AXELSCHE 3B COURANT Europeese rijkdommen. Democratisch Polen. Wat is Benelux? Frankprinq bij abonnemefft, Axel. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANQ No. 40 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C, VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM "Tïët is gewoonte geworden te zegger,dat Europa bekneld is tussen de twee demo grafische reuzen Amerika en Rusland, en door die twee vertrapt moet worden. Maar dat is nu net de kern-fout, waaruit allerfel andere vergissingen voorkomen. In 1946 hadden de. 18 landen, die men tegenwoor dig Wist-Europa noemt, op het continent alleen 290 millioen inwoners. In datzelfde jaar had de U.S.S.R. met inbeerip vai de verst-verwijderde streken in Azië een bevol king van 197 millioen zielen, terwijl de zg. satellietstaten er nog 86 millioen telden. West-Europa wint het in zielental dus nog altijd, want de Veunigde Staten brengen het slechts tot 148 milloen. Aan die getallen mag men geen al te grote waarde toekennen, maar zij bewijzen toch wel, dat het onzin is te beweren, dat dat het westen nooit op kan tegen de men selijke lawines, die Rusland zouden kunnen uitrollen. En dan is er nog niet eens reke ning mee gehouden, dat de meeste landen in West-Europa ook overzeese gebiedsdelen hebben, die hun zo nodig te hulp kunnen komen. Nu is echter de bevolking geenszins het belangrijkste element in de nationale kracht. Dat is veeleer de economie en wat dat betreft moeten wij Europa niet vergelijken met Oost-Europa, dat in dit opzicht ver achter is, m-ar met het meest welvarende gebied, de Verenigde Staten. Ongetwijfeld hebber, de verwoestingen, aangericht door de jongste oorlog de economie tijdelijk ernstig ontwricht. De laatst bekende cijfers zijn die uit 1946 en aangezien het herstel sedert dien zo ver is voortgeschreden, dat dat die cijfers waardeloos -zijn geworden, doen wij beter het jaar 1938 als uitgangs punt te nemen. De deskundigen, die onderzoeken, hoe de Amrrkaanse hulp het meest doelmatig kan worden gebruikt, zijn het er over eens, dat „de landen van West-Europa een indu strieel geheel vormen, waarvan men de betekenis kan vergelijken met die van de V.S.* Er bestaat geen houdbaar eenvoudig criterium om het vermogen van een land, rijkdommen te produceren, m.a.w. de wel vaart, te meten. Men bepaalt zich vaak alleen tot de natuurlijke rijkdommen als bodemschatten en landbouwgebied. Maa' daarbij houdt men geen rekening met het meest essentiële, nl. met het feit, of die rijkdommen geëxploiteerd worden, m.a.w. met de apparatuur nodig voor die exploi tatie. Ook verliest men uit het oog, dat in menig geval de natuurlijke rijkdommen van een land niet ten goede komen aan de bevolking zelf, die de exploitatie overlaat aan energieke vreemdelingen. Ook in dat geval kan men zulk een land niet rijk noemen. Maar in Europa worden de natuur lijke rijkdommen wèl grondig geëxploiteerd door de b'woners der verschillende landen zelf, m a w. in dit opzicht is West-Europa rijk Eén van de minst bedriegelijke aanwij zingen zij het dan een zeer partiële van de nationale rijkdom, is gelegen in de betekenis van de mechanische kracht, welke het b.drijfsleven verbruikt. Als men de gemiddelde cijfers van 1935 tot 1938 bekijkt, constateert men, dat West-Europa jaarlijks een hoeveelheid energie gebruikt heeft, die uitgedrukt in kolen (of het equivalent van kolen ais het om witte steenkool en olie gaat) 610 millioen ton bedraagt. In diezelfde periode gebruikten de V.S. 740 millioen Ioneen groter hoeveelheid, maar toch niet een groter hoeveelheid van een andere rangorde. Van die 610 millioen ton steen kool werden er 550 millioen Ion in Europa geproduceerd slechts 60 millioen ton kwam van buiten in de vorm van olie-producten. Men kan wel zeggen, dat een gebied, dat 90 pet. van zijn energie zelf produceert (en daarbij moet men er rekening mee houden, dat de electriciteitsproductie, nog slechts 8 pet. van het totale energie-verbruik, sterk kan worden vergroot, als men van meer waterkracht gebruik maakt) er niet slecht voorstaat. Wat de electriciteits-productie aangaat, die is thans, ondanks de oorlogs verwoestingen al gestegen van 39 millioen kilowatt-uur in 1938 tot 48,7 millioen in 1948; en In 1950 moet zij 59,6 millioen bedragen. Een eeuw lang heeft men gewerk taan het spoorwegnet, dat de wereld overdekt. In 1938 had West-Europa (zonder Duits land) een spoorwegnet ter lengte van meer dan 170.000 km door de enorme Russische vlakten liepen er niet meer dan 85.000 km. In datzelfde jaar reden er In We3t-Europa meer dan 138.000 personen- en meer dan 1.540.000 goederenwagons; voor Rusland waren deze cijfers respectievelijk 34.000 en 645.000. Men zou een dergelijke vergelij king moeten maken voor het wegverkeer, maar het is nu eenmaai niet mogelijk het West-Europeese geasfalteerde wegennet te vergelijken met de vaak niet eens verharde wegen, die in Ooat-Europa de enige ver binding vormen. Het enige wat men kan zeggen, is dat er in West-Europa in 1946 ongeveer 5 millioen auto's reden en in de Sovjet-Unie 1,2 millioen. Willen wij niet al te onvolledig zijn, dan moeten wij ook nog in ogenschouw nemen, welk een essentiële grondstof het staal is. De gemiddelde staal-productie in het westen bedroeg tussen 1936 en 1938 45,7 millioen toner was een tijd, waarin zij opliep tot 54 millioen ton. De V S. produceerden in diezelfde periode gemiddeld 43 millioen ton. Door de oorlog ging de Europeese staal- productie natuurlijk hard achteruit, maar in 1947 was zij toch a! weer 30,3 millioen ton en voor dit jaar is begroot op 42,3 millioen ton. Zo heeft men enige indruk van de aan zienlijke middelen, waarover onze landen beschikken en die ondanks onze oude be schaving op moderne wijze worden geëx ploiteerd. Na de oorlog had Europa onge twijfeld heel veel hulp nodig uit Amerika om zijn productie-apparaat weer op peil te krijgen, maar men moet deze oorlogsver arming niet verwarren met verarming uit andere oorzaken. Men vergeet, dat zelfs de oorlogskosten bijna geheel contant werden betaald, zodat het levenspeil in Europa daalde tot het onmogelijke, maar hetgeen ook tengevolge had, dat de toekomst niet zwaar werd verhypothecarigeerd. De werke lijke oorlogsschade beperkte zich tot de materiële verwoestingen om die te herstel len was de hu'p uit Ame-'ka rodig. De miskenning van deze waarheid heeft het vloeien van credieten en g'ften bawerkstel- ligd naar doeleinden, welke wij beter uit eigen middelen hadden kunnen bereiken. De oorlog richt helaas nog meer schade aan dror de indirecte gevolgen, d.w.z. door verwarrihg en ontwrichting, welks hij ver oorzaakt dan door de directe verliezen. Doch hoe dit zij, het is hoog lijd, dat de hulp van buitenaf gedirigeerd wordt naar die punten, waar zij onvervangbaar is, maar dat Europa zijn zelfstandigheid her wint op al die terreinen, waarop dit moge lijk is. Nemen wij b.v. de graan productie. Voor de oorlog verbouwde Frrnkrijk b.v. 8,9 millioen ton graanin 1947 was de oogst niet meer dan 3,8 millioen ton. in Italië is hij gedaald van 7,4 millioen tot 4,7 millioen in 1947. Zou deze toestand blijven bestaan, dan zou de economische siiuatle in Europa stellig steeds erger wor den, maar dat zou dan niet het gevolg zijn van onontkoombare materiële factoren, doch van een decadentie, waarvoor onze landen de afschuwelijke en schandelijke verant woordelijkheid dragen. Europa heeft geen gebrek aan rijkdommen, evenmin aan 'men sen. Als Europa zodra de oorlogsver liezen vergoed zijn niet zou weten te profiteren van de prachtige hulpbronnen van allerlei soort, waarover het beschikt, dan zou het te wijten zijn aan zuiver kunst matige, d.w.z. menselijke oorzaken. („Revue de Paris"). (POLSKA DEMOCRATICZNA). Polen, het land waar Hitier de wereld brand aanstak. Het land, dat tijdens het Hitler-regiem onbeschrijfelijk veel leed. Het land, dat er thans met zijn Russische overheersing niet beter aan toe is. „Polska Democraticzna" land van nationalisatie, van zware belastingdruk voor de particulieren een land met een gedemoraliseerd volk. Ontelbare geslachtszieken. Het merendeel der kin- aderen lijdt aan t. b. c. Het sterftecijfer der zuigelingen is schrikbarend groot. Meestal doodgedrukt door twee grote, machten, zijn de Poolse bloeitijdperken zeldzaamheden in de oude geschiedenis van dat land. Het is de Ooster- of de Westerbuur, die steeds weer op de vrijheid van zijn inwoners loerde en eike mogelijk heid aangreep om die vrijheid te beknotten, om de strategische en economische voor delen van dat land in te palmen. Na de verschrikking van het Duitse barbarisme, na het onnoemelijk leed dat gepaard ging met .de „bevrijding" van het Poolse land, kwijnt het deze na-oorlogse jaren weg onder het communisme, dat gebracht, dat opgedrougen werd met medewerking van landgenoten, door de Oosterbuur, die er de scepter zwaait. Enkele feiten, die we hieronder laten vol gen, mogen dat aantonen. Aan het hoofd van het Democratisch Polen staat President Bierut, die met ingang van 15 December een#fusie tot stand bracht tussen de Pools communistische en de Pools socialistische partij. En de gehele binnenlandse politiek is nu op de nationali satie gericht. „Alles van de Staat" is een leus, die de particuliere bedrijven terdege aan de lijve voelen. De opgelegde belasting voor een particulier bedrijf is van die aard, dat ze onmogelijk in stand kunnen worden gehouden. De winkelier, de bakker, de slager, de caféhouder, hij komt er niet onder uit. Hij wordt het knechtje van de staat. Alles wordt genationaliseerd. De be drijven worden zgn. „vrijwillig" ges'oten door de ondernemers. Enige tijd later wordt in hetzelfde pand de staatswinkel geopend onder leiding van een communis tische beheerder. Over de hoofden van de minder „gunstig" bekend staande bevolking werkt de Poolse communist zich op. Een machinist op een locomotiefje in de kolenmijnen trad na de bevrijding onmiddellijk toe tot de partij en in drie maanden lijds klom hij cp tot directeur van drie kolenmijnen, dank zij zijn vaderlandse lees communistische gezindheid. Distributie is er in Polen niet, maar een behoorlijke gezonde verdeling zou heel wat beter zijn. Men moet al heel wat verdienen, wit men de nodige levensmiddelen kunnen kopen. De gemiddelde niet-commuoistische arbei der verdient een 10 000 zloty per maand, ongeveer 7500. Geen kleinigheid, denki U Vergeet dan niet, dat een pond boter 800 zloty kost (f 600). 1 kilo vlees of spek, dat overigens nog heel schaars is en men met veel geluk na 2 of 3 uren in de tij te hebben gestaan, kost 300 tot 400 zloty, een stukje toiletzeep 150 zloty, 1 kilogram leer om schornen te lappen 6000. 1000 kilo kolen 4000 kolen 4000 zloty, terwijl men in de winter per dag een 30 tot 40 kg. of wel voor f 300 verstookt. 1 kilo koffie kost er 2500 en thee 5000 zloty. Zo kunt u uitrekenen, dat die 10.000 zloty per maand als sneeuw voor de zon verdwijnen en men nog dagen armoe over houdt. De nylons kosten er f 3000 per paar. Een costuum, dat in ons land op ongeveer f 1C0 komt, kost een Pool f 30 000 of 40.000 zloty, een damesmantel 20 000zloly. Als men dan aanneemt, dat een salaris van 20 000 zloly per maand zeer hoog is, kunt u uitrekenen dat er maar heel weinig men sen toe kunnen overgaan een mantel te kopen. Trouwens, er zijn er riet veel ook. Voor de mensen, die van het staatspensioen moeten leven, is het helemaal verschrikke lijk. Dit varieert nl. tus3£n d; 0 en 500 zloty, waarvoor ze dus per maand nog geen pond boter kopen. Hflt is te begrijper, dat de zwate hand?! en bodo'a'ij levendig'tier*. De meisjes moeten er hard werken voor 6000 zloty per maand. Het is voor hen onmogelijk daarvan te leven. En het gevolg is een ontstellend groot aantal prostitué's. Officijel wordt in de kranten (allen com munistisch georiënteerd en gecensureerd) geschreven, dat in de grote steden 50—60 pet. der vrouwen aan geslachtsziekte lijdt en 65 pet. van de kinderen aan t b.c. Veel vrouwen zijn ondervoed. Ze drinken en roken en gebruiken daarbij slecht eten. Bij de mannen is het drinken nog erger. Meestal gaat er op die manier één derde van hun loon aan. De goedige staat vergt van hen, die minder dan 10.000 zloly per maand verdienen, geen belasting. De communistische arbeiders hebben het voordeel, dat ze boven hun loon nog toe slag krijgen. Vrijwel alle woningen zijn staatseigendom en veelal vervallen. De laatste jaren is er hoegenaamd niet hersteld. BENELUX EN TOERISME. Dat ook het toerisme wel vaart bij de oprichting van de Benelux is iets, dat waar schijnlijk de gemiddelde lezer niet onmid dellijk duidelijk is en het verdient derhalve aanbeveling om aan dit onderwerp even apart aandacht te besteden. In vooroorlogse jaren waren België; Nederland en Luxemburg op toeristisch gebied eikaars concurrenten. Was het niet zo dat men zich in Luxemburg vaak in Nederland waande tengevolge van het vele Nederlands, dat men er vooral in de vacantietijd hoorde spreken En zoch ten niet vele Belgen en Luxemburgers hun vacantiegenoegens in Nederland? Trachtte men voorts niet, ieder voor zich, zoveel mogelijk overzeese buitenlanders naar eigen land te trekken? De tijden zijn evenwel veranderd en België, Nederland en Luxemburg moeten zich, teneinde zich te herstellen van de in de oorlog geleden schade, thans met volle kracht werpen op het zogenaamde „import- toerisme", waarbij vooral het oog gericht wordt op de overzeese werelddelen. De Amerikaan, de Argentijn, de Austra liër, die eenmaal met vacantie in een dezer drie landen vertoeft, zal gemakkelijk en voordelig meteen de beide andere landen kunnen bereiken. Zodra hij zich dus bijvoorbeeld in België bevindt, liggen ook Luxemburg en Neder land binnen zijn bereik. Zijn bezoek aan het ene land kan dus, bij goed gevoerde en goed gerichte propaganda, voordelen afwerpen voor de beide andere landen tegelijkertijd. „Drie kunnen méér dan een" is nog steeds een niet te ontkennen waarheid. Is het daarom wonder, dat de drie Benelux- landen besloten hebben ter zake van het toerisme tegenover de rest van de wereld als een drie-eenheid op te treden En is het wonder, dat zij zich gaan verenigen tot één economisch gebied, waarbij in het onderling verkeer douane- en deviezenmoei- lijkheden tot bet verleden behoren België, Nederland en Luxemburg houden onderling voortdurend voeling met elkaar met betrekking tot het trekken van overzeese toeristen naar hun landen. In het najaar van 1946 werden de eerste pogingen om tot elkaar te komen gedaan in de vorm van een toeristische drietanden-conferentie te 's-Gravenhage en sedertdien is het contact steeds hechter geworden. Gezamenlijk wordt propaganda gemaakt vooral in Amerika gezamenlijk worden deze plubiiciteitsmogelijkheden geëxploiteerd gezamenlijk wordt getracht de overzeese buitenlander naar de drie Benelux-landen te brengen. Ook hiereconomische samenwerking tussen drie kleine staten, die als één geheel naar buiten optreden en zodoende hun potentie vergroten. Last Tan zenuwen? NEDERLAND DRINKT WEINIG BIER. Nederland drinkt op het ogenblik bijzonder weinig bier. De consumptie ervan is door allerlei oorzaken zó sterk verminderd, dat het verbruikscijfer zelfs onder dat van 1937 ligt. In dit jaar toch was er een dieptepunt bereikt. Wegens recente gegevens is het gemiddelde verbruik op het ogenblik 13.81 per hoofd per jaar. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal op korte termijn een tegemoetkomende houding van de overheid ten aanzien van prijzen, accijnzen en fiscale maatregelen noodzakelijk zijn om ook voor de bier brouwerijen een redelijk gezonde basis te handhaven. POSTZEGELAUTOMATEN. Zodra het nieuwe geld in voldoende mate in circulatie is gebracht, zullen de post zegelautomaten van de P. T. T. weer in gebruik worden gesteld. SUIKERWERKEN VRIJ IN PRIJS. Met ingang van 16 Februari j.l. zijn blijkens een publicatie in het Voedsel voorzieningsblad no. 11 suikerwerken vrij in prijs, zodat thans alle soorten ver snaperingen niet meer aan een officiële prijsvaststelling zijn gebonden. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, 0 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Dampo is niet de goedkoopste. maar wel de beste verkoudheidszalf. Mijnhatdt's Zenuwtabletten ■i helpen U er overheen.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1