Swee mensen om „Drie mensen' Uit onze omgeving. JAARVERGADERING AFD. AXEL DER Z. L.M. Dinsdagmiddag vergaderde de afd. Axel der Z.L.M. in „Het Centrum". De voor zitter der afdeling opende deze vergadering. Spr. heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de voorzitter van de Kring Axel, dhr. Abr. Haak en de nieuwe led-m die eerst in het afgelopen jaar de weg tot de Z.L.M. hadden gevonden en nu hun eerste vergadering bijwoonden. De heer Koster gaf dan een overzicht over het afgelopen jaar. Het aantal leden stijgt nog steeds en met een aantal van 125 is Axel thans de grootste afdeling. Als behandelde punten in, het verstreken jaar memoreerde de voorzitter de rundveeschatting, de paar- denexport, het woonwagenkamp, de split sing van het P.V.C.-kantoor te Hulst, de wederopbouw, de vervoersproblemen in Z. Vlaanderen, de belastingen en sociale lasten, .enz. enz. Spr. was mening dat niettegenstaande de goede opbrengst van verschillende gewas sen de bedrijfsopbrengst over het afgelopen jaar vaak bedroevend zal zijn in verband met de slechte prijzen. Ook voor de toe komst zag spr. de zaak somber in. Een lichtpunt is, dat de arbeidsmarkt ruimer geworden is. Het is te hopen dat we hier niet van het ene uiterste in het andere vallen. Met te wijzen op de taak die de Z.L.M. in samenwerking met de andere landbouw- maatschappijen heeft om te zorgen dat de boer een gelijkwaardig bestaan krijgt met de ondernemers in andere bedrijfstakken, verklaarde de heer W. Koster Jz. de verga dering geopend. De notulen werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd, waarna de voorzitter nog mededehng deed van het dit jaar te vieren 350-jarig bestaan van de Axelse graanmarkt. Het financiële verslag van de penning meester vermeldde een totaal aan ont vangsten van f 2784,83, waartegenover f2509,63 aan uitgaven, zodat een batig kassaldo ad f 275,20 overblijft. Waar de afdeling Axel tot dusverre niet over eigen statuten en huishoudelijk regle ment beschikte, werden deze thans aan de vergadering voorgelegd, ter voorkoming van eventuele moeilijkheden. Dhr. P. B. van Hoeve werd als bestuurs lid herkozen, terwijl als bestuursleden voor de Kring werden gekozen de heren W. Koster Jz. en na herstemming A. Scheele, plaatsvervangend de heren Iz. de Feijter Wz. en W. den Hamer. Als afgevaardigde naar de Z.L.M.-verga- deringen werden by acclamatie herkozen de heren A. Scheele en W. den Hamer. Bij de nu volgende rondvraag, waarbij de heer Mr. Schlingemann, alg. secretaris der Z.L.M. de vragen beantwoordde, kwa- merf verschillende vragen naar voren, o.a. betreffende de bietenprijs, de paarden- taxatie, de pootaardappelen en verschil lende belastingkwestie's. Die bietenprijzen zijn nog niet definitief vastgesteld en wat de pootaardappelen betreft blijkt Zeeland er wel zeer slecht voor te staan. In Friesland is van de totale hoeveelheid ca. 85 pet afgezet, in Zeeland bedraagt dit nog geen 15 pet. Spr. ziet FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 6) Juffrouw Muller heeft, als ik me niet vergis, ook kleine voetjes gehad, concludeerde mevrouw Mendler min of meer gepiqueerd terwijl Krause de voorwerpen uit de hand koffer, welke bij mevr Lestikow was ach tergebleven, door zijn handen liet gaan, en schijnbaar gedachteloos, een allerminst elegante kous over zijn vingers trok en daarna een lage schoen bewonderde. Nog iets, dames: Heeft geen van u geïnformeerd, of op een of aandere wijze vernomen op welke wijze uw huurster met haar verloofde in kennis is gekomen Wederom was het mevrouw Lestikow, die op de vraag antwoord wist te geven. Jawel, ik heb op de avond, dat zij mij van haar verloving vertelde, gevraagd waar zij haar aanstaande dan eigenlijk voor het eerst ontmoet had. En toen kwam het me voor, dat juffrouw Jensen wat verlegen werd. Ze antwoordde „door een heel eigen aardig toeval" en begon toen plotseling over wat anders te spreken. Met een rood gezicht, nerveus en ijselijk gewichtig doende, verdwenen de vier dames voor de totkomst slechts heil in een vrije export en een goede export-organisatie. Tot slot van deze middag werd daarna de film over Zweden vertoond, waarin men kennis kon nemen over de bedrijven en de bedryfsmethoden, zoals deze in het Noor den zijn. Ongetwyfeld een nuttige en leer zame film, die een waardig slot was voor deze vergadering. VERGADERING VAN OUD-LEERLINGEN DER LANDBOUWSCHOOL. Ingenieur Bikker Arkema, uit Wagenin- gen, hield Dinsdagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" voor de Vereniging van Oud-Leerlingen der Chr. Lagere Landbouw school alhier een causerie over„de trekker en de daarbij behorende werktuigen." De vergadering werd geopend en geslo ten door de voorzitter van bovengenoemde vereniging, dhr. W. van Cadsand. Ir. Bakker Arkema gaf een uiteenzetting over de trekker-typen, welke momenteel in ons land werkzaam zijn en de doelmatig heid daarvan voor de Nederlandse land bouw in onze dagen. Hij belichtte de voor- en nadelen van het gebruik van rups- en wieltractoren, dit in verband met de bedrijfs- grootte en de grondsoorten. Hij behandelde ais voornasmste trekker-weiktuig de ploeg, en wees op de diverse toegepaste soorten (rondgaande en wendploeg). Spr. toonde aan, dat de eerstgenoemde vlugger werkt en daarom de capaciteit der zware trekkers beterer benut wordt, aangezien de keer ploegen alleen in de vorm van twee- of één-scharige in de handel zijn, terwijl de capaciteit van die trekker het ook mogelijk maakt met drie, vier of meer scharen te ploegen. Hiertegenover staat het bezwaar der rondgaande pioegen dat er steeds voren op het land zullen zijn, hetgeen spr. even wel niet zo'n groot bezwaar achtte. Verder sprak ir. Bakker Arkema over de sleep-egge, die men vooral in de kleihoek in West Brabant aantreft. Dit werktuig heeft als bezwaar het versmeren van de grond, waarom spr. adviseerde op eventuele aanschaffing zich te realiseren of de grond daartoe geschikt is. In het kort behandelde spreker nog verschillende andere werktuigen zoals bijvoorbeeld aardappel- en bieten rooier en aardappellooftrekkers. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd zeer druk gebruik gemaakt, speciaal met betrekking tot de rendabiliteit van de geheel gemechaniseerde bedrijven, tegenover bedryven gevoerd enkel met paardenkracht. Spr. was van oordeel, dat men de gemechaniseerde bedryven de voor keur verdienen, doch dat het zeer moeilijk is, hiervoor algemene richtlijnen te geven. De zeer interessante lezing werd byge- woond door een groot aantal jonge agra riërs uit Axel en omgeving. INSTALLATIE DEMOBILISATIERAAD VOOR OOST Z.-VLAANDEREN. Donderdagavond vond op het stadhuis alhier door burgemeester van Oeveren de installatie plaats van de demobilisatieraad voor onze streek. Na een kort welkomst woord gaf de burgemeester het woord aan Lt. Dankers, het hoofd van de Soc. Dienst in Zeeland, van welke dienst men de demobilisatieraad a.h.w. het verlengstuk in het burgerlqke leven zou kunnen noemen. en dr. Clusius bleef met Krause alleen achter. Nu? vroeg Clusius nieuwsgierig aan Krause. Krause liet nogmaals de blik over de vier voor hem op tafel liggende vefhuisbiljetten en de brief van juffrouw Pheiffer glijden steile, naïeve, slecht geschreven letters dans ten voor zyn ogen. De rimpels in zyn ge zicht vermeerderden zich, daarna ontspande zich zijn gelaat en met de handen in zijn broekzakken liep hij enige tyd het ver trek op en neer, op deze wqze een soort voordracht houdende. Wel het moeiiykste geval, dat u me tot dusver hebt voorgelegd, meneer Clusius. Vier meisjes verdwenen, die een naam dra gen, welke aan duizenden mensen op dit ondernaamse toebehoort. Muller, Moller, Jensen, en Pheiffer! Geen van haar heeft een vorig adres opgegeven of van kennis sen of familieleden gesproken. Voorts schij nen het alle vier zogenaamd algemeen, ontwikkelde kinderen te zijn geweest, die overigens niet door de fortuin zijn begun stigd. Direct arm waren zij echter ook niet, ondanks de armzaligheid van haar nalaten schap. Dat zij niet helemaal zonder middelen waran bewqst het feit, dat zij allen vooruit betaald hebben en, zoals alle vier de hos pita's vertellen, hetzy oorbellen, dan wel mooie ringen, één een gouden horloge met ketting en een ander zelf met een brillanten bezette broche bezaten. Welke gevolgtrekking maakt u daaruit Oppervlakkig beschouwd zou men by- Lt. Dankers gaf eerst een overzicht van de redenen die tot oprichting van deze nieuwe instelling heeft geleid. De vele klachten door militairen in Indië geuit, welke vaak maandenlang op de ver schillende bureaux bleven alvorens te zijn afgehandeld, zyn aanleiding geweest om eei andere wijze van behandeling te ont werpen. De werkwijze. Wanneer straks deze demobilisatieraad aan het werk zal zyn wordt de practijk dat alle klachten uit Indië direct naar de Nationale Demobilisatie Raad te Utrecht worden gezonden, die ze districtsgewijs sorteert en wat Zeeland betreft naar Mid1 ddburg zendt, vanwaar de zaken uit onze omgeving worden toegestuurd aan de plaatselijke secretaris, en ze dus hier ter plaatse kunnen worden behandeld, waar men uiteraard het beste de moeiiykheden waarmee de militair in zyn zaken, gezin of anderszins te kampen heeft, kan beoor delen. Wat doet de raad De taak van de demobilisatieraad begint in feite reeds vóór de betrokken persoon In dienst gaat, en eindigt pas wanneer deze zijn plaats in de burgermaatschappy weer ten volle terug heeft ingenomen. De raad behartigt o.a. moeiiykheden inzake kostwinnersvergoeding, vestigings vergunningen voor bedrijven, huisvesting bij terugkeer, eventuele vakopleiding of her scholing, moeilijkheden in het gezin, pro blemen bij het verkrijgen van uitstel of vrijstelling van dienstplicht enz. De installatie. Burgemeester Van Oeveren installeert na deze uiteenzetting de leden van de raad en wqst o.a. op de grote verantwoordetykheid die de leden van de raad te dragen krijger, waartegenover het verheugende feit staat, dat deze instelling niet slechts een advise rende taak heeft, doch in voorkomende ge vallen een beslissende stem kan hebben. Spr. hoopt dat de raad in de practijk aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. Het werkrayon en de contactpersonen. De demobilisatieraad Axel zal geheel Oostelijk Z.-Vlaanderen omvatten, behalve Terneuzen. In de raad hebben zitting alle op deze vergadering aanwezige personen, n.l. de heren A. Dekker-Vermeulen, Iz. de Feyter Wzn., B.J. Knieriem, O. Moorthamer, D. Oggel Jzn., ,D. Oggel Ezn., P. J. Oiy- slager, J. B. F. Pauwels en Jac. de Ruyier Axel, en de heren P. J. Goossen uit Wal soorden en Lucasse en de Wael uit Kloos- terzande. Voorts bestaat reeds contact met Koewacht en Zaamslag, terwijl ook de heren Joh. Verhelst en Ir. Watz nog zullen worden aangezocht. Voorzitter van de raad is burgemeester Van Oeveren, als secretaris zal fungeren dhr. B. J. Knieriem, terwijl als contactper sonen voor de diverse afdelingen zich beschikbaar stelden de heren Pauwels voor woningkwestie's, vestigingsvergunningen dhr D. J. Oggel Jzn., plaatsing van leidingge vend personeel en militaire zaken gedemo- biliseerden Ir. Watz, militaire zaken betref fende gemobiliseerden (vrijstellingen, kost winners vergoeding e.d) D. J. Oggel Ezn., terwijl als plaatsvervangend voorzitter werd aangewezen dhr. P. J. Olyslager. Zaken welke op geestelijk terrein liggen zullen zondere waarde kunhen hechten aan het feit, dat die vier meisjes zoveel gemeerd hebben, maar in werketykheid kan juist dat die primitieve namen, geen familie of kennissen in Berlijn, niet geheel onbe middeld en schijnbaar van goede huize wel de reden zyn, welke ze tot een gemak kelijk slachtoffer van een moordenaar maakte Begrijp ik niet goed Het is toch zeer eenvoudig, meneer Clusius!-De man met het lorgnet heeft zich nu eenmaal principieel slechts met meisjes, die hier geen familie hebben, gewone na men dragen en wat geld en sieraden bezit ten, verloofd omdat hy by deze meisjes enerzijds op voldoende buit mocht rekenen, anderzijds zich veiliger voor ontdekking voelde, dan wanneer hij met meisjes van Beriynse familie betrekkingen had aange knoopt. En wat nu, meneer Krause De eerstvolgende stappen zullen uw onderhorigen moeten doen, meneer Clusius. Oproepen in de Beriynse, Hamburgse en Beierse bladen naar personen, die iets na ders over de vermisten kunnen medelen, het uitschrijven van hoge beloningen, naspo ringen in Ketzin en omgeving en in transat lantische passagferslqsten naar juffrouw Jen sen, die in het voorjaar uit New York zou zqn teruggekeerd. In de tijd, die daarmee verloopt, zal ik zelf nog net het een en ander te doen hebben. In ieder geval ver zoek ik u nog vandaag de verslaggevers van alle bladen bij u te roepen, zodat ook het publiek zicg voor 't geval zal gaan interes- worden behandeld door de heren kapt. v.d. Braak en kapt. Rademaker, resp. veldpredi ker en aalmoezenier. Deze znllen steeds in overleg met de piaatselqke geestelijkheid een klacht of moeilijkheid behandelen. De afwikkeling, De moeilijkheden die ter tafel komen zullen steeds eerst door de contactpersoon van de betreffende afdeling worden onder zocht, waarna deze zyn mening over hei geval vooriegt aan de raad, die dan een beslissing neemt. Men stelt zich voor om de zaken ter plaatse steeds binnen ca. 14 dagen te kun- nen afhandelen, waardoor de tijd die ver strijkt tussen het tijdstip dat de militair In Indië mededeling van zijn moeilijkheden doet, en het moment dat hy een antwoord krijgt wat in zqn geval gedaan zal worden ca. 4—6 weken zal zyn, wat ongetwyfeld een belangrijke verbetering is in de tot toe bestaande toestand. Wy hopen van harte dat deze raad In samenwerking met de zeer actieve Soc, Dienst in Zeeland onder luitenant Dankers, veel onaangenaamheden voor onze militai ren zal kunnen voorkomen. HARMONIE „CONCORDIA". Ten bate van het instrumentenfonds gal „Concordia" Dinsdag een muziek- en toneel avond in „Het Centrum", dat geheel gevuld was. Stipt half acht sprak de voorzitter, dc heer J.' Blok, het openingswoord en weei op het doel van deze avond, nl. de stijving van het instrumentenfonds. Hierna werden door de solisten, de h.h C. P- v.d. Berge, P. v. Hoorn, H. v.d. Berge, A v. Meurs Sr. en A. v. Meurs W.P.zn., welkt op het enige tyd geleden te Oostburg ge houden concours zulke goede resultaten behaalden, hun daar uitgevoerde nummen ten beste gegeven. Dhr. Blok dankte deze musici voor dt moeite, die zy zich getroost hebben on deze prestatie's te bereiken, en dankte ooi dhr. P. J. Brakman voor zijn bereidwillig' heid de so'isten op dit corccurs voor tt bereiden. Vervolgens was de beurt aan „Concordia") toneelgroep, die het toneelspel in drlt bedrijven „Scherven" van A. Boere op dt planken bracht. Aangezien nagenoeg alle speelsters en spelers tot de vaste bezetting van dezt toneelgroep behoren en hun ramen en prestaties bekend zijn, willen we ditmaa volstaan met te zeggen dat „Concordia") dilettanten zich op verdienstelijke wqze va; hun taak kweten, wat het daverend applaus vooral aan het einde wel bewees. Na een dankwoord van dhr. Blok aan alle medewerkenden van deze avond, volgde de verloting, waarvoor niet minder dan 59 prijzen waren en die mitsdien eefr-groi! belangstelling ten deel viel. Een gezellig bal besloot deze geslaagde avond. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Dinsdagnamiddag kwam de gemeenteraai voor de eerste maal in 1949 byeen. Aar; wezig waren alle leden, behalve dhr. C. van Bendegem, die wegens ziekte verhinden was. De voorzitter gaf in zijn openingswoor allereerst een overzicht van de woning seren. Wie weet misschien volgen er nog wel meer aanmeldingen van vermissingen of komen we gewichtige dingen op hel spoor. Natuurlijk direct een bevel tot aan' houding van de bloede Schüller, Schuilen: of Schindeler met het lorgnet laten uitvaar digen. Clusius sprong nerveus uit zijn stoel op Krause, die geschiedenis zal geweld!; veel stof opwerpen en wee ons, als we ei niet uit weten te komen. Ik moet me weei eens geheel op jou verlaten, Selma Cohen als vijfde. De chef der recherche bleek met zijn ver- moedens maar al te zeer aan het rechte eind te hebben gehad. Het opzien, dat de mededelingen van de politie over het spoor loos verdwijnen van vier meisjes baarde, was enorm. Het feit, dat men van de meiS' jes zelf niet het geringste wist, het misterie dat de blonde man met het lorgnet omhulde de mogelijkheid, dat zich nog andere vrou wen onder zijn slachtoffers zouden bevindei dat alles werkte zó opwindend en vormdt zó het gesprek van de dag, dat de Berlijner) 's avonds naar hun bladen grepen om It zien of er nog iets nieuws met betrekkin; tot hel geval te smullen zou zqn. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2