De Benelux Verse Sla BLUE BAND geeft hun levenslust! m T)o nog geen werkelijkheid nu reeds een feit! Franse Vertali: DaceliikLs vers. -•* Het zijn de zuivere natuurlijke vetten, die Blue Band zo voedzaam maken. Elke gram Blue Band iq mmi Kaiiwgrpfo uaaf dp op7fwnl|iÊid 1 En die Grondig ondf door da: AdresBur. Uit de hand 1 nieuwe fiets (1 bruikt), 1 handn 1 waterfilter, 2 w kachels, 1 boe 1 kippenhok, i en gaas. Buiten Te koopEei Te bevragen bi Oudeweg 10, A Het Noord-Atlantisch Pact. Op 17 Maart 1948 sloten Groot-Brittannlë, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg een 50-jarig onderling verdedigingsverdrag af waarbij aan ieder hunner de steun van allen verzekerd werd in geval van een gewapende aanval. President Truman had het Congres erop gewezen dat de Verenigde Staten de deelnemende landen zou .moeten steunen om zichzelf te kunnen verdedigen. Op 8 juli begonnen de Verenigde Staten voorlopige besprekingen met de mede ondertekenaars van het Brusselse Pact en Canada met betrekking tot de vorming van een Atlantisch verdedigings-verdrag, terwijl in December d.a.v. door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland in Washington formele besprekingen werden gevoerd betreffende een uiteindelijk accoord over het voorgestelde Atlantische Pact. Vrijdag 18 Maart 1949 is de volledige tekst van het voorgestelde Atlantische Pact over de gehele wereld bekend gemaakt en gelijktijdig vrijgegeven in de hoofdsteden van de Verenigde Staten, Canada, de landen van het Brussels Pact en Noorwegen, dat vanaf 3 Maart j.l. ook aan de onderhande lingen heeft deelgenomen. Men verwacht, dat ook Denemarken, IJsland, Italië en Portugal nog tot het Pact zullen toetreden. In het verdrag verplichten de partijen zich om alle internationale geschillen, waarin zij mochten gewikkeld raken, langs vreedzame weg op te lossen en zich te onthouden van bedreiging met of gebruik van geweld. De deelnemedde landen zullen bijdragen tot een verdere ontwikkeling van de vrede en deze door stabiliteit en wel vaart bevorderen. Zij zullen daarom trachten hun economische tegenstellingen uit de weg te ruimen en economische samenwerking aanmoedigen tussen alle partijen. Om de doeleinden van het verdrag te verwezen lijken zullen de partijen hun vermogen om een aanval te weerstaan ontwikkelen en elkaar hulp verlenen. Het belangrijkste punt van het pact is vervat in artikel 5. Dit artikel doelt op de mogelijkheid welke ontegenzeggelijk onder het oog moet worden gezien dat de landen, in dit Pact verenigd, zich geplaatst kunnen zien voor een mogelijke gewapende aanval. Een soortgelijke aanval tegen een hunner, in Europa dan wel in Noord-Amerika, zal wor den beschouwd als een aanval tegen alle landen; gezamenlijk. Mocht een dergelijke aanval plaats vinden, danS zal elk dezer landen, afzonderlijk en in overleg met de met de andere deelgenoten alle stappen nemen, welke het gewenst acht om de veiligheid van het Noord-Atlantische gebied te herstellen en te waarborgen met inbegrip van het gebruik van wapengeweld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken verklaarde in een radio rede o.m. De landen welke deelnemen aan het ver drag zijn het erover eens, dat oorlog geen winst oplevert. Anderejanden zijn hiervan misschien niet zo sterk overtuigd. Het Noord- Atlantische Verdrag zou ertoe moeten bijdra gen hen ervan te overtuigen, dat oorlog altijd op verlies uitloopt. Het is nauwelijks te geloven, dat het thans nog nodig zou moeten zijn in dit tydperk van algemene ontwikkeling en zeer uitgebreide communicatie-middelen bewe- iugen te weerleggen, welke in geen enkel opzicht op waarheid berusten en welke zelfs de eenvoudigste vergelijking met de werkelijkheid niet kunnen doorstaan. Doch de kracht en de hardnekkigheid, waarmede de hedendaagse wereld zich van leugen bedient als een wapen in de internationale politiek is van die aard, dat men zich niet altijd hieraan kan onttrekken. Ik doel hiermede speciaal op de bewe ringen als zou dit verdrag agressieve bedoe lingen inhouden van de samenstellers ervan ten opzichte van andere landen. Een ieder, die slechts de meest elementaire kennis bezit omtrent de werkwijze van een demo cratische regering, weet, dat democratische landen geen agressieve oorlog kunnen en wensen te ontketenen. Doch voor diegenen, aan wie dergelijke kennis onthouden zou kunnen worden, moet ik de volgende cate gorische en onherroepelijke verklaring afleg gen, waarvoor ik uit hoofde van mijn ver antwoordelijke positie de volle verant woording aanvaard, Dit land (de V.S.) is niet voornemens om tegen enig land een oorlog te ontkete nen. Het streeft niet naar oorlog, integen deel, het verafschuwt deze. Het beschouwt oorlog niet als onafwendbaar. De politiek van dit land beoogt het specifieke doel om door vreedzame middelen de enorme kloof te overbruggen, welke de internationale volkerengemeenschap thans verdeeld houdt. Beweringen als zou de ondertekening van dit land agressieve bedoelingen inhouden, kunnen slechts berusten op moedwillige verdraaiïng van de feiten of op een onge looflijk misverstand omtrent de aard en de doeleinden der Amerikaanse samenleving. Het is moeilijk vast te stellen, welke van deze twee de meest onverantwoordelijke of de meest gevaarlijke is voor de stabili teit van de internationale samenleving. Want een misverstand omtrent dit vraag stuk, dat van zo groot belang is voor de vooruitgang van de wereld, dat zo gemak kelijk opgelost zou kunnen worden, kan siechis moedwillig in het leven worden geroepen, of het resultaat zijn van een systeem, dat het menselijke geestvermogen aan banden legt en het volkomen afsluit voor de werkelijke feiten. Uit gegevens van officiële bronnen blijkt, dat de Westerse mogendheden in staat zijn de overweldigende kracht, op te brengen, die, naar president Truman onlangs zeide, voortaan «iedere gewapende aanval" zal bestrijden. De Westerse mogendheden bezitten 1. Bijna 15 procent meer mensenmateriaal dan het Oostelijk blok. 2. Meer dan drie maal zoveel capaciteit voor de staalproducte. 33 Meer dan twee maal zo hoge productie van steenkool. 4. Acht maal meer olie, ais men zelfs de productie van Midden- en Zuid-Amerika en van het Nabije en Verre Oosten uitsluit. 5. Bijna 34 maal zoveel tonnage Oceaanschepen. 6. Bijna 30 maal zoveel motorvoertuigen. De beste beschikbare cijfers over deze hulpbronnen zijn: Atlantische mogendheden Bevolking 332.338 526. Strijdkrachten 4.148.600. Bruto tonnage {Oceaanschepen in het jaar 1948: 56,394.500. Steenkoolproductia in het jaar 1947 980.500.000 ton. Staalproductie in '47 112.500.000 ton. Oiieproduclie in '46 1.731.957.000 batrel. In 1947 in gebrnik zijnde motorvoer tuigen 40.924.070. Oostelijk blok Bevolking 289.542.109. Strijdkrachten 5.208,000. Bruto-tonnage Oceaanschepen in het Jaar 1948: 1.671.000. Steenkoolproductie in '47 404.700.000 ton. Staal-productie in '47 31.300.000 ton. Olieproductie 201 733 000 barrel. In 1947 in gebruik zijnde motorvoertuigen 1.427.467. Volgens deze cijfers zijn de strijdkrachten van het Oostelijke blok 25 procent groter dan van de Atlantische mogendheden. Een nauwkeuriger vergelijking zou echter moe ten rekenen met divisies, uitgerust, geoe fend en gereed voor actie. De gegevens zijn echter voor de meeste landen geheim. Een algehele vergeljjking moet evenwel ook rekening houden met de atoombom. In regeringskringen te Washington* zo schrijft Reuters correspondent, is men thans van oordeel, dat de goedkeuring van het Noord-Atlantisch Pact door de vereiste meerderheid van twee derden van de Senaat in Mei of Juli verzekerd is. Degreactie van de senatoren op het Vrijdag gepubliceerde pact is buitengewoon gunstig geweeet. Practisch de enige moeilijkheid* die de regering verwacht, is de nodige gelden te verkrijgen van het Congres voor de wapens en uitrusting, die zij voornemens is te zenden naar de andere leden van het pact. Uit onze omgeving. DE BENELUX EN DE LANDBOUW. Over dit onderwerp organiseerde het Comité Benelux, afdeling Oost Z -Vlaanderen, Maandagvond een bespreking in hotel «Rotterdam* te Terneuzen. Het comité kon zich gelukkig prijzen om voor deze avond een zo bij uitstek deskundig persoon als mr. J. Linthorst Homan bereid te hebben gevonden een inleiding te houden. Na een welkomstwoord door de voorzitter ging dhr. Linthorst Homan allereerst de mogelijkheden in de verschillende landen na en de politiek die men op iandbouw- terrein heeft gevoerd. Hierbij kwamen belangrijke verschillen tot uiting, waar België en Luxemburg reeds vele jaren een bewuste industrialisatie nastreven en Neder land gaf tot 1940 de landbouw voorrang. O.a. is de kostprijs in de verschillende landen hierdoor beïnvloed en loopt deze nu vrij sterk uiteen. Na de corlog is ook Nederland in grotere mate tot industrialisatie overgegaan. Spr. achtte dit voor de land bouw evenwel niet nadelig. Men dient onder ogen te zien dat de landbouw niet in staat is om aan een bevolking met een dichtheid zoals in Nederland en België werk te verschaffen. Na de conferentie in Den Haag van enkele weken geleden zag mr. Linthorst Homan voor de Nederlandse landbouw goede mogelijkheden in Benelux-verband. O.a. voor zuivelproducten zal Nederland in België zeker een afzetgebied kunnen vinden, terwijl er ook voor het geheel der Benelux goede exportmogelijkheden zijn, o.m. naar de U.S.A. en straks West-Duitscgland met het Roergebied. Van groot belang ii evenwel dat ook de Belgische en de Luxemburgse landbouw spoedig op het peil van de Nederlandse komt te staan en dat men gezamenlijk zal streven naar een moderne bedrijfsvoering met producten van hoge kwaliteit. Teneinde de Belgische en Luxemburgse landbouw de mogelijkheid te geven om zich aan de gewijzigde situatie die door de Benelux ontstaat, aan te passen geldt voor de landbouw een overgangsperiode en zal dus de economische nnie op landbouw gebied eerst later een feit worden. Mr. Linthorst Homan legde er in zijn betoog vooral de nadruk op dat men thans zal moeten afstappen van het «Nederlands" denken, doch dat men alles nu in het Benelux-verband zal moeten gaan zien, iets dat bij alle partners wel eens een offer vragen zal, doch uiteindelhk toch in aller belang zijn zal. Na de inleiding van mr. Linthorst Homan werd gepauzeerd, terwijl daarna nog ver schillende vragen werden gesteld, welke de spreker uitvoerig beantwoordde. Er bestond voor deze avond veel belang stelling en het nog maar kort geleden opgerichte comité Benelux in ons gewest heeft met deze avond zeker zijn bestaans recht bewezen. DE HAVEN VAN TERNEUZEN. In de commissie voor de scheepvaart heeft de heer Bonnet, ere-inspecteur-directeur der Scheldediensien. Vrijdag tijdens het Benelux-congres voor verkeer en tourisme te Antwerpen een inleiding gehouden over de kwestie der waterwegen. Wat de kwestie van het kanaal van Terneuzen naar Gent betreft, vroeg hij zich af of het mogelijk is een organisatie te stichten, die belast zal worden met de exploitatie van beide havens BLUE BAND IS EÊN BRON VAN ENERGIEI >7sg^ Vraagt Uw-" vin (f. 2,40). Bons Douwe Egbert

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2