AXELSCHE M COURANT Koninginn&dag. F a< keiine bij abonnernen', Axel. ZATERDAG 30 APRIL 1949. 63* JAARGANG Nu. 59. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM „MIJN NAAM IS JULIANA". Op 30 April 1944 hield H. K. H. Prinses Juliana ver van Haar volk een radio rede lot het Nederlandse volk, die we ontlenen aan het zo juist verschenen boek: „Mijn raam is Juliana", dat wordt uitgegeven door N.V. Gebr. Zomer «5c Keuning te Wageningen. De titel is ontleend aan de eerste woorden die Prinses Juliana voor de microfoon gesproken heeft, toen zij zich voorstelde aan het Canadese volk, met de woorden „My name is Juliana". Dit boek bevat totaal 120 redevoeringen, die H. M. Koningin Juliana als Prinses of Koningin heeft uitgesproken, in Nederland, Canada, Amerika, West-Indië, enz. De rede luidde als volgt: Het is een jaar geleden, sedert ik het voorrecht heb gehad op mijn verjaardag tot U te spreken, een jaar, waarin zeer veel plaats vond aan gebeurtenissen van levens belang voor de wereld, als ook voor velen persoonlijk. Wij zien de ontzaglijke tegenstelling van aan de ene kant de duisternis van 's vijands wanhoop en de dagelijkse nieuwe misdaden, die daaruit voortkomen en aan de andere kant het door de duisternis brekende, voort durend sterkere licht van de naderende overwinning. Maar ais men terugdenkt aan een jaar geleden, dan is de slotsom nu eenmaal er Is niet dat gebeurd, wat wij gehoopt hadden. En toch wordt er alom met grote kracht gewerkt aan uw bevrijding. Ik ben zelf voortdurend in de gelegenheid getuige te zijn van het geweldig aandeel van Amerika in deze ontzaglijke taak. Toen ik rondreisde hier in Canada en de Verenigde Staten en ook bij gelegenheid van mijn onvergetelijk bezoek aan de West, en enkele daar omliggende landen, heb ik met grote dankbaarheid kunnen ervaren, dat de namen „Neder'and" en „Nederlander" nooit in hoger aanzien zijn geweest. En hoe trots maakt het ons, want het is door werken, dat ons land en volk zich deze belangrijke plaats heeft verzekerd. Eendrachtig en machtig temidden van be vriende naties, zult gij staan in het bewust zijn, dat in samenwerking met elkander de waarborg ligt voor een bljjvende vrede. Velen onzer bondgenoten,waaronder jongeren in grote getale, heb ik gesproken en ik heb kunnen constateren, hoe de besten onder hen in deze wereld buiten bezet gebied, die waarlijk bereid zijn hun leven te geven, zich toch bewust zijn, hoeveel minder groot hun aandeel kan zijn dan van hen, die onder de bezetter leven en hoe zij tot hen opzien. Zoals ik zeide, had ik het voorrecht de Staatsdelen Suriname en Curasao te bezoe ken en wat ik daar gezien en vefnomen heb, heeft mij vervuld van de grootste een heid van ons Rijk. In alle plaatsen wapperden de Neder landse vlaggen, van ieder gebouw, van leder huis, werkte men voor de bevrijding van Nederland en Indonesië met alle mid delen, die ten dienste staan. Trots op het land, waar zij zijn geboren, of waar zij vele jaren hebben doorgebracht, vormen zij de vertegenwoordigers van vele en verschil lende vormen van beschaving, in deze tijden het vrije deel van ons Koninkrijk, bewust van de verantwoordelijkheid, die op hen rust in de grote strijd voor vrflheid, vertrouwende in de toekomst, die ons Koninkrijk tegemoet gaat. De harleiykheid van de ontvangst, dh ik daar heb mogen ondervinden zal ik nimmer vergeten. Moge de tijd spoedig komen, dat ik ook een bezoek kan brengen aan Indonesië, om aldaar, wanneer een einde zal zijn geko men aan de onderdrukking, dezelfde geest van krachtig samenhoren te ervaren. Ons Rijk is machtig en sterk een grote toe komst ligt voor ons En hierbij denk Ik speciaal aan de jonge ren, op wier schouders de eervolle en belangrijke taak rust om die te verwezen lijken. Zij zullen deze bouwen in een een drachtig samenwerken, tot welzijn van land en volk. Laat hier een volk herrijzen, wijzer, schoner, Dan toen het neerdaald' in het doodsgebied, Dat van Uw aard' opnieuw een vrij bewoner Staag naar de kim van Uw voleinding ziet En nu, vijf jaar later vieren wij weer in vo"e vrijheid d^ze da", dnch nu riet meer als de verjaardag van Prin*fs Juliana, maar als „Koninginnedag*. Als het kan nop inniaer voelen wij ons verbonden aan Haar, die de naam „Juliana" draagt. Wij weten de Kroon gedragen door een vorstin, die de wereld in de somberste uren heeft gekend, maar zien de troon geschraagd door trouwe onderdanen, die met de Koningin samen leven en werken We zullen vandaag mèt de Koninklijke familie in het Stadion te Amsterdam het grote feest vieren van Briels, ten bate van het kind. „Wie wint de pot.* Duizenden in het Stadion en tienduizen den bij de radio, maar allen tezamen, want „Eendracht maakt Macht*. Op afbetaling. Nu het geld in handen van de consu menten schaars begint te worden, neemt tengevolge daarvan natuurlijk de koopk:acht af. Dit verschijnsel komt o.m. tot uiting in de wederopleving van het reeds van voor de oorlog bekende afb»ta!irgs-systeem. De omzetten van de afbetalings-bedrijven lopen dan ook weer zeer snel op. Bona-fide afbetalings-bedrijven kunnen bij de afnemende koopkracht een uitkomst zijn voor de verbruiker bij de aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen, die ineens niet betaald kunnen worden. Mala-fjde bedrijven daarentegen misbruiken de geringe koop kracht van de adspirant-kopers en brengen deze in steeds grotere moeilijkheden. Enige zaken die de volle aandacht ver dienen van de verbruiker, die tot koop op afbetaling wil overgaan, zijn: a. dat geen artikelen worden gekocht waarvan de gebruiksduur korter is dan de afbetalingstermijn. Dit geldt vooral bij aan koop van 2e handsgoederen (voornamelijk kleding, schoeisel, meubilair. b. dat niet gekocht wordt boven de draagkracht, zodat de afbetalings-verplich- tingen regelmatig kunnen worden nageko men. Het verschijnsel doet zich nl. voor dat men, omdat het op afbetaling gaat zich laat verleiden goederen te kopen in een luxere uitvoering dan men normaal zou hebben gedaan, b.v. een luxe fiets in plaats van een standaard-rijwiel, dure radio's, zoals pick-ups ed. c. dat men er nauwkeurig op toeziet, dat de geoorloofde prijs plus geoorloofde afbetalingsvergoeding wordt berekend. Ais normaal mag worden aangenomen 11 tot 12 pet. rente per maand. 1. Als men normaal koopt wordt soms in meerdere winkels nagegaan, waar de prijs het voordeligst is. Bij koop op afbe taling blijft dit (concurrentie) veelal achter wege. Een koper op afbetaling blijft meestal bij één en hetzelfde afbetalingsbedrijf en gaat niet de markt verkennen. Dit geldt temeer voor zogenaamde col- portagebedrijven. Hier wordt de „koper op afbetaling* aan huis bezocht, zodat hij niet eens naar de winkel behoeft'te gaan. Iedere prijsvergelijking blijft dus achterwege. Deze colportage komt veel voor in de minder koopkrachtige buurten. Dikwijls gebeurt het, dat nog tijdens de termijn van het bestaande contract weer een nieuwe overeenkom t wordt afgesloten, zodat de koper nooit van de afbetalings-verplichtin gen afkomt. Dit is een gevaarlijke tendenz, omdat men zodoende „gewoonte-koper* wordt en niet wacht tot een koop noodzakelijk is. Er bestaan mala fide bedrijven, die de geringe directe koopkracht misbruiken. En b.v. geen afschrift van het koopcontract geven of een te hoge basis prijs berekenen. En daarop nog een te hage rente. Als er geen schriftelijk afbetalingscontract bestaat mag maar 5 pet. rente per jaar van het restant worden berekend. Ook gebeurt het wel, dat oningevulde koopcontracten worden ondertekend, iets, wat natuurlijk onbezonnen is, doch een fout, die niettemin onder mlrder o-twikk'l- den vaak wordt begaan. Om excessen tegen te gaan heeft de overheid in October 1948 de „Prijzen- beschikking Verkoop op afbetaling* in wer king gesteld. Deze nieuwe beschikking legt verband tussen de hoogte van de rente en de termijn van afbetaling. Ze schrijft bovendien voor, dat de koper een dcor de verkoper onder- tekeid afschrift van d? afbetalings-overeen- komst ter hand gesteld moet worden. Hieriu moet o.m. zijn opgeromen een specificatie van de transactie en het plan van de afbetaling. Wte dus gebruik wil maken van het afbetalingsrysteem, dat vooral voor dege nen, die plan maken binnen afzienbare tijd in het huwelijksbootje te stapper, zo bijzon der aanlokkend is, wer.de zich vooral tot een degelijke, bekende firma. Men heefl dan alleen genot van de op deze gemakkelijke wijze verkregen goederen, en zal zijn uit gegeven geld niet beklagen. DE NIW1N- RlMBOEKISTENACTIE. Rimboekisten-actie voor jongens op buitenposten start 1 Mei. Over enkele dagen zal'de NIWIN-Rimboe- klstenactie starten. De bedoeling van deze actie, die wordl gevoerd in samenwerking met de ba d Nederland Indonesië, Kath. en Prot. Interkerkelijk Thuisfront, is, dat iedere buitenpost in Indonesië van de NlWiN een rimboekist ontvangt met als inhoud een kcff;rgraminofoon met 25 platen, 3 gecom bineerde dam-, schaak- en dominospelen, een boek hersengymnastiek, een voetbal met extra binnenbai, volleybal met extra binnenbal, een badmintonspei, een.tafeltenr is set, een monopoiy-spel, een voetbaipomp met nippel en een gasolinelamp. De kosten van een kist bedragen f410,—. De plaatselijke NlWlN-comité's zulien dit bedrag bijeen brengen door de verkoop van coupons van f 5.f 2 50, f 1,en f0,50. Het is de bedoeling dat minstens 1000 rimboeklster. zullen worden gezonden naar de mannen op de.,voorposten om.,hen te helpen de spanning en eenzaamheid diage- lijk te maken. BEGROTING LANDBOUW-EGAL1SATIE- FONDS 1949 HERZIEN. Oorspronkelijk tekort met 132,6 mi'lioen gulden verminderd. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in een nota van wijzigingen aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal over de begroting 1949 van het Lanabouw-E^alisatiefonds medegedeeld, dat ten tijde van de indiening van de oor spronkelijke begroting niet voldoende inzicht kon worden verkregen in de financiële verwachtingen voor 1949. Immers op dat tijdstip was het overleg nog gaande over de door de Regering te volgen loon- en prijspolitiek, waarbij de kwestie der subsi diëring van levensmiddelen een belangrijke plaats innam, in de gewijzigde begroting is r» kening gehouden met de meest recente gegevens, uitgaande van het tegenwoordige beleid ten aanzien van de subsidiëring en de distributie van levensmiddelen, zodat een voor dit ogenblik zo juist mogelijk beeld van de in 1949 te verwachten financiële resultaten kan worden gegtven. Het spreekt vanzelf dat een wijziging in ae subsidie politiek een belangrijke invloed zal hebben op de eindcijfers van deze begroting. Het oorspronkelijk geraamde tekort van f 359 333 0ÜÜ is teruggebracht tot een bedrag van 226.750 000, hetgeen ten vermindering betekent van f 132.583.000. Deze vermin dering is voornamelijk verkregen ten gevolge van het streven van de Regering de last der subsidies geleidelijk te verminderen. De opheffing van de zgn. bakkerstoeslag geeft besparing van 43 millioen gulden. Daar staat echter tegenover, dat de verlaging van de melkprijs voor de consument van het Fonds een hogere uitgave vergt van naar raming 18 miliioen gulden. Zeer belangrijk voor het eindsaldo van de begroting is ook de lagere raming Van de inkoopprijzen van granen. Alleen al voor de veevoedersector maakt dit een voordelig verschil uit van 43 millioen gulden; voor broodgranen van 20 millioen gulden. DE POT IS VOL! Alle loten van de nationale loterij voor het zwakke kind, verbonden aan het ganzen bordspel „Wie wint de pot??* op Konin ginnedag, zijn verkocht. Recordhoudster in de verkoop van deze loten Is mevrouw A. D. M. van Heemskerk van Beest—van der Hagen, die met haar staf na 17 April in 10 dagen tijds 83 000 loten heeft verkocht. Hij wel. We zagen hem lopen omdat hij opviel door zijn onwennigheid. Traag schuifelde hij tussen de mensen door, die haastig hun weg zochten over het irottoir in de grote stad. 't Was geleden, dat hij zo'n drukte had gezien. Wanneer was dat ook weer? Was het niet bij de aankomst? Teen waren ze op de kade zo van de boot in een Puck gestapt, die hen dwars door een stad had gereden. Ze wisten toen niet waar naar te kijker, zoveel nieuws als er was. Al die vreemde kraampjes met hun half-duttende eigenaars, die rare dritwieletijes met een zitbank voorin, waarvan hij later hoorde dat ze betja's heetten of die echte palm bomen, die je zo nu en dan iangs de weg zag staan. Ja 'I was al lang geleden. Ze waren toen direct naar buiten gegaan en werden gelegerd in een stelletje bijeenstaand? hou ten huisjes temidden van onmetelijke rijst velden. Mooi had hij alles gevonden, 's Avonds had hij in zijn eentje uit zitten kijken over de rijstvelden. De avonden waren vol rumoer, en je or*n £!rg°n er van suizen. Die krekeis sjirpten zo door dringend, dat je oren er soms wel eens pijn van deden. En dan die kwakende kikvorsen, die altijd een koor vormden. Als er eentje begon, deden er direct tien tallen mee. Maar dat was ook al lang gele den. Nu hoort hij al die dingen niet meer en helemaal niet meer nu in de grote stad zit. Vaak hadden hjj en zijn kamer? en er ovzr gesproken, over de stad. Daar had je bioscopen en gezelligheid. Daar was het leven. Op de buitenpost zag je nooit eens iets anders, iedere dag was hetzelfde als de voorgaande. Je ontmoette steeds dezelfde mensen, dag in dag uit. En waarom die anderen wel in de grote stad, zo hadden ze gekankerd, waarom kon er niet eens geruild worden Toen hij werd overgeplaatst, hadden ze hem allemaal jaloers aangekeken. Hij wel enzij niet. Eigenlijk hadden zij bem meteen buiten gesloten. Een klein beetje norse antwoorden bad hij soms gekregen op zijn vragen. Maar hij had zijn schouders opgehaald. Eerstdaags was hij toch weg. Prettig had hij die paar dagen buiten gevonden. Bij alles wat hij deed zag bij reeds zijn nieuwe standplaats voor zich. Vast en zeker zou hij een hele week achter elkaar iedere dag r.aar de bioscoop gaan. Die nacht had hij er bijna niet van kun nen slapen. Bijna de hele nzchf had hij wakker gelegen en had maar liggen denken aan wat hem te wachten stond. Vanmorgen toen hij op punt van vertrekken stond, had hij zich wel eventjes minder gevoeid. S:uk voor stuk had hij zijn kameraden de hand gedrukt. Had hij tientallen goede en slechte raadgevingen afgeweerd met een „dat komt best voor elkaar". De rit op de drietonner was prettig geweest. Die Piet was een goede chauffeur Vooral toen zij uit de bergen afdaalden naar de vlakte, had hij genoten. Toen ze de plaats van bestemming hadden bereikt, had hij Piet vlug een goede reis toegewenst om toch vooral geen minuut te missen van deze grootse dag. En hier liep hy nu. Hy genoot gewoon van de drukte, van al die mensen, 't Was wel erg warm hier. Maar dat zou wel wennen, 't Was by hen boven wei erg ko^l. Jammer dat alles hier zo stoffig was, maar enfin, vanavond, als hij naar de bioscoop zou gaan Een paar maanden later toen we een buitenpost bezochten, zagen we hem weer. Niet begrypend vroegen we hem, hoe hy daar nu weer kwam. Een paar weken was het goed gegaan. Alles was nieuw geweest. Tientallen films had hij gezien. Toen was hij gaan twijfelen of de stad wel zo erg prettig was. De twijfel had niet lang geduurd. Heel vlug al had hy beseft dat hij in de siad niet meer zou kunnen wennen. Hij had verzocht om terug te mogen, terug naar zyn kameraden buiten, naar de rust, ver weg in de bergen. Later had hy meer aangedrongen, uiteinde lijk gesmeekt. Nu was hij weer terug. Zyn verlof had hy verleden week geweigerd. Er. 's avonds als hy weer over de rijstvelden zit te turen, hoort hij weer net als vroeger de krekcis en dekikvorsen. Montgomery zal 6 Mei a s. voor een bezoek van vyf dagen in ons iand komen. Hij zal arriveren op Welschap by Eindhoven. noonnements- prljis Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. IC'e'ne Advertentiën (iiicximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1