Niemeijer Gebr. Van Britsom Chr. Vinke Axel Mattheus Passion Halst PUROI Horen an Huis! tain- bloem- en landbonwzaden en pootsjalotten. Zondag 27 Maart 1949, aanvang 14 nar VERGADERING VAN V. V. V. Bespreking van het te vieren markt-jubileum. Woensdagavond kwam de Axelse V.V.V. bijeen op de bovenzaal van hotel „'s Lands Welvaren". Het doel was een informato- rische bespreking te houden met bestuurs leden uit de verenigingen in onze gemeente, welke belang hebben bij de Axelse week markt. waarvan men deze zomer het 550- jarig bestaan hoopt te herdenken. Teneinde een gedegen samenwerking te verkrijgen, had V.V.V. 15 verenigingen uitgenodigd en door 11 was aan de invitatie voldaan, nl. Z.L.M., C.B.T.B., N.C.B., Ver. van Oud- Leerlingen der Chr. Lagere Landbouwschool, V.V.Z.F., L.J.GZ.P.M de Vereniging van Graanhandelaren, de Dorpscommissie uit de Stichting v.d. Land bouw, de winkeliers-vereniging Axel Voor. uit" en de sportvereniging „Olympia". Tevens was hier aanwezig de stads-archi- varis, dhr. J. R. de Jonge. De voorzitter van V.V.V., dhr. A. van Maale, sprak een openingswoord en herin nerde aan het a.s. marktjubileum en zeide verder, dat V.V.V. reeds een voorlopig plan heeft opgesteld om dit jubileum te her denken, doch dat men zeer gaarne de mening zou horen en kennis nemen van eventuele plannen van verschillende bij de weekmarkt betrokken verenigingen. Dhr. van Maale zeide, dat het misschien verwondering zal hebben gewekt, dat het gemeentebestuur hier niet is vertegen woordigd. Doch men bedenke aldus dhr. van Maale dat deze vergadering nog slechts een informatorisch karakter draagt en niet officieel is. Wanneer blijkt, dat het plan van V.V.V. voldoende wordt gesteund, dan zal het ook aan het gemeentebestuur worden voorge legd, aangezien een weekmarkt een gemeente belang is. V.V.V. heeft gemeend inge volge haar doelstelling dit plan aan hangig te moeten moeten maken en daarom de medewerking van andere verenigingen in te roepen. Dhr. de Jonge gaf daarna een historisch overzicht van het bestaan van het oude Axel. Hij zeide, dat onze gemeente door de Noormannen werd gesticht en zo groeide van dorp tot stad en als centrum dezer omgeving we(d hier alras de noodzakelijk heid van een markt aangevoeld. Daartoe was echter de toestemming van de graaf van Vlaanderen vereist. Deze toestemming werd verleend in 1399 en hield in het recht om een Zaterdagmarkt en 2 vrijmarkten te houden. Dhr. de Jonge toonde vervolgens de archiefstukken, welke betrekking hebben op de verlening van dit privilege, waarna hij door de voorzitter werd dank gezegd. Hierna werden de plannen onder het oog gezien. Dhr. Esselbrugge (secr. V.V.V.) zeide, dat men eerst had gemeend op het Marktplein gebouwen in de oude trant neer te zetten en daarbij passende personen in historisch costuum te plaatsen, zodat de geschiedenis der Axelse weekmarkt met al wat daarbij behoorde op aanschouwelijke wijze zou worden uitgebeeld, doch jammer genoeg heeft men dit idee gezien de grote bedragen welke hiermee gemoeid zou den zijn niet kunnen verwezenlijken. Nu heeft men het denkbeeld opgevat, door middel van een historische optocht de geschiedenis van Axels weekmarkt weer te geven. Daartoe is reeds een voorlopig plan opgesteld voor een optocht met 22 wagens. Van dit plan noemen we hier: Een wagen, voorstellende Ferdinand en Johanna, graaf en gravin van Vlaanderen, welke Axel stadsrechten geeft of deze bevestigen (1213). Filips (zich noemendezoon van de koning van Frankrijk), gehuwd met Marga- retha van Male, bevestigt de stadsrechten en geett verlof aan Axel om een Zaterdag- markt en twee vrijmarkten te houden (1399). Een markt in de middeleeuwen met boeren en burgers in de kledij van die tijd. Axel verwoest door de Gentenaars (1452). Dan volgen verschillende groepen boeren uit de omgeving, op weg naar de markt te Axel. Hoe de producten omstreeks 1730 ter markt werden aangevoerd. De Franse bezetting (1747), verplichte leveringen der boeren. Ds. Jan Scharp, schrijvende zijn historie van Axel met burgemeester Paulus en griffier Schovel. De verbouw van meekrap. Vervolgens een aantal groepen, die de ontwikkeling der markt tot haar huidige staat zullen voorstellen. Dhr. van Maale vroeg daarna aller mede werking om dit plan te verwezenlijken. V.V.V. heeft gemeend voor dit plan een bedrag van f 200 te moeten voteren. Finan ciële steun van andere verenigingen zou zeer wenselijk zijn. Nu volgde een discussiesommigen von den dit plan te uitgebreid en anderen zagen bezwaren om het in deze vorm te verwe zenlijken. Tenslotte werd met algemeen goedvinden bepaald, dat iedere vereniging, welke aan de viering van dit jubileum wenst deel te nemen, zich eerst op deze materie zal bezinnen en dan haar taak bepalen. Dan zal een uitvoerend comité worden gevormd, dat de gehele organisatie op zich zal nemen. Mededeling werd gedaan van het feit, dat het bestuur der winkeliers-vereniging „Axel Vooruit" in principe besloten heeft in de week van het markt-jubileum een winkel week te organiseren. De sportvereniging „Olympia" zal indien op de bewuste dag avonduren vrij zouden zijn haar medewerking verlenen. Als datum voor de feestelijkheden werd Zaterdag 2 Juli gekozen, terwijl men zich a s slotnummer van deze feestdag een schitterend vuurwerk heeft gedacht. In een volgende vergadering, welke men begin April hoopt te houden, zal het uit voerend comité worden gekozen. Dhr. van Maale dankte tenslotte allen voor hun opkomst. Mogen met aller medewerking en inspanning de plannen tot een passende viering van dit marktjubileum met succes worden bekroond I PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm, 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 's nam. 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 11 uur üs. Verveen, van Hoek en nam. 5 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Geref. Kerk te Zoute Spui. Voorm. 10 uur Ds. D.J.Couvés en nam. 2.30 uur dezelfde (Bed. H. Av.) Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdienst. KOEWACHT. Goed afgelopen. De P.T.T. ambtenaar D. reed met zijn motor aan café E. de Vos op de uit een zijstraat komende tractor van de Coöp. Warmwaterroterij, bestuurd door C. v. R. De motor liep enige schade op. Beide chauffeurs kwamen vrijwel met de schrik vrij. Vlasmarkt. Strovlas: ongerepeld 8—17, gerepeld 11-20. VlaslintdauwtooC'110—185, pufroot 150—205. Vlaslokken: ruwe 17—21, afgewerkte 45—65, Lijnzaad: slagzaad 35—43. Prijskaarting. Aan de prijskaarting bij L. Seghers namen 40 spelers deel. G. van Hove en G. Baert slaagden er in de eerste prijs in te palmen, terwijl M. Scholter en R. de Mey beslag wisten te leggen op de tweede prijs. Gouden bruiloft. Onder grote belangstelling vierde het echtpaar C. David - Breyaart zijn gouden huwelijksfeest. Het hoeft bijna niet gezegd te worden dat de buurt (Emmabaar) deze dag geensins ongemerkt voorbij liet gaan. OVERSLAG. Visserij. De aanbieding welke de vissersclub „de palingvnena' van Overslag heeft gekregen van de heer D. om een honderdtal grote karpers gratis uit te zetten op het viswater „de keiztrput" zullen thans binnenkort wor den afgeleverd zodra deze door de Ned. Heidemij. zijn ontvangen. AMBTENARENVERBOD VOOR COMMUNISTEN. Dezer dagen zal van regeringswege een wetsontwerp worden ingediend, waarin wordt voorgesteld op leden van de Com munistische Partij Nederland het zoge naamde ambtenaren-verbod van toepassing te verklaren. Dit verbod zal dan tevens inhouden, dat alle communisten, die deel uitmaken van het kader van leger en marine uit 's lands dienst worden ontslagen. Het wetsontwerp zal worden ingediend in verband met de verklaring van het partijbestuur van de C.P.N., dat de Neder landse communisten in geen geval de wapens zullen opnemen tegen de legers van de Sovjet-Unie. Zoals men zich zal herinneren werd 'een dergélijke verklaring in de afgelopen weken door alle West- Europeese leiders afgelegd. Voor de oorlog gold het ambtenaren verbod voor leden der N.S.B. en de toen malige Communistische Partij Holland. Het werd na de bevrijding niet meer van kracht. VERVOLGING VAN C P.N -KAMERLEDEN GEVRAAGD. In de Woensdag gehouden ledenvergade ring van de afdeling Nijmegen der K V P. werd naast de bespreking over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen grote aandacht gewijd aan de verklaring van Paul de Groo<, waarin deze zich aansloot bij de verklaring van Thorez en Togliatti. Er werd een reso lutie aangenomen, waarin verzocht werd om een strafvervolging in te stellen teg«>n de Kamerleden der C.PN., die zich blijkbaar aansluiten bij de verklaring^van Paul de Groot. Sportnieuws. „OLYMPIA"'S TWEEDE ORIËNTATIE- TOCHT. Dinsdagavond werd weer gestart voor de oriëntatie-tocht, waaraan door 10 heren en 20 dames werd deelgenomen. Na een gezamenlijk vertrek om 8 uur vanaf het clublokaal Hotel Porth—de Lozanne, werden de heren gelost in de zg. Kafhoek onder de gemeente Koewacht en de dames in de Willem III-polder. Beide afstanden bedroegen 7 Km. De eerst-aankomenden van de Iopenden waren de dames F. den Engelsman en Riet Steenkiste in 42 min. Bij de heren waren dit Borghsteijn (Axel) en Martens (Koewacht) in 40 min. Van de wandelaars waren de eerst-aan komenden de damesM. en K. Moerland en Chr. Verstralen en de h.h. Geensen (oudste deelnemer) en Theo v. Damme, allen in de tijd van 61 min. Na afloop werden in het clublokaal de herinnerings-speldjes uitgereikt. „Olympia's" laatste winteiwandeltocht. Zaterdag j.l. maakte de wandel-afdeling van Olympia" o.l.v. mevr. Swets- Gilijamse de laatste in haar serie van 3 wintertochten. Met 40 man maakten de tippelaars een tocht naar Moerbeke, waar reeds tevoren met het bestuur contact was opgenomen. Besloten werd tot samenwerking met de plaatselijke sportvereniging te Moerbeke. Het ligt in de bedoeling deze zomer een grote wandeltocht rondom Moerbeke te organiseren. ^.Welgemoed en zonder uitvallers werd Axel bereikt, waarua de uitreiking der kruisen aan de desbetreffende deelnemers plaats vond. 1 Poef Uw handen goed -11 a TUSSENTIJDSE BONAANWIJZJNG VOOS VLEES. De iets ruimere aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk, tussentijds een aanvul lende bon voor vlees aan te wijzen, Dien overeenkomstig geeft bon 024 Algemeen recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon loopt op 12 Maart af. Door onderlinge verschuivingen in de aanvoer bevatten de slagersvoorraden naar verhouding grote hoeveelheden speken vet varkensvlees. Het pupliek zal in het bijzon der voor de bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op het moment van aankoop in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussentijdse bon- aanweizing die voor alle leeftijdsgroepen geldt, zijn in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnen voor 400 gram vlees aangewe zen, waardoor voorhands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijdsgroepen wordt teruggebracht tot 200 gram per veer tien dagen. „VLIEGENDE VLEUGELS" Nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 13—26 Maart 1949. Bonnen voor vlees. 024 Alg 50 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 12 Maart) U41, 043 Vlees 100 gram vlees 042 Vlees 300 gram vlees Alle,tbonkaarten. 045 Alg. 250 gr. boter margarine of vet Bonkaarten KA, KB 903. 046 Alg. 250 gr. boter margarine of vet 047 Alg. 2U0 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 052 Aig. 500 gr. boter margarine of vet Bonkaarten Kü 903. 054 Alg. 125 gr. boter margarine of vet 055 Alg. 10U gr. kaas.of 125 gr..Korstl. kaas Tabak- en Diversenkaarten enz. QA, QC 903. 67 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak b9 Tabak 1 rants, sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH, 904 (oijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de streek G. Deze bonnen zjjn 14 dagen. De niet aangewezen bonnen 029,030, 031, 033, 036, 037, 038, 039 kunnen worden vernietigd. Bekendmakingen. KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en wethouders van Axel brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat een algemene keuring van trekhonden en iiondekarren zal worden gehouden. De houders van trekhonden in de gemeente worden bij deze opgeroepen hun trekhonden met de kar of karren, waarvóór of waar onder de honden als trekdier worden gebruikt, en het luig, op Maanuag21 Maart a.s., des voormiauags 10 uur aan de keuring of herkeuring te doen onderwerpen op de Markt te Axd. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondekar te gebruixen of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege de houder zijn onder worpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trekhond en hondekar geschikt zijn verklaard. Axel, 8 Maart 1949. De Burgemeester, Van Oeveren, De Secretaris, Maris. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat op Donderdag 17 Maart a.s., des namiddags 3 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld lot kosteloze Inenting of hennenting tegen pokken van hen, die zich daartoe in de Openbare Lagere School (ingang bcnoolstraat), alhier, aanmelden. wDe ouders worden verzocht trouwboekjes mede te brengen. Axel, 10 Maart 1949. Di Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Marls, Voor reizen in binnen- en buitenland bevelen wij ons beleefd aan Chr. Zangver. en Kinderkoor „AS AF" De repetitie bepaald op 15 Maart kan niet doorgaan. Eerstvolgende repetitie dus op 18 Maart. Voor prima Qroentenhandel Zeestraat 4 Westdorpe Tel. 2. Axel Tel. 127 Te koop: Een mahonie houten linnenkast voor f 50. Bevragen Bureau v. d. blad. Te koop: Groene emaille vulkachel met toebehoren voor f35, Statenbijbel (keur) f 25 en dubbele verrekijker f25. Markt 13, Axel Prijzen der plaatsen: 6-5-4-3-2 gulden Plaatsbespreken Hotel „De Graanbeurs" Telefoon 35 HULST Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand ta hebben. Doos 45 ct. mijnhardt Deel 2 komt binnenkort

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3