A. J. SCH Paaskaa Voor Ow Fa. Dejr PASEN De L PITTE, een Mensenkind. MANTEL JAPON Het Woon! Administratie! Leuke Fa. J. C. Vink Mi Bjjzo Noordstraat 55 AXEL. HET CENTRUM" AXEL Het Amstei feuilleton 6wee mensen om „Drie mensen' Notaris J. FANOY te Axel is voornemens op Woens dag 20 April 1949, nam. 3 uur, in het café van de fam. De Vleeschouwer te Koewacht 't Zand, krachtens rechterlijk bevel, publiek te verkopen De Hofstede te Koewacht, aan de Be nedenstraat 2 en aan de Reigerijdreef, kad. sectie D nrs. 165, 166, 1093, 1092 en 130, samen groot 2.26.20 ha. In gebruik bij Wed. F. Onghenae-Teunis. Betaling onkosten binnen 6 dagen, koopso~ 1 Juni 1949. Notaris J. FAN is voornemens o dag 21 April 194S 7 uur, in het caf van Mossevelde Sassing, ten vei de Erven A. Holi bliek te verkope met aanbehoren Axel, Schapenbt kad. sectie B n 637, samen grool Verhuurd aan akker voor f 2,50 Betaling onkos 6 dagen, koopso 21 Mei 1949. HET ADRES voor BOEKHOU1 BELASTIN Blokken 20 T< TERNEU2 hebb brot (ook Sch< en h Polo. STI (gum kindt Zeer Zaterdag 9 April, aanvang 6,30 en 9 uur Zondag 10 April, aanvang 4,15 en 8 uur Maandag 11 April, aanvang 8 uur Woensdag 13 April, aanvang 8 uur vertonen wij het schitterende Deense filmwerk Een merkwaardig zuivere film, die zich niet door kostbaarheid en uiterlijke schittering, maar door de werkelijke kwaliteiten van een goed stuk filmkunst onderscheidt. Een film, die werkelijk niemand mag missen Nog juist voor een nieuwe O f Kom dan keuze maken uit onze rijk gevarieerde, met zorg samengestelde collectie's. In alle maten en prijsklassen vindt U neer komen onze jongens naar huis De kwestie van de aflossing der troepen is thans een punt van ernstige overweging tussen de legerleiding in Indië en de rege ring in Den Haag. De legerleiding is voor Uw jongens verantwoordelijk. Men diene te beseffen, dat geen beslissingen kunnen worden genomen, waardoor het leven der achterblijvenden in Indië gevaar zou kunnen lopen. Een beslissing dient verantwoord te zijn en dit kan alleen na nauwkeurig over leg. Op de repatriëring zal men niet zo lang meer behoeven te wachten. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft evenals Friesland en Limburg vaak het gevoel, niet te worden meegeteld. Met nadruk moet spr. deze gedachte van de hand wijzenook de Z. Vlamingen hebben de volle aandacht. De demobilisatie is tot dusver goed ver lopen en meer dan 90 pet. der gedemobili- seerden is weer in de burgermaatschappij geplaatst. Spr. is van mening, dat thans de grote repetitie voorbij is, doch dat demo bilisatie straks in veel hoger tempo zal dienen te geschieden. De overheid kan wel veel doen, doch zonder de volle medewer king van het Nederlandse volk, helpen alle regeringsmaatregelen niet. De jongens zij a in sommige dingen teleurgesteldverschillende beloften werden niet vervuld. Dit geldt in het bijzonder voor de 7 December-divisie, waarbij nog vrij veel O.V.W.'ers zijp, die al sinds eind '44 onder de wapenen zijn. Bij de terug keer der jongens zal van de ouders veel worden gevergd. Kolonel Pruis adviseerde daarom, de jongens met hartelijkheid te or.tvange- en hen te helpen waar zulks mogelijk is. Men bedenke ook, dat hun zelfstandigheidsgevoel zeer is gegroeid in Indonesië. Hoewel spr. hier nog slechts één dag met zijn staf in Z.-Vlaanderen is, heeft hij in dit opzicht wel vertrouwen in de ouders. Spr. wekte hen op, om de jongens nu reeds voor ^e lichten omtrent de toe standen in de streek. Dit is Uw taak. De nationale voorlichting wordt verzorgd door voorlichtings-officieren, die aan boord der transportschepen films draaien, enz. Hij spoorde ouders aan, de liefde voor hun jongens te verdubbelen en meer te schrijven. De radio-voorlichting over de demobili satie is door spr. stopgezet. Straks dient deze voorlichting evenwel verdubbeld te worden. Met de demobilisatie voor ogen krijgt de jongen ook weer meer belangstel ling en daarom raadde spr. aan tot uitvoe rig schrijven, ook over dt arbeidsmarkt, enz. Wanneer een jongen een haan in Indië accepteert, is dat een goede. Daarvoor zorgt de militaire overheid. Vooral zij, die een leidinggevende functie kunnen vervullen, hebben daarginds nog wel mogelijkheden De militaire diensttijd telt mee voor .Euro pees verlof. Tot twee jaar na de demobili satie kan men zijn vrouw laten overkomen de overheid zal de gezinshereniging zoveel mogelijk bevorderen. Tenslotte dankte kol. Pruis mede namens zijn officieren voor de prettige dag in Axel. Toespraak van de Commissaris. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dankte alle aanwezigen voor hun medewerking en belangstelling. Toen spr. zojuist de film van de aankomst der gerepatrieerden te Perk- polder zag, was hij ontroerd door de jongens van dr. Caspari en kapitein Fassaerh Dat was het begin van het latere Nederlandse leger in Indië. Spr. zegt dat er hard ge werkt zal moeten worden om alle jongens een passende betrekking ts geven. Er is echter ook morele steun nodig. De regering en land- en zeemacht dienen gesteund. Nederland ondervindt tegenwerking, o.a. door degenen, voor wie de Nederlandse oorlogsschepen in de Java Zee zijn gezon ken. En in ons eigen land worden wij aan gevallen door mensen die niet eens het verschil kennen tussen een karabijn en een geweer en tussen een granaat en een atoom bom, Tenslotte wekte de Commissaris allen op, krachtig voor de belangen van onze jongens op de bres te blijven staan. Hierna werden aan de Commissaris der Koningin, aan kolonel Pruis en luitenant Da-kers door dhr. de Ruijter een herinne ringstegel, zoals die ook aan de gedemo- biliseerden is uitgereikt, aangeboden. Nadat was gepauzeerd voerde „Hosanna" enkele mars nummers uit, waarna dhr. Adri de Feijter declameerde„Je Maintiendrai" en „Afscheid bij 't vertrek naar Indië." De kolonel beantwoordde daarna de reeds eerder gestelde vraag, in hoeverre de gruwelberichten uit Indië waarheid bevatten. Spr. noemde deze berichigeving een grote schande, doch deze dingen zijn er nu een maal in ons vaderland. Als officier der landmacht wil spr. het opnemen^voor de ouders van de jongens in Indië. Het Neder landse leger daarginds vormt ook naar de eigenschappen een doorsnee-beeld van ons volk en wanneer iemand verkeerd doet, werpt dat geen blaam op het hele leger. Door jarenlange ervaring heeft men vroeger de Indonesische bevolking leren kennen. Oize jongens waren echter nieuw. De beste kolonisatoren waren onze O.V.W.- ers, die in korte tijd het vertrouwen der inheemse bevolking hadden. Het doel van dit schandalig geschrijf is alleen onze man nen bi) U in discredlet te brengen, zei spr. en noemde als het bewijs daarvoor dat de principiële dienstweigeraars ginds in een paar maanden tijds verdwenen waren. De regering zond toen prof. Josephus Jitta, die de totale ommekeer der dienstweigeraars cons'ateerde. Daarna sprak de oud Z.-Vlaming dhr. den Dool, adviseur van de minister in demobili satie-aangelegenheden. Deze besprak de vraag naar de uitbetaling van het tegoed aan soldij. Spr. zeide, dat de tijd voor een nauwkeurig uitgewerkte salaris-regeling had ontbroken en de achterstand slechts gelei delijk Jcon worden weggewerkt. Het C.B.D. streeft naar afrekening op de dag der demo bilisatie. Bij in gebreke blijven van betaling kan men zich wenden tot de distriefs- demobilisatie-raad. Het tekenen door gedemobiseerden van een verbandsacte voor de Nationale reserve moest spr. ontraden, zulks in verband met de opbouw van diverse onderdelen van het Nederlandse leger. Dhr. den Dool zette daarna de bevoegd heden van de Demobilisatie-raad uiteen. De ambtelijke diensten alléén kunnen de gede- mobiliseerden niet helpen er is daarnaast een instantie uit de vrije maatschappij nodig. De medewerking van allen is ver eist en daaraan mankeert wel eens iets, aldus spr. Wij moeten voorkomen, dat de jongens door een ambtelijke fout schade zouden lijden. Hij wekte de ouders en ver loofden op tot activiteit en steeds toe te zien hoe de desbetreffende jongen behan deld wordt. Spr. adviseerde zich met klach ten te vervoegen bij het eigen demobili satie-bureau, dat ze dan doorgeeft naar Den Haag. Ook de werkgevers zijn hierbij nodig voor een goede samenwerking en zodoende kan een doeltreffend apparaat worden ge schapen. Spr. zeide tenslotte verheugd te zijn over het contact met de dfrtcteu -generaal van de nationale demobilisatie-raad. Met kolonel Pruis aan het hoofd worden de belangen van Uw jongen, zowel als die van het leger goed behartigd. U rekent op ons, wij reke nen op U Luitenant Dankers noemde deze dag een belangrijke voor Z.-Vlaanderen. De klacht, dat men hier de menssn u t Den Haag nooit eens te zien krijgt, is daarmee uit de wereld. In de bedoelde bureaux zitten men sen met een warm kloppend hart voor Zee land. Hij dankte burgemeester van Oeveren en de diverse organisaties voor hun bijdrage tot het weislagen van deze dag. Hij dankte de Zeeuwen voor hun medewerking bij de demobilisatie en hoopte dat men hier ook verder zal meeleven. Hierna voigde als afwisseling in het pro gramma een „spraakwaterval" door acht Niwn-dames, o.l.v. dhr. P. Olyslager. Twee groepen van 4 dames voerden gedurende enkele minuten het woord. De le groep over: „Wat is onze plicht tegenover onze jongens in Indië?". De 2e groep over: „Waarom is de Band gesticht* De uitslag was: Qroep 1 le pr. mej. M. v. Taten- hove, 2e M. Moerland, 3e E. Hamelink. 4e E. Bolleman. Qroep 2: le pr. mej. T. v. Espen, 2e Q. Bolleman, 3e N. de Feijter, 4e N. Hamelink. De bijeenkomst besloot men met het zin gen van „Wij willen Holland houen'. STICHTING ZE Artistieke leidin speelt op het „Con Louis Saalborn Hensbergen, N Yda Andrea, P Hedda van der Kaarten 1 e en 2 voor niet Mevrouw H. Si 's avonds aan Markt 12. Opgave voor e> doorHUGO BETTAUER. 13) Vóór ik de hand op hem leg. wil ik eerst zeker weten wie en wat deze man eigenlijk is, moet ik zijn geestelijke gesteldheid door. grond hebben en de drijfveer, welke hem tot deze vreeselijke misdaad heeft gebracht. Overigens misschien is hij niet eens de man, die wij zoeken en dan zou de blamage eerst recht pijnlijk zijn, want, zij het dan ook slechts als los medewerker, behoort de man toch tot het grote krantenbedrijf en de „Herold" zou zeker nogal flink te keer gaan, wanneer wij een van zijn z.g.n. gewaardeerde medewerkers van een vijfvoudige moord zouden verdenken. Dit argument gaf de doorslag. Qoed, Krause, dan zal ik me deze keer weer eens geheel op jou verlaten. Zeg alleen tegen de president, dat wij de draad te pakken hebben en op een succes voor de politie mag worden gerekend. Nou jij zult er ook wel geen nadeel van ondervin den Ditmaal zal ik toch doorzetten, dat je de titel en de rang van de commissaris krijgt. En dan zul je eindelijk wel „uitge- krauset" zijn en de nieuwe commissaris van de recherche zal docter Von Dengeren heten. Krause kon met de beste wil van de we reld geen gevleid lachje op zijn gezicht krijgen, integendeel, de loodrechte rimpels op zijn voorhoofd werden nog dieper en met een correcte groet verliet hij het ver trek. Buiten echter voelde h[j een walging voor zijn beroep. De een zijn dood zal dus ook hier weer eens de ander zijn brood zijn 1 Een hoge premie voor een treffer in het hart Fiat justitia, pereat mundusl Intussen vijf vrouwen van het leven beroven, opdat de eigen ellende wat minder gevoeld wordt ongelooflijk grotesk, afschuwelijk. Voor alles niet toerekenbaar. Wie weet, wat die Hartwig beleefd heeft, wanneer hij tenmin steNou we zullen wel zien Krause zat in de elegant gemeubelde wachtkamer van de Berlijnse „Herold" en bladerde in de leggers der laatste maanden waarin hij bier en daar, maar uiterst zelden, een feuilleton of een novelle ontdekte welke met de initialen T. H-g ondertekend waren, Flinke, geestelijke, diepzinnige opmerkingen over ees modern onderwerp of een evene ment. Humor, een scherp verstand en goe digheid waren in deze pregnante opstellen merkbaar. Krause trok de wenkbrauwen op. Daar stond waarachtig een zin, deiets van persoonlijke ervaring en psycho-analyse had. Vaak is het slechts een speelse scher- send opkomende gedachte, welke beslissend is voor het gehele leven en iemand tot een apostel, moordenaar, martelaar of inbreker maakt. Een onmetelijk en onweegbaar zaad korreltje zet zich in de hersenen vast en ontkiemt tot een machtige, vreesaanjagende of verderfelijke staat. Ja mijn jongen, dacht Krause bij zichzelf, jij loopt te vlug, je gesticuleert, zwaait met je benen, jij bent niet realistisch genoeg een fantast. O wee, wanneer dergelijke f •v-w volnr» taiiTA 7nwal in K«1 vlnita on

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2