AXELSCHE IS COURANT AXELSCHE X COURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 14 MEI 1949. 63e JAARGANG No. 63 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Moderne Robinsons. In het begin van de oorlog vooral ge beurde het nog al eens, dat Amerikaanse stenen. Is de vis gaar, dan verwijdert men vel, graten en ingewanden. Na de bereiding van de vis, vult men de stookplaats weer Tunis, tussenstation op de T rans-Sahara-route. en niet pelen. Iets wat Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 11 MEI 1949 63e JAARGANG No. 62. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Bloemenweelde. Wie het voorrecht heeft gehad de laatste weken een tochtje te maken door ons eigen land heeft kunnen genieten van de overweldigende schoonheid, die het zo zeldzaam milde lenteweer alom heeft doen ontwaken. De tijdelijke opheffing van het rijverbod op Zondag heeft velen, die door de week aan hun werk zijn gebonden, mede in de gelegenheid gesteld, met volle teugen te genieten van hetgeen ons de natuur in dit jaargetijde biedt. Na de donkere schaduwen die de laatste jaren over ons land trokken, ontroert deze kleurenpracht ons des te feller. In Zeeuwsch-Vlaanderen behoeven wij onze schreden slechts buiten de stad te wenden om te genieten bij het aanschouwen van de fris gele velden met koolzaad, dat dit jaar in zó ruime mate werd uitgestrooid en die zelfs bij donker weer de indruk geven alsof de zon schijnt, terwijl hier en daar de kastanjes- en vruchtenbomen onze aandacht trekken. Aan de overkant van de Schelde, op Zuid-Beveland prijken de vele vruchtbomen met hun weelderige bloesem;. Eerst de roomkleurige perebomen, dan de sneeuw witte kersen, die ons aan een winterland schap doen denken, hier en daar vermengd met de weer iets later komende rose bloem- sem der appelen. Hetzelfde imposante schouwspel biedt ons in nog ruimer mate de Betuwe, die in tegenstelling met Zuid-Beveland zo zwaar door het oorlogsgeweld werd getroffen, doch thans weer als van ouds een bezoek over waard is. Het hoogtepunt van kleurenpracht wacht ons echter tussen Leiden en Haarlem. De grote verscheidenheid in kleuren maken deze bollenstreek tot één groot feestterrein. Buiten de talloze velden, met narcissen, hyacinthen en tulpen, de wegen met files at- en aanrijdende auto's, versierd met bloemenguirlandes in diverse kleuren. Eénkleurige, doch ook vele geregen van rood, geel, en donker paarse bijna zwarte „die de nationale kleuren van onze vormen en gretig aftrek vinden, gemeenten de smaakvol aange- issen, gazons en tuintjes, afge wisseld, door de vele «standjes'1 van bloemenverkopers en de kleurige benzine stationnetjes, alles bovendien gefliankeerd door nationale en vlaggen van alle bevriende naties. De reclame, door de bollenhandelaren op allerlei wijze in het buitenland gemaakt, is buitengewoon geslaagd. Niet alleen Belgen, die in zeer grote getale zijn binnengestroomd, doch ook Fransen, Zwitsers, Engelsen, Zweden en Denen benevens vele Amerikanen maken een rit door Nederlands grote tuin. Het bloemencorso, dat op 23 April in de bollenstreek werd gehouden, doet ons denken aan de bekende bloemfestijnen aan de Franse Rivièra. Duizenden bij duizenden bloemen werden verwerkt bij het ombouwen van vrachtauto's, tot reusachtige praalwagens en vele dierfi guren als paarden, kameel, giraffe, reusach tige zwanen en Paashanen, ja zelfs een draaiend varken als reclame van een vlees- conservenfabriek, trokken de belangstelling. Weldadig rustig doet het ons dan weer aan, als we bij afwisseling rijden door een laan, geflankeerd door aloude woudreuzen, met hun fris groene en roodbruine kleuren. De omgeving van Noordwijk onderscheidt zich door kunstig en moeizaam aangelegde mozaïeken, van de kleine hyacinthenbloempjes die het welkom toeroepen, in het bijzonder aan de binnenkomende deelnemers aan de tulpenrallye, terwijl vele andere dienen als reclame en de-namen weergeven van ver schillende Nederlandse waardevolle produc ten. Met de blanke duinen als achtergrond biedt het bollenlandschap hier weer een bijzonder asp ct. Ook onze Koningin deelde in de bloe menpracht, door de hulde, die Haar op deze eerste Koninginnedag in de lente werd gebracht, terwijl de graven en gedenktekens van en voor «hen die vielen* door liefheb bende nabestaanden en dankbare tijdgenoten onder bloemen werden bedolven. Bloemen ook ter viering van de Mei maand in de kerken. Bloemen in lief, bloemen in leed. Bloemen overal. Zaterdag stond Moederdag als vanzelf sprekend even eens in het teken van de bloemen. Door aile straten zag men kinderen lopen met bloemen en planten, om «haar* te verrassen, die dag in, dag uit in de weer is, om haar kinderen te verzorgen en het leven te veraangenamen en die nu op deze symbolische dag tesamen met die kinderen in de huiselijke kring zal genieten van deze schone kinderen der natuur. Een probleem voor de post. Dat in ons landje plaatsnamen meerdere malen voorkomen, zal eenieder wel bekend zijn en het is dan ook niet te verwonderen, dat de nog al eens versmade «Tante Pos* het soms niet duidelijke adres, niet te juister plaatse kan afleveren. Hoewel we heel goed weten en zelf ondervonden hebben, dat de posterijen in deze zich veel moeite getroosten, zal het U na lezing van het volgende wel recht dui delijk worden, met welke moeilijkheden de beambten van ons staatsbedrijf te kampen*" hebben om Uw brief of pakket te juister plaatse te bestellen. Plaatsnamen die tweemaal voorkomen in Nederland zijn er legiowe noemen U hier als voorbeeld een minder bekende: Zwolle, dat behalve Overijsei's hoofdstad ook nog een dorpje is in de buurt van Groenlo. Plaatsnamen die 3 maal voorkomen zijn eveneens niet zeldzaam. Ook hier geven we een voorbeeldRijswijk. We gaan door en doen steeds een greep uit de beschikbare gegevens, omdat een volledige lijst te veel ruimte zou vergen. Katwijk komt viermaal voor, 5 maal zien we Zwarteweg in Neder land. Hoe groter het aantal gelijknamige plaatsjes wordt, hoe gezelliger voor de postAalst komt 6 maal voor. 7 maal zien we o.a. Oudemolen, 8 maal Bloemendaal, 9 maal Nes of de Nes, 10 maal Kampen, 11 maal Bergen, 12 maal Hoorn of den Hoorn. Achterhoek komt 13 maat op de kaart van Nederland voor 14 maal treffen we o.a. Oudendijk aan, 15 maal Hoogeind, 16 maal Zuideinde, 17 maal Beek, 18 maal Haar of de Haar. Het wordt steeds gezel liger, maar we zijn er nog lang niet19 maal komt Loo of 't Loo voor, 20 maal Ham of den Ham, 21 maal Dijk of den Dijk, 22 maal Kerkbuurt, 23 maal Laar of 't Laar 25 maal Bosch of het Bosch. U zult lang zamerhand wel gaan inzier, dat de vraag van de Posterijen om vooral duidelijk te adresseren niet ongemotiveerd wordt gedaan. 't Zand(t) vinden we 26 maal op de kaart, 27 maal komt Westeinde voor, 28 maal Hoek of den Hoek, 29 maal Hoeven, 30 maal Oosteinde, 31 maai Berg(h). Nog moeilijker wordt het nu: Heikant komt 34 maal voor, daarvan alleen 28 maal in de provincie Noord- Brabant! Voortgaande vinden we nog 44 maal het dorpje Heuvel (alweer 28 maal alleen in de provincie Noord-Brabant), 46 keer vinden we Heide in Nederland en om te besluiten vinden we dan nog Broek of het Broek, dat niet minder dan 48 maal op de Nederlandse kaari voorkomt. Dat er eigenaardige namen in Nederland's plaatsnamen voorkomen zal ook niet zo algemeen bekend zijn. Weet U, lezer b.v. waar Muggebeet ligt. Hei is een gehucht in de buurt van Steenwijk. Weet U waar Kikkerij ligt Welnu, dat ligt vlakbij het zo juist genoemde plaatsje Muggebeet. Dat Amerika in de Peel op de Limourgse grens ligt, is waarschijnlijk meer bekend, maar weet U ook, waar Frankrijk ligt (onder Hierden op de Veluwe) en dat we niet minder dan 5 maal Engeland op de kaart kunnen vinden Ook Polen, Denemarken en Oostenrijk kunt U bezoeken, zonder een pas en visum aan te vragen. DE EIFFELTOREN IS GOUD WAARD. De oude zestigjarige Eiffeltoren geniet nog steeds de gunsten van het publiek. Volgens de administrateurs bedroeg de winst die in 1948 gemaakt was 14.400.000 Franse francs. En dit zonder enig kapitaal, daar dit in 1889, dadelijk na het eerste jaar van exploitatie, was terugbetaald, was zeker een uniek feit in de historie van de financien is. De aan deelhouders, wier inleg van 500 francs al 60 jaar geleden werd terugbetaald, zullen dit jaar een dividend van 700 francs krijgen, welk cijfer nog nooit eerder weid bereikt. Op hoeveel kan men de Eiffeltoren schat ten? Antwoord: op 314.160.000francs,vol gens de laatste koers van de Beurs van Parijs. De oprichters hebben 5 millioen Goudfranken in de bouw gestoken, dus ongeveer 550 millioen francs van nu. Een eigenaardig iets is dat het dividend lange tijd in natura, namelijk als entreekaartjes werd betaald. Ook betaalde de toren wei eens helemaal niets aan zijn aandeelhouders uit, want de enorme vlag, die notabene wekelijks door de wind wordt weggewaaid, verslond letterlijk alle winst. «HET TELESCOOP-HUIS". Een Frans ingenieur heef in Grenoble een huis gedemonstreerd, dat in twintig minuten tljds in elkaar gezet kan worden. Het is van hout en kan gemakkelijk door één vracht wagen of wagon verplaatst worden. Ook komen er geen bijzondere kostbare of fijne mechanieken aan te pas en kan het door een paar man in elkaar gezet worden, Het type huis dat nu klaar is, bestaat uit twee delen, die bij het transport in elkaar passen. Het bevat een overdekte ingang, een hall, een woonkamer van 17 m2, twee slaapkamers, een keuken, badkamer met douche en vaste wastafel en een W. C. Zo'n huis komt kant en klaar op een 800.000 Franse francs, en de ingenieur is van mening dat de aanmaak van deze telescoop-huizen in steeds vlugger tempo zal kunnen geschie den en de prijs daardoor zal kunnen dalen. Elke werkdag worden er in de V.S. 23.000 personenwagens en vrachtwagens geproduceerd. De dagelijkse productie is nu even hoog als de totale productie in het jaar 1904. te vergeten de Hollandse aardap- Zo worden ze tenminste genoemd, uit Nederland komt namelijk, duidt - eerste kwaliteit aan m, Hollandse boter, Hollandse kaas, zijn eten. En die koopman ïandelt. verkondigt dit ïidruchtige wijze, trach. :r en het geschreeuw te overstemmen. rgebracht in een uitge- voor een deel overdekt ten bakenen het terrein liggen, zitten of staan illen de lucht met hun Marskramers en kleine koopwaar door schel i te brengen. Geef de sigaretten, een tuiltje irfje maanzaad, en hij De zaak is klein, de -. Want hij is niet de l. Honderden lopen er ituur-negoties. Dadels, droge broodjes, stukjes i, daaruit bestaat hun Ie France, een van de unis, waar druk gffla- e Europeese bevolking, iltjes hun hoogtepunt, ilui maken de hoofd- kermis. Trams rijden en gierend doorheen, rijders, huurkoetsjes en gens, bespannen met len de straten vaak tot egen zes uur. Dan lijkt ie bevolking uitgelopen oen aan de pantoffel- ivenues. Fransen, Itaiia- :ren slenteren langzaam n de bar-tjes, die allen kant open zijn, is geen wordt gedobbeld aan m een rondje. Op de eeld. Hier enkele Fran- :ulerend de waardever- franc bespreken, elders le Arabieren, die elkaar uit de krant vertellen, e vrouwen doen mee olijke straatleven. Met de sluier tot onder de :ed omhult hen geheel, kleed dragen zij gewone Het elegante, Parijse meesten verraadt dat hen pikken 's avonds hun eehtgenoten een gens een kopje drinken. De Medina, en, ook de beter gesi le Medina, de Arabische stadsdeel is omgeven tte wallen en kunstig Hier leven tallozen in woningen en slechts aleizen of huizen, die nozfïeken en lopers onsteden. en kunstig dekken de Grote ban- tns noden tot zitten en aen zwarte koffie drinkt De Soukhs. liggen de Soukhs, een kelwijk vormt van het Een warrelige opeen raatjes, die bijna alien de Joden en Arabieren Izenden kleine winkel- ar gelang de aard van ze Soukhs in verschil- eld. Zo is er de wijk de koperbewerkers, de makers, de parfumver- anderen. Vaak wordt ;nood om in de sche- van de winkel een in. Zonder verplichting Wordt er echter niets lang loven en bieden e vertrekkende klant, mderhandelen met een t verdwijnt, wordt als gedaan, alsof hij de ocht. chtig zijn deze Soukhs. ipenneteldoek voor parfums, sigaretten, zilverwerk, kortom, emen. Vooral in de N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. mp( afpnon Hie Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1