deze bijeenkomst vond dezer dagen plaats in „De Koning van Engeland" te Hulst onder leiding van de voorzitter, dhr. H, A. A. baron Collot d'Escury te Kloos- terzande. De voorzitter wees in zijn ope ningswoord op de ledentoename en bepleitte verder medewerking aan de totstandkoming van een levenskrachtige vereniging, hetgeen hij van groot belang achtte, zowel voor onze streek als ter oplossing van de moei lijkheden met de pluimveeteelt. De diverse jaarverslagen werden goedgekeurdde afde ling heeft een batig saldo over '48. De aftredende bestuursleden E. Ferket te Koe wacht en lz. de Feijter Wzn. ie Axel wer den met grote meerderheid herkozen. Bij de gehouden discussie over het selec teren van de kippenstapel werd dit ten zeerste aanbevolen. Met klem werd er op aangedrongen, dat ieder lid in zijn eigen belang hiertoe dient over te gaan. De ophaaldienst van eieren bleek te wen sen over te latenmen zal trachten hierin verbetering te krijgen. Ook werd de moge lijkheid besproken van een bezoek aan de a.s. nazomer te Utrecht te houden kippen- tentoonstelling. Tal van protesten. In de vergadering werd heftig geprote steerd tegen de exportzegels en de aankleve van dien, tegen de voerzegels, enz. Dit alles werd beschouwd als geheel in strijd met de belangen der kippenhouders. Alge meen was men van oordeel, dat deze maat regelen een financiële strop veroorzaken aan deze groep en dat daardoor verliezen worden geboekt. De voorzitter deed toe zegging verbetering te bepleiten bij hogere instanties, daar z.i. deze toestand onhoud baar is. Deze discussie werd bijgewoond door dhr. J. Wisse, assistent-rijkspluimveeteelt- consulent, die de moeilijkheden in den brede besprak, waarna de voorzitter deze druk bezochte bijeenkomst sloot. KONINOINNEDAQ IN ORANGE. Van de burgemeester yan Orange ont vingen wij een tweeledig gedicht, ter gelegenheid van de geboortedag van Koningin Juliana en de 40e herdenking daarvan, getiteld: „Diptyque" en getekend A. R., vermoedelijk van de heer Agis Regord die vorig jaar als afgevaardigde van de burgemeester van Orange de national^ in ons land meemaakte als ct; archiviste. Wel een bewijs, Orange nog steeds met ons meeleeft. DE EXPORT VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Een vrije vereniging is in oprichting. Wij vernemen van bevoegde zijde, da! in een vorige week in gebouw „Esplanada" te Utrecht gehouden landelijke vergadering van exporteurs van consumptie-aardappelen door de meerderheid der aldaar aanwezige exporteurs een voorstel is aangenomen tot het oprichten ener vrije vereniging. Een voorlopig bestuur werd gekozen, dat con cept-statuten en een huishoudelijk reglement zal samenstellen en later aa.i de vergade ring zal voorleggen. Wij vernemen, dat voor Zetuwsch-Vlaanderen in dit voorlopig comité zitting heeft dhr. Oovaert te Oroede. Doel van deze nieuwe landelijke organisatie isr vrije prijzen, vrije export en zoveel mogelijk opheffing der overheidsbemoeiingen. KOEWACHT Brand. Maandagavond ontstone door onbekende oorzaak brand in een vlasmijt op Heikant toebehorende aan de heer O. Hoewel het igde van de ionaiy^g^ VOTstennuis A J 9 II Tfl_Uj - i

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2