AXELSCHE Hl COURANT AXELSCHE 2B COURANT De economische Benelux in werking op 1 Januari 1950. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 63e JAARGANG No. 38 Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie.- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Haifa, symbool van Israël's groei. Jeruzalem, de oude en heilige stad en Tel-Aviv. de moderne hoofdstad ei3en vrij wel a'le aandacht op in het nieuws over handenelke groep had 4 papierfabrieken en drukkerijen en 3 leerlooierijen. Op het gebied van de metaal- en de chemische industrie prevaleerden de Joden, dank zij de Hebreeuwse technische hnnre«rh™i 7u voor was, hebben de bouw vertraagd. Thans staan grote rijdbare kranen over het veld verspreid en de verwachting is dat Roma Termini op het einde van dit jaar in gebruik Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANG No. 37 /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 5ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De secretaris-generaal van de Benelux te Brussel, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, heeft voor de Rotterdamse Volksuniversiteit in vogelvlucht de algemene problemen van de BelgischNederlandsLuxemburgse samen werking behandeld en daarbij o.a- mede gedeeld, dat in tegenspraak met alle andere berichten de economische unie op 1 Januari 1950 in werking zal treden. Douane-unie op 1 April. Wij hebben nu een gemeenschappelijk tarief, dat van 1 Januari 1948 af werkt, al merkt de gewone reiziger er nog niets van. Onze volgende phase zal zijn de volledige douane-unie. Dan zullen de rechten, die aan de grens geheven worden, geünificeerd zijn. Dit zal 1 April a s. ingaan. Dan blijft nog over de unihcering van de accijnzen op alcohol, benzine en suiker. Als deze tegelijk met de omzetbelasting dit jaar bereikt zal zijn, is de tweede phase er. Alle deviezenrestricties blijven echter voorlopig gehandhaafd en het handelsver keer zal nog aan licenties en beperkingen onderhevig zijn. Maar dit zal belangrijk worden vereenvoudigd. Op het gebied van de handelsaccoorden bestaat tussen Den Haag en Brussel geen enkel geheim meer. Nu moeten wij Benelux- handelsaccoorden met andere landen gaan afsluiten. Op de duur zullen wij gemeen schappelijke consuls krijgen en gemeen schappelijke Kamers van Koophandel in de hoofdsteden van de wereld, om te demon streren, dat wij als economische eenheid tegenover het buitenland wensen op te treden. De Economische Unie zai 1 Januari 1950 in werking treden, aidus spr., maar hij legde de nadruk op het woord economisch. Binnen deze unie vervallen economisch gesproken alle grenzen, men zal geen enkel obstakel meer vinden tussen de gemeen schappelijke grenzen, behalve een politiek obstakel in de vorm van een paspoort of legitimatiebewijs. Er zal een volledig vrij vervoer zijn van personen, goederen, geld en kapitaal, zonder dat er een vergunning nodig is. Van Luxemburg tot Delfzijl. De binnenlandse markt zal zich dan uit strekken van Luxemburg tot Delfzijl, een binnenlandse markt van 20 millioen zielen. Deze economische unie betekent eigenlijk, dat de drie landen op economisch gebied in grote lijnen een en dezelfde politiek zullen moeten gaan voeren. Welke? Dat zal de komende ministersconferentie moeten uitmaken. De unie zal alleen in werking treden, als de algemene toestand ongeveer in evenwicht is. De Nederlandse markt zal voor wat de eerste levensbehoeften betreft verzadigd moeten worden en de drie landen zullen de subsidies moeten afschaffen. Deze unie betekent géén volkomen gelijke lonen en prijzen. Er zal gestreefd moeten worden naar vrijwel parallelle begrotingen, waarin de posten zuilen overeenstemmen. Voor steilen daartoe zijn reeds ingediend. Gulden—franc. De gulden en de franc zullen monetair aan elkaar gekoppeld worden en met een vaste pariteit volkomen uitwisselbaar tegen ieder kwantum. De taak van de ministers, zo besloot spr., is van wereldomvattende betekenis. Wanneer wij de laatste definiteve stap niet zetten zullen wij nooit meer een dergelijke kans «op samengaan tussen de drie landen krijgen. WENSEN INZAKE WINKELSLUITING. Het ontwerp van wet nopens de winkel sluiting heeft in winkelierskringen natuurlijk tot allerlei commentaar aanleiding gegeven. In „Textilia", het blad van de Ned. Bond van Chr. Detailhandelaren in textiel- en mode-artikelen vinden wij de uitslag van een enquête van de C.T.B. onder de leden over genoemde kwestie. Daaruit bleek, dat het wetsontwerp wei< ig enthousiasme wekt, want van de ondervraag den (427 leden hebben geantwoord), wa? 21 pet. vóór, en 79 pet. tegen Nadere specificering der wensen en bezwaren gaf dit beeld: 3. Dinsdagmfddagsluiting. 40 pet. voor, 60 pet. tegen. 4. Openstelling tot 7 uur 's avonds 26 pet. voor, 74 pet. tegen. 5. Openstelling tot 22 uur op één avond 38 pet. voor, 62 pet. tegen. 6. Verplichte sluiting tussen de middag 82 pet, voor, 18 tegen. 7. Sluiting op een andere middag dan Dinsdag- of Zaterdagmiddag 24 pet. voor, 76 pet. tegen. Dinsdag of Zaterdag Nu wat betreft de kwestie Dinsdag of Zaterdagmiddagsluiting. Daarvan zegt genoemd blad „Als voorstanders van de Zaterdagmiddag- sluiting kunnen worden beschouwd zij, die het voorstel van de Bedrijfsgroep aanvaard baar achten. Dat is dus 48 pet. van het totaal aantaal deelnemers, een groot aantal. (Dat voorstel omvatteaZaterdagmid dag-sluiting b. Openstelling op Vrijdag avond tot 22 uurc. Loonbetaling op Donderdag). De voorstanders van Zaterdagmiddagslui ting wijzen op de sportbeoefening voor de jeugd. Wil men voorkomen, dat daarvoor de Zondag wordt gebruikt, dan zal men in ons land algemeen tot Zaterdagmiddag sluiting moeten overgaan, en dit ook moeten doortrekken tot het winkelpersoneel. De tegenstanders wijzen er op, dat de Zaterdagmiddag de beste verkooptijd is en dat verplichte sluiting voor tal van mensen die dan gaarne winkelen, een grote leegte zal geven. Bovendien wijzen zij er op, dat dit vcor het publiek schadelijk is, omdat de Zater dagmiddag veelal gebruikt wordt vooi het winkelen en een avond-opening eenmaal per week voor het publiek geen voldoende compensatie geeft". Wij vermoeden dat de textielhandelaren wel niet de enige zijn die bezwaren tegen dat wetsontwerp hebben STRIJD TEGEN DE VELDMUIZEN. Thans zijn gegevens bekend over de schade, die de veldmuizen in de Noord - Oostpolder hebben aangericht. Deze schade is niet geringvan de 8.500 ha uitgezaaide tarwe ging ca 20 pet. of 1.700 ha verloren tengevolge van het optreden van deze kort- staartige muis met haar stompe kop en kleine oren. Ook de rogge heeft veel geleden, hoe wel de met dit gewas beteelde oppervlakte betrekkelijk gering was (ca 580). De winter- gerst is vrijwel geheel (d.w.z. 1200 ha) weggevreten, Ook lucerne en grasland had den veel te lijden van het optreden van de veldmuizen. Het koolzaad bleek minder te zijn beschadigd. Deze cijfers geven een nuchter beeld van de vraatzucht van deze ogenschijnlijk zo onschuldige diertjes en maken het duidelijk, dat de verdelging van de veldmuis van zeer groot belang is. Bovendien zijn de weers omstandigheden gunstig geweest voor de uitbreiding van het aantal v Idmuizen, zodat 't niet ondenkbaar is, dat de in de Noord- Oostpolder heersende plaag zich zal ver plaatsen naar andere gebieden van ons land, met name zou kunnen optreden in het gebied tussen de grote rivieren, Noordhol land, Zuidholland, Utrecht en Friesland, in welke gebieden tijdens de oorlogsjaren dergelijke plagen voorkwamen. Een doelmatige bestrijding van dit scha delijke dier kan worden gevoerd door het uitleggen van gifkorrels (muizentarwe), bij voorkeur rechtstreeks in de holen. Bovenal is een tijdige bestrijding (ln het voorjaar) gewenst, omdat het aantal muizen dan nog gering is, de holen gemakkelijk te vinden zijn en de betrokkenen meer tijd tot hun beschikking hebben dan later in het seizoen. Angezien in z. g. muizenjaren de veldmuis zich zodanig kan vermeerderen, dat vernie ling van landbouwgewassen, vruchtbomen en gras en hooiland het gevolg kan zijn, is het noodzakelijk, dat landbouwers etc. met vastberadenheid de strijd tegen dit kleine zoogdier aanbinden. VOORLOPIG GEEN GOEDKEURING VAN KERKBOUW. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft bepaald, dat voorlopig f een Rrjksgoedkeuring voor herbouw, nieuw bouw en uitbreiding van kerken kunnen worden verleend. Er is momenteel een dusdanig aantal kerken in aanbouw, dat dco' uitbreiding daarvan het in het bovw- plan 1949 voor kerken gereserveerde bouw volume zou worden overschreden. Het is wersrlijk, dat met de voorberei ding tot bouw van kerken wordt voortgegaan aangezien daarmede veel tijd is gemoeid. DE REIS VAN HET KONINKLIJK GEZIN. Zondagmiddag vertrok Z. K. H. Prins Bernhard met zijn eigen Dakota in gezel schap van zijn broer Aschwin, en de prin sesjes Beatrix en Irene van het vliegveld Soesterberg naar Friedrichshaven. De reis naar Bregenz werd voortgezet in een door de spoorwegen beschikbaar gestelde aalonwagen. Aldaar hebben twee meisjes in de plaatselijke klederdracht de Prinsesjes bouquetten Mimosa in de kleuren van net Huis van Oranje aangeboden Om vier uur werd Bregenz verlaten en verder zonder onderbreken naar Sankt Anton gere den. Hier werd het gezelschap door Oostenrijkse en Franse autoriteiten verwel komd. Vier meisjes in de nationale kleder dracht overhandigden bouquetten in de kleuren rood wit en blauw en die van het Huis van Oranje. Te Sankt Anton was alles voor het verblijf der Kon. familie in gereedheid gebracht. In de vertrekken zijn bloemen geplaatst, afkomstig uit de vroegere keizerlijke tuinen. Het vertrek van Koningin Juliana is in verband met dringende ambtsbezigheden uitgesteld. Het verblijf in Tirol zal tot 26 Februari duren. Daarna zullen de Vorstelijke vacan- tiegangers zich naar Zermath in Zwitserland begeven. dat de vliegtuigen in 1950 bij het vervoer van gelovigen en toeristen zal hebben, zal aanmerkelijk toenemen. Alleen het feit, dat 25 millioen gelovigen naar schatting de bezoeken gedurende het rent dat de rol die het vervoer zal gaan spelen, In het oog springend van de K.L.M. bij dit r van pelgrims uit alle d naar de Heilige Stad. de K.L.M. omspant de vorden grote plannen met luchtvervoer gedurende rbereid. /esting-puzzle gedurende leiiig Jaar. i der huisvesting op ie leilige Stad verschillende Het rijpend gebrek aan .vas de oorzaak, dat men ngen zoefct. Men heeft ileem thans op dezelfde 's in Londen tijdens de Particulieren worden moderne pelgrim wordt en ondergebracht. Naast rijn er ook drie massa- en wel aan de rand van .'samen onderdak kunnen 300 mensen. In samen- Iialiaanse regering zal ir een rigoureuze stop op ivallig zal er voor wor- le pelgrims door zwart- dere parasieten zullen De pelgrims zullen de p-ienmnkaarten ont- en u> Jtreiki door de die in de meeste landen - Deze pelgrimskaarten faciliteiten, wat betreft csting enz. I. heeft men tijdens een dcongres te Rome een gehouden in verband Hierbij bleek dat toen lioen mensen op korte >n worden aangeboden, ilianen, doch de gehele volgt met spanning de bet Heilig Jaar in Rome wachtingen niet bedrie- beljaar 1950 een grootse EMD HOTEL. n. van het Stadje Nyeri vindt men bovenin een >m, die een geweldig :t „boomtop hotel". De ideriijke hotel zijn toe eren willen fotograferen, per dag kan een mens e dieren bestuderen en an luipaarden, hyena's, zien. De ondernemende eer verlangt geen beta len, als zij geen kans ilde dieren te fotogra- >nd afj gezien, lijkt het sachtig (Vogelnest. Een ladder leidt naar de Langs de lage dikke bomen is op zodanige gespannen, dat honge- eerbiedige afstand moe- tel heeft eiectriscti licht, door twee turbines, die vijgenboom staan. De erste verdieping; op de zijn vijf, door bamboe i. Zoals het een modern en alle kamers warm en sr. DEGE AARDAPPELEN ROKKEN. ?ooiverordening Vroege het Bedrijfschap voor werd telkenjare van aid op welke datum in ien van vroege aardap- n. Nu echter op het lelteelt en de handel lale toestanden heersen sr zelf weer de aanvang Ien. De verordentng met I. blijkens het Voedsel- 10 van 10 Februari Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. «.oonnements- prijS: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (tuvdmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Kou en griep heerscht allerwegen!.. Mijnhardt Poeders zijn een zegen!

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1