JCekkertj koffie^ Bed Ambachts Weekbladen 1 ijascnriTter geld te0en 1 Franse Vertali Ternenz op VOORAAR Ml'" G Neem i Van de b hebben v Bedrijf ski V De blijc nieuw door c van een dochti Elisabeth P. W. C E N. C Axel, 23 Maart Nieuwstraat 4C Grondig ond door dc -AdresBur. V*. der b( elk doel. VrUl SCHRIJFT AJ.LI. antw. Spaarc Sfathen. weg 1 dam-W. wy i reedsHONDERD GULDENS Alle genodi den hierbij her de bijeenkomst dag 30 Maart ot in hotel „Des te Terneuzen. Te koop, of dames- of me een in goede kerende herenfie vragen Kanaalzi Sluiskil. en TSSfleAkniftAv Wij ontvingen deze week weer nieuwe nummers van 0 Puzzelaar 0,18 0 Denksport 0,21 Kiekeboe 0,25 0 De Lach 0,25 genomen, of de afzetmogelijkheid van het product werd vergroot. De Regering heeft getracht door deze maatregelen de telers van aardappelen voor verliezen te bewaren. De Minister vermag evenwel niet in te zien, dat thans nog een moreel recht op verdere overheidshulp voor die telers bestaat, te meer, daar van deze hulp op het gebied van de klei-aardappelen in zo beperkte mate gebruik is gemaakt. De subsidies voor het drogen en stomen. De Minister deelde de zienswijzp, dat de maatregel ten aanzien van het drogen van aardappelen door cichorei- en grasdrogerijen niet het gewone resultaat kan hebben. De maximale hoeveelheid verse aardappelen, die op deze wijze een bestemming zal kunnen vinden, is namelijk niet meer dan plm. 40.000 ton. Behalve dat het drogen van aardappelen door de cichorei- en de grasdrogers werd geregeld, slaagde de Overheid er inmiddels in te dezer zake ook met de Coöperatie Beetwortelsuikerfabriek „Dinteloord* tot overeenstemming te komen, hetgeen een afzetmogelijkheid betekent voor plm. 12.000 ton aardappelen. Daarenboven werd inmiddels een aanvang gemaakt met de verlading van ds plm. 16.000 ton gecontracteerde Eigenheimers naar de aardappelmeelfabrieken, welke evenwel tijdelijk tengevolge van de ingevallen vorst moest worden onderbroken. Indien zich geen afzetmogelijkheden hetzij in het binnenland, hetzij voor export voor de 24.000 ton gecontracteerde Bintjes en de plm. 12 000 ton gecontracteerde Bevelanders voordoen, zullen ook deze vermoedelijk tot aardappelmeel worden verwerkt. De Minister wees er voorts op, dat iedere aardappelteler de gelegenheid heeft tot stomen en ensileren over te gaan, daar de stoomcapaciteit thans van die omvang is, dat er momenteel sprake is van een benut ting van slechts plm. 40 pet. van de totale capaciteit. Voor een vi ij waring van een financieel débacle houden de prijzen voor de veehouderijproducten naar de mening van ds Minister een voldoende waarborg in. Houdbaarheid een normaal oogstiisico. De slechte houdbaarheid van een deel der consumptie-aardappelen heeft het voor de teler onbevredigende prijsverloop bevor derd. De Minister merkte hierbij op, dat het risico van houdbaarhe id van het product een oogstrisico Is, dat behoort tot het nor male ondernemersrisico van de teler. Niettemin is de Minister bereid aisnog voorzieningen te doen treffen, waardoor ook voor de niet consumptiewaardige aardappelen uit die streken, waar ter plaatse onvoldoende aanwendingsmogelijkheid voor voederdoel einden bestaat, de afzet voor veevoeder wordt gestimuleerd. DRINKWATERVOORZIENING IN HET GRENSGEBIED. Op Woensdag 23 Maart j.l. is te Brussel de overeenkomst getekend tussen de Natio nale Maatschappij der Waterleidingen te Brussel en de N.V. Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, waarmede een eerste definitieve stap is gezet om te komen tot een samenwerking terzake van de drinkwatervoorziening van de in de grensstrook gelegen gebieden. Het eerste resultaat van deze overeen komst zal zijn, dat in de loop van het jaar 1949 de drinkwatervoorziening van het dorp Nieuw-Namen zal worden verwezenlijkt. Hiervoor zal de Belgische Maatschappij op Belgisch grondgebied een transportleiding leggen waarlangs het water voor Nieuw- Namen zal worden aangevoerd. Verwacht mag worden dat door de samenwerking van de twee maatschappijen de drinkwatervoorziening van andere ge bieden in de grensstreek eveneens binnen atzienbare tijd zal kunnen worden ver wezenlijkt. (V. Z.) blijde wedergeboorte, niet alleen van de natuur, doch vooral ook van de mode. Verrassend-nieuw fascinerend onweerstaanbaar-elegant zijn de nieuwe voorjaarscollectie 's MANTELS JAPONNEN MANTELPAKJES Veertarieven voor de Westerschelde. MINISTER BLIJFT OP ZIJN STANDPUNT STAAN. Voorlopig wordt geen nieuwe boot op stapel gezet. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begroting van ver keer en waterstaat ontlenen wij het volgende. Naar aanleiding van de bedenkingen, die door vele leden zijn geuit tegen het weder invoeren van veergelden op de veren over de Westerschelde, wijst de minister erop. dat hij niet uit het oog mag verliezen, dat naarmate sedert de bevrijding van ons land allerwege meer normale toestanden terugke ren, met bijzondere zorg gewaakt moet worden tegen ongeiij^e behandeling van de verschillende landsdelen. Hij wijst erop, dat er verschillende eilanden zijn aan te wijzen, waarvan, op 2ijn minst genomen, evenzeer van isolement kan worden gewaagd als ten aanzien van Zeeuwsch-Vlaanderen. De con sequenties, welke uit dien hoofde de hand having van het kosteloos vervoer op de veren over de Westerschelde voor s'Rijks Schatkist met zich zou brengen, belopen een veelvoud van de bedragen, die met de veren van de Westerschelde zijn gemoeid. De minister is voorts van mening, dat een matig vcertarief geenzins de gezonde ontwikkeling van het verkeer behoeft te rem men en, integendeel, in het belang kan strekken van hen, die op een regelmatig gebruik van het veer moeten knnnen reke nen. Thans schiet de capiciteit van de aan wezige veerboten mede als gevolg van het niet noodzakelijke verkeer, waarmede niet zozeer bedoeld is een overmatig gebruik door inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen als wel door anderen, te kort voor een regel matige vlotte afwerking van het verkeer. Ook het indienstnemen van de herstelde grote veerboten zal geen afdoende verbete ring hierin brengen. Het aanbouwen van een nieuwe veerboot vereist enige jaren bouwtijden een uitgave van enkele nriilioenen. Hieraan kan voor hands niet worden gedacht. Dit in aanmer king genomen, kan slechts het weder ir voe ren van een matig veergeld ertoe medewer ken, dat het niet direct noodzakelijke ver keer vermindert ten gunste van de vluggere bediening van het nodige verkeer. Het vragen van een matige vergo» ding voor het overzetten van voertuigen is ook geenzins onbillijk, omdat het Rijk ook elders in het land door aanleg van wegen en brug gen zich beperkt tot het gegeven van de gelegenheid om op eigen kosten personen of goederen te vervoeren. Een veertarief voor voertuigen niet hoger dan de reis kos ten van het voertuig over dezelfde afstand en een tarief voor personen overeenkomende met de vervoerkosten per trein of autobus in andere gevallen, is naar mening van de ondergetekende alleszins te verdedigen. Het tekort. Bij het bedrag van f. 1.050.000 dat voor het exploitatietekort op deze begroting is gesteld, is reeds rekening gehouden met de opbrengst van veergelden. Aanvankelijk was dit tekort, wanneer geen veergelden in mindering daarvan zouden komen, geraamd op f 1 600.000. Een meer recente raming van het Provinciaal bestuur van Zeeland becijferde het tekort voor 1949 op f 1 830.000 Voor het jaar 1950, als de herstelde grote veerboten in bedrijf zullen zijn genomen, zal dit exploitatietekort met ongeveer f350 000 toenemen en dus zijn te ramen op f 2.180,000, welk bedrag als volgt ver deeld kan worden gedacht over de veren Vlissingen Breskens f 975.000 H' kerke Terneuzen f 220.000 Kruiningen Perkpolder f 915.000 2 kleine postboten f 70.000 Totaal f2.180 000 Het is niet mogelijk de exploitatietekor ten over de verschillende maanden van het jaar te verschaffen. De minister blijft op de grond van het hierboven aangevoerde van oordeel, dat wederinvoering van een matig veertarief medewerkt aan betere verdiening van het verkeer over de Westerschelde, geen schade toebrengt aan de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen, met het oog op toestand van s'Rijks schatkist zeer gewenst is met mede nodig is ter vermeiding van niet te recht vaardigen ongelijk behandeling van verschil lende landsdelen, die in overeenkomstige geografische omstandigheden verkeren als Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de beoordeling van de tariefschema's die thans nog in studie zijn, zal de minister gaarne in het onderzoek, betrekken de vraag of het mogelijk is, in het bijzonder rekening te houden met het belang van de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, die als voorgan gers van het veer gebruik maken. ST. 1ANSTEEN PROTESTEERT. Het bericht over de annexatie van Sint Jansteen, gedeeltelijk bij Huist en gedeelte lijk bij Koewacht, kwam voor de inwoners van St. Jansteen als een donderslag bij heldere hemel en heeft onder de ingezetenen heel wat beroering teweeg gebracht. Naar aanleiding daarvan heeft de burge meester de volgende proclamatie uitgevaar digd Aan de ingezetenen van St. Jansteen. Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse bladen betreffende de zeer onredelijke en onbillijke plannen tot ophef fing van Uwe meest welvarende gemeente van Zeeland, verzoek ik U dringend, in verband met de stijgende onrust en verbol genheid, de hoofden koel te houden, geen ongewenste stappen of daded te doen en verdere onrust te vermijden. Hebt vertrouwen in Uw Gemeentebestuur. De Burgemeester van St. Jansteen, P. H. Geirnaedt. Inmiddels is vanwege Gedeputeerde Staten het volgende communique verstrekt: Gedeputeerde Staten hebben kennis geno men van enkele berichten, betrekking heb bende op hunne plannen tot wijziging van gemeentegrenzen en samenvoeging van gemeenten. Het College betreurt het ver schijnen van deze publicaties, in de eerste plaats, omdat de gegevens, die daaraan ten grondslag liggen, slechts langs slinkse we gen en in elk geval geheel buiten voor kennis en medewerking van hui College verkregen ku-nen zijn cu voorts, omdat de daarin bpdoflde plannen zich rog in een zodanig stadium van voorbereiding bevinden dat publicatie ervan te enenmale praematuur moeten worden geacht. De P. Z. Crt. die vorige week aan deze kwestie bekendheid gaf, schtijft hierover nader Bovenstaand communique heeft betrekking op een drietal berichten, die enkele dagen geleden in ons blad verschenen. Wij tekenen scherp piotest aan tegen pe beschuldiging, dat de gegevens die aan deze berichten ten grondslag lagen, slechts langs slinkse w?gen verkregen zouden zijn. De door Heren Gedeputeerden bedoelde berichten zijn afkomstig van een regelmatige medewerker aan ons blad, die desgevraagd uitdrukkelijk verzekerde voor de juistheid te kunnen instaan. KOEWACHT. Koewacht I Steen 13—4, Vogelwaarde II Koewacht II 3—0. f J VAN DER PEIJL. Zonbag overleed te Terneuzen na een langdurig lijden :n de ouderdom van 74 jaar de heer J. van der Pefjl, lid van de Provinciale Staten van Zeeland van de Partij v. d. Vrijheid. DE MATTHAUS PASSION. Onder leiding van Piet van Egmond, met medewerking van het Amsterdams Orato riumkoor, het Nederlands Symph. Orkest en de gecombineerde knapenkoren van Hulst m.urtnvluch^ Kofte *n Thc V

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2