5wee mensen om „Drie mensen" Woelen en Wentelen van Bhenmatische pjjn - Heel de lange nacht.. CENTRAAL GENOOTSCHAP V(V* f INDERHERSTELLINGS - OORDFN EN GEZONDHEIDS KOLONIES. Film- en propaganda-avond de* afdeling Axel. De enige tijd geleden opgerichte Axelse afdeling van het .Centraal Genootschap", zoals deze instelling kortweg wordt genoemd, belegde Donderdagavond een propaganda- en film-bijeenkomst in ,Het Centrum." Hoewel het hier een avond, betrof ten bate van het zwakke Nederlandse kind onverschillig van welke richting of gezindte ook was de belangstelling zeer gering. De hoge entree-prijs kon hiervoor geen excuu3 zijn, wantde toegang was kosteloos, mede omdat de directie van het „Centrum"-theater de zaal gratis ter beschik king had gesteld. Dhr. A. P. Lefeber, voorzitter dezer afde ling, sprak het openingswoord, waarin hij de aanwezigen opwekte door hun lidmaat schap dit werk te steunen. Spr. zette verder op duidelijke wijze uiteen, dat het hier niet gaat om het zieke, doch juist om het zwakke kind. Dhr. Snel, directeur van het Genoot schap, sprak eveneens een propaganda- woord en gaf tevens een overzicht van de historische ontwikkeling dezer instelling. Hij beval deze instelling bij de Axelse bevolking aan en zeide, dat slle uit Axal ingekomen gelden zullen worden benut voor kinderen uit onze gemeente. Met nadruk wees hij er op, dat alleen op het advies van eeu arts tot uitzending van een kind wordt overgegaan. Hierna volgde vertoning van de door dit Genootschap beschikbaar gestelde fi'm „Het paradijs der kinderen". Deze rolprent toonde de uitzending van twee kinderen uit een volksbuurt van een onzer grote steden naar een der tehuizen van het „Cen traal Genootschap." Overigens sprak deze film voor zichzelf en toonde wel aan, dat deze inrichtingen absoluut onmisbaar zijn voor de gezondmaking van het Nederlandse volk. De kinderkoren van „Asaf* o.l.v. dhr. J. Lefeber en van het Hervormd Kerkkoor o.l.v. dhr. J. Smies gaven door hun wel willende medewerking een bijdrage ten bate der physiek misdeelde jeugd in ons land. In een kort slotwoord sprak dhr. A. P. Lefeber nogmaals ten bate dezer instel ling en zeide, dat ook in Axel verschil lende kindaren dringend uitzending naar een gezondheidskolonie nodig hebben en dankte daarna allen, die aan deze avond hun medewerking hadden verleend. JAARVERGADERING CHR. HARMONIE „HOSANNA". Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eniging in de tjokvolle zaal van „Het Cen trum" haar jaarlijkse feestelijke bijeenkomst. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Lefeber, een kort overzicht van de financiële toestand- Om het tekort te dekken zou een tombola worden gehouden, die als naar gewoonte een gunstig onthaal vond. In vlot tempo werden onder leiding van de directeur, de heer P. Brakman, achtereen volgens ten gehore gebracht een koraal, „Wien bleibt Wien", Mozart's „Vogelkoop man", „Judex", „Maskerade", de mars „l'eil Europa", om weer te besluiten m*t een koraal. De wijze, waarop „Maskerade', het ver plicht nummer voor het op Hemelvaartsdag alhier te houden muziekconcours werd ver tolkt, houdt reeds nu de verwachting hoog gespannen. Met volle aandacht genoten de aanwezigen van deze muzikale prestaties en de stilte vormde wel een scherp contrast met het lawaai bij dergelijke concerten op de markt. Na de lotenverkoop in de pauze volgde de opvoering* van „Boeng Toni", een toneelspel in drie acten, handelend in Insu- linde tijdens een politionele actie in 1947. Dit stuk is een schets van het grote probleem, waarvoor het Nederland van onze dagen zich gesteld ziet met al de harde realiteit en complicaties, die een gewapend optreden nu eenmaal meebrengen. Eenstuk, vol van filosofie over recht en oorlog, zoals „the man-in-the-street" die kan verkondigen. Maar ook een uitbeelding van plichts gevoel en dapperheid, eigenschappen, die in kritieke momenten zo sterk tot uiting kunnen komen. Het stuk eindigt met de hoop, dat de dag moge aanbreken, dat blank en bruin ginder onder de evenaar elkaar uit wederzijds begrip de hand weer zullen reiken. „Boeng Toni"'is inderdaad realistisch en boeiend beide, hetgeen met de opmerkelijk goede vertolking der dilettanten zorgde voor een onverdeelde aandacht in de zaai, Dhr. Lefeber sprak een kort slotwoord, waarna hij het „Halleluja, eeuwig dank en ere" liet zingen en eindigde met dankgebed. „Hosanna" kan zowel door de prestaties der muzikanten als die der tonelisten op een uitnemend geslaagde avond terugzien. JAARVERGADERING HERVORMDE ZONDAGSCHOOL. Dinsdagavond werd in de Chr. Ulo school de jaarvergadering gehouden der Herv. Zondagschoolvereniging. De voorzitter, dhr. P. J. van Bendegem, sprak in zijn openingswoord zijn grote teleurstelling uit over de zeer slechte opkomst der leden en uitte zijn dankbaar heid voor het vele werk door het personeel der school verricht. De secretaris, dhr. H. Smies Cz., memo reerde in het jaarverslag de verbouwing der Zondagschool tot Ulo-school en het daar mee samengaande contract met de gemeente. Het aantal leden bedraagt 210. het aantal leerlingen 275. Getracht zal worden nieuwe leden aan te werven. Depenningmeester, dhr. j. Meesen, kon in zijn jaarverslag een batig saido vermelden. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de h.h. B. Rinn, M. de Feijter en Joz. Scheele. Herkozen werd dhr. Rinn, gekozen de h.h. Jac. Dieleman en P. Riekwel. M j. M Rouw gaf een gedetailleerd ver slag van het Zondagschoolwerk in het afge lopen jaar. Ook zij betreurde het, dat zo weinig ouders op een jaarvergadering eens blijk van hun belangstelling geven. De ouders dienen te beseffen, dat het uiteinde lijk toch om hun kinderen gaat. Hiermede was het officiële deel der ver gadering ten einde en werd een bijeenkomst van bestuur en personeel gehouden. KRAAMCENTRUM TE AXEL. Als leidster-docente aan het Kraamcen- trum alhier is benoemd Zuster Daniëise te Amsterdam. De lessen zullen aanvangen op 8 Maart a s. Aangezien deze docerta eerst in Mei a.s, in dienst kan treden, zullen tot die datum de lessen worden gegeven door Zuster Hagens. Vóór begin Juni kunnen verzor gingen worden aangevraagd bij de wijk verpleging. RUITERSPORT OP TWEEDE PINKSTERDAG. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat door de L.R. „De Oranjeruiters" alhier op Maandag tweede Pinksterdag een Provin ciaal Concours zal worden georganiseerd, waaraan door alle L.R.-verenigingen in Zee land zal worden deelgenomen. Getracht zal worden, ook de Provinciale kampioenschappen te doen plaats vinden. In het programma zal o.m. worden opge nomen het nummer „Aangespannen trek paarden voor luchtbandenwagen." Waar men met dit nummer tot een pas send geheel komt, blijkt het voor vele toe schouwers een waardig cor coursnummer voor het trekpaard. Ook zal deelname wor den gevraagd van de hackney's. Als alle factoren meewerken zal deze tweede Pinksterdag der traditie getrouw in het teken der paardensport staan en belooft als vanouds voor Axel een drukke dag te worden. KOEWACHT. Prijskaarting. Aan de prijskaarting bij L. de Kind namen 60 spelers deei. De heren A. van Damme en A. Sturtewagen gingen met de eerste prijs schuiven. Geslaagd. Te Hulst slaagden voor Cuisinerie onze dorpsgenoten J. en A. van Daele, W. de Maayer en E Buys. Stormschade. Een huis, twee schuren, diverse hangars, tientallen ramen en honderden dakpannen oogstte de jongste storm alhier. G:uden Bruiloft. Op 8 Maarr zal het echtpaar C. David- Breyaert z'n gouden bruiloftsfeest vieren. Het zal het paar op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken, daar staan de na men van het feestcomité borg voor. Vlasmarkt. Strovlas, ongerepeld 8 17 gerepeld 11—20 Vlaslint. dauwroot 110—182,20 putroot 150 —202,50 Vlaslokken. ruwe 17—21 afge werkte 45—65 Lijnzaad, gekeurd (geen han del) ongekeurd (geen handel) slagzaad 35 —44. ONDERLINGE VERZEKER1NGS-MIJ. TEGEN HAGELSCHADE IN ZEELAND. Volgens het jaarverslag over het afge lopen bovengenoemde Mij. werd aan hagel- schade uitgekeerd een bedrag va a f 9223. Hierbij waren betrokken 20 leden, wonende te Hontenisse, Graauw, Westdorpe, Zuiddorpe, Sluis, Axel en Hoofdplaat. De schade strekte zich uit tot 33,250 gem. erwten, 52,175 gem. suikerbieten, 7,200 gem bruine bonen, 2 gem. witte Bonen, 27,200 gem. voederoteten, 22 gem. vlas, 4 gem. biauwmaanzaad, 6 gem. gerst, 1,100 gem. haver, 20,210 gem. aardappelen, 23,150 gem. tarwe, 14,050;gem. koolzaad, 3,150 gem. karwei en 9,080 gem. uien. De Maatschappij telt thans 491 leden, die ongeveer 19 610 gemeten of circa 8715 H.A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg f6.080.317,— RI|KE BUIT. Het onderzoek, dat door de Rijkspolitie in Zeeland werd Ingesteld, naar het in bezit hebben van oorlogstuig, heeft goede resultaten opgeleverd. Niet minder dan 20.000 scherpe patronen, 700 granaten of onderdelen daarvan, 3 bommen, revolvers, pantservuisten, flesjes en kokers springstof, een speelgoedkistje waarin een pistool met 4 scherpe patronen, een kanonloop waarin een nog onontplofte granaaL enz. werden in bes'ag genomen, tarwjjl op verschillende plaatsen nog niet ontplofte projectielen werden aangetroffen. Tot 7 Maart bestaat nog de gelegen heid, om dergelijk gevaarlijk spul in te leveren. Na dien datum zal bij ontdekken van het in bezit hebben daarvan proces-verbaal worden opgemaakt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 uur Ds. J. Scholten, 's nam. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 's nam. 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Keik. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 's Voorm. 10 uur en 's nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. H. Cat. Zondag 23. Geref. Kerk te Zoute Spui. 's Voorm. 11 uur Ds. J. Ritzema van Zaanjslag, 's nam. 5 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeen!0. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Enig geld, J. Q. Meijer, Noordstr. 12 Axel. Portemonnaie met inhoud, Weststraat 24 Axel. Een rijksdaalder, terug te bekomen Nieuwendijk 11. omdat die pjjnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt.... Neem tooh Krusohen Salts i Daarmee drjjft ge Uw pjjnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo p|jnl|jke ledematen. Krusohen's aanspo rende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles b|j om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers z|jn van Uw p|jn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen l|jders aan Rheumatlsche p|)nen Kruschen Salts. Vraag het b|j Uw Apotheker of Drogist. (l.M.) FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 7) De dagbladen deden op hun beurt al het mogelijke om het publiek tot in de détails in te lichtenmen concurreerde in schreeu wende opschriften, men stelde, ieder op zijn eigen wijze, de geheimzinnigs blonde jonge ling als een blauwbaard, eeu tweede Landru een perverse woesteling voor. Edoch, zij stonden ook de politie zoveel mogelijk ter zijde, doordat zij hun correspondenten in Hamburg en Munchen alarmeerden en ver slaggevers raar Ketzin zonden, om daar een onderzoek in te stellen. I~> één nacht werd het vriendelijke, maar onbetekenende stadja een wereldvermaarde curiositeitda bericht gevers beschreven het raadhuis, de markt, de hotels tot in alle bijzonderheden, alleen van de blonde man en zijn verloofde wis ten ze niets te melden. Wel is waar was nde loop der laatste weken in hotel Zum Lowen of B smarck hier en daar een paar tje afgestapt, dat de belangstelling van de brave Ketzi ters had opgewekt; weliswaar zouden de bekende theetantes In Ketzin eens een vreemd meisje met een blonde heer hebben gezien, welke laatste bepaald iets gemeens aan zich had gehad, maar bij na der onderzoek kwam dan steeds aan het licht, dat een al te rijke fantasie haar par ten had gespeeld. Ook de politie zat niet stil. Ze speurde in Hamburg en in alle Beiersche plaatsen, zij bladerde tientallen passagelijsten van Oceaanstoomers doorloofde enorme belonin gen uit, liet haar beste detectives vergezeld van schitterend gedresseerde politiehonden de ganse ongeving van Ketsin, de oevers van de Have), de bossen en de rivier zelf doorzoeken alles tevergeefsNiemand meldde zich, die een van die meisjes had gekend nergens werd een spoor gevonden men tastte volkomen in het duister) Wat er wel gebeurde, was, dat de ver dwijningen nog door een vijfde werd gevolgd. Enkele dagen na het verschijnen der eerste courantenberichten liet zich bij dr. Clusius een zekere mevr. Rosenbaum aandienen, die in de omgeving van de Mollendorfplatz woonde en kamers verhuurde. Zij deelde mede, dat op 8 Juli een kamer was gehuurd door een jo~ge dame, die Selma Cohen heette en volgens het ingevulde biljet 24 jaar oud en in Berlijn geboren was. Juffrouw CShem had verteld, dat zij sinds jaren met een ziekelijke dame op reis was geweest en nu tot haar huwelijk in Berlijn dacht te blijven. Zij zou nl. met een heer verloofd zijn, die van plan was niet ver van Berlijn aan de Havel een buiten te kopen. Mevr. Rosenbaum had haar huurster slechts één maal gezien en beschreef haar als een be paald opgewekt persoontje met waarschijn lijk zwart haar, Meer wist ze niet, daar j-iffrouw Cohen een dichte voile had gedra gen. Zij had de huur een maand voor uit betaald en had de volgende morgen reeds vroeg met een handkoffer haar intrek genomen zonder door iemand te wor den gezien, daar haar direct na voldoen van de huur de sleutel ter hand was gesteld. Enige uren later was zij met de koffer weer vertrokken en had zij mevr. Rosenbaum, die zich juist in de badkamer ophield door de deur meegedeeld, dat zij met haar ver loofde op reis ging, maar beslist de vol gende dag terug dacht te zijn. Dit was echter niet het geval geweest, maar daar de juf frouw haar bagage had meegenomen, was er geen reden tot ongerustheid geweest en had men eerder geloofd, dat de juffrouw zich bedacht had en ergens anders haar intrek had genomen. Eerst bij het lezen van de alarmerende krantenberichten was zij op de gedachte gekomen, dat ook juffrouw Cohen welj eens het slachtoffer van de massamoordenaar kon zijn geworden en voor de veronderstelling bestond inderdaad, alle reden. Toen dr. Clusius Krause het procesver baal had voorgelezen, floot hij zacht voor zich heen en streek rret zijn slanke hand nerveus door het grijzende haar. Nu begint de geschiedenis bepaald grotesk te worden. Een vijfde lid van het vrouwelijke geslacht en ditmaal een, dat, alsof er opzet in het spel is, Cohen heet Ze kon evengoed helemaal geen naam heb ben 1 Maar aan de andere kant loopt er toch in heel Duitsland geen Joods meisje rond, dat geen familie heeft en de duivel zou daa ook wel de Hand in het spel moeten heb ben, ais zich na het bekend worden van d t geval niet een of andere oom of een neif zou meiden. Edoch, de duivel scheen wel degelijk de hand in het spel te hebben, want het geval- Selma Cohen baarde weliswaar geweldig opzien, maar niemand vervoegde zich op het hoofdbureau van politie, die nadere inlich tingen zou kunnen verschaffen. Krause had intussen, terwijl de bladen reeds tekenen van ongeduld begonnen te geven en de politie hier en daar een steek onder water had toegediend, niet stil geze ten. Nadat alle nasporingen naar familiele den of bekenden der vijf verdwenen meisjes zonder resultaat waren gebleven, scheen het hem duidelijk, dat in deze richting voorlopig nieis meer kon worden gedaan, En op ee i van zijn urenlange morgenwandelingen in de Dierentuin zei hij tot zichzelf: Het staat wel vast, dat die blonde kerel op bepaalde geniale wijze slechts meisjes tot z|jn slachtoffers heeft gemaakt, die geen familie, geen vaste woonplaats en geen bepaald beroep hebben, doch die als kaf door de wind her- en derwaards wor den gedreven, waat het lot haar brengt. Ik kan dus niet naar die meisjes zoeker, doch alleen naar de man en dat wel op deze wijze, dat ik tracht uit te vinden langs welke weg hij mei de vrouwen in aanra king is gekomen. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2