IVOROL iTïensen om „Driemensen" Sauapirin bevrijdt U van kon en pijn! Bij het jubileum van de Axelse Zaterdagmarkt. park met een oppervlakte van 160 vier kante kilometer gereseveerd in het hoog gebergte van Graubunden, aan de rechter zijde van de Inn, bij de Italiaanse grens. Het toeristenverkeer is er niet volstrekt verboden, maar het gebied is moeilijk te bereiken en de toegangen worden zorgvul dig gecontroleerd. Men waakt daar tegen de volslagen ondergang van diersoorten als steenbokken en gemzen. De steenbokken waren al helemaal uitgestorven, maar men heeft er weer een aantal ingevoerd uit de jacht-reservaten van de Italiaanse koningen. Thans zijn er al weer meer dan 100er zijn 1300 gemzen en herten, die zich buiten gewoon snel vermenigvuldigen, nu alle grote carnivoren verdwenen zijn (de laatste beer in deze streken van Zwitserland is in 1904 gedood). Ook marmotten lieren er wèlig. Men heeft ln het park een labora torium opgericht ter bestudering van de levensgewoonten van dieren in hun natuur lijke omgeving. Vooral in Afrika zijn ln de Taaiste decennia maatregelen genomen om het uitsterven van de grote diersoorten (olifanten, rhinocerossenj nijlpaarden, leeu wen, panters, zebra's, antilopen, enz.) en vooral van de grote mens-apen te voor komen. Tot nog toe heb ik hoofdzakelijk gewe zen op wat er gedaan wordt tot behoud van diersoorten; het probleem van de bescherming van de plantengroei is moei lijker. Het sraat er vooral om te voorkomen, dat de grote primitieve wouden verloren gaan, dit is ook klimatologisch van grote betekenis, want de verdwijning van de wouden leidt bijna altijd tot het ontstaan van woestijnen. Op die manier is het grootste deel van Madagascar woestijn gewonden. De Franse overheid heeft definitief een einde gemaakt aan het afbranden van bos sen door de inheemse bevolking en sinds 1929 niet minder dan 11 natuurreservaten in het leven geroepen, waaronder er zijn met een oppervlakte van 800 000 hectare. Toch zijn dit in werkelijkheid slechts hele kleine eilandjes van groen op de enorme woestijn-oppervlakte van het land. Tot de natuurbescherming behoort natuur lijk ook het voorkomen van ontsiering door b.v. hoogspanningskabels en andere bouw werken ook daarmee moeten de verenigin gen tot natuurbescherming zich bézighoude r. (Revue de Paris). GESTRAND SCHIP ALS PUBLIEKE VERMAKELIJKHEID. Het Zweedse schip „C. A. Banck", dat* onlangs by het hevige stormweer op het Bloemendaalse strand liep, zit nog steeds muurvast in het zand. Dit biedt een impo sante aanblik, waarvoor de publieke belang stelling nog niet is verminderd. Integendeel zovelen willen naar de schuit gaan kijken, dat de N.Z.H.T.M. een geregelde busdienst naar het Bloemendaalse strand heeft geopend In de nabijheid van „C. A. Banck" heb ben ondernemende lieden tentjes gezet, waarin de bezoekers koek en limonade kun nen kopen. (Auteursrecht voorbehouden, nadruk geheel of gedeeltelijk niet toegestaan). Verplaatsen we ons nog eens naar het Zuivelplein, dan zien we aan de Westzqdc (op d' oogte an de kruutkclder) het Sche penhuis (stadhuis). Bij het Schepenhuis stond een Belfroot of toren (denk aan de Belfroot te Gent), sedert 1520 gebouwd, bewijzende, dat de etad haar eigen recht spraak bezat en haar eigen, uit de poorters gekozen schepenen. Naar het Zuiden zien we de Parochiekerk, toegewijd aan Petrus, staande waar nu de Algemene begraafplaats is. Als men vroeger een grafkelder moest maken, stiet men altijd op de fundamenten van die kerk, tot men deze heeft uitgegra ven. Een stukje muur met engelenkopjes beschilderd, dat hier uitgegraven is, berust nog in de Oudheidkamer te Huist. In de kerk bevond zich een Sacramentshuisje, ver vaardigd door den Mecheisen bouwmeester Andries Keldermans en zyn zoon AnthonK Verder bevonden zich in de kerker altharen voor St Anthonie, het Sacrament, Onze lie ve vrouwe in Coor, Het heilige Cruce, (waarop ik nog nader terugkom) St Anna. St Katharina, St Nicolaas, St Bauble, St O.itcomere, St Crispijn, St Elcy, en onze Lieve Vrouw van de Voldere. Hieruit blijkt dat de kerk tamelijk groot moet geweest zijn. Aan de Oostzijde der kerk, waar nu de wal ligt achter Knorrenburg. lag het Hof der Heren van Axel. Het Zuivelplein strekte zich uit tot waar nu het onbenoemde straatje ligt tussen Koestraat en Weststraat. Aan de Noordzijde van het Zuivelplein stond het hof van Halewqn. Mejonkvrouw van Hale wijn was in 1495 vrouwe van de Capelle- polder. Verder bevond zich daar het Hospi taal met de Hospitaalkerk. De tegenwoordige Markt, de toermalige koornmarkt, kreeg zyn tegenwoordige grootte in 1596 door aankoop en afbraak van het „De Oelderse Blomme". Vlak lang de Markt vond men de kade van de Gentse vaart, op welke kade men gestuit is by de bouw van de winkel van de heer Antheunis, ter wijl men zich afvraagt, of er, waar nu het Stadhuis staa», geen haventje is geweest. Naast het huis van de heer Knieriem stond de koopmansherberg„Het Gulden Hoofd" Het kopje uit de gevel is in de gevel van het Patronaatsgebouw gemetseld. Aan de Markt stond het huis van de Abt, denkeiyk waar nu de huizen staan van Audenaerde en van oekhandel Vink. Aan de overzijde zijae van de Markt, waar nu het stadhuis staaf, heeft denkeiyk ook een ketk gestaan. Langs de Gentse vaart stonden 49 zoutkeeten waar de derrie werd verbrand en de as daarvan opgelost in water om er zout uit te stoken. De afval was de keetas, die men langs de loop van de Gentse vaart nog wel aantreft. De buurt aan de Armendijk heette het Oostend, meer naar het Noorden vond men de „Clincke", een hoog gedeelte (denk om Ciinge), en daar bevond zich de Clinck- meulene, op welke ommegang het «heilig crucc" vertoond werd op de ommegangda- gen, We hadden in Axil ook een schout en zijn rakkers. De schout droeg ambts kleding hem door de stad verstrekt, getuige de pos ten in de stadsrekeningen betreffende de betaling van het keerlakeneterwijl de schoutendienaars op de borst droegen een plaat met het wapen van Axel erop gegra veerd. Ook hier was de rode roe het zinne beeld der gerechtigheid. In een bestek voor de bouw va"1 het oude stadhuis staat, dat aan da pul een ijzeren bengel gemaakt moest worden om er een rode roe in te steken tijdens het houden der vierschaar. Het Rootbouxken was een boekje, waarin de ordonnanties waren geschreven. In de middeleeuwen had iedere stad, ook in Vlaanderen zyn bijnaam. De Axelaars hadden een bynaam. In een gedicht van Edouard de Dene van Bruggen noemt hij de Zoutzieders van Biervliet, de Leugenaars van Aardenburg, de Crudeniers van Oost burg, d2 Vloeters van-St Jaistean, de Te- ghelbakkers van Stekene, de Roometers van Moerbekn, de Wijnzuipers, van Hulst en de Snouketers van Axel. Dit ten bewijs, dat Axel en Hulst onder de voornaamste steden van Vlaanderen gerekend werden, omdat de Dene ze bij da andere steden noemt. Onbetwist de beste tandpasta Uit onze omgeving. UITBREIDING VAN DE QEMEENTE HULST Opheffing gemeente Sint Jansteen. De gemeente Hulst had reeds geruime tijd behoefte aan een uitbreiding van haar grenzen. Er woonden in deze gemeente 4900 zielen op een oppervlakte van 189 H.A. Qadep. Staten van Zeeland hebben thans een grenswijiigingsplan voor deze gemeente goedgekeurd. Dit plan voorziet in da annexa tie bij Hulst van de gemeente St. Jansteen (4086 inwoners op de 2813 H.A.) Bovendien zal bij Hulst worden gevoegd het gehucht Kapellebrug, dat een onderdeel is van de gemeente Ciinge. Dit gehucht was reeds geheel op St. Jansteen en Hulsi georiënteerd. Ciinge zal terzijner tijd compensatie voor dit verlies krijgen door de inpoldering van het verdronken land van Saeftinge. Het St. Jansteense deel van het gehucht Heikant zal volgens het plan van Qedep. Staten bij de gemeente Koewacht worden gevoegd. Deze grenswyzigingsplannen zuilen bin nenkort aan de betrokken gemeenteraden worden voorgelegd. Woensdagavond werd op het stad huis alhier een bespreking gehouden, waarbij de bewoners van de gemeente-wo ningen werden ingelicht op welke wijze men eigenaar zou kunnen worden van deze woningen. De heer De Bondt, directeur van „Uw eigen huis" zette duideiyk uiteen, dat 70 pet. der bouwsom door het Ryk wordt gefinanci.rd, zodat de woningen practisch f 3000.— kosten. By een huur van f 4,50 per week heelt men dus in 14 a 15 jaar deze woning geheel „vrij* gemaakt. Voor de eigenaar of de geldschieter. De huurder heeft geen steen die de zijne is. Ook niet als hij nog 15 jaar huurt. FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. Destijds had hy er een studie van gemaakt het karakter van de mensen naar de wyze van lopen te beoordelen en daarbij was hij meer dan eens tot de ontdekking gekomen, dat een bepaalde pas, de houding van het lichaam bij het lopen.g de veerkracht van de tred of het buigen van de knie veel meer zeggen dan de uitdrukking van het gelaat, dat door uiterlijke belevenissen, onafhankelijk van het ware wezen, sterk wordt beïnvloed. Hoe edel, bqna sierlijk waren de bewegingen geweest van de man die twaalf jaar had moeten boeten wegens moord op zijn, hem bedriegende vrouw en hoe ontzettend veel menselijke grootheid, christelijke denkwijze had von Dengern op de gemeenschappelijke slaapzaal later bij hem o .tdekt. Een andere medegevangene had Joachim von Dengern naar aanleiding van het sluipende katachtige in zijn bewe gingen, met afkeer vervuld, later leerde hij hem kennen als een buitengewoon bemin- neiyk levenskameraad, maar nog later werd hij als een denunciant, die zyn lotge noten tegen een kleine vergoeding verried, ontmaskerd, Deze blonde man vóór hem nu, had de- bewegingen van een mens, die moeilijk kan zijn, afkerig is van conventies en nog wel Door samenwerking als de heer De Bondt bedoelde» kan iemand die f 670 wist te sparen, het huis direct op zijn naam bren gen en zonder meer te betalen dan de gewone huur, in 16 jaar volledig eigenaar zijn. Van de gelegenheid tot vragen stillen werd ruim gebruik gemaakt. De vergadering die onder leiding stond van de heer v. d. Berg was slechts zeer matig bezocht. S WINKELWEEK VAN 25 JUNI-2 JULI. Donderdagavond vergaderde de wi ke- liersvereniging „Axel Vooruit*. Op een bestuursvoorstel om het door V.V V. geno men initiatief het 550-jarig bestaan van de weekmarkt te vieren te steur.en, is in prin cipe besloten om in de week van 25 Juni t.e.m. 2 Juli een winkelweek te houder, waaraan bij goedkeuring door de betreffnde Instantie's een lotery zal worden verbonden. Waar op deze vergadering nog verschil lende zaken van interne aard moesten wor den besproken, is nog geen beslissing ge"om°n omtrent de wijze, waarop deze winkelweek zal worden georganiseerd. Vast staat evenwel dat het bestuur vcornemens is fraaie prijzen ter beschikking van de kopers ie stellen, waaronder een was machine, een radio, een fiets, een stofzuiger en vele kleinere prijzen. Te zyner tijd hopen wij onze lezers hierover nog meer te kun nen mededelen. VOETBALVERENIGING „AXEL Dinsdag beleefde onze plaatseiyke voel- balvereniging weer één van haar hoogty- dagen. Op de bovenzaal van „Het Centrum" vond nl, de huldiging plaats ter gelegen heid van het voor de 9s maal behaalde afdelings-kampioer.schap der derde klasse van de K.N.V.B. door haar eerste elftal. De plaatselijke verenigingen Harmonie „Concordia", Winkeliers-Vtreniging „Axel Vooruit*, Chr. Gymnastiekvereniging „Voor waarts". Hengelsportvereniging „G.O.A.", Toneelvereniging „K.T.CSchaakclub „Landau", Sportvereniging „Olympia", Hand- boogschutter^ „Ons Vermaak", L R V. „De Oranjeruiters*, Axelse Supporters-Vereniging „A.S V.", V.V.V. en Wielers-supponers- vereniging „W.S.C.-Axel", alsmede de zuster-verenigingen van Hulst, Hontenisse, Koewacht, Rapenburg, St. Jansteen, Sluiskil, Terneuzen, Vogelwaarde en Westdorpe, benevens de Scheidsrechters-Verenigingen O. Z.-Vlaanderen en Zeeland betoonden de v.v. „Axel" op spontane wijze hun mede leven en de vele en velerlei fraaie bloem stukken gaven weldra de zaal een buiten gewoon fleurig en feestelijk aanzien, waarby een zeer fraaie bloemenmand van dhr. A. C. Ysebaert uit Terneuzen, als lid van de oude garde, wel bijzondere aandacht trok. Ook burgemeester van Oeveren toonde als altijd, waar het sportgebeurtenissen bi- treft, zijn belangstelling en wydde namens het gemeentebestuur dat mede door de gemeentesecretaris, de heer Maris en wet houder van Bmdfgem vertegenwoordigd was waarderende woorden aan het adres van bestuur en werkende leden, waarna dhr. lmanse uit Middelburg sprak namens de Zeeuwse Voetbalbond en afge vaardigden van vele verenigingen volgden. eens over één nacht ijs gaat. De blonde man ging de Friedrichstrasse in vervolgde in noordelijke richting zyn weg. Krause volgde hem met de grootste voor zichtigheid. Steeds meer versnelde de man zyn pas om ten slotte de Elsasserstrasse in te slaan. En nu deed zich een merkwaar dige intermezzo voor. Op de hoek van de Elsasser en Novalisstrasse stiet de blonde man op een vrouw, die twee kinderer, een jongen van ongeveer 5 en een meisje van een jaar jor-ger aan de hand hield. Ze deed dat echter op een wyze, die personen in loondienst meermalen eigen isde kinderen waren vermoeid, werden meer meegesleurd dan geleid, de zon goot haar stralen onbarm hartig op hen neer en juist toen de blonde man op hun weg trad, begon de kleine jon gen jammerlijk te huilen en weigerde hij om verder te gaan. De vrouw, inplaats van te trachten hem goedig tot kalmte te bren gen, gaf hem een draai om de oren, waarop het kind nog harder begon te huilen, ter wijl het meisje met verschrikte, wyd open gesperde ogen het or.verkw kkeiyke ichouw- spel gadesloeg, om direct daarop eveneens in tranen uit te barsten. De blonde man onderbrak onmiddelijk zijn haastige wan deling, boog zich naar de knaap over, hief hem in de hoogte, nam hem op zyn arm en begon genoegeiyk met hem te babbelen, dat het kind spoedig kalmeerde en h n vriendelijk toelachte. Het meisje echter, schijnbaar verschrikt door hetgeen zich daar afspeelde, of gedreven door jalouzie, zette haar huilstemmetje nog wat rae wel op hetzelfde ogenblik dat Krause de kleine groep eveneens genaderd was. En onwilkeurig deed Krause hetzelfde als de door hem achtervolgde man, hij nam de kleine op zijn arm, streek het vochtige haar uit het verhitte gezichtje en sprak kalme rende woorden. Intussen had ook de vrouw zich, zo goed en zo kwaad als het ging, weten te herstellenzij nam de beide kin deren van de heren over, en fluisterde hun vriendelïke woordjes toe en vervolgde langzaam haar weg. Krause en de blonde man hadden, elk met een kind op de arm enige seconden tegenover elkaar gestaan en onwillekeurig verlegen gelachen. Daarmee was het kleine intermezzo ge ëindigd en Krause zette zyn jacht voort op de onbekende, die onder zware verdenking stond vijf of meer vrouwen van het leven te hebben beroofd. Zy liepen nu de Novalisstrasse af en de blonde verdween even voor de hoek van de Tieckstrasse in een groot, ouderwets huurhuis, zoals men er in Berlgn duizenden vindt. Krause wachtte een ogenblik, liep toen vlug het donkere portaal in, knielde op de onderste trede van de trap en legjie daar zijn oor te luisteren. Zo.nu was de man boven aan de eerste trap gekomen, liep enige schreden en klom toen weer een trap op. Weer een paar passen en weer een trap op. Nu hoorde Krause precies elf schreden, welke de man naar rechts aflegde. Nu bleef hii staan. Krause's uitstekende oren verna- -het - -1p-n "'p'delbos, het open en weer dichtslaan van een deur. De man woonde dus drie trappen hoog, elf schreden van de trap verwyderd. Wederom kwam het er nu op aan wach ten. Wie weet hoe lang, mischien tot iaat in de avond, mischien ook te vergeefs, war neer de man besloot thuis te blijven. Krause overlegde wat hem te doen stond. Was hel niet het eenvoudigst en het veiligst naar hel dichtsbijzynde politiebureau te lopen, en met twee flinke politieagenten terug te ko men en de kerel eenvoudig le arresteren? Een glimlach speelde om Krause's lippen en duizend rimpeltjes vormden zich in zijn gelaat om weer even spoedig te verdwij nen. Neen, dat zou te eenvoudig, te politio neel zijn geweestDe man zou hem niet ontgaan, dacht in het geheel niet aan vluch ten, voelde zich waarschijnlijk zo veilig mogelijk, niettegenstaande hy vandaag een geweldige domheid had begaan. Een zo domme streek, dat Krause moest er zelf om lachen. Nee, die zou voorlopig niet ontsnappen 1 En bovendien hij was zeker vrijgezel. En wat zou een vrygezel er toe doen besluiten op een warme dag in het eind van Augustes nog vóór zes uur op zyn kamer te biyven? Hij kon het gerust riske ren om te wachten. Thomas Hartwig. Onopvallend promeneerde hij door de over het algemeen niet bijzonder drukke Novalis strasse, daarby het huisnummer 10 niet uit het oog verliezend. (Wordt vervolgd.) i 50 tabletten 75 ceflt in alle wel- ae Apotheken en Drogisterijen. 10)

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2