AXELSCHE li COURANT AXELSCHE m COURANT BO «jjjjjp, 3£urs Rubber-wonderen. Kapitaal en kapitalisten. Met de „rode duivels" door Tapanoeli. et laagste sterftecijfer wereld. Frankering bfj^abonnement, Axe) ZATERDAQ 26 FEBRUARI 1949. 63e JAARQANQ No. 42 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Hebt u ooit een ei zien stuiten? Het gezelschap journalisten en fotografen, dat voor een torenhoog gebouw in New-York stond, had het zeker nooit gezien. Geamuseerd keken zij, hoe iemand van de elfde verdie- latex begon te maken. Hij gebruikte daar voor een doodgewone roomklopper. Hij probeerde het ene beslag na het andere en telkens als hij een nieuw deeg beslagen had, bakte hij het zorgvuldig. Eindelijk had hij een rubber-pannekoek met millioenen kleine blaasjes, die gevulcaniseerd werden Wij geloven, dat de wrevel tegen het kapitaal heel wat minder zou zijn, indien het publiek niet leefde in de gedachte, dat het kapitaal inhaerent is, aan enkele mensen. Het is nu eenmaal een gangbare opvatting F;ankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANG No. 41 industrialiseren zonder eerst kapitaal te vormenmen kan geen werkgelegenheid scheppen zonder kapitaal. En het mooie is, dat als het kapitaal is gevormd, de werknemers er de grootste profijten van trekken. Daamm «b rip fabel van de man, die de eieren slachtte in deze Wij kunnen wel ons Itaal te vernietigen, wij inbegrip verlangen, dat verdeeld, maar als wij ij de kip, omdat wij in aal maar de werkgele- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM VLIEGENDE DOKTERS. Toen de Dienst van Vliegende Dokters" werd ingesteld, werd een nieuw hoofdstuk geschreven in de medische geschiedenis van Australië, ja eigenlijk in de medische geschiedenis in het algemeen. De wereld weet maar zeer weinig van deze speciale tak van gezondheidszorg. Deze dienst, die door een vrijwillige organisatie over het gehele land werd ingesteld, heeft tot speciaal terrein die ver verwijderde en afgelegen gebieden, waar geen spoor, telefoon en telegraafverbindingen zijn en slechts weinig wegen. Het is pas sinds kort, dat Amerika en zijn filmstudio's belang stellen in de ontwikkeling en de dramatische zjjde van deze dienst en er bestaan plannen om een him te vertonen over zijn werkzaamheden. In de „Dienst van Vliegende Dokters" gaan persoonlijke moed en uithoudingsver mogen hand in hand. De zeven mannen, die er aan zijn verbonden, bestrijken in hun luchtroutes een gebied van 2.000.000 vier kante mijl. Voordat dit schema in werking trad, zag men in deze tropische gebieden van het Noorden en het dorre Midden misschien eens in de dertig jaar een dokter. Sinds 1911 heeft men reeds zes klinieken met daaraan verbonden hospitalen, die door John Flynn onder auspiciën van de Austra lische Inheemse Missie werden opgericht. Als een blanke of een inboorling op een schapenfokkerij op honderden mijlen afstand ernstig ziek was gebeurde het echter maar al te vaak dat de dokter, die zijn tocht te paard of op een kameel moest maken, te laat kwam. Hij moest zijn weg afleggen door bijna ondoordringbaar, wild gebied, werd blootgesteld aan overstromingen, moesons en zandstormen en moest vaak van krokodillen wemelende rivieren over steken, waardoor het soms dagenlang duurde voordat hij zijn doel bereikte. Nu brengt zijn vliegtuig hem daar in een paar uren. Hij moet natuurlijk vaak naar een veilig landingsplekje zoeken en als hij het mist, bestaat er gevaar voor zijn eigen leven. Ook bestaat het gevaar van vergiftige slangen, die in zijn vliegtuig kruipen of van ijlende patiënten, die hij naar zijn hospitaal wil brengen en die onderweg uit het vliegtuig willen springen. Deze dienst, die in 1928 vaste vorm aan nam, won echter in hoge mate aan effect sinds Alfred Traeger- een jong ingenieur uit Adelaide, een door pedalen aangedreven zendstation uitvond, dat door iedereen kan worden bediend. Hiermede kunnen bood schappen wotden uitgezonden op een golf lengte, die ver genoeg reikt om de dokter te bereiken, waar hij zich op zijn route ook moge bevinden, evenals men in de stad een dokter opbelt. Hij komt dan met zijn luchtambulance, die voorzien is van een zend- en een ontvanginstallatie en alle benodigde instrumenten voor behandeling en eenvoudige operaties, alsmede een bran card, om de patiënt zo nodig te vervoeren, en een verpleegster. Deze door pedalen aangedreven zendstations zijn ook het enige communicatiemiddel tussen de verpreide bevolking van deze gebieden onderling. Zodra echter een boodschap voor de dokter doorkomt, worden alle „buurpraatjes* ge staakt, opdat de oproep tijdig de dokter zal bereiken, die de mensen bijstaat bij ziekte, bevallingen en andere gezondheidsmoeilijk heden. Deze dienst 2orgt voor het welzijn van de dun gezaaide bevolking van twee derden van het uitgestrekte Australische werelddeel. H. P. 1 MAART IETS MEER SIGAREN. Het staat vrijwel vast, dat de productie van sigaren voor binnenlands gebruik, die tot dusver 36 pet. van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 pet. van dit kwantum gebracht zal worden. KOPEREN BRUILOFT VAN ONS VORSTELIJK PAAR. Parkaanleg als geschenk van het Nederlandse volk. Naar wij vernemen, worden plannen be raamd om aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, ter gelegenheid van hun koperen bruiloft, als geschenk een nieuwe parkaanleg bij Huis ten Bosch aan te bicden. Aan deze aanleg zou ons volk eventueel provi cie- gewijs kunnen medewerken. Men is op deze gedachte gekomen, omdat de regering voor nemens is Huis ten Bosch te restaureren. Het ligt in het voornemen een ere-comité onder presidium van jhr. mr. F. Beeiaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, alsmede een uitvoerend comité onder voorzitterschap van mr. W. A. J. Visser, burgemeester van 's-Gravenhage in het leven te roepen. ta VOOR L 26 FEBR.- 5 MAART 1?49 j BRUIN OF WIT BROOD? Over de vraag welk soort brood het beste is voor de mens, is reeds vrij lang een felle strijd gevoerd. In het begin van Juli werd hierover op een Engels congres een discussie gevoerd, die tot doel had om proever, die met 150 Duitse kinderen gedaan waren, te bespreken. Deze kinderen waren in vijf groepen verdeeld en elke groep kreeg een verschillende soort btood, bereid uit 100 pet. uitgemalen tarwe tot 75 pet uitma- ling toe. Behalve graanproducten kregen die kindered het gewone Duitse rantsoen plus zoveel brood als zij wilden. De meisjes verkregen de dubbeie gewichtstoename van de gewoon gevoede kinderen, terwijl hun lengtetoename 1,5 maal zo groot was als normaalbij jongens was de toename iets geringer, maar er kan wel worden gezegd, dat gemiddeld in een enkel jaar de toename zo groot was, als bij de andere kinderen in twee jaren werd geconstateerd. Zij bereik ten bijna de cijfers, die in Amerika voor hun leeftijdsgroep waren vastgesteld. Een aantal dier kinderen werd op dat congres gede monstreerd. Geconstateerd werd, dat het er niet toe doet, welk soort brood de kinderen eten. Als zij er voldoende van krijgen, zijn wit en bruin brood gelijkwaardig en kan brood zowel als melk dierlijk eiwit vervangen. „Ja, ziet U, kapitein, ik wilde eergisteren ook al m'n olie eigenlijk verversen, maar er is weer niets van gekomen. Gisteren zater. we in U-weet-wel en daar was ook niets, dus als we nu daar aankomen, moet ik wel even een half uurtje tijd hebben om die zaak even na te kijken De kapitein, een van de convooi-com- mandanten van de Aan- en Afvoertroepen, glimlacht begrijpend. Deze dagen wordt wel het uiterste van zijn mensen en hun mate riaal gevergd. „De rode duivels" zoals ze nu genoemd worden naar hun vuurrode „Dodge's* zijn dagelijks weerkerende gasten in het gebied van Siantar naar Taroetoeng en verder. Van de Negara Soematera Timoer uit brengen deze „rode duivels" bijna dagelijks voorraden en mate riaal naar het bezette gebied van Tapanoeli. Van Taroetoeng uit zorgt het B-echolon voor verder vervoer naar de havenstad Sibolga aan de Westkust en het bijna 100 km. zuidelijker gelegen plaatsje Padang- sidempoean. In Siantar trof ik dezer dagen een con- vooi aan, dat juist op weg ging. Ik vroeg een lift en natuurlijk klopte dit vrijwel onmiddellijk. „Zoek maar ergens een gemak kelijk plaatsje*, nodigde de kapitein mij uit, „en geef msar een schreeuw als je er weer uit wilt.* Met dat schreeuwen is het nogal losge lopen, want in principe voelde ik er niet zoveel voor om midden in het nieuwe gebied uit te stappen. Bepaald licht zijn de opdrachten niet, welke deze chauffeurs te vervullen hebber. In dit convooi trof ik een oude bekende, soldaat Piet de Groot uit Leiden, die mij royaal een plaats in de cabine van zijn 3-tonner aanbood. Piet was vroeger dus vóór hij in begin '46 als O.V.W.'er naar Irdonsië vertrok slagers knecht. De motoren trokken hem blijkbaar onweerstaanbaar aan en hij trachtte een plaatsje te veroveren als chauffeur bij de Stoottroepen, waarmee hij naar Indonesië vertrok. Enige maanden van theoretische en practjsche opleiding volgden. Piet was één der eerster., die slaagden voor het rijtximen. Sindsdien heeft Piet op bijkans alle typen motorvoertuigen van het leger gereden. In Prlok en Batavia reed hij in een 5-tons G.M.C. rond; toen ik de eerste maal in Medan arriveerde, kwam hij ons convooi op de motorfiets begeleidentijdens de vorige acties was hij ingedeeld bij de eerste Veldcompagnie Genie en reed hij een „bulldozer*. Nu rijdt hij weer door de Bataklanden op zijn truc. Ruim 200 k.m. per dag. En de volgende dag weer terug om nieuwe materialen op te halen en weer naar het Tapanoelische te vertrekken. Piet de Groot is nu ook een der „rode duivels", net als die tientallen anderen, die meehiel pen de „rode duivels" ook het nieuw bezette gebied, zowel bij de troepen als bij de burgerij, een naam te bezorgen, die een ieder bij het horen van deze naam doet zeggen„Onze A.A.T."Zo." H M. DE KONINGIN VERTROKKEN. H.M. de Koningin is gistermiddag om ongeveer twaalf uur in gezelschap van Prinses Margriet met de Dakota van Prins Bernhard naar Oostenrijk vertrokken. Prinses Wilhelmina heeft in Soestdijk de zorg van haar jongste Kleindochter op zich genomen. loop der bevolking van ijn zeer belangwekkend demografische ontwik- I. Hieronder volgen de over het afgelopen jaar, g de overeenkomstige 1946 en 1935'39. 48 '47 '46 '36/'39. (per 1000 inwoners). )0 10,2 11.4 8.0 j 3 27.8 30.2 20.3 .2 8.4 8.2 5.9 IA 8,1 8,5 87 t geboortecijfers ligggen hoger peil dan voor de duidelijk een achteruit- genover de zeer hoge erste twee jaren na de Ie daling van de geboor- '47 geheel voor rekening ïruitgang van het aantal aar het aantal eerstge- te zien geeft als gevolg 1 huwelijken in 1946, is t teruggelopen van het elijkelijk verdeeld tussen renen. Sterftecijfer7,4. van 7,4 per 1000 inwo- cijfer, ooit in Nederland je sterftekansen, in het oudere leeftijdsklassen, oorlog heeft voltrokken, onvoldoende tot uiting trenge koude in de eerste een laagtepeil voor het er per 1000 inwoners en record is voor alle ien. Het laagste sterfte- was tot dusver waarge- '.eeland voor de blanke en 1933 met 8,0 per Iet sterftecijfer van 7,4 i is enerzijds te danken !-kansen, anderzijds aan isopbouw der bevolking net andere landen met ioestanden zijn de oudere iruit het grootste contin- en voorkomt, naar ver- tvolking van Nederland „Veroudering.* schrijdende veroudering bevolking lijkt het niet het cijfer van 7,4 per le komende jaren wordt middelde leeftijd van de jerland bedraagt thans maanden. kinderen beneden 1 jaar gunstig en bedroeg 28,5 iborenen, tegenover 33.1 :cijfer van 28,5 per 1000 het laagste, tot dusver in reerd. De cijfers voor r-Zeeland liggen echter Ide landen bedroeg de l 1947 25 per 1000. :ot 1 Januari 1948 tot 1 9.716 000 tot 9 870 000. 1950 zal de 10.000.000 asseringcollecte in 1948 274.577 netto. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè 11. 1,55. Buitenland 11. 2, L Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. AA oor I n a on a clnn am al ISai abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1