AXELSCHE H COURANT r iet laagste sterftecijfer wereld. Frankering bfj^abor.nement, Axe) ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANG No. 42 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Rubber-wonderen. Hebt u ooit een ei zien stuiten? Het gezelschap journalisten en fotografen, dat voor een torenhoog gebouw in New-York stond, had het zeker nooit gezien. Geamuseerd keken zij, hoe iemand van de elfde verdie- latex begon te maken. Hij gebruikte daar voor een doodgewone roomklopper. Hij probeerde het ene beslag na het andere en telkens als hij een nieuw deeg beslagen had, bakte hij het zorgvuldig. Eindelijk had hij een rubber-pannekoek met millioenen kleine blaasjes, die gevulcaniseerd werden Kapitaal en kapitalisten. Wij geloven, dat de wrevel tegen het kapitaal heel wat minder zou zijn, indien het publiek niet leefde in de gedachte, dat het kapitaal inhaerent is, aan enkele mensen. Het is nu eenmaal een gangbare opvatting datie het kleedlokaal en de verdere acco- modatie totaal verwoestte, werd na de oor. log de [restauratie door bestuur en leden der v.v. „Axel" in eendrachtige samenwer king krachtig ter hand genomen en mag het terrein thans één der beste in Zeeland genoemd worden. De bouw van een kleed lokaal, dat voldoet aan alle eisen, is in wording. Moge [tenslotte onze plaatselijke voetbal vereniging, die op een rijke historie kan terugzien, en voor wie het kampioenschap van één of meer harer elftallen een jaar lijks terugkerende eer is geworden, een grootse toekomst tegemoet gaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Een ballpoint-pen. G. M. v.d. Berge, Polenstraat 30, Axel. Een lips-sleutel, no. 43, J. Wieles, Byloquestr. 45, Axel. KOEWACHT. Geslaagd. Voor het examen kantoortypiste slaagde mej. B. Baert alhier. Brand. In de schuur van de heer P. C. brak door onbekende oorzaak brand uit. In een minimum van tijd stond de hele schuur in l'chte laaie. Ook het dak van de met de schuur een geheel vormend huis vatte vlam. De brandweren van Moerbeke en Koewacht konden voorkomen dat het huis een prooi der vlammen werd. -De schuur brande geheel uit; het huis liep benevens enige brandschade veel schade veroorzaakt door het blussingswerk op. Uit de vlasserswereld. Interessante vergadering oud-leerlingen. Op de vergadering van de Vereniging van Oud-leerlingen der Eerste Zeewse Vlassers school waren ongeveer 50 leden aanwezig. Ir. Butler hield een interessante lezing over het Ned. Vlasinstituut. De kas sloot met een (flink) batig saldo. De ver. zal nauwer contact zoeken met de 5 in Indië verblijvende leden. Daarvoor werd een pro gramma opgesteld. Van de in de loop van de vorige zomer gemaakte excursie naar de Ardennen had de heer Blommaert een film gemaakt, welke nu werd gedraaid. Het hoeft bijna niet gezegd dat de oud-leerlin gen (natuurlijk ook de directeur en de leraren) het verbazend interessant vonden zich zelf als filmsterren op het witte doek weer te zien. De aftredende bestuursleden, Fr. Martens en P. van Acker, werden herkozen. De heer van Acker bleef secretaris. In de loop van de a,s. zomer zal een excursie worden gemaakt naar het Ned. Vlasinstituut, de Betuwe en Arnhem. Mo menteel telt de vereniging 108 leden. Een unienm. Op 17 Februari werden in de Coöp. Warmwaterroterij alhier de eerste bakken geroot vlas op het veld gebracht. Dit is nog twee weken vroeger dan in '48 en een maand voor het normale tijdstip. Een Beau geste. Door bemiddeling van de Eerste Zeewse Viassersschool alhier is een ouderwetse trap-zwingelmolen van de heer P. de Maayer gekocht en verzonden naar het Openlucht Museum in Arnhem. OVERSLAG. Prijskaarting. In het café bij Wed. de Nijs alhier had een prijskaarting plaats waaraan 36 spelers deelnamen. De prijzen bestonden uitslui tend uit geld prijzen. De heren M. Willems en M. Spiessens gingen met de eerste prijs strijken. Biljartprijskamp. Ter gelegenheid van een biljartconcours welke thans gedurende enige weken bezig is, is er voor de Overslagse biljartliefhebbers een prijskamp gegeven in het lokaal bij A. Hillaert. De deelnemers bestonden meren deels uit de ingeschrevenen van het con cours. De'heren M. Sp'esens en G. van Ho'le gingen er met de eerste prijs vandoor. TERUGGEZONDEN AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING. De Goese brievenbestellers hebben het de laatste dagen druk op de Westsingel. Sinds het wereldkundig geworden is, dat het hoofd van R. K. Jongensschool, de heer P.J. van de Dries, zijn Amerikaanse onder scheiding terugzond aan dr. Jessub, de ver tegenwoordiger van de V. S. in de Veilig heidsraad, wegens de houding van Amerika bij de behandeling van de Indonesische kwestie, komen er iedere dag stapels brie ven met adhaesiebetuigingen, afkomstig uit delen van het land. Ook heeft de heer van de Dries verschillende telegrammen o. a. uit Indonesië ontvangen. Vrijdagavond had hij net een kleine zeshonder brieven, kaar ten en telegrammen bij elkaar. Hoewel het geenszins zijn bedoeling is geweest met deze zaak een politieke rel te ontketenen, doet het hem niettemin goed, dat zovelen hun instemming betuigden. Nog steeds telt de heer van de Dries onder zijn vrienden vele Amerikanen die hem geregeld schrijven of bezoeken, doch hij hij wilde nu eenmal op de één of andere manier zijn misnoegen kenbaar maken over de behandeling welke zijn vaderland geniet. De brieven kwamen uit alle lagen der bevolking. Vooral veel van oud-ïnd sche ambtenaren, en verder van hoge officieren, leraren, weduwen wier mannen in Indonesië sneuvelden en gewone, eenvoudige mensen. Vele andere gedecoreerden vragen ook om het adres van dr. lessup of verzoeken een Engelse brief op te stellen, daar zij op de zelfde wijze als de heer van de Dries wen sen te handelen. (P. Z. C.) Sportnieuws. AXEL—HONTENISSE 4-1. De Oranje-Witten hebben Zondag alle twijfel omtrent de vraag „Wie wordt er kampioen opgeheven. Zaterdags tevoren zag Terneuzen haar kans op de titel aan zienlijk verkleinen, omdat haar protest tegen Axel afgewezen werd. Axel behoefde zo doende haar laatste competitie-wedstrijd te winnen, om de traditie-getrouw weer aan de kop te staan, want voor de 3e achter volgende maal ging de vlag aan het eind van de competitie in top. Is dit op zich zelf reeds een mooie prestatie, hier komt nog bij dat voor de 5e maal in 6 seizoenen onze stadgenoten deze eer te beurt viel. (Over de prestaties in Axel 's voetbal historie vindt men elders in dit blad een uitvoerig artikel.) Voor de aanvang van de wedstrijd werd door beide elftallen een minuut stilte be tracht, ter nagedachtenis van een onlangs in Indië gesneuvelde speler van Hontenisse. Hierna geeft scheidsrechter De Rooy het aanvangssignaal en v. d. Velde brengt het leder aan het rollen. Axel speelt eerst met de zon in het gezicht, waarvan blijkbaar de doelman nogal hinder ondervindt, want deze bleek, voer de rust althans, niet zo heel betrouwbaar. De eerste aanval van de Oranjehemden wordt door de blauw-witte verdediging afgeslagen, welke de bal naar de voorhoede dirigeert. De snelle H.- rechtsbuiten breekt door en weet, door het te laks optreden van de Oranje-verdediging de bal voor te zetter, waarop de H.-links- buiten de bal in het doel werkt (0—1). Hierdoor gewaarschuwd gooit Axel er een schepje op, maar hun aanvallen leveren niets op. Hontenisse weet ook enige malen tot het Axel's doelgebied door te dringen, doch ook zij weten niet te scoren. Na on geveer een kwartier is het met de over rompelende snelle aanyallen der gasten ge daan en hebben onze stadgenoten een vol slagen veldmeerderheid. Doelpunten blijven evenwel nog uit, want de lenige doelver- dediger van Hontenisse kwijt zich uitstekend van zijn taak en weet zijn heiligdom voor lopig schoon te houden. Totdat na 25 min. een hoog schot van v. d. Velde hem te machtig is (1 1). De gasten weten zich nog af en toe wat los te werken doch de meeste hunner aanvallen worden in de kiem gesmoord doordat de Axelse buiten- spelval weer wijd open staat. Voor de rust komt in de stand geen wijziging meer. Na de hervatting krijgt men hetzelfde spelbeeld te zien van vlak voor de thee. Weer spoedig moet de H.-verdediging keer op keer de Oranje-aanvallen het hoofd bieden en het wordt dan ook met de minuut duidelijker dat de zege en ook het kam pioenschap onze stadgenoten niet meer kan ontgaan. Circa een kwartier na de her vatting krijgt Jo Deij de bal in vrijstaande positie toegespeeld en door een haag van benen geeft hij met een keihard en laag schot en onder groot gejuich der talrijke Axelse supporters zijn ploeg de leiding (2—1). Enige tijd later wordt te vroeg gejuicht, want het doelpunt wordt geannuleerd. Dit is evenwel slechts uitstel van executie, want nadat v. d. Velde door Adri Deij was vervangen, scoorde laatstgenoemde het 3e doelpunt en even later voltrok Dieleman het vonnis met no. 4. Hierna woidt nog een doelpunt geannuleerd. 'Verdere score blijft uit zodat het einde kwam met een verdiende 4—1-overwinnlng. Onderdoor een in allerijl boven de in gang van het veld aangebracht spandoek met de woorden „Leve de Kampioenen" begaven de spelers zich naar het kleed lokaal, waarvan totdat de pim. 16C0 toeschouwers het veld hadden verlaten de clubvlag woei. Onze hartelijke gelukwensen aan bestuur en spelers van V.V. „Axel" voor het be haalde resultaat en onze beste wensen voor de komende promotie-wedstrijden. De stand in de 3e klasse F is als volgt industrialiseren zonder eerst kapitaal te vormenmen kan geen werkgelegenheid scheppen zonder kapitaal. En het mooie is, dat als het kapitaal is gevormd, de werknemers er de grootste profijten van trekken. Daarnm t« dp fahel van de man, die de eieren slachtte in deze Wij kunnen wel ons ritaal te vernietigen, wij anbegrip verlangen, dat verdeeld, maar als wij vij de kip, omdat wij in laai maar de werkgele- AXEL 22 17 3 2 76—24 37 Terneuzen 21 16 0 5 78—31 32 Corn B ys 20 12 2 6 57—29 26 Üostburg 18 9 4 5 42—27 22 Stetn 20 10 0 10 50—52 20 Hontenisse 22 8 3 11 43—73 19 Aardenburg 20 7 4 9 49—48 18 Sluiskil 20 5 3 11 32-55 14 Hoofdplaat 18 5 3 10 30-67 13 ljzendijke 19 4 5 10 42—47 13 Clinge 19 5 3 11 26—50 13 Hulst 21 5 3 13 27—59 13 Bekendmakingen. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aan vraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedag tekend 21 Februari 1949, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeentt. De burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geld, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overscheiding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschljding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel 22 Februari 1949. De burgemeester, van Oeveren. loop der bevolking van zijn zeer belangwekkend demografische ontwik- j. Hieronder volgen de over het afgelopen jaar, ig de overeenkomstige 7, 1946 en 1935'39. 46 '36/'39. '48 (per 90 53 7.2 7.4 '47 1000 10,2 27.8 8.4 8,1 inwoners). 11.4 8.0 30.2 20.3 8.2 8,5 59 87 a geboortecijfers ligggen hoger peil dan voor de duidelijk een achteruit- genover de zeer hoge ïerste twee jaren na de le daling van de geboor- )47 geheel voor rekening eruitgang van het aantal laar het aantal eerstge- te zien geeft als gevolg 1 huwelijken in 1946, is 3 teruggelopen van het lelijkelijk verdeeld tussen irenen. Sterftecijfer: 7,4. van 7,4 per 1000 inwo- cijfer, ooit in Nederland de sterftekansen, in het oudere leeftijdsklassen, oorlog heeft voltrokken, onvoldoende tot uiting itrenge koude in de eerste een laagtepeil voor het ter per 1000 inwoners :en record is voor alle den. Het laagste sterfte- was tot dusver waarge- Zeeland voor de blanke en 1933 met 8,0 per iet sterftecijfer van 7,4 s is enerzijds te danken e-kansen, anderzijds aan isopbouw der bevolking net andere landen met toestanden zijn de oudere iruit het grootste contln- len voorkomt, naar ver- ivolking van Nederland „Veroudering." ischrijdende veroudering bevolking lijkt het niet het cijfer van 7,4 per de komende jaren wordt middelde leeftijd van de deriand bedraagt thans maanden. kinderen beneden 1 jaar gunstig en bedroeg 28,5 :borenen, tegenover 33.1 '.cijfer van 28,5 per 1000 het laagste, tot dusver in reerd. De cijfers voor r-Zeeland liggen echter ide landen bedroeg de i 1947 25 per 1000. iot 1 Januari 1948 tot 1 9.716 000 tot 9 870 000. 1950 zal de 10.000.000 asseringcollecte in 274.577 netto. 1948 Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, L Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ttlom aam al 11a* «f A 1 Mine Inaons cfnn

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3