AXELSCHE M COURANT HOEST Landmetersploeaen kappen zich een wep door Snriname's oerbos. Frank*ff"tr bij abonnement, Axel. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANG No. 36. NIEUWS- en ADVERTENTIE BLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Landbouw-luchtkastelen SYNTHETISCHE PRODUCTIE VAN DIERLIJK EN PLANTAARDIG VOEDSEL. Op fabriekmatige wijze aan de lopende band. Lange tijd is men van mening geweest, dat men met behulp van kunstmest de wereld voor honger kon vrijwarentoen ontdekte men, dat allerlei factoren moeten samenwerken, wil het zaad goede vruchten opleveren. Thans kent men alle geheimen van de groei en weet men welke invloed hormonen hierop hebbes. Een bekend „tiormonist" is de Russische bioloog Nikolai Wassiljewltsj Tsitsin, die verklaard heeft, dat hij rijst kan laten groeien op droge grond en dat hij tarwe kon oogsten midden in de Sahara of in de Pripet-moerassen. ln zijn laboratoria moeten bomen staan, waaraan tegelijk tomaten, erwten, bonen en linzen groeien en er zijn leistokken, die appels, peren, pruimen en andere vruchten tegelijk dragen. Tsitsin's producten wortelen toch nog op de een of andere wijze in de aarde. In 1933 vertoonde dt. Spangenberg te Berlijn de volgende proefOp metalen roosters strooide hij 50 kilogram mür uit; twee maal per dag be vochtigde hij dit met een chemische voedings stof. Na 10 dagen kon hij al 300 kilogram groenvoer oogsten, dat met graagte werd gegeten door kippen, koeien en varkens en dat een veel groter voedingswaarde had da alle „natuurproducten*. Geen aarde, geen licht, niets anders dan metalen roos ters, die boven elkander waren opgestapeld en d<e nog geen twee vierkante meter gronds^ hadden beslagen. Voor de oorlog kon men in een huis te San Francisco tomatenplanten zien, die zeker 81/» m hoog waren en die een 43 maal zo grote oogst opleverden als de doorsnee-tomaat. Daar toonde men ook tabaksplanten, die 20 maal meer opbrachten dan gemeenlijk Dr. William Gericke bereikte deze resultaten niet dank zij de uitzonder lijk vruchtbare bodem, doch met behulp van met chemicaliën gevulde tanks. Ook hij heeft in zijn laboratorium geen brokje aarde. Ook hij „voedt" zijn planten alleen met chemische, kunstmatige voedingsmiddelen. Zijn methodes worden tegenwoordig in Amerika reeds .door vele beroepstuinders toegepast. Zal het niet lang meer duren, of enkele vierkante meters wagenhuis nemen de plaats in van uilgestrekte velden? Het ziet er naar uit. Tijdens de oorlog moet er aan boord van Amerikaanse vliegtuigmoeder- scbepea groente gekweekt zijn zonder aarde, maar met chemicaliën. Op verafgelegen posten, op vliegvelden midden in dewoes- lijn, op meteorologische stations hoog in de bergen produceerde men kunstmatig groente, vruchten en aardappelen. Zou iets, wat in oorlogstijd mogelijk was, in vredes tijd onmogelijk zijn? Zou het onmogelijk zijn in een tijd, waarin de honger de mens heid belaagt? Een fantastische „voedselfabriek". Uit Frankrijk komen de eerste berichten over „mobilisatie tegen de honger* op grote schaal. Daar heeft een geleerde met hulp van een groot concern tot in alle details plannen uitgewerkt voor de bouw van een „grote fabriek tot vervaardiging van kunst matige voedingsmiddelen*. Hij is van plan graan, groente en vruchten in de meest letterlijke zin aan de lopende band te kwe ken. Die lopende band bestaat uit materiaal, dat bestand is tegen de verschillende che micaliën hij zit vol kleine holtes. Het proces begint met het „zaaien". Een zaai- machine iaat geregeld het zaad vallen in de gaatjes van de lopende band. De band passeert vervolgens een reservoir met een chemische stof; daarna worden de gepre pareerde zaden blootgesteld aan het zon licht (natuurlijk kunstmatig). Dit proces wordt enige malen herhaald. Na een zeer korte kiemtijd moeten de planten ongeloof lijk snel tot hun natuurlijke grootte uit groeien. De band loopt steeds verder en het duurt niet lang, of hij is een wande lend korenveld. Op precies het goede ogenblik strijkt de „wind" over het veld. Die wind wordt veroorzaakt door horizon tale glazen stangen, die de aren ombuigen. Ook dag en nacht wisselen elkaar geregeld af langs de lopende band. Het spreekt wei vanzelf, dat aan het einde van deze korenmachine een maai en dorsapparaat staat. Uit de dorsmachine valt het graan op een andere lopende band, waar het door hete lucht wordt gedroogd voor het in de silo's terecht komt. Het stro wordt door andere machines fijngehakt, daarna laat men het fermenteren met behulp van microben en gebruikt men het als kunstmest. Bij de vervaardiging van deze kunstmest komen gassen vrij en die gebruikt men weer om in de electrische centrale stroom op te wekken. Maar in deze fabriek zal niet alleen graan vervaardigd worden. Men is ook van plan langs horizontale stokken vruchten te «wekenbovendien zullen er pharma- ceutische kruiden wordin gekweekt. Maar ook dan is men er nog niet, want men is eveneens van plan dieren te gaan fokken, die na hoogstens zes maanden slachtrijp moeten zijn. In deze „vleesfabriek" zullen de dieren zo lang zii worden gefokt de hokken, kleine cellen, waarin tweej var kens, vier schapen, tien konijnen of tien kippen kunnen leven, niet verlaten. Kunst matig wordt de lucht ververst, wordt gezorgd, voor de nodige afwisseling in het „weer". Tweemaal per dag zorg** een speciaal systeem, dat alle dieren een douche krijgen. Ook het voedsel natuurlijk volgens de mofernste begrippen samengesteld wordt vanzelf automatisch toegediend. Maar dieren moeten zich bewegen en zij hebben een „ren* nodig. Geen bezwaar; op gezette tijden begint de bodem van hun hok te bewegen, zodat zij wel gedwongen worden te gaan lopen, willen zij niet tegen de wanden aangeslingerd worden. Na zes maanden wacht hun het abattoir, d.w.z. de dieren worden even automatisch geslacht als zij geleefd hebben. Het afval van de slacht gaat weer naar de plantenfabriek om daar tot kunstmest te worden verwerkt. De grondstoffen van deze fabriek bestaan uit niet anders dan jonge dieren en chemicaliën. Bevolkingstoename vraagt steeds grotere voedselproductie. Wij willen geenszins ontkennen, dat dit plan Don Quicholterig aandoet, en toch is het een feit, dat er mensen aan dit plan werken, die met beide benen op de grond staan. Zij trekken geenszins ten strijde tegen windmolens, doch tegen de zeer reële drei ging van de honger en zij doen dit op wetenschappelijk-gelundeerde wijze. Zou men op het ogenblik alle akkers ter wereld intensief bebouwen, dan zou er geen honger snood behoeven te zijn; doch in de toe komst komt er een dag, waarop de aarde te weinig akkers telt- In tien jaar tijds is de bevolking vai de aarde met 150 mil- lioen gestegen 1 En deze stijging zet door. Is er dan niet alle reden om met alle k'acht te streven naar nieuwe methodes tot voedselproductie Honderd jaar geleden publiceerde jusius Liebig hel resultaat van zijn bodem-ander- zoek en hij wees op de noodzaak tot kunst matige bemesting Dat betekende destijds ook een revolutie en hij werd met hoon gelach begroet. Nu vindt iedereen het de gewoonste zaak ter wereld. Had men geen gebruik gemaakt vai Liebig3 aanwijzingen, dan zou de mensheid a! lang verhongerd zijn. Om dat nu te voorkom:n, zullen er weer nieuwe wegen moeten worden inge slagen. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt NEDERLAND NEEMT DEEL AAN DE 29e LANDBOU W-TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Minister Mansholt bij de opening. Nederland zal ook dit jaar vertegenwoor digd zijn op de jaarlijkse Salon(tentoon- stelling) van landbouwmachines en land bouwproducten, die van 20—27 Februari a.s. voor de 29e maal in de „Eeuwfeest paleizen" te Brussel zal worden gehouden. De tentoonstelling zal reeds op 19 Febru ari officiëel worden geopend door de Bel gische Minister van Landbouw, de heer Orban. De Nederlandse Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zal bij de opening tegenwoordig zijn. Nam ons land vorig jaar met een kleine inzending aan de expositie deel, dit jaar zal Nederland afgaande op de ervaringen, die in 1948 in Brussel zijn opgedaan met een gratere inzending raar de Belgische hoofdstad trekken. Deze inzending zal meer een voorlich tend, dan een commerciëel karakter dragen. Enige groepen uit de Werkgroep Export- propaganda Agrarisch Reproductiemateriaalj die met behulp van fondsen van het bedrijfs leven onpersoonlijke exportpropaganda maakt, zullen met steun van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie- ring met een informatieve stand op deze tentoonstelling verschijnen. Zij zullen pro paganda maken voor de export van poot- aa'dappHen, landbouwzaaizaden, stamboek vee, warmbloedpaarden en Tèxelse schapen. Nederlandse deskundigen zijn in de sla ids aanwezig voor het verstrekkeu van 1 chtingen, waarbij zij o.a. gebruik maken van een aantal voorlichtingsfilms over de landbouw, die door middel van daglicht projectie zullen worden vertoond. Tevens nemen aan de Nederlandse inzen ding exporteurs van landbouwwerktuigen deel, die thans voor het eerst gezamenlijk op een buitenlandse landbouwtentoonstel ling zullen verschijnen. Noordelijke helft reeds geheel gefotografeerd. „De opname-eenheden van het Foto- technisch- en Cartografisch Bedrijf der KLM. hebben op 1 December j.l. de kaartering van de Noordelijke helft van Suriname voltooid. 81.000 km* land werd op schaal 1 40.000 gefotografeerd, voor namelijk ten behoeve van de Mijnbouw, het Boswezen en Publieke Werken". Alleen voor stoere kerels. Al worden van een land nog zo veel luchtfoto's gemaakt, een behoorlijke kaart kan alleen vervaardigd worden, als op zijn minst een aantal punten in het terrein is „opgehangen" aan de meridianen en breedte cirkels, die, althans in het brein van de cartografen, de aarde omspannen. En dus werden er verschillende expedities op touw gezet, dwars door het hart van Suriname. Door donkergroene, geheim zinnige oerbossen, waar het droge geluid van de hakkende bijlen, en over verrader lijke stroomversnellingen, waar het plonzen van da koelattokken in het water het tempo vai de tocht aangaven. Slechts stoere kerels, die de wil en het doorzettingsvermogen van pioniers bezitten, kunnen dit werk tot een goed einde bren gen. Want de moeilijkheden zijn velerlei en komen vaak op onverwachte oge :blikken, zoals bij de expeditie naar Giddi, toen de bosnegers plotseling weigerden verder te roeien. Goddo moest echter worden bereikt, want de „Granman", het dorpshoofd zou de expeditieleden in audiëntie ontvan gen. Toen de leider van de expeditie een zak tabak ais prijs uitloofde voor de eerste roeier die in Goddo zou arriveren, werd er plotseling een wilde haast merkbaar. Het kasboek kreeg een nieuw», ong wone post: „f3— voor een wedstrijdprijs". De hele groep, met de roeiers erbij zestig man, bivakkeerde maanden achtereen in het d citbegroeide woud, overdag werkend in het vochtige bos, 's avonds rustend in de koelte van het kamp, waar na het bad ii de rivier de hangmat werd opgezocht. Dat was het ogenblik voor de oorlam uit de fles „Dram", het gelkfde inlandse brouwsel. Iedere avond weer lichtte het kampvuur tegen de omringende woudreuzen en zongen de arbeiders levenslustige liedjes, begeleid door mandoline en guitaar. En als dan na enkele weken plotseling de PJ—ALI, de foto-Dakota boven de boomkruinen scheerde om brieven en andere goede zaken te „droppen", heerste er onder de mannen een uitgelaten stemming. Het dagboek van de ploegleider. De aantekeningen die de ploegleider in zijn dagboek maakte over de tocht naar Pakka-Pakka spreken een nuchtere en duidelijke taal. Dinsdag: Van Zanderij per trein naar Kwakoegron vertrokken. Drie uur in een rijdende oven. Met de boot verder WoensdagIn alle vroegte al veel lawaai en geraas van de zestig Djoeka's. Hebben de dertig corjalen achter onze boot gebon denmet de hele stoet stroomopwaarts. Om de 4 kilometer barografische hoogte metingen verricht met behulp van de buitenboordmotor. Om 5 uur Biokolonko bereikt. Hebben nu hemelsbreed 32 km. afgelegd. Vermoeid en verbrand in slaap gevallen DonderdagOm 12 uur in Misalibi aangekomen. Moeten de zware motorboot achterlaten, want 200 meter verder beginnen de grote stroomversnellingen VrijdagIn alle vroegte werden de uitgeholde boomstammen ingeladen. De Djoeka,s komen zich grijnzend voorstellen. Tabak uitgedeeld. Onder veel lawaai de tocht hervat, nu zonder de 120 P.K. Diesel motor. Het leek er steeds op, dat een der boten zou omslaan, maar de Djoeka's beheersten de koelastok en de corjalen schoten net langs de puntige rotsstenen. Om 5.30 uur in Kwattahede Zaterdag: Onze K.L.M. -vlag wappert trots van de commandoboot. Een der roeiers zei, dat hij laM van zijn blindedarm had, maar toen de ziekenoppasser hem een spuitje wilde geven, bleek de darm weer ziende te zijn. Om middernacht waren de Djoeka's nog aan het dansen en zingen in Makajapinko ZondagMoesten bij Lourens Dam tot ons middel in het water om te duwen en de boot verlichten Maandag: Het laatst~ traject. Zonder ongelukken langs de grootste stroomver snelling gekomen. Aan land gegaan. Eerst begonnen met bomen omhakken, mieren nesten uitgebrand, slangen gedood en de tenten opgeslagen DinsdagBegin gemaakt met het kappen van een lijn naar Pakka-Pakke. Door de zware regenval geen astronomische waar nemingen verricht WoensdagDe bomen worden zwaarder, de heuvels worden hoger. In de dalen veei last van de makka-makka struiken Donderdag: Hebben in de dalen grote stukken schoongekapt, om van heuveltop naar heuveltop te kunnen kijken Vrijdag: Pakka-Pakka bereikt. Aan de andere kant van het dorp verder gegaan met kapper. Volkomen geslaagde astrono mische waarnemingen verricht Zaterdag: Het vertrouwde motorgeronk van de „Vliegende Hollander" plotseling boven onze hoofden. De Djoeka's zijn verrukt over de „Grote Vogel" ZondagCalo kreeg malaria aanval. Gelukkig niet ernstig MaandagVandaar begonnen met het kappen van een lijn in tegengestelde rich ting Dinsdag: De PJ—ALI dropt onderdelen voor de buitenboordmotor WoensdagOnafgebroken het geluid van het slijpen der bijlen. Voortdurend bomen omgehakt om noodbruggen over de kreken te maken. Dan weer moesten we moei zaam door de modder baggeren, dan weer hadden w. levensgevaarlijke klimpartijen over de Uitgevallen bomen Donderd jgNaderen hef eind van de lijn. Bijna brokken, doordat een enorme woudreus een rare draai maakte en recht op ons afkwam Zaterdag Vandaag lonen aan de Djoeka,s uitbetaald ZondagBezoek van de bevolking van Pakka-Pakka. De hele dag klonken er weemoedige liedjes door het woud DinsdagOntzettende hitte DonderdagKerkdienst in het woud, sober en indrukwekkend Zaterdag: Vanmorgen vertrokken. Inwo ners van Pakka-Pakka deden ons met bloemen uitgeleide. Zwaaiden zo lang ze ons konden zien. Ben benieuwd of we ze nog eens zullen ontmoeten In de kraakheldere laboratoria van het Cartografisch Bedrijf in Delft staan mannen in witte jassen aan vernuftige en ingewik kelde kaarteringsmachines. Aan de hand van de foto's, die in Suriname zijn gemaakt, worden hier langs automatische weg de kaarten vervaardigd die de wetenschap zulke belangrijke diensten bewijzen. Maar de hulpmiddelen mogen nog zo modern zijn, zonder het onvermoeibare zwoegen van de kerels van de meetploegen zou deze taak, een vitaal onderdeel van het Surinaamse Welvaartsplan, die nog jaren zai duren, niet tot stand kunnen komen 1 Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè II. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1