Gwee iïlensen om „Drie mensen" binden op een gegeven ogenblik een nek- aan-.iek race aan met een '39 er Llncoln- Zephir en.... winnen deze, want we zijn het eerst aan de grens. En dan gebeurt het, dat we met sner pend gepiep om 4 uur 35 stoppen bij de controle en dat het blijkt, dat het nog maar 3.35 is. Ezels, die wjj zijnEnfin, 1 uur slapen voor ons alle drie tegelijk, is de beloning. In de vroege ochtend van Don derdag komen wij weer terug In Nederland. Daar is alles subliem in orde. Aan de grens begint het al. Iedereen staat klaar om ons te helpen, en vanaf dat ogenblik is het waarlijk een zegetocht. Breda, Arnhem, Leeuwarden, Noordwijk. Overal verkeersagenten, die een voorbeeld zjjn van vriendelijkheid en correctheid, overal juichende mensen, overal cadeaux en ver rassingen. .Auto's, die niet meedoen, stoppen "om ons te laten passeren, vrachtauto chauffeurs, die wij achteroorljden, gaan helemaal rechts rijden, minderen vaart en wenken ons om ons voorbij te laten gaan. Zelfs ee r tramconducteur in Nijmegen stopt zjjn tram midden op een kruispunt om ons voorrang te geven. En de hele organisatie is prima voor elkaar. Eindelijk om kwart voor vijf komt Noordwijk in 't zicht en om 16 uur 48 eindigt onze eerste Tulpenrallye, juist op tijd, zonder strafpunten, en zelfs zonder te veel vermoeidheid. Jammer alleen, dat de dag, die stralend begon, eindigde met een stromende regen, waardoor de feestelijke versiering van Noordwijk in letterlijke zin in het water viel. Maar de tocht zit er op en zij is goed volbracht. En al hebben we geen prijs ge wonnen omdat de klassementsproeven, die de volgende dag plaats hebben, helaas te veel afhankelijk blijken van trucwerk, zoals gladde achterbanden, éénzijdige remming» enz., toch hebben we voor ons het gevoel, dat wij het er behoorlijk afgebracht hebben. En de Tulpenrallye in haar geheel blijkt een waar succes te zijn, dat voor een niet gering deel te danken is aan de voortreffe lijke organisatie van de R.A.C.West. Wij hopen van harte, dat er nog vele rallyes zullen volgen. Uit onze omgeving. Gemeenteraad van Axel. ZITTING VAN DINSDAG 3 MEI 1948. Oprichting van een badhuis; doorlopende openstelling van de telefoon. Aanwezig zijn alle leden, behalve dhr. Fanoy, d e wegens ambtsbezigheden ver hinderd is. Na de opening door de voorzitter wor den de notulen van de vorige vergadering z.h.s. goedgekeurd. Eer HRtal ingekomen stukken, houdende «idkeuring van enige gemeenteraads- uiten en diverse mededelingen worden msgeving aangenomen. Vervolgens komt de reeds in vroegere ve-^odf.nngen aan de orde geweest zijnde st oetreffende openstelling van het telefoonkantoor aan de orde. Bij een onderhoud met de heer Directeur van het Telefoondistrict werd medeggdeeld, dat binnen de vijf jaren op geen automati sering van het telefoonnet in deze Gemeente mag gerekend worden. Er rest dan niets anders, dan een oplossing te zoeken uit de FEUILLETON mogelijkheden» teneinde aan de steeds meer dere vraag van doorverbinding te kunnen voldoen. Deze mogelijkheden bestaan uit met medewerking van zoveel mogelijk abonné's In de vorm van een bijdrage een doorverbinding des nachts en Zondags bevorderen. Op tal van plaatsen is een zodanige regeling normaal. Een doorver binding des nachts en niet des Zondags veroorzaakt moeilijkheden, daar dan slechts 10 abonné's doorverbonden kunnen worden welk aantal reeds onvoldoende is om dok toren en openbare diensten te gerieven. De derde oplossing is de toestand te be stendigen en slechts die aangeslotenen te laten profiteren van een doorverbinding die ze thans hebben en de anderen die op een doorverbinding reeds lang wachten, laten wachten. Als eerste spreker komt wethouder de Putter aan het woord. Spr. verklaart dat het tot dusverre niet gebruikelijk was en hij ook nu slechts met tegenzin en noodge dwongen een van van de meerderheid van het college afwijkende mening naar voren brengt. Spr. wenst principiële bezwaren tegen de openstelling op Zondag te doen horen. (De plaatsruimte laat niet toe om de vol ledige discussie over dit onderwerp hier weer te gevenindien mogelijk zullen wij dit in een volgend nummer alsnog doen, Red.) Vermelden wij thans nog slechts het volgende Dhr. v.d. Berg verklaart dat van katho lieke zijde de doorverbinding geen beletsel wordt geacht vobr de Zondagsheiliging. De heren Tollenaar, Pijpelink en van Doeselaar sluiten zich aan bij wethouder de Putter. Dhr. P. van Bendegem wijst er op, dat openstelling toch niemand dwingt. Dhr. de Feijter juicht het initiatief van B. en W. tot gebruik op Zondag toe, vooral voor de buitenbewoners. Ook dhr. Wonder- gem steunt het voorstel van B. en W. Dhr. C. van Bendegem was van mening dat het aantal doorverbrndingen voldoende was. Nn uit de toelichting van de voorzitter blijkt dat dit niet het geval is, zal hij even als zijn buurman (dhr. Dieleman) het voor stel steunen. Ook dhr. Scheele acht in het algemeen belang doorlopende openstelling gewenst. Dhr. Kesbeke ondersteunt de zienswijze van dhr. v.d. Berg. Wanneer tenslotte het voorstel van de meerderheid van B. en W. in stemming wordt gebracht, wordt het aangenomen met 8 stemmen vóór en 4 tegen. Ingevolge een verzoek van de afd. Axel der Z.L.M. is aan de politie verzocht scher per toezicht te willen houden op het woon wagenkamp in verband met de beschadiging van gewassen. Voor een schadevergoedings. regeling kan het college geen voorstel doen. Aan een verzoek van de Kath. Z.-VI. Woningbouwvereniging om 10 woningen te bouwen van het aan de gemeente toege kende bouwvolume zal voorlopig geen uit voering worden gegeven. Het woningtekort in deze gemeente is nog zodanig dat niet kan worden overgegaan om een aantal woningen aan een vereniging af te staan, waardoor ook de woningtoewijzing door de huisvestingscommissie tal van moeilijkheden zou veroorzaken. In de verordening betreffende de verma kelijkheidsbelasting worden op verzoek van door;: HUGO BETTAUER. 16) Ik Waarachtig nietIk wou, dat ik zo spoedig mogelijk maar als u mijn boek goedgelezen hebt, moet u toch weten dat ik geen vijand ben van het huwelijk op zichzelf, maar alleen van het huwelijk zoals het geworden is juffrouw Fiöüch heefi me van een toneel stuk verteld, dat u geschreven hebt. Hartwig bloosde tot over zijn oren. Heeft dat goeie kind daar ook over gesproken Ais het u interesseert wil ik er wel een afschrift van geven. Het origineel ligt op het ogenblik in het Kleist Theater. De vierde derectie, wie ik het heb toege zonden. Natuuriijk zal de directeur van het Kleist Teater, de heer Hohlbaum, het net zo min lezen als die andere. Vier maanden lang heeft het stuk in het Vlokstheater gele gen toen ik begon aan te dringen en er persoonlijk naar toe ging was de directeur een en al lof over mijn werk en beloo de hij het beslist in twee of drie jaar te zullen laten opvoeren. Nu bleek, zoals ik direct bemerkte, de man het stuk nog in het geheel niet gelezen te hebben en had hij een heel ander op het oog. Als ik genoeg geld had, dan zou ik het stuk - Drie mensen heet O.S. enige wijzigingen van administratieve aard aangebracht. Gezien de belemmerde werking die de aftrek voor 3e klasse gemeente oplevert bij sollicitatie's voor het onderwijs, zal aan de minister van Binnenlandse Zaken worden verzocht de classificatie op te heffen» dan wel Axel in de 2e klasse te plaatsen. De door de gemeente met rijksvoorschot ten gebouwde woningen, totaal 89, zullen in beheer worden gegeven aan het gemeen telijk Woningbedrijf, terwijl de bevoegdheid tot verhuur aan deze woningen aan het college van B. en W. wordt overgedragen. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten wordt de Salaris- en Loonverordening, vast gesteld door de Raad op 3 Nov. '48, na overleg met de ambtenaren- en werklieden organisaties, herzien overeenkomstig de door Ter gelegenheid van de heropening van het Gotische deel van het Middelburgs stadhuis zal door de Zeeuwse gemeenten een geschenk worden aangeboden. Een bijdrage van 1 cent per inwoner wordt hier voor beschikbaar gesteld. Al deze besluiten worden z.h.s. aangenomen. Een voorstel om een bedrag beschikbaar te stellen voor bodemonderzoek van gron den voor industriële doeleinden langs het kanaal moet worden aangehouden, aangezien de nadere gegevens van de Plalonogische Dienst nog niet z|jn ontvangen. Ingevolge een verzoek van dhr. T. L. Brugge, die een plan heeft overgelegd van exploitatie van een badhuis, dat hij wil bouwen en exploiteren, mits de gemeente een bijdrage geeft in het niet-rendabele gedeelte van deze onderneming, zal aan T. L. Brugge gedurende tien jaren voor de exploitatie van zijn badhuis aan de hand van de uit de boekhouding na te gane exploitatie-uitkomsten een gemeentelijke bij drage in het eventuele exploitatie-tekort te garanderen, groot maximaal f 3000 per exploitatie-jaar, met dien verstande, dat de bruto-epbrengst met inbegrip van' de ge meentelijke bijdrage hierdoor niet zal stijgen boven f9500 per exploitatie-jaar en dat de exploitatie moet geschieden ten genoegen van B. en W. 'Ingevolge voorstel van de heer C. van Bendegem, dat van alle zijden instemming krijgt, zal evenwel eerst nog overleg worden gepleegd betreffende de t.z.t. toe te passen tarieven voor min-vermogenden, grote ge zinnen enz., opdat eenieder in de gelegen heid zal zijn van dit badhuis gebruik te maken. Van de heer M. Dieleman te Leeuwarden zal, met het oog op de bouw van een bepaald aantal duplex montage-woningen in het verlengde van de Bylocquestraat tussen de Bylocquestraat en de Singelweg, ca. 86 A tuingrond worden aangekocht tegen de prijs van fl 1.— per c.a. Hiervoor zal een geldlening groot f 9.000 rente 3 pet. aflos in 20 jaren worden aangegaan. De totalen der vergoedingen en van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over de jaren 1943—1147 (5 jaren) voor de in deze Gemeente bestaande bij zondere scholen worden als volgt samen gesteld a. voor de Chr. Nat. Schoolver. Nieuw- straat te bepalen op f 19 800,79 (totaal der genoten vergoeding is f 26.209,22); b. voor de Geref. Lagere School Spui te bepalen op f 7 219,47 (totaal der genoten vergoeding is f 6.680,61); c. voor de R. K. Lagere School Wal- het op eigen kosten ergens in een goede schouwburg in de provincie laten opvoeren. Nou, misschien gebeurt dat nog wel eens I Krause begon te twijfelen, wist niet wat hij er van denken moest. Medelijden, sym pathie, afschuw maakte zich van hem mees ter. Een motief tot de niets ontziende daad vijf mensen van het leven te beroven Eer gierigheid, zucht om zich te laten gelden drang om zich tot elke prijs een naam te verwerven Doen veldheren het anders En toch zo gaat het nietl Hier was geen sentimentaliteit op hair plaats. En nu aanpakken I Meneer Hartwig. in een van uw feuil letons, nog sterker echter in uw voortreffe lijke roman wijst u op vermetele gedachten. Tot elke prijs, ook als het moet, over lijken. Is dat niet zuiver persoonlijk gedacht? U lijkt me een mens, in staat om, eenmaal in gevaar, te gronde te gaan. Zoudt u instaat zijn uit die denkbeelden de consequenties te aanvaarden Laten we b.v. eens zeggen, mensen te doden» waardeloze, belachelijk overbodige mensen, wanneer hun dood u materiëel voordeel bracht Hartwig werd plotseling doodsbleek. Een koppige, hulpeloze trek kwam er op zijn knap, open gezicht; zijn ogen flikkerden onrustig achter de brilleglazen. Ik begrijp niet goed wat u bedoelt, bracht hij er stotend en kuchend uit. Begrijpt u me niet, meneer Hartwig Welnu, ik bedoel of u zich werkelijk het recht, het hoge zedelijke recht toekent, vijf of mischien nog meer arme domme vrouwen straat teabepalen op f 11.340,12 (totaal genoten vergoeding is f 9.713,72); d. voor de Chr. Nat. U. L. O. Scl Julianastraat te bepalen op f 3.175,90 (tol der genoten vergoeding is f 1.535,45). Een voorstel tot verlenging van lopende kasgeldlening ten bedrage f 175.000 alsmede tot het aangaan van nieuwe kasgeldlening groot f 800.000 de bouw van de toegewezen montage-woi gen, inclusief aanleg van straten e waarmene spoedig een aanvang zal won gemaakt, wordt z.h.s. aangenomen even een wijziging op de begroting 1948. Bij de rondvraag verzocht dhr. C. Bendegem aandacht voor de Buthdijk r de tuinderij van dhr. de Feijter. De o heining moet hier worden gereparee terwijl een trottoir wenselijk zou zijn. Dhr. Pijpelink vraagt hoe het nu slai met de nieuwe brandweerauto, waarop 4 voorzitter mededeelt dat eerst kort geledi de brandweerinspectie de vereiste tekenir gen zijn ontvangen. Bij verschillend! fabrieken is thans prijs gevraagd. Men evenwel op een leveringstermijn van maanden moeten rekenen. De voorzitter deelt tenslotte nog medil dat de datum van de gemeenteraadsverkic zing, die oorspronkelijk was vastgesteld og 15 Juni, thans is gewijzigd in 16 juni, d in verband met de op 15 Juni te 's Herto genbosch te houden paardenkeuring, waai vele landbouwers heen moeten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering RIJWIELDIEF. Op verzoek van de Groeps Commandan der Rijkspolitie, te Kloetinge is dezer dage door de Rijkspolitie te Axel aangehoudei als verdachte van rijwieldiefstal te Kloetngt en Bergen og Zoom gepleegd de te Axt wonende G. P. E. T. Onze stadgenoot, dhr. J. Koster, slaagde dezer dagen met lof voor het examti zwingelen in de Vlassersschool te Koewacht CANDIDATENLIJSTEN. Door de kiesvereniging der Staatkundig Gereformeerde Partij zijn voor de a.sj gemeenteraadsverkiezing de volgende can daten gesteld 1. Iz. de Feijter Wzn., 2. P. Tollenai 3. L. de Kraker—de Witte, 4. Abr. van Wijcl Door de A. R. Kiesvereniging is de v gende candidatenlijst samengesteld voor gemeenteraadsverkiezing op 16 Juni a.s: 1. C. de Putter, 2. J. Pijpelink, 3. M van Doeselaar, 4. M. J. Brandes, 5 Andr.vai Dixhoorn Azn., 6. L. Scheele, 7. K. Riemen 8. P. D. van Alten, 9. D. J. Oggel Jzn 10. Herm. van Luijk. Gezondheid, -N W,& Schoonheid en Bescherming voor^Uv* h uia te doden» om uw drama in de provincie te kunnen laten opvoeren? Hartwig sprong op, omklemde de leuning van de stoel, staarde Krause aan hees kwam het uit zijn keelWat moet wie bent u wat betekent. Dat betekent dat ik u moet aresteren meneer Hartwig, niettegenstaande uw roman mij tpch heus uitstekend bevallen is en ik werkelijk niet precies weet of u drama ten slotte niet van meer betekenis is dan de vijf meisjes, die u naar zich toegelokt, ver moord en beroofd hebt. Doodse stilte 1 Twee mannen stonden tegenover elkaar en keken elkaar strak in de ogen. Hartwig richtte zijn ietwat ineen gedoken gestalte hoog op. Doe uw plicht maar, ik zal kalm met u meegaan, meneer, merifeer Neen, niet Recker, maar inspecteur Krause i Deze kleine komedie was me zelf niet sympathiek maar helaas noodzakelijk. En nu verzoek ik u uw hoed te nemen en voor mij uit te lopen. Hartwig aarzelde, staarde gedachteloos voor zich uit. Vertel u mij eens, ik mag toch in het huis van bewaring voor mijn eigen onder houd zorgen en mijn eigen kleren dragen? Jawel, meneer Hartwig, dat moogt u. Tot uw veroordeling bent u gentleman en om zo te zeggen een gewone staats burger in een cel. Ik zou u willen adviseren maar direct een tas metjde noodzakelijkste dingen mee te nemen. Wij zullen natuurlijk van een taxi gebruik maken. Terwijl Hartwig zwijgend een kleine har. koffer pakte, gingen de gedachten van Kram enkele jaren terug. O, wat begreep hij de; angst goed, die angst voor het gevangenisp het gedwongen bad, erwtensoep en bnr bonen. Niet het arrest, de gevangenis lichamelijke arbeid, het eerverlies zijn imm het vreeselijkste, maar de vilten schoe aan de voeten, het grove, veel te grote hei het jij en jou van de bewakers, het blikki bord met de gedeukte iepel, de latrine. Op voorzichtige vragen, die Krause hei in de auto stelde, gaf Hartwig geen antwoon Vast kneep hij de lippen opeen, alsof hij: nooit meer wilde openen. Slechts op W laatste moment, toen zij de Alexanderplai reeds naderden, zij hjj hees. Meneer Krause, op de een of andei manier straalt uw schunnige detectivez! toch ook iets menselijks uit en daarna ik me wenden met een vriendelijk verzoet Trekt u het reinste schepseltje ter werelj niet mee in deze poellaat u Lotte Fiöhlil er buiten Dat beloof ik u graag zij het dan da Lotte Fiölich door de loop der dingei automatisch daarbij zal worden betrokken Wordt vervolgd.. Dozen en tuben 40-75-90 ct. Hamea, de Hamamells crème van MiJnhardt.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2