Drie meisjes nl. Neeltje de. Kraker en Janneke en Eva Steendijk dankten de direc- tricse voor het onderwijs en boden haar bloemen aan als mede enkele boeken voor de schoolbibliotheek. Nu werd gepauzeerd, waarna nog volks dans, declamatie en zang door de leerlingen volgden. Een schoolfiim over bloementeelt was het laatste nummer van het programa waarna de heer Haak deze middag waarop weer een groot aantal leerlingen de school verliet, sloot. „KINDEREN EN HUN MOEILIJKHEDEN OP VERSCHILLENDE LEEFTIJDEN." Mevr. Dr. Sis Heyster sprak voor de Plattelandsvrouwen. Op de bovenzaal van „Het Centrum", die goed bezet was met Plattelandsvrouwen der afdelingen Axel en Terneuzen hield de zeer begaafde spreekster en medewerkster aan verschillende dames-periodieken een rede die getuigde van grote ervaring en gedegen inzicht t.o.v. dit voor ouders en opvoeders zo moeilijke probleem. Na een openingswoord van mevrouw de Feijter—Dieleman begon mevr. Heyster haar rede en behandelde eerst de kleutertijd, daarna de schooltijd en tenslotte de puber- teilsjaren. Spr. zeide, dat de moeders in de eerste plaats hun kind moeten wennen aan dage. Ipse gewoonten (op tijd opstaan, eten, naar bed, enz.) De vrouwen dienen zich niet door hun zenuwen te laten beheersen, doch tactvol en zacht met hun kroost om te gaan. Deze zelfbeheersing is voor de ouders een prestigekwestie en zowel vader als moeder dienen zich hierin te bekwamen. Echtelijke onenigheid kan door kinderen worden benut om hun eigen gang te gaan. Vader en moe der dienen dus zeker voor zover het kleinigheden betreft één lijn te trekken. Met feeling en humor kan men veel berei ken. Opvoeding betekent niet altijd zwaar wichtig denken, de kinderen dienen met spontaniteit te worden aangepakt* en men late ook bij alle moeiten der gezinszorg zich „er niet onder krijgen". .Over de schooltijd zeide spr., dat als een kind de kleuter-periode, waarin het zijn eigen fantasie-rijk heeft, moet laten varen voor 2 maal 3 uur les per dag en boven dien moet wennen aan orde en tucht, grote aandacht en langdurig stilzitten, dit veel inspanning vergt. Dit is de reden waarom schoolgaande kinderen zo veranderen en na schooltijd dienen zjj de kans te krijgen om zich wat te herstellen (ravotten, luid ruchtigheid, enz.) Kinderen hebben meer belangstelling voor het leven buiten de school dan voor het onderwijs zelf, doch ook in het eerste geval leren zij veel. T.o.v. huiswerk betoogde spr,, dat vijf uur intel lectuele prestaties per dag voor een kind genoeg zijn. Na de pauze stond mevr. Heyster uitvoe rig stil bij de puberteitsjaren. Spr. zeide dat deze tijd van volwassen en rijp worden ook benut dient te worden voor de verdere ontwikkeling van het kind. Door tekort aan innerlijke rijkdom en levens ernst missen vele kinderen aan hun opvoeding. We moeten uit alle levenservaringen aange name en bittere die ons allen toebe deeld worden de juiste les puren en daardoor de persoonlijkheid van de jonge mensen rijker maken. Uitvoerig betoogde spr dat wanneer we dagelijks zovele vol wassenen in alle opzichten zien struikelen op de levensweg, men dan zeker geen zelf- discpline van de jongeren kan verwachten. Jonge mensen mogen gerust absoluut foutieve meningen hebben omdat zij nog geen ervaring bezitten. Ouders dient te begrepen en te vertrouwen, men dient de kameraad te zijn. Voor de vrouw is het verschrikkelijk moeilijk om de jonge mens op de juiste tijd de ruimte te geven. De moeder dient te beseffen, dat zij maar een middel is voor de opvoeding van haar kind, dat zij er later afstand van zal moeten doen. Moeders dienen meer te kunnen geven dan de instinctieve nest-zorg. Daarom moeten wij ons steeds meer terug kunnen trekken en tevens toch voortdurend paraat zijn. Hierna werd deze leerrijke bijeenkomst gesloten door Mevr. de Feijter—Dieleman, die in haar slotwoord de spreekster dankte voor haar boeiende uiteenzetting. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm, 10 uur Lees- dienst en nam. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). Qeref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Ds. D. Zemel. Qeref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. Qeref. Kerk te Zoute Spui. Qeen opgave ontvangen. Qeref. Qemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2,30 uur Leesdienst. DE VLAQ UIT I De veren (voorlopig) nog vrij. Donderdag zag men van vele gemeente huizen in ons gewest de driekleur wapperen. De kalender geraadpleegd kon men nog niet ontdekken wat wel de reden kon zijn voor dit vreugdeteken. Woensdag evenwel heeft de Eerste Kamer de kwestie van de Scheideveren behandeld, waarbij alle leden tegen het voorstel van de minister aangaande het heffen van veergeld waren, met als resultaat, dat men volgend jaar bij de begroting voor 1950 deze zaak nog eens opnieuw onder ogen zal zien. Wij krijgen dus nog een jaar gelegenheid om onze wapens te scherpen en onver minderd actie te voeren tegen de plannen van Zijne Excellentie. Van de zijde van Qed. Staten en de K. v. K. toonde menzich ingenomen met deze gang van zaken en is men vastbesloten om de strijd niet op te geven. De rij van sprekers werd geopend door de heer Tjalma (A.R.) die vrijdom van veer geld voor het verkeer over de Westerschelde zeer gewenst achtte. De heer Kolff (C.H.) verklaarde met groot leedwezen in de stukken gemist te hebben een blijk, dat de minister oog heeft voor het nationale element in deze aangelegen heid. Juist dat nationale element pleit voor vrijdom van veergelden en tegen opheffing van de verleende vrijdom. Daar er misschien al bepaalde regelingen zijn gemaakt, zou spreker de minister willen volgen met betrekking tot nadere overweging van de mogelijkheid voetgangers uit Zeeuwsch- Vlaanderen vrijdom te verlenen. Zou het niet mogelijk zijn ook Zeeuwsch-Vlaamse automobilisten vrij te stellen of hun een vermindering van tarief toe te staan? aldus de heer Kolff. Nadat ook de comm. afgevaardigde de heer Schalker zich voor vrijdom van de veergelden had uitgesproken, voerde nog de heer Cramer (Arb.) het woord. Spreker vroeg vrijdom en kondigde aan, dat hij eventueel een uitspraak der Kamer zal vragen. „Er mag niet worden meegewerkt aan een onbewust afdrijven van een deel der bevolking, die op Nederland is georiënteerd maar gemakkelijker verbindingen met België heeft 1", aldus de heer Cramer. Minister Spitzen verklaarde, dat men in Zeeland aan de ene kant hoort dat het prachtig gaat met het verkeer en aan de andere kant, dat er een verkeerschaos is. Het is moeilijk daarover een oordeel te vellen. Een matig tarief kan alleen orde scheppen en het verkeer soepeler maken. Men kan niet zeggen, dat 15 cent per persoon en 10 eert voor een fiets een hoge retributie is. Dit tarief levert 6 tou op. Het is niet de bedoeling de tarieven op te schroeven. Het plan om dit tarief in te voeren moet naar sprekers oordeel, de bedenkingen in de betrokken streek wel wegnemen. Motie. De heer Cramer (arb.J verklaart, dat de minister hem ten aanzien van de veren niet heeft overtuigd. Voor een arbeider uit Z. Vlaanderen, die zijn werk op Walcheren heeft, zijn de kosten toch nog al hoog. Hetzelfde geldt voor zakenlieden. Hij dient de volgende motie in De Kamer, gehoord de verklaring van de minister van verkeer en waterstaat, afgelegd in de vergadering der Kamer van 30 Maart 1949, dat wederinvoering van veergelden op de veren over de Wester-Schelde over weging verdient, Overwegende, dat deze veergelden na de bevrijding tot versterking van de verbonden heid van Z.-Vlaanderen met het overige deel van Nederland en de provincie Zeeland in het bijzonder zijn opgeheven, nodigt de regering uit, van wederinvoering af te zien. De motie is mede ondertekend door de heren Tjalma (a.r.), Kolff (c.h.), Wendelaar (v.v.d.) en Schalker (c.p.n.) Tussenvoorstel. De heer Kraayvanger (k.v.p.) vraagt of herleving van normale toestanden moet betekenen, dat aan een bepaalde streek gedane toezeggingen worden ingetrokken. De motie als zodanig heeft sprekers instemming wel, maar als de minister haar onaanvaardbaarheid verklaart komt men in een moeilijk parket. Daarom doet hij een tussenvoorstel in deze zin, dat de laatste alinea van de motie zodanig gewijzigd zou worden, dat de rege ring wordt uitgenodigd niet tot wederinvoe ring over te gaan alvorens de Staten Qene- raal gelegenheid hebben gehad bij de behandeling van de begroting voor 1950 met de regering daarover van gedachten te wisselen. De minister merkt o.m. op, dal bij het vrijgeven van het veer niet is gesproken over de duur. Uit een oogpunt van con sequentie ten opzichte van andere afgesloten gebieden is de oorspronkelijke motie buiten gewoon moeilijk aanvaardbaar. Minder bezwaar zou hij hebben tegen een vorm van uitstel, waardoor de zaak bij de volgende begroting zou kunnen worden bezien. De heer Cramer (arb verklaart zich bereid zijn motie te wijzigen in de door de heer Kraayvanger aangegeven zin, Deze wordt daarna z.h.s. aangenomen. KOEWACHT. Raadsverkiezing. De verkiezing voor de gemeenteraad alhier 2al dit jaar plaats vinden op 13 Juni a.s. Overgeplaatst. Dhr. Bijl, ambtenaar bij de Rijkspolitie werd overgeplaatst naar de gemeente Aardenburg. Volksverhuizing. Daar dezer dagen een serie huizen gereed komt, zal er hele volksverhuizingen plaats vinden. Ongeveer 20 gezinnen zullen van woon veranderen. Wieiercourse. Zondag a.s. zullen de Belgische en Neder landse liefhebbers eikaars krachten weer eens meten te Belgische Koewacht. Reeds schreven 75 renners in, w.o. de plaat selijke crack A. Ingels. MUZIEKFEEST TE HULST. Op 18 April (2e Paasdag) en Zondag 24 April hoopt de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" haar 55-jarig bestaan te her denken met een solistenconcours. Het aantal ingeschrevenen bedraagt meer dan 80, vooral in de hogere afdelingen is zeer veel deelname. Verder is ook de afdeling accordeons zeer goed vertegen woordigt door een 20-tal accordeonisten en ook hier zijn de hogere afdelingen flink bezet. De feestengjzullen op 1 Mei voortgezet worden met een internationaal festival, waaraan o.m. deel zal worden genomen door de Kon. Stedelijke Harmonie van Lokeren, met plm. 85 spelende leden. Voor muziekliefhebbers zullen deze feesten een bezoek ten voile waard zijn en een ieder zalgop deze dagen in Hulst voldoening vinden. „Vlijt en Volharding" hoopt dan ook door desorganisatie van dergelijke muziekfestijnen het hare bij te dragen tot de culturele ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. OVERSLAG. Raadsverkiezing. De verkiezing voor de gemeenteraad alhier zal dit jaar plaats vinden op 14 juni a.s. Feestelijke bijeenkomst toneelclub, In het café bij F. Ecluse alhier had een feestelijke bijeenkomst plaats van de toneel club „Wij willen hoger" van Overslag en de commissieleden van de plaatselijke fan fare „Concordia", Des avonds acht unr werd hen allen een fijne maaltijd aangeboden welke werd geschonken door de muziek maatschappij van Overslag voor de vele bewezen di.nslen inzake de opvoering van verscheidene toneelstukken tijdens de afge lopen winter. De voorzitter kende hun dan ook allen veel lof toe en spraak de hoop uit dat ook het volgende seizoen een suc ces zou mogen worden en allen aan de opbouw der verenigingen zouden blijven medewerken. Na de maaltijd werd er nog het een en ander besproken omtrent een uitstap met de club welke op Zondag 3 April a.s. zou plaats vinden. Na alle punten te hebben afgehandeld werden nog verschillende uurtjes gereserveerd voor wat muziek en een stevig glaasje bier. De leden der ver enigingen habben dan ook het sluiten van het seizoen met alle gezelligheid doorg'. bracht. CARILLON VOOR LANGE JAN TE MIDDELBURQ. Naar de P.Z.Crt. meldt is aan de klokken gieterij der firma van Bergen te Heiligeriee opdracht verleend tot het gieten van een carillon van 48 klokken voor de Lange Jan te Middelburg. De grote luiklok, die een diameter heeft van 2.15 meter en door de bezetters was weggevoerd, doch na de bevrijding gescheurd werd teruggevonden en intussen is gelast, zal na te Heiliger iee te zijn bijgewerkt in het carrilon worden opgenomen. De andere klokken zullen op deze luiklok worden afgestemd. Het carillon zal rond een ton kosten en de levertijd bedraagd twee jaar en vier maanden. Indien de toren gereed is, ligt het in de bedoeling van de gieterij ook dadelqk het nieuwe carillon in gebruik te stellen. QEEN PREMIE MEER VOOR WONINGVERBETERING In de premieregeling voor het verbeteren en splitsen van woningen werd bepaald, dat aanvragen vsor het toekennen van premie voor hft verbeteren van wonfngen vóór 30 Dec. 48 bij de gemeentebesturen moesten worden ingediend. Dit blijft van kracht, B|j de gemeente besturen kunnen dus geen aanvragen om toekenning van premie voor woning verbetering meer worden ingediend, terwijl de na 31 Dec 1948 bin nengekomen stukken niet in behandeling zullen worden genomen. Wellicht ten overvloede zij er op gewe zen, dat de bestaande regeling voor het splitsen van woningen onveraderd gelden blijft. WAARDEZENDINQEN NAAR DE NED. ANTILLEN. Met ingang van 1 April a.s. kunnen weer brieven en doosjes met aangegeving waarde per zeepost naar en van de Nederlandse Antillen worden verzonden. Het maximum bedrag der aangegeven waarde is vastgesteld op 6000 gulden. OVEREENKOMST RELIEFGOEDEREN NEDERLAND-U. S. A. Ingevolge een, tussen de regering van de Verenigde Staten van Amerika en Nederland gesloten overeenkomst,kunnen van 1 Februari '49 af o.a. reliefpakketten, die door particu lieren of in opdracht van deze dooreen handelsonderneming vanuit de V.S. aan particulieren hier te lande worden verzon den, vrij van Invoerrechten worden inge voerd. Statistiek- en inklaringsrecht wordt voor die pakketten evenmin geheven. De goederen moeten bestemd zijn voor het persoonlijk gebruik van de geadresseerde of diens gezin. Standaard-pakketten welke door Ameri kaanse liefdadige instellingen moeten zijn verzonden mogen geen andere goederen bevatten danhoudbare levensmiddelen kleding (zowel nieuwe als gebruikt); mate riaal voor het vervaardigen van kleding en schoeisel; per post verzendbare geneesmid delen en huishoudelijke artikelen. Door particulieren of in hun opdracht door handelsondernemingen verzonden pakkettea mogen enkel levensmiddelen, gedragen kle ding, gedragen schoeisel, geneesmiddelen en versterkende middelen bevatten. Tabak, sigaren, sigaretten en alcoholische dranken en andere dan de bovengenoemde goederen vallen niet onder de overeenkomst. Indien deze artikelen in de pakketten worden aangetroffen, wordt voor de gehele zending invoerrecht, alsmede statistiek- en inklaring- recht, geheven. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat, in tegenstelling tot de mening, die bij vele geadresseerden heeft post gevat, niet alle geschenkzendingen uit deiV.S. zonder hef fing van kosten moeten worden uitgereikt. F i 1 m n i e u w s. DITTE, EEN MENSENKIND. Naar uit de advertentie van „Het Centrum" in dit blad blijkt, verwacht'ons plaatselijk theater bovengenoemde prachtfilm. Het verschil tussen het verschijnen van een goed boek en een goede film, is wel, dat een goede film een veel en veel groter deel van ons volk bereikt. Lezen doen weinigen, naar de bioscoop gaan velen. Daarom heeft het zijn nut om op een goede fiim het publiek opmerkzaam te maken. Zulk een goede film moet„Ditte, een mensenkind" zijn, die dezer dagen in „Het Centrum" te zien zal zijn. Zelfs las ik ervan, dat de toeschouwer er door „verrijkt" wordt, wat men heus niet van iederlboek en iedere film kan zeggen 1 P. J. Pennings. Bekendmakingen* ONTPLOFBARE STOFFEN. De Burgemeester van Axel maakt bekend dat het gebleken is dat hier en daar nog munitie en patroonhulzen worden gevonden of bewaard. Hij vestigt de aandacht met nadruk er op dat hieraan groot gevaar is verbonden, vooral wanneer men deze wil demonteren. Op de bodem der hulzen of in de niet- afgeslagen slagdop bevinden zich zeer gevaarlijke ontplofbare stoffen. Zelfs ogen schijnlijk ledige patroonhulzen kunnen levensgevaarlijk zijn. Het voorhanden hebben van genoemde munitie, ook ogenschijnlijk ledige patroon hulzen, Is strafbaar ingevolge de bepalingen van de vuurwapenwet 1919. Degene, die nog munitie of patroonhulzen onder zich heeft, of deze vindt, dient daarvan onmiddellijk aangifte te doen ten stadhuize. Axel, 31 Maart 1949. De Burgemeesier van Axel, Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3