Gwee iïiensen om „Drie mensen" JUBILEUM EERSTE NEDERLANDSE COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK. Op 27 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat e n aantal vooruitstrevende land bouwers uit onze streek onder aanvoering van baron Collot d'Escury het belangrijke besluit nam om over te gaan tot stichting van een beo-wortelsuikerfabriek op coöpera tieve grondslag. Niet alleen was deze fabriek van grote betekenis voor onze streek en voor de landbouwers wel in het bijzonder, doch aangezien dit de eerste coöperatieve fabriek in Nederla d was, was het in Z.-Vlaar,de ren genomen initiatief voor geheel Neder land van belang. Ia zekere zin was deze opzet een experimentevenwel een expe riment dat geslaagd kan worden genoemd. Niet alleen is de productie van de Sasse fabriek in de verstreken jaren verveelvou digd, maar ook wordt thans ca. 60 pet. der totale Nederlandse suikerproductie in faorie- ken op coöperatieve grondslag verwerkt. Het spreekt wel haast vanzelf dat de directie dit 50-jarige bestaan niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Reeds nu is een jubileum-commissie onder voorzitter schap van dhr. J. W. Scheele te Bosch- kapelle druk in de weer om een passende herdenking voor te bereiden. Alle leden met dames (en dit is in totaal ca. 1500 man) zullen op 27 Juli worden uitgenodigd voor een bezoek aan de fabriek, waar in een thans in aanbouw zijnde loods van respec tabele afmetingen de gasjen zullen worden ontvangen en een lunch "wordt aangeboden. Door Z.-Viaamse plattelandsjongeren zal een toneelstuk worden opgevoerd, waarin de wordings- en ontwikkelings geschiedenis der fabriek wordt uitgebeeld, terwijl alle leden een herinneringsbord van Delfts blauw zullen ontvangen. Ook het personeel wordt niet vergeten en twee dagen na de officiële viering zal een feest voor het personeel worden georgani seerd, waarbij dan ook een speciale huldi ging van degenen die 25 en 40 jaar in dienst van de fabriek zijn op het program staat. Op de groei en de betekenis van het bedrijf hopen wij nog nader terug te komen. KERKOEBOUW BUITEN GEBRUIK. In verband met onderhoudswerkzaamheden zal de Ned. Herv. Kerk op Zondag a.s. niet voor de diensten kunnen worden gebruikt. De Kerkdiensten zullen nu worden ge houden in het gebouw van de Chr. Be waarschool, Ds. Jan Scharpstraat 1. Gezien de afwijkende uren waarop nu de diensten van de Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerk worden gehouden, raden wij de leden van deze kerkgenootschappen aan de predikbeurten eiders in dit blad nauwkeurig te lezen. CONCERT. Ter gelegenheid van de jaardag van onze Koningin zullen onze beide plaatselijke muziekgezelschappen hedenavond op het Marktplein een concert geven. Om 8 uur zal „Concordia de kiosk (1) betreden en de volgende nummers ten gehore brengen. Wien Neerland's Bloed. Marche du Heros H. Nicholls Gebed voor de Vrede Joh. Strauss arr. J. v. d. Glas Regina, ouverture, Rossini arr. A. Dreissen Aphrodite, ouverture, M. J, Cerfontaine La festa Splendora, ouverture, J. B. Kok arr. P. F. de Kort Wiener Bonbons, wals, Strauss arr. Dreissen De Bas in zijn Sas, mars, A. Dreissen Wilhelmus Valerius Hierna zal de Chr. 'Harmonie „Hosanna" het volgende programma uitvoeren: Wiihelmus Hou doe, mars, P. B. Bisselink Après la Tourmente, ouverture, Gaudefray Maskerade, fant.-ouvertu'e. G. H. Boedijn Judex uit „Mors et Vita", Ch. Gounod De Vogelkoopman, C. Zeiler Wien bleibt Wien, mars, J. Schrammel Slotkoraal. TONEELVERENIGING „K. T. C." „Getf mij Uw hand", door Wim Dumont. Voor een beide malen flink bezette zaal van „Het Centrum* gaven bovenstaande dilettanten Dinsdag- en Domderdagavond als laatste stuk in dit seizoen het reeds gemelde toneelspel in 3 bedrijven en 5 taferelen. Het jonge meisje Ansy de Rooy, die reeds lang voor haar blinde zusje Greetje heeft gezorgd, ziet hiertoe niet langer de moge lijkheid, waartoe zij in wanhoop door ver drinking haar leven wil beëir.diger, doch een jong rechercheur voorkomt dit onheil. Spoedig maken we kennis met de oorzaak van het leven dezer jonge meisjes in een armoedig kosthuis buiten gezinsverband. Hun vader, die eens een bekend toneel schrijver was, werd 18 jaar geleden ver dacht van een moord op zijn uitgever. Daar hij geen mogelijkheid zag om zijn onschuld met bewijzen te staven, besloot hij te vluchten en leidde sindsdien een zwerverslevenzijn vrouw stierf van ver driet. De zwerver, Willem Boogert geheten, vertelt zijn levenstragedie aan een nieuwe vriend in hetzelfde kosthuis, waar ook zijn dochters verblijven. Daar Ansy ook aan toneelschrijverij doet, besluit hij haar te helpen, over zijn verleden zwijgt hij zoveel mogelijk de dochter heeft van de juiste verhouding geen vermoeden. De minnaar van Ansy, de rechercheur Max van Gent, die stukjes en brokjes van het raadsel heeft vernomen, smaakt na knap speurdrrswerk het genoegen, het mysterie op te lossen en vader en dochters weer bijeen te brengen, terwijl de werkelijke moordenaar, die meer dere andere levens vernietigde, zijn gerechte sjraf niet ontgaat. i^Bij een beschouwing over spel en spelers kan men zich slechts verheugen over hun goede prestaties wij kunnen gerust zeg gen de beste tot nu toe. Het spel was rustig en beheerst en uit alle scène's was de goede regie merkbaar en zowel bij de zware, maar goed vertolkte hoofdrol van Willem Boogert als bij het bescheiden rol letje van Greetje. Het publiek was blijkbaar ook onder de indruk van de avances van „K.T.C.", want er was een behoorlijke aan- dacht, dit niet het minst toen het mysterie zijn oplossing naderde en de rechercheur in een door spel en articulatie goed weer gegeven analyse verslag deed van zijn detective-werk. Vermelden wij nog, dat de voorzitter, de heer Van Riel, het openings- en slotwoord sprak en dankte voor de medewerking bij de opvoering van dit stuk waarvan de première voor Zeeland ging onder vonden en dat beide avonden werden be sloten met een gezellig bal. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat) Voorm. 10 30 uur leesdienst en nam. 5 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm 10 uur en nam. 2 30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jai Scharpstraat 1.) Voorm. 9 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Kerk te Zoulespui. Nam, 5 uur Ds. D. j. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leesdienst. KOEWACHT. Auto-ongeluk. Ter hoogte van Boschdorp alhier op de Emmabaan kwam een personenauto tenge volge van een stuurbreuk op een schuurtje terecht. De autobestuurder die totaal ver rast was, kon niet tijdig meer remmen en vloog met zijn wagen va a de weg al. De inzittenden hadden zich tamelijk gekwetst en 2 artsen werden spoedig ter plaatse geroepen. De materiële schade was riet gering. OVERSLAG. Wielrennen. Ter gelegenheid van de kermis had te Walderdonck (Wachtebeke) een wielerwed- slrijd voor nieuwelingen plaats, waaraan ook onze plaatselijke renners Wijngaerd en de la Ruelle deelnamen. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 26. Reeds vjmaf de eerste ronde ging van Viierberghe (Stekene) aan de haal er. wist hierbij 4 minuten voor sprong te behalen op de hoofdgroep. De 2 Overslagse renners Wijngaerd en de la Ruelle samen met van Gijsel uit Clinge zetten.een verwoede jacht in op de vluch ters. Bij het ingaan van de derde ronde was de voorsprong verminderd tot een halve minuut. De la Ruelle welke niet ge heel was hersteld van een val welke vorige Zondag had plaats gehad en waarbij hij zich danig had bezeerd, kon het tempo niet bijhouden en moest een 600 ta! metfrs lossen. De laatste ronde werd de vluchter van Viierberghe door Wijngaerd en van Gijsei ingehaald en kwamen ze alle drie in sprint aan. De uitslag was: 1. Armand Wijngaerd. 2. van Gijsel (op een half wiel), 3. van Viierberghe. 4. de la Ruelle. 5. Celie (Wachtebeke). Mei- en wielerfeest. Het Overslagse feestcomité en de wiel rijdersclub „Vrij en Vlug* heeft thans het feestprogramma klaar voor 7, 8 en 9 Mei a.s. In tegenstelling met vorige jaren begint het feest thans op Zaterdagmiddag in verband met een nieuwe wielerwedstrijd. Het feestprogramma ziet er als volgt uit Zaterdag 7 Mei. Des namiddags wieler wedstrijd voor nieuwelingen tot 17 jaar hij café P. de Wijn te O/rrslag (Wachtebeke). Het parcours is 8 ronden van 7 km. lopende Overslag-Ramonshoek-Overilag-Kruisstraat. Tijdens de kous vers:ag per microfoon, Zondag 8 Mei. Om 11 uur Plechtige H. Mis in de parochiekerk. Na de Hoogmis opening der kermis (kramen, schommels, molens, zalen enz Des namiddags optocht door het dorp van 9 muziekgezelschappen (2 van Moerbeke, 2 van Wachtebeke, West- dorpe, Assenede, Koewacht, Wynckel, St. Kruis en Overslag. Na de optocht prijs- schieting op de liggende wip. Drs avonds tombola door de club „Vrij en Vlug" met 25 000 frs. prijzen. Trekking onder nota rieel toezicht. Prijzen te bezichtigen in café M Celie. Verder'bal, muziek en andere vermakelijkheden. Maandag 9 Mei. Om 10 uur plechtige dienst voor de overledenen der parochie. Daarna opening 3e feestdag. Des middags wielerwedstrijd voor nieuwelingen tot 17 jaar over een afstand van 50 kmgegeven door de wielerclub „Vrij en Vlug". Inschrijving bij F. l'Ecluse. Eindsprint aan café „De Sportwereld. Na d" w dstrijd prijsbolling en pr?:schieting op de liggerdo wip. Na 6 uur verder ba1, mu*kk enz. tot stuiting. SLUISKIL. Toneeluitvoering. Voor een stampvolle zaal presenteerde Zondagavond de. Toneelvereniging „Sempre Avanti" het toneelspel „Leontientje" van de bekende Vlaamse schrijver Felix Timir er- mans. Het eerste tafereel zet al direct goed in met de scène van Leontientje en de jeug dige Isidoor, die het meisje niet ongenegen is en die steeds onder voorwendsels de klokktw nkel van vader Gommaer betreedt, waarbij blijkt, dat de door hein ter repa ratie aangeboden uuiwerken niets mankeren. De verontwaardiging van papa, toen hij de jongelui betrapte en bemerkte, dat zijn reine dochter omgang had met een „geus", werd zeer natuurlijk tot uitdrukking gebracht en verwekte veel hilariteit. In deze scène was ook goed de oude speelman. De pastoor, broer van Gommaer wordt in deze kwestie om raad gevraagd en hij weet met veel tact zijn nichtje tot spreken te brengen. Ook in een rustig gesprek met de jongeman tracht hij hem de nood zaak aan te tonen, tot het geloof van het meisje over te gaan. Isidoor kan hiertoe niet besluiten. „Ik zie God in alles', zegt hij, en kan zich niet verenigen met de dogma's en de waarheden, waarvan de Kerk plechtig heeft verklaard, dat zij door God zijn geopenbaard en derhalve door de mersen moeten worden geloofd. Hij veriaat de plaats, Leontientje verbreekt met schreiend hart de relatie's. Zij stort in en een korte ziekte maakt een einde aan het leven van deze reine ziel. Er wordt in dit stuk sterk spel gegeven. De verwachtingen die wij hadden van de titelrol zijn niet beschaamd, ja zelfs over treffen. In haar angst voor haar vader, haar aanhankelijkheid aan Heeronkel, haar guitig en ernstig spel, was Leontientje niet te ver beteren. Een mooie scène gaf zij in de kapel met de oude Mieke Zand, die intus sen een prachtige creatie vormde als oud vrouwtje (uitstekende grime). De sterfscène in het laatste tafereel, waarbij Heeronkel haar bijstaat, werd zeer fijn gespeeld. Voor de komische noot zorgde Sofie, de meid, in haar resoluut optreden tegen de kalme pastoor en haar gekijf met de wijn handelaar Van Mol. De korte rol van Dr. Bos werd waardig veftoIkU Zonder één speler achter te stellen, moeten wij verkla ren, dat het geheel een vage vertolking was FEUILLETON door;: HUGO BETTAUER. 15) In precies dezelfde foor, zij het dan ook in ander handschrift en met andere zins wendingen, schreven ook de dames Möller, Müller en Cohen. Zij allen legden de nadruk op tuar eenzaamheid, beweerden naar men zegt knap te zijn, spraken van tienduizend tot twaalfduizend Mark, van uitzetten en gespaard geld, van verlangen naar huiselijk geluk en de wensch, tyn een trouw en voorbeeldig echtgenote te zijn. Diep ademhalend leunde Krause achfer- over in zijn stoel, legde de hand op het voorhoofd, lachte zijn boosaardig lachjp, sprong toen op, stak de vijf verradelljke brieven in zijn binnenzak bracht de schrijf tafel weer in orde en trok zich met zijn bezit in zijn kamer terug, nadat hij ded.ur van de woning weer had geopend. In de kamer der wed. Armbruster echter liep hij met grote passen op en neer, bleef van tijd tot tijd bij het raam wanneer men de opening in het donkere hol zo althans mocht noemer, staan, bekeek een van de brieven opnieuw, maakte grimassen, trok al'*, denkbare plooien in zijn gelaat en ver zonk minuten lang in diep nadenken, om dan weer opnieuw te beginnen met zijn wandeling door de kamer. Tot hij hoorde hoe buiten de deur geopend werd en schreden op het portaal weerklon ken, om in de kamer van Hartwig te ver dwijnen. Krause wachtte een minuut, nam toen hoed en stok, sloop onhoorbaar uit de woning, wachtte op de corridor weer een oogenblik, trok aan de bel en zeide, nog vóór Hartwig de deur opende, in zichzelf: het spel kan beginner. 1 Een onderhoud met de moordenaar. Is meneer Thomas Hartwig thuis Dat ben ik zelf. Met wie heb ik het genoegen. Mijn naam is Recker, neemt u mij niet kwalijk, als ik stoor, maar Oh, meneer Racker 1 Ja ik ben op uw bezoek voorbereid, daar ik vanmiddag toe vallig juffrouw Fröiich ontmoet h*b. Komt u binnen. Aanbieding van een stoel en een sigaret, hetgeen dankbaar geaccepteerd werd. Juffrouw Fröiich heeft me verteld, dat u zich voor mijn werk interesseert. Komt zel den voor en is daarom voor mij des te vleiender En mijn roman hefft die dame u ook in handen weten te drukken. Nou u hoeft hem niet te lezen, maar bij de anti quair zult u er wel geen dubbeltje voor krijgen. Meneer Hartwig lachte luid en vrolijk en niet alleen zijn mond lachte, maar ook zijn blauwe, kinderlijke onschuldige ogen achter het lorgnet. Meneer Krause !ach(e minder spontaan, zelfs ietwat gef j'ceerd mee. Meneer Rccker, ik meen u toch ai eens eerder te hebben gezien, srnk Harw'g tot zijn bezoeker Ja, u komt me ook bekend voor, was het antwoord van Krause, Halt, hebben we gisteren niet elk met een huilt nd kind op de arm in .de Elzasserstrait tegenover elkaar gestaan Juist," dat was het 1 En beide mannen lachten en kwamen zo het best over hun eerste verlegenheid heen. Uw boek heeft me zo geboeid, meneer Hartwig, dat ik het aan één stuk doorgele zen en daardoor mijn lunch vergeten heb. De dwingende logica, waarmee u het moei lijkste van alle problemen, het huwelijks- vraagstuk, oplost, de moed, waarmee u de hand legt op wonden die iedereen pijn ver oorzaken en die iedereen loochent, de voor treffelijke millieubeschrijving, de zuivere mooie stijl alle achtingIk heb me er alleen sterk over verwonderd, dat niet een van de grootste Duitse uitgevers beslag op dit werk heeft gelegd. Om Hartwig's lippen kwam 'n harde trek. Beslag heeft gelegd I Die is goed I Een jaar lang is het manuscript van de eene uitgever naar de andere gegaan. Het werd met enige onverschillige frasen geretourneerd. Geloof maar niet, dat een van de met werk overladen lektoren zich zelfs maar de moeite getroost geeft om het door te bladeren. Ten. slotte leerde ik door een toeval de gebroeders Merker in Brunswijk kennen, die daar een kleine uitgeversmaatschappij hebben. En daar beiden het in hun huwelijk niet bijster getroffen hadden, interesseerden ze zich levendig voor mijn roman en namen hem. Maar ze hadden niet genoeg geld om de geweldige druk- en papierkosten alleen te dragen. Ik moest de rest va" mijn vaders erfdeel opofferen om mijn werk in eenaller- miserabelste uitvoering te kunnen laten ver schijnen. En nu ligt het sinds een jaar onbewegeli'k bij de boekhandel. Ik geloof niet, dat er van de vijfduizend bedrukte exemplaren al driehonderd zijn verkocht. Wie geeft er ook trouwens voor een boek in een dergelijke uitvoering en nog wal van een totaal onbekende auteur een naar verhouding vrij groot bedrag uit ?j Krause knikte. Pech, geweldig pech 1 Want de roman is een meesterwerk, dat staat als een paal boven water. Spelen uw eigen ervaringen er wellicht ook een rol in, als mijn vraag niet te onbescheiden is? Hartwigs gelaat nam een harde en afwij zende uitdrukking aan. De eeuwige strijd bij ons thuis, het drama van mijn eenige zuster, die zich van het leven beroofde, omdat zij de ellende niet langer verdragen kon, mislukte huwe lijken van mijn vrienden, dat is voor mij genoeg ervaring. Dus dan zal u weitot de eeuwige celi batairs behoren. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2