AXELSCHE m COURANT mm IVOROL Fr^kerlnp1 bij abonnement, Axel. ZATERDAG 5 MAART 1949. 63e JAARGANG No. 44. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM CUBA. ,EEN HERINNERING AAN 'T PARADIJS". Tot de mooiste en meest idyllische stre-„ ken, die het moderne toerisme kent, behoort ongetwijfeld het prachtige eilandenrijk, dat, omspoold door het blauwe water van de Caraïbische Zee en de Atlantische Oceaan, als een grote groene keten van Noord- naar Zuid-Amerika loopt. Sinds de moderne techniek door steeds sneller en veiliger ver keer voor het toerisme meer mogelijkheden heeft geschapen, hebben de grote en kleine Antillen ais vacantieoorden grote opgang gemaakt. Niet in het minst is dit te dan ken aan het vliegtuig, dat juist aan hen, die door afstand of tijdgebrek niet ver van huis konden, door een snelle en directe verbin ding meer gelegenheid bood iets meer van de wereld te zien. Hoe gaarne het vliegtuig als vervoers middel door de toeristen en ook door de bewoners van het Caraïbische gebied is aanvaard, blijkt wel uit het feit, dat in nog geen vijftien jaren de K L.M. de lengte van haar West-Indische luchtnet kon uitbreiden van 117 km. tot bijna 12.500 km. Niet minder dan achttien steden in en rond het Caraïbische gebied zijn thans per Vliegende Hollander te bereiken. Hiertoe behoren ook Havanna op Cuba, Port au Prince in Haïti, Kingston op Jamaica en Port of Spain op Trinidad. De tropische schoonheid van deze eilanden, de eenvoud en de gastvrijheid van hun zeer hartelijke bevolking maken West-Indië tot een ideaal vacantieoord voor de toerist. Het meest geliefd is onbetwist Cuba met zijn briliante hoofdstad Havanna. Van de 200.000 toe risten, die in 1938 naar West-lndië kwamen brachten er liefst meer dan 160.000 een bezoek aan Cuba. Van de 20 millioen dollar, die de toeristen toen in Wesi-ltdië uitgaven, werden er meer dan 15 millioen op dit eiland besteed. In de eerste helft van 1947 bedroeg het aantal bezoekers bijna 100.000. Sleutel tot de Nieuwe Wereld. Cuba, het grootste en meest Noordelijke eiland van de grote Antillen, is ongeveer zo groot als Java en telt ruim vijf millioen inwoners. Het is gelegen 150 km. ten Zuiden van Florida, 80 km. ten Oosten van het eiland Hispaniola, dat thans verdeeld is in de staten Haïti en de Dominicaanse Republiek, en iets meer dan 200 km. ten Oosten van het Mexicaanse schiereiland Yucatan. Door deze gunstige ligging beheerst het alle zee-ingangen tot de Uoif van Mexico en een groot deel van de Caraïbische Zee. Hierdoor nam het een sterke strategische positie in, die de Span- jaardeh na de ontdekking van Amerika zeer goed wisten te benutten. In 1634 verkreeg Cuba bij besluit van de Spaanse koning de eretitel van „Llave del Nuevo Mundo y Antemural de las lndias Occidentales", (Sleutel tot de Nieuwe Wereld en Bolwerk van West-lndië). Toen Christoffel Columbus op 27 October 1492 ter hoogte van het tegenwoordige Nuevitas op de kusten van dit prachtige eiland landde, noemde hij het „Het schoon ste land ooit door mensenogen aanschouwd", üe grote ontdekker trof er een gemoedelijk en zachtaardig volk aan. Hun levenswijze scheen hem een volmaakte idylle toe. Hij heeft nooit anders geweten ot dit feeërieke land was een deel van China's vasteland. Pas toen Sebastiaan Ocompo ln 1508 het gehele land omzeilde, kwam men tot de ontdekking dat het een eiland was. ln 1511 landde hier Diego Velasquez, een planter, die met Columbus op diens tweede reis naar het Westelijk Halfrond naar het eiland Hispaniola was gekomen. De verovering van Cuba viel Velasquez niet moeilijk. De vredelievende bevolking was niet in staat zich te verdedigen legen de toenmaals moderne bewapening der Spanjaarden. Een jaar na de verovering van Cuba stichtte Velasquez de stad Baracoa, in 1513 Bayamo. in 1514 Trinidad, Sancti Spiritus en Camapue en in 1519 de huidige hoofstad op de Noordkust, Havanna. Wie thans Cuba bezoekt krijgt dezelfde indruk, die Columbus meer dan 450 jaar geleden onderging. Dit subtropische eiland heeft sinds de dagen van zijn ontdekking niets aan schoonheid ingeboet. Een vierde deel van het laud is bedekt met bergen, welks hellingen zijn begroeid met zeldzame houtsoorten. De kusten zijn omzoomd met wuivende palmen, waaronder de sierlijke koningspalm terstond opvalt. De blinkende stranden, omspoeld door helder lichtblaauw water, het aangename en gezonde klimaat, de charme var, de cude steden, trekken jaarlijks stromen van toeristen. Havanna, tropische metropolis. Havanna, de hoofdstad met bijna 700 000 inwoners, is een metropolis, waarin de oude Spaanse stijl zich harmonieus verbindt met de nieuwe en moderne stijl. Prachtige paleizen, ruime met veel groen versierde pleinen, colonnades, oude kerken, kloosters en vestingen, maken het tot het sieraad van West-lndië. Vooral het Centrale Park is zeer weelderig met zijn mooie amandelbomen palmen, struikgewas en felgekleurde zeld zame bloemen. Het ligt in het hartje van de stad omringd do-u vorstelijke hotels, luxueuse café's en intieme clubs. Daarnaast telt Havanna vele bader, sportparken, ren banen, theaters, bioscopen, musea, restau rants en cabarets. Is Havanna met zij i uitbu idige pracht en weelde de grote trekpleister voor de toeristen, niet minder bekoring gaat er uit van het binnenland. „This is God's Count.-y" zei Winston Churchill, bij zijn bezoek aan Cuba. En inderdaad, van Havaas.-a uit kan men prachtige tochten door hei tand maken. Over koele bergen, langs vruchtbare plan tages en heerlijke stranden, door stemmige landelijke plaatsjes. De tairijke en heldere baaien bieden een schitterende gelegenheid voor de liefhebbers van de vis- en zeiliport. Ook het klimaat maakt dit aards paradijs tot een aangenaam en gezond oord, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat Cuba het land is met het laagste sterftecijfer, nl. 12.03 op de 1000 inwoners Maar ook in economisch opzicht mag Cuba een Paradijs genoemd worden. De handelsbalans is ieder jaar onverdeeld gun stig. In de eerste vijf maanden van 1948 werd voor ruim 50 millioen dollar inge voerd tegenover een export van ruim 343 millioen. Als suikerproducent is Cuba een van de meest belangrijke landen. Wellicht geniet het land nog meer bekendheid door de fabricatie van de befaamde Havanna sigaren. De meest geschikte grond daar voor is wel de vlakte van Vuelta Abajo ten Westen van Havanna. Maar ook is de bodem zeer geschikt voor de productie van ananas, bananen, grape fruit, alligatorperen, en tairijke groenten, die dan ook in grote hoeveelheden worden verbouwd. Voorts brengt het land koffie, cacao, rijst, honing, hennep en hout voort, terwijl de veestapel zeer aanzienlijk is. Ook het mijnwezen, alhoewel niet zozeer tot ontwikkeling ge bracht, is van betekenis. De bodem levert koper, mangaanerts, ij ter, chroomhoudende ertsen, nikkel, barit, silica, goud, zilver, zout en olie op. DE VARKENSSTAPEL IN NEDERLAND. Blijkens de September- en December- tel lingen 1948 van de varkensstapel is het aantalfokzeugen sterk stijgende. De verwach ting is gewettigd, dat in het tweede halfjaar 1,5 millioen varkens (inclusief huisslachtin gen) voor de vleesvoorziening ter beschik king zullen komen, zo deelt hel Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening ons mede. Het moet voor de varkenshouderij van groot belang worden geacht, dat de ontwik keling van de varkensstapel op de voet kan worden gevolgd, zodat de varkenshouders tijdig zullen kunnen worden ingelicht over het verloop van de grootte van de varkens stapel. Zo nodig kan dan richting aan dit verloop worden gegeven, waardoor de vroeger in de varkenshouders zo gevreesde schommelingen in de afzet althans eniger mate zullen kunnen worden beteugeld, Vooral in een tijd waarin het vervoeder een econo misch verantwoorde bestemming moet vin den, is dat dubbel gewenst. De Overheid stelt zich daarom voor, door middel van maandelijkse streekproeven een inzicht te krijgen in het aantal aanwezige varkens. Daartoe zal aan 2000 varkenshouders in Nederland worden gevraagd in de loop van deze maand en verder op de eerste dag van elke volgende maand de omvang van hun varkensstapel op te geven aan de Provinciale Voedselcommissaris. POPPEN VAN KONINGIN JULIANA NAAR ZEELAND. Als speciale attractie op U.V.V. - huisvlijt- tentoonstelling. Naar wij vernemen staat het vrijwel vast, dat op de tentoonstelling van zelfgemaakte poppen en speelgoederen, die de U.V.V in Zeeland organiseert en waaraan jong en oud kan deelnemen, de poppen, waarmede H.M. Koningin Juliana als kind heeft gespeeld, zullen worden geëxposeerd. Aan deze tentoonstelline is een wedstrijd ver bonden: voor de beste inzendingen zullen zeer fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld, waarvan de twee voornaamste reeds bekend zijn. De stoom vaartin ij „Zeeland" bood een 2-daagse reis naar Engeland met vergoeding van logies en voeding aan, de K.L.M. een retour-vlucht binnen Nederland. Het doel van deze tentoonstelling is het handwerk in ere te herstellen en te laten zien wat in Zeeland leeft aan vindingrijkheid oorspronkelijkheid en kunstzinnigheid. De poppen en speelgoederen zullen nadien worden verloot en de opbrengst zal ten goede komen aan kleuterscholen en school bibliotheken in de provincie, met uitzonde ring van Goes, waar de opbrengst ter beschikking worui gesteld van de U.N.A.C. De bedoeling is, dat de voorwerpen worden vervaardigd van eenvoudig, desnoods oud materiaal en dat vooral de jeugd zich daarbij inspant. Een jury zal psijzen beschikbaar stellen voor de mooiste, de grappigste en of meest kunstzinnige inzending, waarbij natuurlijk rekening wordt gehouden met de leeftijd van deelnemer en deelneemster. De mogelijkheid bestaat ook om in groepsver band iets te vervaardigen. De inzendings termijn sluit op 25 April. Op 11 en 12 Mei zal deze originele expositie te bewonderen zijn in de Huis houdschool te Middelburg, die voor dit doel gratis werd afgestaan. Daarna zal zij ook in andere Zeeuwse plaatsen te zien zijr, ondermeer in Viissinger, Got s, Axel, Oost burg en waarschijnlijk ook Zierikzee. Deze sympathieke aclie van de U.V.V. heeft de voile medewerking gekregen van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van G.S., de heer A. Schout en de inspecieurs van het L O., de heren C. Kuiper en A. A. L°en- houts. c.VOOR BOS.*' cÜRS mondhygiëne Studie in diensttijd. Een schriftelijke cursus past iedereen. Oorlog en bezetting hebben ons land veel kwaad gedaan, dat zijn bekende klan ken. Wij hebben 210.000 oorlogsslacht offers en schade aan huizen, bruggen en fabrieken'we zijn beroofd en leegge stolen en na de bevrijding bleek, dat ook de degelijke Hollandse mentaliteit een gevoelige knak gekregen had. Maar er is méér schade. Het ontwikke lingspeil van ons gehele volk is achterop geraakt. Scholen zijn gesloten geweest, leraren, leerlingen en studenten moesten onderduiken, en toen dat afgelopen was* begon voor velen een jarenlange periode van militaire dienst Nederland, intussen, bleek na de oorlog arm te zijn, niet alleen doordat het 20 beroofd was, maar vooral doordat fndië geen bron van welvaart meer was. Wij moesten het van iets anders gaan hebbenvan de scheepvaart, van de industrie. Alle rege ringen, die wij na de bevrijding gehad hebban, hebben er naar gestreefd, scheep vaart en industrie te bevorderen en op hoger peil te brengen. Deviezen buitenlands geld, waarvoor we buitenlandse producten kunnen kopen kunnen we verdienen, door vrachten te vervoeren voor het buiten land; door grondstoffen te importeien, te verwerken en als kostbaar product te expor teren. En het treft nu dus wel bijzonder onge lukkig dat juist in deze jaren, waar» ons land al zijn krachten moet inspannen om er weer boven op te komen, de schaarste aan goed onderlegd technisch personeel zo groot is. Want in het buitenland heeft de productie-techniek niet stilgestaan en ook op dit gebied hebben wij een achterstand gekregen. Daarom is het zo hard nodig dat zij, die onder dienst zijn, beseffen in wat voor wereld zij straks terugkeren, wanneer zij hun burgerpakje weer aandoen. De rege ring heeft beloftes gedaan om hun te heipen, en zal hen helpen, maar dat betekent niet dat iedereen gemakkelijk in een goed baantje zal rollen. Integendeel, het is een harde noodzaak en tea dure plicht, dat iedereen, zoveel als ui zijr, vermogen ligt, bouwt aan eigen toekomst. En daarvoor kan de militair re.ds zorgen terwijl hij nog in dierst is. Hij kan ervoor zorgen, dat zijn kennis niet vermi. dert, maar groter wordt, zodat hj* daarvan straks, ook bij een eventuele practische herscholing, de vruchten plukken zal. De Koninklijke Marine heeft haar perso neel in dit opzicht niet in de ste k gelaten en tai van mogelijkheden voor technische studie in diensttijd geopend. Dat moest natuurlijk schriftelijk onderwijs worden door de vele overplaatsingen is „klassikaal" onderwijs (onderwijs aan een het* school klasse tegelijk) in de marinediens, practisch onmogelijk. Voor dit schriftelijk onderwijs is P.B.N.A., het Nederlandse Technicum te Arnhem, en zonder in fit e?sen te treden kan men zeggen dat dit orderwijs strikt individueel is. Voor iedere leerli ig wordt een afzonderlijk studieprogramma samen gesteld, waarbij rekening wordt gehouden met de opleiding die hij retds heeft genoten en met ae practische ervaring, die hij al heeft kunnen opdoen. Er wordt alleen maar grëist, dat hij de taak, die hij eenmaal per week opkrljgt, inzendt om haar te laren nazie: eerder krijgt hij geen nieuwe les toegezonden. Ge bagrijpt waarom dat is gedaan: zo laat hij er de zaak niet zo gemakkelijk bij liggen. En ongetwijfeld geett het voldi ening, te werken voor een doet, dat men zich heeft gesteld: een diploma ot ren getuigschr fi. We weten uit ervaring, dat hei meevalt, om na de gedane militaire dagtaak nog eens aan de slag te gaan, inplaats van de gezel ligheid te zoeken met kameraden, die nu misschien medtlijdend hun schouders opha len. Maar diezelfde kameraden slaan straks wellicht met lege handen, en can is het studiosus, die medelijden kan hebben. Professor worden is niet het doel, en we behoeven ock mei allemaal dokter, juris: of ingenieur te zijn. Wat de maatschappij in Nederland voornamelijk nodig heeit, dat zijn middelbaar-technisch geschoolden, ais, boekhouders, veitegenwoordigers, opzichters, tekenaars, constructeurs en lager technisch gevormden als bankwerkers, monteur?, elec- triciëns, bakkers en slagers. En is tr iets mooiers denkbaar, dan dat ge voor deze beroepen studeren kunt, waar ge ook dienst doet Overal ter wereld en.in ieder wapen Niemand kan meer na afloop van zijn diensttijd, het excuus voeren, dat hij geen gelegenheid voor zijn ontwikkeling heefi gehad. Bovendien, er is iets anders. Neder land heeft altijd een uitstekende reputatie gehad ten aanzien van de scholing van zijn voikdie reputatie eist, dat de scholing weer op peil komt. Die repuiatie dus, en ons gezin, om.alle religieuze overwegingen nog maar buiten beschouwing te laten, leg gen elke militair de plicht op om op het terrein van zijn eigen vak te presteren, wat in overeenstemming met zijn aanleg en capaciteiten mogelijk ,is. TER BEMOEDIGING. S'nds 1469 v. Chr. heeft de wereld 3120 oorlogsjaren en slechts 291 vredesjaren gekend. Sinds 1919 beleefde Europa 17 oorlogsjaren en de res» van de wereld 9. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién IbiüAlznum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Akyk 26 FEBR.-5 MAART 1949 Elke poetsing met s een ware ondwasslng.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1