AXELSCHE H COURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 19 MAART 1949. 63e JAARGANG No. 48. V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. 'C. VINK-van VESSEM Door de mist naar Schiphol. Fluittonen, wijzers en lampjes brengen de viiegtuigen binnen. Schiphol heeft slecht weer. Laaghangende toon geeft en op het insrrumentenbord een rood lichtje doet branden. Op 300 meter voor de landingsbaan staat het zg. hoofd merkbaken, dat hetzelfde effect in de kop telefoon veroorzaakt en ,een groen lampje doet branden. De vliegers kennen dit laatste Rimboe-trappers. Rusten jongens Nauwelijks zijn deze woorden uitgesproken, of de patrouille lost zich op en maakt ieder, uitgezonderd de wachtposten, het zich zo gemakkelijk Even hebben de anderen toegekeken, maar dan volgt men toch alras zijn voor beeld, en glunderend kijken ze elkaar aan als ze na tien minuten een mondvol water uit hun fles kunnen nemen. Het is een eiaenaardig tafereel daar aan Dr. Philips heeft het laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek eens de weten schappelijke reserve van het Philips-concern genoemd. Moge hij beleven, dat deze reser ve vooral op televisiegebied, bijdraagt tot de ontwikkeling van een nieuwe taak van industrie in Nederland, die aan vele handen werk zal geven, en tot nieuwe mogelijkhe den van export. Uit onze omgeving. LEERLINGEN-AVOND. Muziek-opleiding van onze plaatselijke jeugd in goede handen. Donderdag werd in de Chr. Bewaarschool alhier de leerlingen-avond gehouden van de heren P. C. Brakman en S. Kowarski. Het ruime lokaal was daartoe gezellig ingericht en bijna geheel gevuld met belang stellende ouders en vrienden van de leraren en leerlingen. De heer Brakman sprak een kort openings woord, waarin hij er op wees, dat het voor de leerlingen, die bijna allen apart om les komen, zo goed is, dat ze ook eens horen en zien hoe de andere leerlingen hun taak opvatten. Zo kan er van een dergelijke avond een goeie stimulans uitgaan. Hij was met dhr. Kowarski dankbaar voor de belangstelling, die zovelen voor hun werk toonden en zou er prijs op stellen, dat als in andere plaatsen er een commissie uit de ouders en oud-leerlingen kwam, die met hen deze leerlingen-avonden voorbe reidden. Hierdoor wordt ook het contact tussen ouders en leraren beter, wat stellig de leerlingen ten goede komt. Met de orgel-leerlingen werd begonnen, van de eenvoudigste nummertjes tot de moeilijkste opgaven. Bijna stuk voor stuk was het alles af. Heel aardig was ook het samenspel orgel—Hooi der zusjes Tanneke en Annle den Hamer. Daarna werd de piano op het podium geplaatst. De reeks hiervoor was veel groter. Leuk was het quatre-mains spel van enkele kleineren. Prachtige nummertjes voor banjo, gitaar, viool enz. met begeleiding van plano. Hoe aardig ook de samenklank met de andere instrumenten, de viool-klank met piano-begeleiding stond o.i. ook hier op het eerste plan. Het bleek, dat o.a. Nel Boer en Boor Brakman het in het vioolspel al een heel eind gestuurd hebben. Uit een dergelijke opleiding zien we in de toekomst ook de mogelijkheid voor een orkest vereniging. Tot slot gaven de leraren samen nog een paar prachtnummers. De heer Brakman zei de leerlingen dank voor het gepresteerde en de heer J. Ie Feber was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de leraren bedankte vooral ook voor hetgeen zij zelf ten gehore brachten. Op zijn voorstel werd een com missie, als door dhr. Brakman bedoeld, in het leven geroepen, zodat het mogelijk zal zijn de voorbereiding voor een volgende leerlingen-avond met de ouders te treffen. In de pauze zorgden de leerlingen voor een heerlijke kop chocolademelk. Al met al was het een goeie avond en hebben de ouders zich er van kunnen overtuigen, dat de muziek-opleiding van hun kinderen in goede handen is. «KUNSTLICHT ALS BEDRIJFSHULP OP DE BOERDERIJ." Op de bovenzaal van hotel «Het Wapen van Zeeland" werd Maandagavond voor de N.C B.-afdeling vanwege de Philips-Verkoop- Maatschappij voor Nederland door dhr. J. Anneveldt te Den Haag een lezing gehou den over bovenstaand onderwerp. Dhr. Anneveldt gaf een kort overzicht van de geschiedenis der gloeilamp en toonde daarbij verschillende soorten Philips- lampen, welke gagarandeerd zfln op ca. 1000 brand-uren. Spr. toonde daarbij ook een lamp, zoals die in 1874 door Edison's geniale vinding voor het eerst werd gecon strueerd, waarbij wel duidelijk opviel dg grote vooruitgang, die de verlichtingstech niek sedertdien heeft gemaakt. (De eerste kooldraad-lamp had een licht-opbrengst van 2,7 lumen per watt, de hedendaagse Bi- Arlita 4 lumen per watt.) Spr. zeide in dit verband, dat men alge meen aanneemt, dat de grens van de gloei lamp is bepaald. Spr. zette het verschil uiteen tussen lumen en watt en wees op de grote waarde van de Bi-arlita, welke door haar maximum aan licht-opbrengst ook zeer geschikt is voor de boerderij. Verder wees dhr. Anneveldt op het nut van goede verlichting voor een behoorlijke arbeidsprestatie, die soms bij onvoldoende verlichting wel 20 tot 30 procent lager kan zijn. Een goede verlichting is ook voor het boerenbedrijf onontbeerlijk, als men bedenkt, dat men per jaar 4380 uren van daglicht verstoken is, waarvan 1200 uren in de arbeidstijd vallen. Sportnieuws. Spr. toonde vervolgens de menglicht-lamp (half kwik, half gloeilamp) van 160 watt en haar groter lichtvermogen t.o.v. de nor male gloeilampen. Dhr. Anneveldt wijdde daarna uit over het principe van de bekende T L.-buizen (die een ontladingslamp hebben en dus geen gloeidraad bezitten). De ont steking geschiedt hier volgens het ionisatie- proceshet stroomverbruik is slechts één derde t.o.v. de normale verlichting. Deze wijze van verlichting is steeds mooi egaal, en kan in verschillende kleuren worden aangebracht. Daarna werden verschillende speciaal- lampen getoond (o.a. de comtalux- en attralux-lampenjjk(150 watt), die hun licht onmiddellijk in de diepte geven en zeer geschikt zijn voor kernen). Tenslotte werden de speciaal-lampen in vergrote kaarsvorm (colorenta en colorentina) getoond. De bijeenkomst was slecht bezocht; een grotere belangstelling voor dit practische onderwerp was wel wenselijk geweest. Jammer was ook, dat hier niets verteld werd over de practische resultaten met verlichting in de land- en tuinbouw, GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren oorbelletje, G. M. v. d. Berge, Polenstraat 30, Axel. APPELS AXEL 3 5. Zondag j.l. trok onze plaatselijke oranje- ploeg de grens over om In Appels een vriendschappelijke strijd aan te binden met een ploeg genaamd „Sparta". De Spartanen waren versterkt met enkele goede krachten uit Dendermonde, zodat onze stadgenoten een vrij sterke combinatie tegenover zich hadden. Qua spel waren de Oranje-Witten echter niet de minderen, want zij gaven hun wit- gehemde gastheren danig partij. Onze stadgenoten profiteerden het eerst van het windvoordeel, maar de gastheren namen direct het initiatief en scoorden vrij spoedig (1—0), doch lang blijven de Belgen r.iet aan de leiding, want Poifliet, die to deze wedstrijd de rechtsbuitenplaats bezette bracht de partijen eerst op gelijke voet (1—1) en gaf daarna met een 2e doelpunt zijn ploeg de leiding (1—2). Nog voor de rust vergrootte v. d. Velde de voorsprong (1—3) waarmee de rust aanbrak. Na de hervatting kwam de Belgische voorhoede, gesteund door de straffe wind, gevaarlijk opzetten en spoedig was de stand 2—3. Axel veroorloofde zich nog de luxe van het missen van een penalty, doch de volgende strafschop werd in een doelpunt omgezet (2—4). Aangemoedigd door het geestdriftige Belgische publiek wisten de withemden de achterstand weer te verkleinen (3—4). De Oranjehemden gaven het echter ook nog niet op en spoedig daarna bracht v. d. Velde de stand op 3—5. Met deze stand brak het einde aan. Deze ontmoeting, die bedoeld was als oefenwedstrijd voor de komende, promotie wedstrijden was zeer geslaagd en hoopvol daar onze stadgenoten in deze wedstrijd er weer „in" bleken te zijn en het elftal een spelpeil bereikte, zoals sinds maanden niet meer was gedemonstreerd. Evenals Poifliet in de voorhoede, voldeed Van Es als debutant in de achterhoede zeer goed. Na afloop van deze sportieve internationale partij verenigde men zich aan een gemeen schappelijke maaltijd in het clublokaal. Axel's eerste elftal heeft bij het Belgische publiek en bij hun Belgische sportvrienden een uitstekende indruk achtergelaten. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese jGebiedsdelen worden verzonden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen Naar Cnracao en de overige Ned, Antillen (18 Maart) m.s, Hyndra (16 Maart). Naar Suriname(in afwijking van vorig bericht 22 Maart) s.s. Cottica (19 Maart). INTERNATIONAAL TELEFONEREN. Maandag werd het telefoonverkeer geopend tussen Nederland en een aantal eilanden, voor het grootste deel behorende tot de eilanden beneden de wind, n.l. Antigua, Barbados, Bermuda, Eilanden (alleen het hoofd-eiland bereikbaar), Domi nica Grenada, Jamaica (alleen Kingstone en St. Andrews, bereikbaar), St. Kitts, St. Lucia Trinidad en St. Vincent. GROTE BELANGSTELLING VOOR NEDERLAND- BELGIË. Het verkeer naar en van het Olympisch Stadion was Zondag vlot geregeld, in tegen stelling tot de vorige keer, toen allesiiope- loos misliep. Er zijn 410 Nedtrlandse en 104 Belgische autobussen geteld en 10370 personenwagens. Het aantal bezoekers, dat per taxi naar het stadion kwam was kleiner dan vorig jaar, omdat er „slechts* 1800 maal een taxi voorreed. Bekendmakingen. OMLEGGING VERKEER. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat blijkens bericht van de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland het gedeelte van de Rijksweg no. 60, gelegen tussen Hoefkensdijk en Kuitaart (Frederik Hendrikstraat) voor het verkeer in noordelijke richting en h?t gedeelte binnen de verdere bebouwde kom van Kuitaart voor het ver keer in beide richtingen zal zijn gesloten van 15 Maart 1949 af voor een periode van 6 weken of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal zijn. Het verkeer van Hulst naar Perkpolder wordt omgelegd langs Hoefkensdijk, Lams- waarde, Kruispolder en Kloosterzande en het verkeer Perkpolder—Hulst langs Kloos terzande, Kruispolder, Lamswaarde, Frederik Hendrikstraat en Kuitaart. Axei, 14 Maart 1949. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat op Donderdag 17 Maart a.s., des namiddags 3 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe in de Openbare Lagere School (ingang Schoolstraat), alhier, aanmelden. De ouders worden verzocht trouwboekjes mede te brengen. Axel, 10 Maart 1949. De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Maris, 'eg- De natte kleren tam, ze;,kunnen elkaar iden door het gordijn hurkend met de fles :n ze wat water op te te lessen. Ier je eens zien, zegt ven hoe bezorgd deze Dan komt de wagen eten niet hoe vlug ze komen. pas zijn gaan voelen AVONTUUR! 1948 beurzen voor t aan leerlingen van :r Franse lycea. Deze )r hun eigen kamera keus door de leraren i deze beurzen bieden an jaar niet alleen de maar eens een reisje is het echte avontuur alles wat dit woord moeilijkheden en zelfs maar het zijn beproe- it rijker zullen maken id zullen geven, tours krijgt, moet er tar een min of meer Hij kiest een onder- al zal bestuderen en erugkomst versiag zal met een klein bedrag minstens een maand moet door hem alleen wel te voet, per filets is geheel vrij om zelf c of in het buiienland n jongen het idee om pas sinds kort Frans eworden, te gaan be is trokken naar Enge- :f zelfs 3 maanden in ch'.en Nederland, één rland, drie Italië, twee .frika. Eén jongen is er gekomen, waar hij iludeerde en twee zijn md gegaan, us nog niet dood in tianisatie. Hulde aan e mogelijkheid schiep zwerven, die in elk e verwezenlijken. N BELASTINGEN 1JNZEN. eeft Woensdag in de en ander verteld over ontstaan na en door mferentie. Hij behari- :atie van de'accijnzen ine en van de belas een zullen de Rege- ;n verdere aanpassing els, inzonderheid op r de concurrentiever- jke mate worden btïn- ïgheffing. e accijnzen brengt voor lee 35 per liter (van 50 per kg. hoger, per kg. lager, enauto's van de duur- verhoogd, de omzet- is omhoog, terwijl de omlaag gaat. PRIJZEN VRIJ. eling de gortpellerijën aag van grondstoffen schaarste geen sprake arband hiermee is de voor gort opgeheven, i bier bij verkoop in Hijs vrij gelaten. A Abonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. iv"fbrpr u/orHan oon nrnra «jnuor ..1 IW

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3