SLAAPKAMERS E. C. Oggel fl Weel Tijds Willy L. Vink, Bijverdienste gevraagd. Kachelblokken Gaat U naar Indië?? Populair Maleis Maleis voor Zelfonderricht f 1.38 Selamat Djalan f 3.75 3 deurs, old finish Dggel's Koffie de pittigste en i J, C f 1.95 Met diepe droefheid geven wij kennis, dat op 5 Maart j.l. door een noodlottig oftgeval plotseling van ons is weggerukt ons lief zoontje en broertje op de jeugdige leeftijd van 91/, jaar. Zijn diepbedroefde ouders, zusje en broertje J. F. Vink A. Vink-Slabbel Corry Theo Axel, Maart 194f Heb enkele avonden per week beschikbaar voor het bijhouden van een een voudige administratie. Brieven onder no. 842, aan het bureau v. d. blad. HARDE f 2.- per zak 50 Kg.) Bij afname van 500 Kg. franco huis. Ook stukgaten te koop. S. v. d. Molen F. van Dijk (Goede Reis) Onnulain liindhnok u d Mslojss Taal Extra aanbieding compleet met 2 pers. ledikant, 2 nachtkastjes, tafel en 2 gestoffeerde stoelen 497.70 477.95 3 DEURS SLAAPKAMER, old finish compleet met 2 pers. ledikant, 1 nachtkastje, tafel en Langs deze weg beti onze welgemeende i de directie en het p der Z.V.T.M., die plotseling overlijd ons lief zoontje en Willy hun blijken van m hebben betoond. Fam. Vink-Slat en kinde Axel, 11 Maart 194 Coöperatie> Boerenleen „Terneuzen Belanghebbendei verzocht hun Spa Lopende-rekeningb voor zover dit no geschied, ter bijs van rente e.d. kantoren te Temt Axel aan te bieder De boekjes ir vóór of op 9 Mc kunnen tegen ovi van het afgegev vangstbewijs woi gehaald. gei n te9en 5p "ÉLU der bofg, elk doel. Vrjjbl. SCHRIJFT ALLEN. I antw. Spaaroret Wathen. weg 110, dam-W. W(J ver reeds H0NDERDDU1 GULDENS Vraagt Van ouds Koffiebranderij en Wij ontvingen nieuwe numir p D K D C H T C F D E C E C V ZIJ, DIE NEDERLAND QROOT MAAKTEN. Dr. Philips, de koning van Eindhoven. Een der grootste mannen, die ons land hielpen groot maken, is wel dr. A. F. Philips, die thans aan het hoofd staat van 45.000 man personeel over 25 landen verspreid. Het woord industrialisatie ligt tegen woordig op vele lippen. Men verwacht daarvan in ons land en in vele andere landen de oplossing van het probleem, hoe men het steeds toenemend aantal mon den 'imoet voeden. Maar men ziet in die ver doorgevoerde ontwikkeling der indu strie;} ook gevaren, indien zij geen goede oplossing weet te brengen voor de talrijke sociale problemen, die aan de industriali satie zijn verbonden. M.a.w. indien de industriële bedrijven aan de maatschappij een voorbeeld geven voor de wijze waarop een groot aantal mensen eendrachtig kan samenwerken voor een gemeenschappelijk doel, zal het zeer de vraag zijn, of de nadelen der industriële ontwikkeling groter zullen zijn dan de voordelen. Of iemand als industriële leider slaagt zal evenzeer bepaald worden door- zijn sociale instelling en de wijze waarop hij zijn medewerkers tot «teamwork" weet te inspireren als door technische en commer ciële capaciteiten. Een sprekend voorbeeld hiervan is wel Nederlands grootste industrieel dr. Anton Frederik Philips, die 14 Maart 1874 werd geboren en dus Maandag zijn 75ste verjaar dag vierde en die op een 54-jarige loop baan in die wereldbekende onderneming terugziet. Ook nu nog, als president-commissaris en gedelegeerd commissaris, verschijnt hij wanneer hij in Eindhoven is elke morgen op het kantoor, waar vele problemen nog steeds zijn onverminderde belangstetling hebben. Van 26 man tot 45.000 man 1 Van zijn werkvertrek uit ziet hij het kleine, oorspronkelijke fabrieksgebouw lig gen, dat het jaartal 1891 draagt als eervol onderscheidingsteken. Daar zijn de ramen van het kleine kantoortje, dat zijn broer Oerard, de stichter van het bedrijf, en hij van 1895 af deelden, ja zelfs de brievenbus, waardoor de orders binnenliepen I In een mensenleven is A. F. of „Mijnhïer Anton", zoals zijn medewerkers hem noemen, er getuige van geweest hoe één zaadje duizend voudige vrucht kan opbrengen. Van 400 vierkante meter groeiden de fabrieksgebou wen tot 400 000 vierkaite meter, het perso neel nam toe van 26 tot 23.000 in Eind hoven, 12 000 elders in Nederland, en 45.000 in de vele Philipsfabrieken, die over 25 landen zijn verspreid. Dr. Pnilips zal de laatste zijn om aan te nemen, dat dit alles het werk van één man is, zelfs na 55 zware dienstjaren. Steeds weer wijst hij op de betekenis van zijn oudere broer voor het succes der onder neming en steeds weer draagt hij hem toegezwaaide hulde over aan zijn staf. Een uitzondering zij echter gemaakt, nl. voor mevr. A. Philips—de Jongh, die hem meer dan 50' jaar terzijde heeft gestaan, medelevend met tal van problemen, waar voor de leider van een groot bedrijf komt te staan en tevens een sociaal werkster van groot formaat. Van 1895 tot 1922 heeft A. F. Pnilips als onvervaard en onvermoeid verkoper de wereldmarkt weten te veroveren voor de Philipslamp. De eerste acht jaren zijn mis schien de belangrijkste geweest omdat in die periode de fabriek dank zij de noeste arbeid der twee gebroeders, Gerard en Anton groeide tot een bedrijf, dat vijf mil- lioen lampen per jaar produceerde, en dat in 1903 bij de oprichting van het kool- draadlampen-syndicaat reeds behoorde tot de 4 grootste Europeese fabrieken. Samen hebben de gebroeders Philips daarbij het voorzichtige financiële beleid gevoerd door nieuwe machines steeds in het eerste jaar af te schrijven. Zo konden zij in 1907 de fabricage overschakelen op die van de gespoten metaaldraadlamp. In 1911 werd de getrokken metaaldraadlamp ingevoerd en in 1913 werd tot de fabricage van de gasvulllngs-lamp overgegaan, zonder dat dit aanleiding gaf tot ernstige schokken voor de soliditeit der onderneming. De radio. De electrificatie van ons land heeft echter harerzijds ook veel nut gehad van het pionierswerk op het gebied der electrische verlichting en van de radio. De metaaldraadlamp heeft, dank zij^de stroombesparing van 76 pet-, electrisch licht pas werkelijk populair genaakt: de gasvullingsiamp heeft een grote impuls gegeven aan de electrische straatverlichting en aan de fabrieksverlichting. In later jaren hebben de gas-onlladingslampen nieuwe terreinen voor het electrisch licht veroverd, zoais de verlichting van verkeerswegen, sluizen en kanalen met natriumlampen, en en de toepassing van hoge verlichtings- niveaux zonder ninderiijke warmte-ontwik- keling in kantoren en werkplaatsen, die mogelijk is geworden door de fluorescentie lamp. Het jarenlange samenwerken met zijn broer Gerard had bij A. F. Philips de waardering doen groeien voor het werk der technici en de overtuiging, dat de Kwaliteit van het product de enige gezonde grondslag was voor het toenemen van de omzet. Met open oog voor de op wetenschap pelijk onderzoek berustende technische vooruitgang en voor alle daarin besloten commaic ëie mogelijkheden nam hij in 1922 de leiding der onderneming over, toen zijn broer zien op 63-jarige leeftijd terugtrok. Nog steeds was ue gloeilamp het hoofd product, al had Gerard bij de oprlciiting al gesproken van; een «Stoomfabriek van gloeilampen en andere electrische artikelen." Tegen het einde van de oorlog 1914 1918 waren er twee nieuwe producten bijge komen, die nauw verwant waren met de gloeilamplöntgeribuis en radiobuis. Een van de medewerkers van A F. Philips had nl. in 1918 in Nederland een contract kun nen sluiten voor 180 radiobuizen per jaar 1 Dit was wel een heel nietig begin van de geweldige ontwikkeling van Philips als radio-industrie, waaraan onder de stuwende leiding van A. F. Philips laboratorium en fabriek een even groot aandeel hebben gehad. In deze tweede periode van 1922 tot 1939 zien wij A. F. Philips als industrieel van groot formaat, als onder nemer, die zijn zorgvuldig uitgezochte mede werkers tot hoogste prestaties weet te inspireren. - Opvoeren der kwaliteit. Allereerst wijdt hij zich aan de consoli datie van de gloeilampen-wereldmarkt, waar na de oorlog een moordende concur rentie dreigde door het op de markt komen van gloeilampen van slechte kwaliteit, o.a. uit Japan. In 1925 kwam de «S.A. Phoebus pour le déveioppement de l'Eclairage" in Genève tot stand, de uiterlijke vormgeving van een ingewikkelde overeenkomst tussen de 6 grootste gloeilampenfabrieken- A. F. Philips zag duidelijk, dat onderlinge prijs afspraken en andere commerciële overeen komsten op de duur niet voldoende konden zijn tenzij men tegelijkertijd streefde naar het opvoeren en het-vastleggen van de kwaliteit bij een product als de gloeilamp, waarbij het publiek zo moeilijk kaf van koren kon onderscheiden, b.v. z.g. gasvul- lingslampen, die in werkelijkheid op de oude manier luchtledig waren gepompt! Zo werd de S.A. Phoebus ook het centrum van technische ervarings-uitwisseling en voor een permanente, onafhankelijke onder linge kwaliteitscontrole. Intussen was Philips fabrikant van elec trische artikele geworden en na 1924 volg den laad-gelijkrichiers, plaatspanningsappa- raten, luidsprekers eci andere onderdelen voor radio-ontvangtoestellen in snel tempo op. In 1927 nam A. F. Philips een beslissing die voor de ontwikkeling der onderneming verstrekkende gevolgen zou hebben. Philips ging in het gedenkwaardige radio-jaar waarin de kortegolf-verbindiug met Indië tot stand kwam, over tot het fabriceren van radio toestellen. Het laboratorium had er sterk op aangedrongen, omdat het eigen fabricage- ervaring onmisbaar achtte als controle op het ontwikkelingswerk. De verkoop-afdeling daarintegen vreesde de markt voor radio buizen en andere, onderdelen te verliezen, wanneer men de grote afnemers dezer onder delen, de foestelbouwers, zou gaan concur reren. Deze zorg bleek echter misplaats, de verkoop van radiobuizen leed niet en 5 jaar later leverde Philips al het millioenste radio toestel af, 8 jaar later de 100.000,000 ste radiobuis. Ere-doctor. Als blijk van waardering voor de grote verdiensten van A. F. Pnillips voor het Nederlandse bedrijfsleven verleende de Han dels Hogeschool te Rotterdam hem in 1928 het ere-doctoraat in de handelswetenscha pen. Bij de vele nieuwe producten, die in de loop der jaren aan het fabricageprofcrarrma van Philips werden toegevoegdröntgen toestellen, geluidsfilminstalaties, lasgelijkrich- ters, vitaminepreparaten, enz., enz. moesten steeds weer beslissingen genomen worden waarbij technische en commerciële factoren tegen elkaar moesten worden afgewogen; waarin ook de smaak der verbruikers moest worden aangevoeld. Steeds heeft dr. A F. Philips het verstaan leiding te geven waar dit nodig was in te grijpen, als de raderen wat stroef liepen. Zo heeft hij de onderneming door tijden van bloei en van depressie heen geloodst en daarbfl geleidelijk de verantwoordelijk heid op jongere schouders gelegd totdal hij In 1939 aftrad als President-Directeur, 45 Jaar lang waren de zorgen van pe onder neming zijn zorgen geweest, de succes sen zijn successen, de tegenslagen zijn tegen slagen. Hij hoopte veel te kunnen reizen en meer tijd te krijgen voor dingen die zijn bijzondere belangstelling hebben, nieuwe producten, de vakopleiding, kunst en bosbouw. Tenge volge van de oorlog is het anders gelopen. De verplaatsing van de zetel der vennoot schap naar Curacao en oprichten van nieuwe fabrieken in de Ver. Staten ter opvoering van het oorlogspotentieel der Geallieerden stelde hoge eisen aan hem en aan alle medewerkers, die zich in Mei 1940 met hem naar de overzijde van de Atlantische Oceaan haddèn begeven. Men kan zich voorstellen welke gevoelens deze industrieel hebben vervuld toen hij in de Ver. Staten vernam dat de R. A. F. de fabrieken in Eindhoven hadden gebombar deerd. Kort geleden nog heeft dr. A. F. Philips in een experimentele televisie-uitzending verteld hoe een recent bezoek aan Keulen en Aken hem pas ten volle deed beseften, welke prestatie het herstel geweest is van de 100 000 m2 fabrieksoppervlakte, die in Eindhoven verloren waren gegaan. Televisie. is het een wonder, dat de televisie thans deivolle belangstelling heeft van de jubilaris De eerste tijd van de radioomroep, 25 jaar geleden, zal nem dikwijls voor de geest staan. Opnieuw gaar het er om de onder delen, die samen televisieoverbrenging moge lijk maken stuk voor stuk te ontwikkelen en tot grote perfectie op te voeren. Wederom blijkt, dat de zwakste schakel de sterkte van van een ketting bepaalt. Ieder onderdeel moet tot in de puntjes zijn verzorgd. Pro gramma, Studio-verlichting, opnamecamera, zender, ontvangers, kathodesraalbuizen en het optische systeem, dat een beeld vergroot op een scherm werpt.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2