A. J. SCH Paaskaa Voor Uw Fa. Dey De L PASEN Het Woon! Noordstraat 55 AXEL. PITTE, een Mensenkind. MANTEL JAPON Lenbe Fa. J. C. Vink M; Het Amstei irr\,HET CENTRUM" AXEL Het grootste geheim van Scotland Yard. Notaris J. FANOY te Axel is voornemens op Woens dag 20 April 1949, nam. 3 uur, in het café van de fam. De Vleeschouwer te Koewacht 't Zand, krachtens rechterlijk bevel, publiek te verkopen De Hofstede te Koewacht, aan de Be nedenstraat 2 en aan de Reigerijdreef, kad. sectie D nrs. 165, 166, 1093, 1092 en 130, samen groot 2.26.20 ha. In gebruik bij Wed. F. Onghenae-Teunis. Betaling onkosten binnen 6 dagen, koopsc" 1 Juni 1949. Notaris J. FAN is voornemens o dag 21 April 1949 7 uur, in het caf van Mossevelde Sassing, ten vei de Erven A. Holi bliek te verkope met aanbehoren Axel, Schapenbi kad. sectie B n 637, samen grooi Verhuurd aan akker voor f 2,50 Betaling onkos 6 dagen, koopso 21 Mei 1949. HET ADRES voor BOEKHOU1 BELASTIN Blokken 20 T< TERNEU2 hebb brot (ook Sch< en h PolO' Bijzo STI (gum kindt Zeer STICHTING ZE Artistieke leidin speelt op het „Con Louis Saalborn Hensbergen, N Yda Andrea, P Hedda van der Kaarten le en 2 voor niet Mevrouw H. S< 's avonds aan Markt 12. Opgave voor e> m 1 mmm mmm Zaterdag 9 April, aanvang 6,30 en 9 uur Zondag 10 April, aanvang 4,15 en 8 uur Maandag 11 April, aanvang 8 uur Woensdag 13 April, aanvang 8 uur vertonen wij het schitterende Deense filmwerk Een merkwaardig zuivere film, die zich niet door kostbaarheid en uiterlijke schittering, maar door de werkelijke kwaliteiten van een goed stuk filmkunst onderscheidt. Een film, die werkelijk niemand mag missen Nog juist voor een nieuwe Op een maan-verlichte avond meer dan honderd jaar geleden werden groepen Lon- dense burgers, die op Colbath Fields waren samengekomen om te protesteren tegen een conservatieve regering, aangevallen door marcherende mannen in onbekende unifor men, Het waren de „bobbies", de mannen van de door Sir Robert Peel in het leven geroepen Metropolitan Police. Tijdens de gevechten verloor een van Peels agenten het leven. Zeven oproermakers werden gearresteerd, beschuldigd van moord. Doch de jury sprak als haar oordeel uit, dat de mannen uit zelfverdediging hadden gehandeld, omdat de agent geprobeerd had het heilig recht van het vrije woord aan te tasten. Enthou siaste burgers schonken ieder der juryleden een zilveren beker. Scotland Yard is die les nooit vergeten en zij behandelt ieder burger met grote eerbied. Beleefdheid en nog eens beleefd heid is het devies van elke bobby en zelfs in de gevaarlijkste buurten van Londen lopen zij zonder andere wapenen dan een 40 cm. lange gummistok. En toch heeft Scotland Yard een ongeëvenaarde staat van dienst wat betreft het oplossen en voor komen van misdaden. In 1945 werden er in de V.S. in het geheel 11.234 moorden of doodslagen gepleegdin Engeland bedroeg het aantal 406 Van die 406 moordenaars werden er slechts 5 niet ontdekthoe groot dat aantal in de V.S. was, is niet bekend gemaakt, iedereen mag dat zelf raden. Waaraan is dit succes te danken Een Franse detective moge vertrouwen op zijn intuïtië, de Amerikaanse F.B.I.-man werkt m t logica, laboratorium-onderzoek en scherpschutterskunst. Maar de inspecteur van Scotland Yard gaat in de eerste plaats fier op zijn begrip voor de menselijke natuur, dat gebaseerd is op zijn georgani seerde kennis. Van de dag af, waarop een misdadiger de deur van een Engelse gevangenis achter zich hoort dichtslaan, worden al zijn ge woonten en eigenaardigheden minutieus geobserveerd en genoteerd. Men acht het feit, dat hij geen gekookte aardappelen lust, dat hij graag mars-muziek neuriet en dat hij een sigaret kan rollen met zijn linker hand van evenveel belang al zijn vinger afdrukken, zijn lengte en de kleur van zijn haar. Van de zo verkregen rapporten maakt men in 999 van de 1000 gevallen nooit gebruik, maar in het duizendste geval bewijst dat rapport onschatbare diensten. Een klassiek voorbeeld is de zaak-Mary Ennis. Op een regenachtige Zondagmorgen drentelde een agent verveeld door een lange straat armoedige huisjesineens bleef hij staan, want hij zag, hoe een geel gor dijn naar buiten waaide uit een raam op een bovenverdieping. Hij wist, dat in dit huis Mary Ennis woonde, een eenzame oude vrouw. De man wist, dat het Mary's vaste gewoonte was te slapen met zorg vuldig gesloten ramenhoe kwam het dan, dat het raam op een stormachtige dag als deze wijd open stond? Hij ging op onder zoek uit en ontdekte, dat het slot van de keukendeur geforceerd was. In de voor kamer vond hij het lijk van Mary Ennis, die geworgd was met een handdoek. Een safe in de muur was met een steekvlam opengebrand en de inhoud was verdwenen. Daarna had de moordenaar rondgeneusd in de keuken, waar h]j brood met aalbessenjam had gegeten. Een onderzoek van verzekeringspapieren openbaarde het motief. De oude vrouw had een kleine, niet zeer kostbare collectie antieke juwelen geërfd. Het was duidelijk, dat een ervaren dief haar glinsterende schat had gestolen, want de man had zijn hand schoenen zelfs tfldens bet eten aangehou den. Maar doordat de handschoen een torntje had gehad, vond men aan een scherpe kant in de safe een miniatuur stukje huid van een vinger. Ook lag er op de vloer van de slaapkamer een stukje grijze O f Kom dan keuze maken uit onze rijk gevarieerde, met zorg samengestelde collectie's. In alle maten en prijsklassen vindt U klei. Later op de dag kwamen inspecteurs van Scotland Yard bijeen om over eikaars bevindingen te sprieken. De vinger-afdruk- afdeling had zeven kaarten gevonden, waarop de afdrukken gedeeltelijk overeenkwamen met het stukje huid. Klei zoals de gevon dene was er alleen in het dorp Dorking. Sporen achtergelaten door de gebruikte beitel op de achterdeur leken op die welke gemaakt werden door het gereedschap van verschillende vroeger veroordeelden. Maar de personen citalogus verschafte toch het meeste licht. Er waren 20 dieven, die ge woon waren iets te eten op het terrein van hun misdaad, maar van die 20 was er slechts één, die een speciale voorliefde koesterde voor aalbessenjam. Het ging er nu dus om uit te zoeken of er een inbreker was, die a. woonde in de buurt van Dorking, b. vroeger een bepaald lype beitel gebruikt had, c. een vinger afdruk had, die overeen kon komen met het stukje huid. d. dol was op aalbessen jam. Er was slechts één man, die aan alle vier de voorwaarden voldeed, nl. James Scully. Hij bekende en werd opgehangen. Britse detectives zijn van mening, dat technische of wetenschappelijke hulpmid delen hoogstens ter aanvulling kunnen wor den gebruikt, maar dat zij nooit een erva ren rechercheur kunnen vervangen. De geloof drukt zijn stempel op het gehele onde gebouw nabij de Theems, waar het hoofdkwartier van Scotland Yard is geves tigd Hier vindt men ook de burcht van dit C 1 D., het criminal investigation department, de anti-misdaad „braintrust". „Onze grote bevolkingsdichtheid helpt ons bij het voorkomen en oplossen van misdaden", zegt Ronald Howe, de ziel van de Yard. „En het feit, dat wij een eiland zijn, maakt het misdadigers moeilijk om te ontsnappen. Daarbij komt nog, dat de Engelsen zeer hokvast zijn geslachten lang blijven zij in dezelfde buurt wonen. Dit maakt het voor een vreemdeling bijna onmogelijk zich ergens te verbergen. Een vreemd gezicht in een buurt is al verdacht. Een groot verschil met Amerika is ook, dat in Engeland de burgerij zeer beslist achter de politie staat. Zij is onze voornaamste helper en daarom beschermen wij haar op onze beurt zo goed mogelijk," juist omdat zij zulk een grote eerbied heeft voor de burgerrechten, moet Scotland Yard soms haar toevlucht nemen tot zeer inventieve listen, zoals b.v. in de zaak van de vergiftigde blondines. ledereen In Engeland praatte over bruine ballen voor bleke blondjes". Na zonsonder gang placht een geheimzinnige galante man met bruine bakkebaarden kennis te maken met een meisje, altijd een mollig en knap blondje. Hij ging met haar souperen en bij het dessert bekende hij, dat hij dokter was. Zijn ervaren oog had direct gezien, dat zijn gezellin een beetje aan de slappe kant was. Zij moest nodig eens wat tonicum hebben. Kom, zij moest maar eens beginnen met zo'n lekker bruin balletje. Als het meisje het balletje opat, was zij vast en zeker twee uur later dood. Een anoniem briefje bracht er de Yard toe een zekere dr. Neili Cream te verden ken. Deze dokter, die inderdaad graag rond dwaalde in de schemering, merkte op een avond, dat hij geschaduwd werd. Het was de bedoeling van de C.I.D.-mensen, dat hij dit zou merken. Zes blokken lang werd de dokter gevolgd door een reusachtige haven" arbeider, die vervangen werd door een slim klein worstelaartje en die weer door een Chinees met een staart. Dit scha duwen ging dagen achtereen voort. Ging dr. Cream op een bankje in het park zitten} dan verborg zijn schaduw zich achter het struikgewas. Ging h; in een winkel binnen, dan slenterde zijn achtervolger voor de etalage. Op de duur kon geen mens zoiets uithouden en dr. Cream rende een café binnen, waar hij uitgeput een biertje bestelde. In zijn wanhoop vertrouwde hij een joviale stevige kwant in zijn buurt toe, dat hij werd opgejaagd door onbekende vijanden. Hij wees zelfs de schurk aan, die hem had achtervolgd. „Kom nou, maat", zei de goedhartige vreemdeling. „Dat zal ik wel eens effen voor je opknappendacht je, dat ik mijn maat op zijn kop liet zitten door zo'n snuffel Tegelijk stond hij op, liep op de achter volger toe en baste„Je hindert mijn vriend, d'r uit!" De andere man diende hem van antwoord, maar met één slag lag hij op de grond en kroop hij halt-huilend naar de deur. Zo ontstond er een "eigen aardige vriendschap. Enige avonden achter elkaar beschermde de vreemdeling dr. Cream en zo goed werden zij bevriend, dat de man van Scotland Yard want dat was hij natuurlijk meegenomen werd naar de kamers van dr. Cream. Daar vond hij een fles met bruine balletjes en eenzelfde vel papier, als waarcp de anonieme brief was geschreven, waarin dr, Cream werd aange klaagd. Uit pure bravour had de moorde naar die zelf geschreven Bij het ondervragen van verdachten ver trouwen de mannen van de Yard altijd op hun vermogen om de menselijke natuur goed te beoordelen. Zij hebben nooit haast, dringen nooit aan, blijven altijd beleefd, zelfs vriendelijk. Soms ondervragen zij een verdachte in het geheel niet, maar laten zij hem zo lang „tudderen", dat hij zelf gaat praten. Dat was bv. het geval met een knappe jonge losbol, die ervan verdacht werd een meisje te hebben vermoord en haar lijk te hebben gevierendeeld. De bewij zen tegen hem waren niet sterk genoeg. Toen zette commissaris Wensley de man aan een tafelom hem heen zette hij een groep zwijgende mannen. Het ene uur na het andere ging voorbijhet begon al enigszins te dagen en nog altijd zat de man daar te midden van ziju zwijgende bewakers. Eindelijk, toen het juist voldoende licht was, riep Wensley de man en zette hem op een stoel voor een open raam. Aan de andere zijd van de straat stond een schutting en daarop had Wensley een enorme affiche laten aanplakken van een goochelaar, genaamd Horace Golden. Na een kwartier sprong de gevangene ineens op en gilde„Ik heb het gedaan, ik heb haar gedood 1" De affiche, die hij in het rode licht der opkomende zon had zitten bekijken, bevatte een afbeelding van Gol- dens beroemdste truc, waaronder met letters van een halve meter hoog stond': Hij zaagt een vrouw in tweeën. ZESDE BON VOOR SINAASAPPELEN. Voortzetting van de aanvoer van sinaas appelen uit Spanje maakt het mogelp een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 088 en 096 Algemeen bij een handelaar in groenten en /of fruit in te leveren. Bon 088 algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geef recht op 500 gram, bon 096 algemeen, voorkomende op de D- kaarten, op 1 kilogram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrijgen van sinaasappelen tot de rayonleiders wen den. NIEUWE TEXTIEL-RANTSOENBONNEN. Naar wij van het centraal distributiekan toor vernemen, zijn nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het kenmerk „G 81", de oude bonnen met de opdruk „E 81 blijven tot nader order geldig. O.V.W.-ers MEDIO MEI NAAR NEDERLAND. Volgens Trouw, zullen de oorlogsvrijwil ligers, die nog in Indonesië dienst doen, de eersten zijn die volgens een nieuw vastge steld repatriëringsschema naar het vader land zullen terugkeren. De eerste transpor ten zouden geschieden met de „Johan van Oldenbarnevelt' en de „Grote Beer" die omstreeks half Mei uit Indonesië vertrekken. f «X - volnn IraiiTO ?ovral in vlntta on

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 4