AXELSCHE COURANT E RUWE HAMDEN Franlcprlnp bij abonnement, Axel. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 63e JAARGANG No. 38 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Haifa, symbool van Israël's groei. Jeruzalem, de oude en heilige stad en Tel-Aviv, de moderne hoofdstad el3en vrij wel a'la aandacht op in het nieuws over handenelke groep had 4 papierfabrieken en drukkerijen en 3 leerlooierijen. Op het gebied van de metaal- en de chemische industrie prevaleerden de Joden, dank zij de Hebreeuwse technische hnopsrhnoi 7u voor was, hebben de bouw vertraagd. Thans staan grote rijdbare kranen over het veld verspreid en de verwachting is dat Roma Termini op het einde van dit jaar in gebruik Dit record cijfer werd bereikt ondanks het feit, dat het binnenlandse verbruik per hoofd van de bevolking 14 pet. hoger was dan het gemiddelde in vooroorlogse jaren. Dit was mogelijk gemaakt door het nog steeds hoge peil van de Amerikaanse landbouwop- brengst, n. I. ongeveer een derde boven dat van het gemiddelde voor 1935 39. De landbouwers werden aangemoedigd om voor overvloedige oogsten te zorgen door middel van het federale regeringspro gramma van steun aan de prijzen, doch als gevolg van de grote vraag naar landbouw producten konden de prijzen voor de meeste producten zich ruim boven het officiële peil handhaven. Slechts de prijzen van aardap pelen en enkele andere producten moesten in de loop van het jaar in ruime mate gesteund worden. Het programma ter bescherming van de bodem, door een zuinig beheer en door de vruchtbaarheid te verhogen, alsmede de erosie tegen te gaan, heeft ook in belang rijke mate bijgedragen tot de verhoging van de productie. Ongeveer drie millioen landbouwers, die gezamenlijk tweederde van het Amerikaanse bouwland exploiteren, hebben de voorschriften inzake een zuinig beheer van de bodem en de waterbronnen, zoals in het programma aanbevolen, in toepassing gebracht. In het rapport werd erop gewezen, dat wat het binnenlandse verbruik betreft, het voedsel meer gelijkmatig over het land ver deeld werd als in vooroorlogse jaren. Hiertoe werd in belangrijke mate bijgedra gen door factoren zoals de verstrekking van maaltijden op scholen, het directe distribu tie-systeem, waarbij het teveel aan levens middelen naar scholen werd gedirigeerd, alsmede naar instellingen en gebieden, bewoond door minder goed gesitueerden en ook door het maken van propaganda voor een groter verbruik van overvloedige be schikbare levensmiddelen langs normale handelskanalen. Boekbespreking. KLEURENVLUCHT. Dit is de titel van een fraai album, dat door de firma Douwe Egberts wordt uitge geven. Wij geloven wel de plank niet ver mis te slaan, wanneer wij vaststellen, dat het voor een groot deel aan het prachtige weik van de vlieger-schrijver Viruly te danken is, dat jong Nederland air-minded" is als geen andere jeugd ter wereld 1 Hoeveel boeken ,heeft Viruly geschreven over het vliegen en al wat daarmede samenhangt Wij weten het haast niet meer. Maar wat tot nu toe nog niet verscheen was een boek met kleurenfoto's vanuit de lucht genomen en het is aan het initiatief van de firma Douwe Egberts te danken, dat een derge lijke uitgave thans het levenslicht heeft aanschouwd. Het was Viruly, die weer de copy schreef in de hem zo eigen, meester lijke stijl bij de 32 unieke kleurenfoto's die werden genomen door de bekende kunstfo tograaf W. Berssenbrugge. Pakkende copy, die ons meesleept van het begin tot het eind; foto's, die bekeken mogen worden 1 Iedere opname sprankelend van kleur en levenjuweeltjes van techniek en vakman schap. De kleurenfoto's worden verkrijg baar gesteld op punten, die verpakt zijn bij Douwe Egberts koffie en thee. Sportnieuws. CORN BOYS—AXEL 1—1. Deze belangrijke ontmoeting vond plaats ten aanschouwe van een talrijk publiekde weersomstandigheden waren oorzaak, dat het veld niet in prima conditie was. De gasten ondernamen de eerste aanval, doch hei schot van l.-buiten P. Verpoorie trof geen doel- Eeven later had de Boys keeper niet te klagen over pech, toen één maal het leder tussen zijn benen glipte en zo juist naast doel belandde. Spoedig volgde een vrijwel regelmatig op- en neer- golvend spel. Dit evenwicht werd ook uit gedrukt in verschillende hoekschoppen op beide doelen, die voor doorboring bespaard bleven. Vlak voor rust was Axel gevaarlijk voor doelden Engelsman kopte uit een vrije schop juist naast. De Axelse reserve doelman de Danschutter die door zijn tegenstanders heus niet werd ontzien moest in deze ontmoeting vele malen zijn talenten tonen en verdient zeer zeker ver melding voor zijn subliem werk. Nadat de rust met dubbel blanke stand was ingegaan, bleek bij de hervatting, dat v.d. Velde en A. Deij van plaats hadden gewisseld en hoewel* de in 't eerste kwar tier volgende Axelse aanvallen niet van gevaar ontbloot waren, had de thuisclub toch nagenoeg deze gehele speeiheift het beste van het spel. In de 14e minuut brak de Axelse linkervleugel door, v.d. Velde liep door op een pass van P. Verpoorte en wist zijn ploeg de leiding te geven (0—1). Nu volgden ongeveer 10 minuten van Axels overwicht, waarin onze stadgenoten een vrije scnop toegewezen kregeneen straf schop ware juister geweest, daar de over treding juist binnen de 16 M-lijn plaats greep. V.d. Velde kogelde jammer genoeg tegen een been der voor het doel opge stelde Sassenaren. Hierna kwamen de Boys geweldig opzetten en Axel moest alle zeilen bijzetten om het gevaar te keren. Nadat de Axelse doelman een moment onklaar was geweest, zag de snelle Boys-linksbuiten kans de gelijkmaker in het net te deponeren (1—1). De Axelse doelman, die zeer gehinderd werd door de zon, kon dit doelpunt niet voorkomen. De gastheren waren nu gedeci deerd sterker en dwongen ettelpe hoek schoppen af, zonder dat in de stand wijzi ging kwam. Onder hoogspanning kondigde scheidsrechter Meulmeester die deze moeilijke wedstiijd correct leidde het einde aan. Door de wel zeer verrassende nederlaag van Terneuzen tegen Hontenisse, hebben onzï stadgenoten de leidende plaats her nomen. Oranjehemden, zet u in om deze plaats te behouden, al geven alle concur renten zich tot het uiterste om u een of zo mogelijk twee puntjes afhandig te maken. AXEL III—P.S.K. II 4-0. Axel's derde trad hier Zondag binnen de lijnen om de strijd aan te binden tegen P.S.K. II uit Philippine. Voor de rust slaagden de Oranjemannen er niet in het net te vinden en ook de gasten, die met de nogal straffe wind in de rug, gedurende deze eerste helft meer in de aanval waren dan onze stadgenoten, vermochten ook niet te scoren. Zodoende werd met dubbel blanke stand theedrinken geblazen. Na de hervatting waren de rollen omgedraaid en was Axel meer in de aanval en van de enigszins gewijzigde opstelling der Oranje voorhoede ging ook meer aanvalskracht uit. Het was dan ook vrij spoedig 1—0 en even later kopte een der roodgroene backs in eigen doel (2—0). Een kwartier later ver grootten de Oranjemannen hun voorsprong met twee doelpunten, weer kort na elkaar, tot 4—0 en hiermee kwam ook het einde. Doordat de naaste concurrent van Axel III n.l. Qraauw, het in hun uitwedstrijd tegen Vogelwaarde II niet verder brachten dan een gelijk spei (1-1) kwam Axel III weer een stap dichter bij het kampioenschap. HANSWEERT-KOEWACHT 1-3 Geheel buiten verwachting heeft Koewacht Hansweert de puntjes afhandig gemaakt. Zo slecht als Koewacht vorige week tegen Kortgene speelde, zo goed werd Zondag tegen Hansweert gespeeld. Vooral de K.- voorhoede was ditmaal goed op dreef. Wel zijn de kampioens-illusies in rook op gegaan, maar een ereplaats ligt toch r.og in het verschiet. Biljarten. Onze stadgenoot, dhr. J. de Coninck, die had Ingeschoven voor de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap biljarten 2e klasse (cadre 35/2, klein biljart), wist in de jl. Zaterdag en Zondag te Barendrecht ge houden voorwrdst'ijden zodanige resultaten te behalen, dat hij is gepromoveerd naar de le klasse. Bekendmakingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat het verzoek van de firma F. en M. den Doelder, gevestigd le Axel, om in het perceel, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie F, nr. 910, een hout zagerij te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. Axel, 2 Februari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, M. Oggel, wnd. Rechtszaken. BIJZONDERE POLITIERECHTER, 8 Februari 1949. De 35-jarige E. A. v.d. K., een caféhou der uit Putte (België), thans gedetineerd, en de 39-jarige E. P. O., veehandelaar te Hulst, thans eveneens gedetineerd, staan terecht wegens het verhandelen en vervoe ren van rundvee, met kennelijke bestem ming België. Weliswaar wordt de uitvoer ervan door beide verdachten ontkend, maar zij zullen daar toch moeilijk mee uitkomen. Verd. O. kocht vele beesten op, liet ze ergens stallen, de stallers zeggen niet gewe- tei te hebben dat het hier smokkdbeesten betrof, en verdachte v d. K wist er dan wel raad mee. Deze verdachte woonde vroeger in Z.-Vlaanderen en thans in Putte (B.), net over de grens en slaat als smokkelaar bekend. Meermalen werden de boeren met een bezoek van een van beide verdachten „vereerd" en het gebeurde wel, dat ze dan in een pantserauto gezien werden Heel het dossier tegen deze verdachten bevat feiten, waaruit blijkt welke manipula ties hebben plaats gehad, alhoewel veel door hen wordt ontkend. Het is kopen' verkopen, stallen en wegvoeren van vee op grote schaal. Verd. houden zich echter van de domme en geven lang niet alles toe. Verd. v. d. K. zit nu reeds vanaf 4 Dec. 1948 gedetineerd in het Huis van Bewaring en verd. O. vanaf 15 Dec. 1948. De Officier van Justitie acht bewezen, dat de koeien bestemd waren voor de smokkel. De naam van de persoon aan wie hij ver kocht is gefingeerd, die bestaat niet. Hij eist 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief.' Mr. F. W. Adriaanse, raadsman van ver dachte, critiseert de dagvaarding. Hij vraagt op verschillende gronden vrijspraak. Uitspraak3 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. De Officier van Justitie eist tegen v. d. K. 9 maanden gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van 6 pinken. Mr. Van Son, raadsman van verdachte, acht zijn cliënt het lichtste geval in deze zaak en vraagt een lichtere straf. Uitspraak5 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief en teruggave van de pinken. 12 JAAR GEElST TEOEN J. C. DEKKER' De vroege commandant van de W.A. provinciaal commandant en hoofdstormleider van de landwacht in Zeeland, J. C. Dekker uit Qoes, die zijn N.S.B.-carrière eindigde in de landstorm Nederla d, werd te Mid delburg tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Maandag stomd hij in hoger beroep terecht voor de bijzondere raad van cassatie te dat de vliegtuigen in 1950 bij het vervoer van gelovigen en toeristen zal hebben, zal aanmerkelijk toenemen. Alleen het feit, dat 25 miilioen gelovigen naar schatting de ti bezoeken gedurende hei tkent dat de rol die het t vervoer zal gaan spelen, In het oog springend t van de K.L.M. bij dit er van pelgrims uit alle !ld naar de' Heilige Stad. de K.L.M. omspant de worden grote plannen met t luchtvervoer gedurende orbereid. ivesting-puzzle gedurende Heilig Jaar. m der huisvesting op te Heilige Stad verschillende Het rijpend gebrek aan was de oorzaak, dat men tingen zocjjt. Men heeft ibleem thans op dezelfde i's in Londen tijdens de 1. Particulieren worden moderne pelgrim wordt ren ondergebracht. Naast zijn er ook drie massa- en wel aan de rand van esamen onderdak kunnen 1000 mensen. In samen- Italiaanse regering zal ar een rigoureuze stop op tvallig zal er voor wor de pelgrims door zwart- idere parasieten zullen De pelgrims zullen de p-lgnmskaarten ont- üen u gereikt door de die in de meeste landen - Deze pelgrimskaarten r faciliteiten, wat betreft esting enz. I. heeft men tijdens een dcongres te Rome een s" gehouden in verband Hierbij bleek dat toen llioen mensen op korte on worden aangeboden, alianen, doch de gehele volgt met spanning de bet Heilig Jaar in Rome wachtingen niet bedrie- ibeljaar 1950 een grootse EMD HOTEL. n. van het Stadje Nyeri vindt men bovenin een am, die een geweldig it „boomtop hotel". De iderlijke hotel zijn toe eren willen fotograferen, per dag kan een mens e dieren bestuderen en an luipaarden, hyena's, zien. De ondernemende ter verlangt geen beta- ten, als zij geen kans ilde dieren te fotogra- >nd af j gezien, lijkt het jachtig (Vogelnest. Een ladder leidt naar de Langs de lage dikke bomen is op zodanige gespannen, dat hongc- terbiedige afstand moe- tel heeft eiectrisch licht, door twee turbines, die vijgenboom staan. De erste verdieping; op de zijn vijf, door bamboe i. Zoals het een modern en alle kamers warm en 3EQE AARDAPPELEN ROKKEN. tooiverordening Vroege het Bedrijfschap voor werd telkenjare van aid op welke datum in ien van vroege aardap- n. Nu echter op het >elteelt en de handel tale toestanden heersen :r zelf weer de aanvang Ien. De verordening met I. blijkens het Voedsel- 10 van 10 Februari abonnements prijs t Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Ruwe huid, Schrale lippen," PUROL verzacht en geneestI

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3