Gwee mensen om „Drie mensen" Bij het jubileum van de Axelse Zaterdagmarkt. Auteursrecht voorbehouden, nadruk geheel of gedeeltelijk niet toegestaan). IV. (Slot). De Markt. Wij komen nu op het Privilegie tot het houden van een markt. Markten mochten alleen gehouden worden in een stad, als deze van de Qraaf daar voor het previlege had ontvangen. Het originele previlege tot het houden van een markt is in het Stadsarchief niet aanwezig. Door de brand en de verwoesting van Axel in "1452 is dit verloren gegaan, evenals andere oude stukken. De stadsrekening van 1492 is het oudste stuk in het archief. Echter hebben we een originele copie van de b^vestir:g ervan door Karei V in oud Frans en een vertaald stuk, daarvan gemaakt in 1694 door notaris A. W Roos. (Archief A. 1., III. en A. 2). Het is hier niet de plaats om het Franse geheel woordelijk weer te geven, maar om twistvragen over de datum weg te nemen moet ik hier toch een gedeelte van de tekst laten volgen. Het is ook wel leuk voor kenners van het Frans om daaruit te zien hoe de spelling van sommige Franse woorden ontstaan is. In het Archiefnummet A. I. III staaf, hoe Karei V de rechten, vroeger aan Axel gege ven, bevestigt. Ie. wordt hier gesproken over het geven van stadsrechten of bevestiging daarvan door Ferdinand en Johanna van Konstauii- nopei, graven van Vlaanderen in 1213. 2e. staat er, hoe Philips van Bourgondië aan de inwoners van Axel toestond haar goede costumes en gebruiken, die ze gewoon waren te gebruiken, te gebruiken naar de oude costume (gewoonte). Maar nu komt het previlege tot het hou den van een markt: 3e. ((in oud Frans): „Et par aultres ses lettres gdoctroy en forme du previlege, donné au mois de juiilet lan mil trois eens quatre vingtz dix neuf leus eust aussi consenti a tousiours tenir chacune sepmaine le jour de samedi ung marchie de bestail et de toutes aultres marchandises comme ilz avoient fait auparavant* terwjjl er een eindje ver der volgt: „Ont aussi use davoir deux franches foires en lan aux premiers jours daoügst ,et octobre et ung jour de marchie chacune sepmaine au jour de samedi de toutes denrees et marchandises, victuailles et provisions comme dit est." L..Vertaald luidt het: „En bij andere zijn open brieven van octroy in de vorm van previlege, gegeven in ae maand Juli van het jaar 1399 zoude haar mede voor altoos toegestaan hebben te houden des Zater dags een beestenmarkt en van alle andere koopmanschappen, gelijk zij voor dezen hebben gedaan.' En verder„Zij hebben gewoon geweest mede te hebben twee vrije markten in het jaar op de eerste dagen van Augustus en October en een marktdag iedere week des Zaterdags van alle waren, koopmanschappen, victualiën en provisiën, gelijk gezegd is.' Hieruit blijkt, dat Filips van Bourgondië, gehuwd met Margaretha van Male in Juli 1399 het previlege heeft gegeven om de Zaterdagmarkt te houden, welke markt in 1949 haar 550-jarig jubileum kan vieren. FEUILLETON doorHUGO BETTAUER. 11) Eens tot de beste Berlijnse wijken behoort hebbend, later kleir-burgelijk, nu bijna totaal geproletariseerd, was deze straat door kin deren en scheldende vrouwen bezet, met stof overdekt en van een kwalijke geur doortrokken. Een straat in een voor ieder waarneembare toestand van verval somber en troosteloos als gedegenereerde vrouwen, van wie men weef, dat zij eens betere dagen hebben gekend. Krause werd vandaag wel door Fortuna begunstigd. Vóór nog een half uur verstre ken was, verscheen de blonde weer. De detective, die zich nog juist bijtijds in een portiek had kunnen verbergen, constateerde, dat de man zijn stoffige schoenen gepoetst had, een andere das had omgedaan en bepaald uitdagend met een wandelstok zwaaide. Daaruit was met enige zekerheid op te maken, dat hij de avond geheel voor zich alleen had en niet van plan scheen hem in het sombere huls in de Elsasserstrasse door te brengen. Ditmaal volgde Krause hem niet, maar wachtte tot de blonde uit het gezicht was verdwenen om dan kalm het huis nummer 10 binnen te gaan, drie trap- De Zaterdagmarkt werd „v. ,en voor de bewoners van Axel en Axelerambacht, die dan hun vee en graan kwamen verko pen. Op de Vrijmarkt kwamen handelaars van alle kanten, ook bedelaars en potsen makers, kwakzalvers en wonderdokters, die in de stadsrekeningen worden genoemd de „Gyptenaars" (Egyptenaars of Zigeuners). De jaarmarkt was een overblijfsel van de Vrijmarkt. Ze is niet altijd in stand gehou den, al is ze in 1948 weer onder veel belangstelling gehouden, Maar de Zaterdag markt is a 1 tij d gehouden en heeft zich steeds in een druk bezoek mogen verheugen, bezoek van de bewoners van Axel en omiiggende plaatsen, gehouden in Axel, het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen op de beste dag, die daarvoor geschikt is en door traditie geworden is, nl. op de Zaterdag. Uit onze omgeving. MEER BELANGSTELLING GEVRAAGD VOOR HET NIJVERHEIDS-ONDERWIJS. Goede vaklieden zijn onmisbaar voor de wederopbouw van ons land. Woensdagavond werd in hotel „des Pays Bas" te Terneuzen een vergadering belegd door de Vereniging „De Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstreken", teneinde meer belangstelling te wekken voor de vak opleiding voor jongens. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de leerkrachten van dag- en avondcursussen dezer school, vele oud-leerlingen en vcischiilende werk gevers, welke bij een goede vak-opleiding eveneens belang hebben. De heer de Nie heette allen welkom en memoreerde de in Dec. '48 opgerichte Las- club „Z.-Vlaanderen", waarin spr. het voor zitterschap bekleedt. Toen bij deze club de geringe belangstelling bleek, welke door hei publiek voor de ambachtschool aan de dag wordt gelegd, werd besloten zo moge lijk meerdere interesse voor het nijverheids onderwijs te wekken, hetgeen dringend noodzakelijk wordt geacht. Ook de werk gevers vinden in de lasclub een vereniging, welke o.a. door middel van film-avonden en excursies voor hen nuttig werk verricht. Een passend onderdeel van deze avond was de vertoning van de bedrijfsfilm der firma De Vries Robbé te Gorcum en het dochterbedrijf „Betondak" te Arkel. Dhr. van Geffen, assistent-bedrijfsleider bij deze firma, hield een korte toelichting, waarin hij o.m. wees op de ernstige malerialenroof door de Duitsers in de hongerwinter van 1944—'45 gepleegd. De film gaf een vluchtig beeld van het in 1881 door wijlen dhr. De Vries Robbé gestichte reparatie-bedrijf, dat is uitgegroeid tot een grote moderne fabriek, waar metalen ramen en deuren en grote metaalconstruc ties worden vervaardigd. Verder gaf deze film een Indruk van de goede sociale voorzieningen in dit bedrijf. Het tweede deel gaf een overzicht van de vervaardiging van betonproducten in de fabriek „Betondak" te Arkel. Ir. Lindenbergh, voorzitter der vereniging „De Ambachtschool voor Terneuzen en omstreken* wees op de samenwerking tus sen school en lasclub, welke van groot nut kan zijn. Hij sprak daarna een kort propa- ganda-woord voor de ambachtschool en de vereniging. pen op en dan elf schreden naar rechts. En werkelijk stond hij nu voor een deus waarop twee namen te lezen waren. De ene, on een émaille plaaije, luidde Wilhelmina Armbru- ster, de andere stond gedrukt op een gewoon visitekaartje, hetwelk vermeldde Thomas Hartwig, Letterkundige, üdetwat verwonderd, met een zeker gevoel van beklemming, bleef Krause staan, Letter kundige het kan zijn die loop, zijn uiterlijk bewezen niet het tegendeel. Maar wat en waar schreef deze letterkundige, wiens naam hij wel nooit gehoord had? En toch ias Krause veel, zeer veei zelfs. Hij was zelfs lid van een leesbiblioteek, snuffelde vaak urenlang bij boekhandelaren en gaf meer geld uit voor goede boeken dan hij zich eigenlijk kon veroorloven. Na kort beraad trok hij aan de ouder wetse bel, waarop een snerpend geluid de stilte verbrak. Maar niets bewoog zich, ook niet toen de bel voor de tweede en derde maal in beweging werd gebracht. Geërgerd wilde hij zich verwijderen, toen er op de trap voetstappen klonken. Een oogenblik later verscheen het hoofd van een slordige, bejaarde vrouw in de trap opening, die, eenmaal, geheel boven, Krau se van het hoofd tot de voeten opnam. U moet zeker bij meneer Hartwig zijn Nou, die zal voor elf uur wel niet thuis komen. Bij deze woorden zocht zij omslachtig in haar grote tas, naar een sleutel' om daarna de deur te ontsluiten. Krause hoogst voldaan over deze wending in de gang van zaken, Dhr. de Nie hield daarna een causerie over de vak opleiding. Spr. begon met de opmerking, dat hij zich uiteraard moest beperken tot enkele kern-gedachten en constateerde verder, dat de vak-opleiding hoe langer hoe meer in de algemene belangstelling komt. Men begrijpt dat deze meer aandacht behoeft. Er is een commissie ingesteld om te onderzoeken hoe de vak-opleiding meer aan de eisen van deze tijd kon worden aange past. De verarming van ons land sinds 1940 vraagt aller inspanning. Daartoe is uitbrei ding onzer industrie nodig, zowel voor zflf-voorziening als voor export. Daaruit vloeit ook voort de belangstelling voor een goede vak-opleiding. De overheid zal meer aan voorlichting met betrekking tot het nijverheidsonderwijs doen. De taak der vak-opleiding dient niet alleen beperkt te zijn tot de leerkrachten. Ook de overheid, de ouders, de vakbeweging en de werk gevers dienen zich hiervoor te interesseren. Geen „boorden-proletariaat". Moeten dan terwille van de vak opleiding jonge mensen worden opgeofferd en geen intellectueel beroep krijgen Dit is de kern der kwestie. De ervaring van jaren leert, dat een verkeerde mentaliteit zich van het Nederlandse volk dreigt meester te maken. Men verkiest het witte boordje teveel boven de overall. Spr. noemt het kortzichtigheid van de ouders, als zij van gezakte leerlingen zeggen„Nu moet hij maar arbeider worden". Met nadruk zegt spr.„Laat uw kinderen niet naar een Mulo-school gaan, als zij daartoe niet geschikt zijn. Nederland heeft geen behoefte aan aan een „boorden- proletariaat". Dit is niet bedoeld als afbraak van het Mulo-onderwijs. De Zwitserse industrie heeft een goede naam, doch het aantal geschoolde werk krachten daar enkele tientallen procenten hoger is dan bij ons. Nederland moet omschakelen. Hoe laag het geestelijk plafond van de jonge mens ook moge liggen, een goede vak-opleiding is altijd nog mogelijk en zodoende een behoorlijk levensbestaan. Voortaan zal beter worden nagegaan voor welk beroep of ambacht een jongen geschikt is (door psycho technisch onderzoek, beroeprkeuze, enz.) Spr. bepleit een goede beroepskeuze. Een verkeerd beroep kan leiden tot stranding op de levenszee, vernietiging van levensgeluk en oppositie tegen staat en maatschappij. Spr. wijst hierbij op een uitspraak van drs. Vijl brief in de radio: „Beier een goed bankwerker dan een slecht advocaat." Het wordt meer dan tijd, dat zijn brood verdienen als vak-arbeider geen schande, maar een ere wordt genoemd en het gevoel dat een vak iets minderwaardigs is, moet verdwijnen. De school dient op de hoogte te zijn vanjde eisen welke de maatschappij stelt. Ook het departement van Onderwijs heeft zich voor deze kwestie geïnteresseerd en dit jaar is een reorganisatie van het Nijverheidsonderwijs te verwachten. Aan de ambachtschool te Terneuzen wordt onderricht gegeven inmachine-bankwerken, timmeren, lassen, lood- en zinkwerk, electro- techniek, auto-techniek, schilderen, meet kunde, rekenen en Ned. Taal. Een door werkgevers veel geuite klacht over oud-leerlingen der ambachtschool is, dat hun handen verkeerd staan en zjj niet zelfstandig kunnen werken, doch men nam met overdreven minzaamheid de hoed af. Nee. nee, ik zou graag juffrouw Arm- bruster spreken. Ben ik zelf. Mijn naam is Hauler, Ernst Hauler uit Neu Strelitz' Aangenaam Komt u maar binnen. Zij stonden nu in een typisch oud Duits gemeubelde, met talloze spreuken behangen en versierde Berlijnse kamerjuffrouw Arm- bruster stak een gaslamp aan en liet meneer Hauler plaats nemen. Wat verschaft me de eer van uw bezoek? vroeg juffrouw Armbrusler aan Krause. Krause schraapte zijn keel alvorens te antwoorden. Ik kom uit Neu Strelitz, waar ik woon. In de trein heett iemand mij verteld, dat ik bij u kamers zou kunnen huren. Hij heeft hier vroeger zelf gewoond en had niets dan lof voor uw zindelijkheid. En weet u, zin delijkheid, is voor mij het halve leven en daarom ben ik hier gekomen. Juffrouw Armbruster plukte gevleid aan haar blouse. Jawel zindelijkheid, daar kan itc voor instaan I Die meneer zal zeker wel meneer Richter zijn geweest, die twee jaar geleden bij me heeft gewoond. Nog al een fuifnum mer, maarenfin, je moet niets slechts van de medemensen vertellen. Maar nu heeft meneer Hartwig de kamer, die hij vroeger heeft gehad en het spijt me dus, dat ik u niet van dienst kan zijn. Ja, maar mijn waarde juffrouw Arm- bedenke dat het niet mogelijk is van jongens in een paar jaar volslagen vakliede te maken. Hel nijverheidsonderwijs in zij huidige vorm voldoet niet in alle opzichte en daarom beoogt men door de reeds ge noemde reorganisatie een voor-opleidings klasse van één jaar, waar men de leerlinge zal selecteren. Aan de ene kant dus aan passing aan het lager onderwijs, aan di andere kant aan de maatschappij. Na d voorbereidende klas zal dan de normal twee-jarige cursus komen. Na de ambachtschool kunnen de leerlln. gen zich verder bekwamen hier wordt dezelfde vakken onderricht gegeven als op de dag-school. Door tal van neven-cursussen wil men de ouderen zowel als de jongeren in het zadel helpen. Spr. constateerde b verschillende jongens het na-oorlogse pes simisme van: straks is het toch weer oor log. Deze mentaliteit dient te verdwijnen. Tenslotte wekte spr. op tot krachtigs steun en volle sympathie voor het nijver heids-onderwijs, dat onmisbaar is voor di wederopbouw van ons land. In de pauze meldden zich verschillend) niruw: leden aan, zowel voor de ambacht- schoolvereniging als voor de las-club. Het was een mooie avond, waarvan df hoofdschotel het ernstig woord van dhr de Nie zeer zeker de volle aandacht van ouders en opvoeders verdient. DIPLOMA-UITREIKING LANDBOUWHU1SHOUDSCHOOL. Donderdagmiddag vond in de Landbouw- huishoudschool te Terneuzen de diploma, uitreiking plaats aan diegenen die de 2-jarige cursus dan wel de één-jarige vervolg cursus hadden gevolgd. Aanwezig bij deze uitreiking waren o. a, de consulente der Z. L. M., mej Sikkens, de directrice der Landbouwhuishoudschool te Zierikzee en de burgemeester van Ter neuzen. De voorzitter van de kring Axel der Z, L. M. de heer A. Haak te Zaamslag opende deze middag, waarop, na het zingen van het Z-Vlaamse volkslied de diploma's uit. gereiktwerden door mevr de Kraker-de Feijter uit Zaamslag aan onderstaande leerlingen. Diploma 2-jarige primaire curcus. A. C. van Akker en J. M. Bosman, beiden te Hoek; C. E. van Cadzand te Axel; M.L, Das te Zaamslag; C. M. Dieleman, J. Diele- man, P.C. Dieleman, allen te Hoek; A, Dobbelaar te Zaamslag A. C. Donze te Hoek; S. E. van Briel te ZaamslagC. van Harn te SpuiD. H. van Hermon. J. de Koeijer, M. C. de Kraker, R. C. de Pooter, S. C. de Putter en J. Riemens allen te Zaamslag; J.J. Steendijk, E.W. Steendijk en J.G.L, van Tatenhoven allen te AxelC. Verpoorle te HoekM. Dieleman te AxelN. A. de Kraker te Zaamslag. Getuigschrift 2-jarige primaire cursus J. Sol te Zaamslag. Getuigschrift één-jarig vervolgcursus C. J. DeesJ. C. Dees; M. E. Dieleman en S. Riemens allen te ZaamslagJ. F. Roose te Hoek;'M. A. van de Slikke te Biervliet; E. M. de Kraker te Zaamslag; Na de uitreiking wensten burgemeester Teilegen en mej. Sikkens de leerlingen geluk, waarna ook de directrice der school de thans de school verlatende meisjes r.og toesprak. biustrr, ik heb helemaal geen kamer nodig om er in te woner. Ik ben slechts twee of driemaal per week in Berlijn, kom dan s'morgens vroeg uit Neu Strelitz en ga dan s'avonds met de laatste trein terug. Wat ik zoek is een kamer waar ik een paar brieven kan schrijven en zo nu en dan 's-middags na tafel eens een uiltje kan knappen. Ik heb niets anders nodig dan een schrijftafel zoals er hier een staat en een chaise longue, die ik daar ook al zie staan. Op de prijs komt het niet zo zeer aan, omdat ik de kosten toch kan verhalen op de firma waarvoor ik werk. Het toch al brede gezicht van de kamer- verhuurster werd na deze woorden van Krau se nog breder. Ja, dat zou misschien wel gaan 1 Ik zelf ga 's-morgens om acht uur al weg en kom doorgaans om deze tijd eerst terug, omdat ik in een- wasserij werk. Dus dan zoudt u de kamer de hele dag voor u alleen heb ben. De moeilijk zijde van het vraagstuk was spoedig en tot volle tevredenheid van de weduwe Armbruster afgedaanzij kreeg direct voor de eerste tien bezoeken uitbe taald en stelde daarvoor de nieuwe huur der uit Neu Strelitz de huissleutel ter hand. In het stamcafé der Letterkundigen. Bonsoir, inspecteur I Bonsoir, meneer Krause 1 (Wordt vervolgd) 'SF

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2