AXELSCHE SS COURANT AXELSCHE COURANT Het einde van Veldmaarschalk Rommel, ui. V_ Het einde van Veldmaarschalk Rommel. Een stapje nader tot de Benelux. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 9 APRIL 1949 63» JAARGANG No. 54 T - NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ het dichtst bij het bedreigde gebied liggen, zonder meer in de strijd werpen. Rundstedt wil ze eerst gecombineerd opstellen. Berlijn wil ze zelfs niet eens opstellen. Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Himmelhoch jauchzend, zum Tode betrübt. Op dat punt breekt de notitie af. Wat Hitier nu zei, had het opperbevel al lang geweten. Maar Rommel mocht dan Frankering bfl abonnement, Axel. WOENSDAG 6 APRIL 1949. 63e JAARGANG No. 53 /T Wereld zoeken, zoals daarvoor reeds dui zenden van zijn landgenoten hadden gedaan. Zijn vrouw, Hulda Lie, trok met Trygve en '-Meksplaatsje Grorud, hier een eetgelegen- n van haar kleine spreekt wel vanzelf, oeiders waren, die trden. zich te ontwikkelen om verder te stu- aar de H.B.S. om NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM li. Toen had hij de verdedigingswerken voor het laatst geïnspecteerd, zichzelf aan de troepen vertonend met al zijn onderschei dingen en verklaard, dat de voorbereidingen veiligheid waarborgden. Dat leek ook zozeker er was schijn bij geweest, waardoor zelfs Rommel was bedrogen. Later werd ontdekt, dat in be paalde terreinen, die ter wille van de inspectie voorzien waren' van bordjes: Achtung Minen 1, geen mijnen gelegd waren de genie was tijdens haar verblijf in Normandië te lui geworden om het te doen. Maar dergelijke dingen zouden de uitslag niet beïnvloeden. Schijn was goed (hij had hem zelf gebruikt in Afrika), zo lang de geest vastberaden bleef. Zijn geest was vastberaden, betuigde hij. Maar hij maakte zich bezorgd over de geest van sommige anderen. Officieren, die gedurende de laatste weken voor de invasie in zijn omgeving waren, herinnerden zich, hoe wonderlijk hjj heen en weer gezwenkt had tussen sprankelend zelfvertrouwen en aanvallen van zenuwach tigheid. Hij was in top-vorm, als hij zich aan zijn troepen vertoonde, uit de staf-auto springend met zijn trouwe Speidel en zijn lievelingshond Elbo aan zijn ziide, terwijl hij zijn maarschalkstaf in de zon liet glin steren, voor de Leica's van zijn mannen poseerde en orders gaf op de toon, waarop hij dat in Afrika placht te doen. „Ein pa tenter Kerl* noemden de verbijsterde mannen hem Een reuze vent I Maar als hij dan terugreed naar zijn hoofdkwar tier (zijn chauffeur voortdurend op zijn hoede voor een onverwachte duik van een Engels vliegtuig) kon het gebeuren, dat hij uit barstte „Wij moeten de geallieerden ver pletteren op het ogenblik, dat zij landen en verhinderen, dat zij een brugg'ehoofd vormen, anders is de oorlog verloren. Ik wil de verdedigings-slag leveren aan de kust, omdat ik voel, dat hjj alleen daar kan wor den geleverd en gewonnen. Maar ondanks al mijn waarschuwingen, speelt het opper bevel nog altijd met de gedachte een materiaalslag te leveren in de buurt van Parijs of zelfs Reims". Daar lag de bron van zijn onrusthet opperbevel. Hoewel hij Hitiers gunsteling was, kon hij dat opperbevel niet kwijt raken. Log, gecompliceerd en traag beheer ste het ambtelijk Berlijn. Een uitgelezen broederschap van officieren zwaaide er de scepter,- allen langs hun broek de scharlaken streep van de generale staf. Vele jaren lang had Rommel geprobeerd opgeleid te worden in de generale staf. Het was hem niet gelukt, maar in het Duitse leger ver leenden die scharlaken strepen een niet te evenaren gezag. Intussen had hij wel al op zijn vijftigste jaar een maarschalkstaf gekregen. Dit had beroeps-jalouzie opgewekt, dat hij niet deugde voor zo'n hoge plaats en dat hij die staf alleen maar gekregen had, omdat hij Hitier welgevallig was. Bij het opper bevel heette hij een „propaganda-generaal", een man, die werd gevierd en Afrikaanse palmen kreeg ten einde op die wijze de aandacht van het publiek af te leiden van Duitslands ernstige fouten in het oosten. De militairen eminenties, die in de Russi sche winter honderden divisies hadden doen vastlopen, keken somber naar deze ver brande duvelstoejager, die met een handje vol keurtroepen de Engelsen heen en weer liet hollen door de woestijn. Hij was niet alleen een tacticus, maar ook een meester in de psychologische oorlogvoering en dat was iets, wat de scharlaken strepen in Berlijn nooit geleerd hadden. Maar maakte zijn succes met kleine groepen hem nu geschikt voor het opper bevel en de verantwoordelijkheid voor een hele groep legers in het westen „Er heerste een gevoel, dat hij het niet voor elkaar zou krijgen", herinnerde generaal Kurt Dittmar zich, die precies Vist, wat er in de hoogste militaire kringen in Berlijn werd gefluisterd. Ook Goering was bang, dat Rommel „niet opgewassen zou zijn tegen ernstige crisis". Zelfs Hitiers plaats vervanger Martin Bormann uitte twijfel Men had hem te hoog geprezen, want men maakte de bekwame divisie-commandant tot een eerste klas strateeg". En Hitier zelf zei, toen hij later met andere generaals uit zijn directe omgeving over zijn gunsteling sprak; „Ik beschouw Rommel binnen be paalde grenzen als een buitengewoon goed en kranig bevelhebber. Maar ik zie hem niet als een man; die stand houdt en de dingen neemt, zoals ze komen". Waarop de altijd ja-zeggende Keitel had geant woord: „Ja, dat blijkt meer en meer"- Het was gebleken. Anderhalf jaar te voren had Rommel zo genoeg gekregen van het wachten op het terugslaan van de En gelsen bij El Alamein, dat hij het toezicht op de verdediging in de steek had gelaten en naar Berlijn was gegaan om afleiding en rust te vinden. Het gevolg was, dat vele hoge officieren onder wie enkele van zijn eigen onderbevelhebbers hadden gezegd, dat zijn voorbereidingen onvoldoende waren. En ook nu weer, nu de geruchten over de invasie in het westen steeds luider klonken, was hij naar zijn vrouw gegaan, het dagelijkse werk overlatend aan zijn ondergeschikten. Hij hield niet van grootse hoofdkwartieren en had een hekel aan papieren. In Afrika was alles eenvoudiger geweest, en dat had hij veel prettiger gevonden. Bovendienin de dagen, toen hij Hitier de ene overwinning na de andere had ge boodschapt, droomden weinig Duitsers In uniform van een nederlaag. Dat was nu andersde gelederen der gelovigen waren zeer gedund. Rommel wist, dat zowel generaal von Stülpnagel, de hoogste mili taire autoriteit in Frankrijk als generaal von Falkenhausen, de militaire gouverneur van België zich in het geheim tegen het regiem gekeerd hadden. Zijn eigen stafchef wist nog meer, n.l. dat er onder de officieren een complot werd gesmeed om Hitier uit de weg te ruimen en de volkomen vernie tiging te voorkomen door onderhandelingen met de westelijke geallieerden. Er zijn enkele aanwijzingen, dat ook Rommel hier van iets wist en er zelfs met Speidel over sprak, maar hij rapporteerde er niets van aan Berlijn, hoewel hij zich ook niet met de samenzweerders inliet. Hij wist niet langer met zekerheid, hoe de oorlog zou aflopen, maar hij wist één ding wel met zekerheid, nl. zijn onmiddellijke opdracht. Anderen mochten het schip verlaten, hij zou er voor zorgen, zo al niet, dat de volledige overwinninh werd behaald, dan toch, dat hij persoonlijk de overwinning boekte van de geallieerden de zee in te jagen. Wederom als in El .Alamein zou hij tegenover Mont gomery staanwederom, als in Tunis, zou hij tegenover Bradley en zijn Amerikanen staan; en de nederlagen, die zij hem had den toegebracht, moesten gewroken worden. Met ingang van 4 April zijn een aantal nieuwe bepalingen in werking getreden, waardoor het personenverkeer tussen België en Nederland enigermate is vergemakkelijkt en het overbrengen van goederen voor eigen gebruik, mits van geringe waarde (beneden fl 10) niet langer op moeilijkheden zal stuiten. Ook de Belgen die in Nederland artikelen voor eigen gebruik wensen te kopen, zal worden toegestaan deze zonder meer uit ons land uit te voeren en in België in te voeren, mits de waarde f 100 niet te boven gaat. De tekst van de nieuwe bepalingen laten wij hieronder volgen: Voor Nederlanders Nederlandse grensbewoners, die op een pas vooi grensverkeer, een dagpas of soort gelijk document naar België reizen, mogen in afwijking van de thans bestaande bepa lingen zonder andere formaliteiten dan mondelinge aangifte aan de douane-ambte naren, Nederlands geld tot een bedrag van f 5, uitvoeren en weder-invoeren. Ten aan zien van Nederlandse grensbewoners en ten aanzien van andere Nederlandse Ingezetenen; in het bezit van een paspoort, blijven de thans bestaande bepalingen inzake het deviezenreisverlreer ongewijzigd van kracht. Voor ingezetenen van Nederland zijn nieuwe bepalingen in het leven geroepen ten aanzien van de invoer van goederen voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg. Onverminderd de reeds be staande bepaling, krachtens welke van deze ingezetenen tot 20 pet. van het bedrag aan reisdevlezen, waarover ingevolge de voor het deviezenverkeer geldende bepalingen gedurende het verblijf in het buitenland ten hoogste mag worden beschikt, mogen besteden voor de aankoop van goederen voor persoonlijk gebruik, zal hun bij terug keer in Nederland uit de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie worden toege staan goederen voor persoonlijk gebruik in te voeren tot een waarde van f 10. De hier bedoelde faciliteit zal voor Neder landse grensbewoners slechts in een beperkte mate van toepassing zijn. Hun zal nl. eens per week de gelegenheid worden gegeven goederen voor persoonlijk gebruik tot een waarde van f10 uit België in te voeren. Vrijstelling van belasting. Een andere faciliteit behelst de vr^stel- Iing van belasting voor uit de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie ingevoerde goederen voor persoonlijk gebruik. Voor waarde daartoe is, dat de waarde van deze goederen niet meer bedraagt dan f25. Bedraagt de waarde meer dan f 25, dan zal de belasting over de volle waarde worden geheven. De vrijstelling van belasting zal in de genoemde gevallen worden verleend zowel aan Nederlanders als aan buitenlan ders, ongeacht het land van herkomst van deze laatsten. Voor Belgen Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van België en Luxemburg, die in het bezit zijn van een paspoort, in Nederland mag worden ingevoerd en uit Nederland mag worden uitgevoerd, is van f 30 tot f 75 verhoogd. Invulling van een deviezenformulier door ingezetenen van België en Luxemburg zal bij grensoverschrijding niet meer worden isiteit te Oslo in de hetgeen in 1919 meestertitel, rbeiders in de zaak ook niet nagelaten uit te oefenen. Zo zich voor de poli vergaderingen, heus (tegendeel het waren •ende. Moeders hulp. en zijn moeder in voor de inkopen stekend afging, ï's studie verbonden, zijn moeder die kon geman er buiten zijn bijverdienen. O.a. bij de Armenzorg, rd hij aangesteld als n de afdeling der 'en hij 23 jaar was :ht tot secretaris van stonden scheuringen rtij, maar de jonge n weer te helen, rouwde hij met de schef van Grorud, Internationale", riep ter verantwoording :ing en toen maakte iWelijksreis naar de i werden doorLenin vangen. De Noren toch dit bleek Lie rd, want de Noorse hun eigen kompas kunnen zeggen, dat em juist verder van rijn partij heeft ver- zich in een villa te drie dochters. Lie r van de sport. Bij als hoog- en vèr- >orgrond. Ook voet- rse Arbeiders-Sport te Parijs de Noorse e hij zijn hart aan een buitengewoon ij in 1036 een inter- Minister. Lee aangezocht als kabinet, waarin hij itie kreeg. Datzelfde het heel moeilijk, toen asyl in Noor- stond. Trotzki was gn zich „koest" te ;evolg had, dat de e voor hem zochten tot grote opluchting co. wisselde hij de post ran Handel en op 3 bevoorrading. Krach- ste nieuw ingestelde al der Duitse horden gering werd gedwon- tsen, doch de Duit- zodat de regering, inkljjke Familie, uit :land. Lie werd toen dse Zaken en ook ij groot werk. United Nations. 940 hield Lie van ide, waarin hij voor ntwikkelde voor een id Nations, blijf in de Britse i staat veel te spre- ders van de andere >sevelt en Churchill, en bezoek aan de e Staten en in 1944 rxo onnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advert eatie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 4ioonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1