V£ Fa Eer Beoosten- en Bewestenblij Buth C ai Koey Oud- Linksoeweven, f 2,04 en f 2,55 Het Bestuur van de polder maakt bekend, dat d| lijst van Stembevoegde Inge landen is opgemaakt en te rekenen vanaf 28 Februari 1949, gedurende 14 dagen ten kantore van de Ont vanger-griffier, Wilhelmina- straat 49 te Axel, ter inzage ligt. Het Bestuur van de polder maakt bekend, van Stemb" landen is op rekenen var 1949, gedui ten kantore vanger-griffii straat 49 te i ligt. Het Bestuur maakt beker van Stemb landen is O] rekenen var 1949, gedui ten kantore vanger-griffi straat 49 te ligt. Het Bestuur schap dat de lijst maakt bekei van Stemb landen is O] rekenen va; 1949, gedu ten kantore vanger-griffi straat 49 te ligt. Het Bestuui maakt beke van Stemb landen is c rekenen va: 1949, gedui ten kantore vanger-grift straat 49 te ligt. Wilt U keuze maken uit een mooie collectie Dameskousen. Wij hebben een prachtsortering in voorraad. Verder mooie Dameskousen in de prijs van f 3,15 f 3,38 f 3,87 f 4,— f 4.10 en f 4,31 Ook kunt U keuze maken uit een mooie sortering Onderjurken en Sportkousen Jongensblouses en Mantelstoffen Ook prima JAVA - KAPOK verkrijgbaar. I.. VF.RVAF.T - Prins Hendrikstraat 34 - AXEL ging tot dichtslibben vertoont of een begroei ing heeft, waarvan de wortels een aaneen gesloten geheel vormen. De veldmuis wordt hierdoor in staat gesteld zijn ondergronds gangenstelsel beter in tact te houden. De veldmuizen zijn gemakkelijk te herkennen aan de gedrongen vorm, de stompe kop en de korte staart, die één derde bedraagt van de lichaanslengte, welke varieert van 7—11 cm. De pels is op de rug donker- tot vaal- bruin, aan de buikzijde en op de poten grijs tot lichtgrijs. De staart is aan de bo venkant donker van kleur dan de onderzijde. Zoals gezegd is een verdere uitbreiding van de veldmuizenplaag geheel afhankelijk van de wijze waarop de bestrijding ter hand wordt genomen. Indien men hieromtrent in het onzekere verkeert, dient men zich onver- onverwijld met de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen in verbinding te stel len. Deze verstrekt kosteloos al de adviezen, welker stipt naleving veel onheil zal voor komen. Uit onze omgeving. JAARVERGADERING AFD. ZEELAND DER KON. VER. „HET NEDERLANDSE TREKPAARD". Vrijdag vergaderde in het Schuttershof te Goes de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard". De voorzitter, dhr. A. F. J. Aernoudts, wees in zijn openingswoord op het feit dat het afgelopen jaar niet bijzonder gunstig is geweest. Na het jaarverslag werd dhr, J. ter We duwen te Kerkwerve gekozen in de vacante bestuursplaats van dhr. C. J. H. Koopman. De andere bestuursleden werden herkozen. Als plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemene vergadering werd dhr. J. L. M. Geluk te St. Maartensdijk gekozen in de vacature van dhr. J. F. Brooymans. Jurylid voor de Stamboek merriekeuringen werd dhr. Iz. de Feijter te Axel. Bij het bespreken der keuringen bleek, dat er nog vele dingen zijn, die de fokkers graag anders zouden willen zien. Ged. Staten waren van plan de subsidie te verlagen, maar zij zijn hierop terug ge komen, zodat deze gehandhaafd biijfl op f2250. Voorts tekende men protest aan tegen het feit, dat de regering het uitvoer recht van 20 cent op 40 cent per kg. heeft gebracht. Het profest [zal naar het be treffende departementj.worden gezonden. Een motie werd aangenomen, waarin bij het hoofdbestuur wordt aangedrongen om pogingen in het werk te stellen de aan neming van een wet tegen te gaan waarin bepaald wordt, dat geregistreerde merries aan een keuring moeten worden onderworpen. (Z. Dagbl.) ZEEUWSE KUSTVAART MIJ OPGERICHT. Opgericht is de Zeeuwse Kustvaart Maat schappij N. V. te Terneuzen, ten doel heb bend het uitoefenen van het rederijbedrijf o. m. door exploitatie van kunstvaartuigen enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000 gulden en is verdeeld in 250 preferente en 750 gewone aandelen, beide groot f 1000, Van het kapitaal worden geplaatst, door inbreng van een motorvaar tuig van 300 b. r. t. 90 preferente aandelen en door betaling in contanten 160 preferente aandelen. Directeuren zijn Ir. R. L. v. Eiber gen Santhagens, Jhr. M. de Blocq van Schel- tinga, Mr. W Bzron van Heeckeren van Keil en J. S. E. van Brakel. HET TRAJECT TERNEUZEN—SELZAETE. Op een dezer dagen te Terneuzen gehou den vergadering van het Comité Spoorbe- langen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin zijn vertegenwoordigd een aantal Oost-Zeeuwsch Vlaamse gemeenten, de grote industrieën langs het kanaal Gent—Terneuzen de weve rijen en textielfabrieken langs de grens, de Vereniging Havenbelangen Terneuzen, enz., werd besloten er bij de N. S. nogmaals op aan te dringen, dat op het traject Terneu zen—Selsaete personentreinen zullen wor den ingelegd. Vooral straks als de grote fabrieken te Sluiskil weer zullen draaien, zal deze verbinding blijken nodig te zijn. JAARVERGADERING KRING AXEL DER Z. L. M. In „Het Centrum* alhier hield deze kring een drukbezochte jaarlijkse vergadering. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, dhr. Abr. Haak te Zaamslag, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de alg.-secretaris der Z.L.M., mr. Schlingemann en ir. Smeenk te Den Haag, secretaris der Akkerbouw-commissie in de Stichting voor de Landbouw, die zou spreken over„de Benelux en de mogelijk heden voor de Nederlandse landbouw." In een inleiding gaf dhr. Haak een beknopt overzicht van de huishoudelijke werkzaamheden, in het afgelopen jaar ver richt door de kring. Hij besprak verder het door de regering gevoerde landbouw beleid in 1948 en voegde hieraan toe een korte beschouwing over de nieuwe regerings maatregelen op agrarisch gebied, waardoor ook de individuele boer meer vrijheid in zaken en handelen zal krijgen. De afzet van de producten zal naar spr/s mening ter dege onder de loupe moeten worden genomen. Daarna werd het huishoudelijke deel der vergadering afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, dhr. M. Boogerd te Zaamslag bleek, dat de finan ciële toestand van de Kring ntet ongunstig is dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Dhr. Haak, die perio diek moest aftreden, werd met grote meer derheid als voorzitter herkozen. Vervolgens hield ir. Smeenk zijn inleiding over reeds bovenvermeld onderwerp. Spr. gaf allereerst een uitvoerig overzicht van de toestand, waarin de Belgische en Nederlandse landbouw zich vóór de laatste wereldoorlog bevonden en schetste de ver houding der agrarische sectoren in deze beide landen ten opzichte van de industrie. Hier vielen aanmerkelijke verschillen te constateren. België had een sterke industrie met een daaraan aangepaste landbouw, ter wijl in Nederland de landbouw steeds meer naast de industrie een zelfstandige plaats innam. Hoewel spr. als zijn mening te kennen gaf, dat de Benelux voor de Neder landse landbouw, speciaal voor onze agra rische export toekomstmogelijkheden biedt en als zodanig zeker niet ongunstig zal zijn, meende hij toch te moeten wijzen op het gevaar van het op deze wijze binnen halen van de Belgische industrie. Ir. Smeenk zeide, dat men er zich wel van bewust dient te zijn. dat wanneer straks de Benelux een feit zal zijn geworden, er een verschuiving zal plaats hebber t.o.v. onze export en dat in verband met de sterke positie der Belgische industrie de afzet naar het buitenland van industriële voortbrengselen veel zwaarder zal wegen dan vroeger. Om vlot te kunnen concurreren, zou een verlaging der productie-kosten zeer wenselijk zijn. Aangezien deze productie kosten voor een groot deel bestaan uit lonen en een bezuiniging hierop alleen mogelijk is door drastische bezuiniging der kosten van het levensmiddelen-pakket, het geen automatisch prijsverlaging der land bouwproducten niet zich zou meebrengen, schuilt in een en ander een gevaar voor het gehele agrarische volksdeel. Wat de practische uitvoering der Bmelux betreft, wees ir. Smeenk erop, dat dit nog een tasten in het duister is, hoewel talloze commissie's zich intensief met de vele onderdelen van het geweldige vraagstuk bezig houden. Na deze interessante uiteenzetting was er gelegenheid om vragen te steller, waarvan gezien het zeer actuele onderwerp een druk gebruik werd gemaakt. Verder werden nog vragen gesteld van algemeen landbouwkundige strekking, die door mr. Schlingemann uitvoerig werden beantwoord. Nadat de voorzitter de geanimeerde ver gadering had gesloten, verenigde men zich aan een gezellige koffietafel. JAARVERGADERING GEREF. MEIS|ES- EN JONGELINGS-VERENIGING. De (vrijgemaakte) Geref, Meisjes- en Jongelings-verenigingen met hun resp. 48 en 24 leden hielden dezer dagen een gecom bineerde jaarvergadering in de Chr. Land bouwschool alhier. Behalve dat er een uitstekende stemming heerste, was ook de opKomst 'overweldigend groot want naast de talrijke ouders en donateurs was er een groot aantal belang stellenden van zuster-verenigingen uit om liggende gemeenten. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter der Jongelirgs-vereniging, dhr. E. J. Goossen, werd geopend met psalmgezang, gebed en Schriftlezing. Uit de jaarverslagen bleek, dat vooral de heren er financiëel nogal goed voor staan. Inlei dingen werden gehouden door mej. Hieke Dekker over: „Het leven door gelijkenissen* en door dhr. F. Dieleman ever„Hoe maken wij onze inleidingen." De samenspraak „Verdenking" viel bijzonder in de smaak de h.h. Adri de Feijter en Rinn leverden enkele varia-bijdragen. Een bijzonder num mer was wel „Een verfrissend bad", waarbij alle bestuursleden der verschillende afde lingen op het podium werden ontboden, waar zij een goede raadgeving, dan wel een critische opmerking te horen kregen. Nadat dhr. Goossen alle medewerkenden aan deze avond had dank gezegd, sprak ds. Zemel een slotwoord, waarin hij waar schuwde tegen uiterlijk vertoon en forma lisme en de leden der jeugdverenigingen opwekte te leven uit het Woord des Heren, waarna hij eindigde met dankgebed. CHR. GYMNASTIEK-VERENIGiNG „VOORWAARTS." In „Het Centrum", dat overvol was met werkende leden en donateurs dezer vereni ging, werd Donderdagavond een geslaagde winter-uitvoering gegeven onder leiding van de voorwerker van „Voorwaarts". Nadat dhr. Verhoeff was voorgegaan in gnbed, sprak hij een openingswoord, waarna begonnen werd met de afwerking van het programma, dat zeer .gevarieerd was en o.m. vrije-, brug-, mat-, bank-, lenigheids- en loop-oifeningen bevatte, waarvan het teveel ruimte zou vergen alles te vermelden. Een niet onbelangrijk deel van het pro gramma werd verzorgd door de juniores- afdelingen, welke niet minder dan 120 leden telt en geen onaardig figuur sloeg. Een komische ^variatie vormde na de pauze het nummerpenguins, waarna het publiek nogmaals door verschillende brug- en paard-oefeningen werd geboeid. De bijpassende muziek en de verschillende wijzen van belichting maakten de oefenin gen voor de zaal nog aantrekkelijker. Met een mooi standen-nummer voor dames en heren en een nummer „Onze vlag" voor jongere meisjes sprak dhr. Verhoeff het slotwoord van deze avond en eindigde met dankgebed. GEMEENTERAAD VAN AXEL. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd. De ingekomen stuk ken welke grotendeels van formele aard zijn worden voor kennisgeving aangenomen. Bij het verslag van de schoolartsendienst in Z.-Vlaanderen, van welke dienst de acti viteit wegens ziekte van één der artsen moest beperkt worden tot enkele gemeenten, acht dhr. Kesbeke het wenselijk dat de gemeente er op aan zal dringen dat voorzieningen worden getroffen om ernstige stagnates in de toekomst te voorkomen. De directie van de gasfabriek deelt mede dat de onvoldoende verlichting in de Wal- straat is te wijten aan materialen-schaarste. O

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2