AXELSCHE COURANT AXELSCHE Mi COURANT Landbouw-luchtkastelen De Europese landbouw. Het Rode Kruis in Indonesië. Franl«»ff"B bij abonnement Axe). ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANG No. 36. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM J SYNTHETISCHE PRODUCTIE VAN DIERLIJK EN PLANTAARDIG VOEDSEL. n- valt het graan op een andere lopende band, waar het door hete lucht wordt gedroogd voor het In de silo's terecht komt. Het stro wordt door andere machines fijngehakt, daarna laat men het fermenteren met behulp opgedaan met een gntere inzending raar de Belgische hoofdstad trekken. Deze inzending zal meer een voorlich tend, dan een commerciëel karakter dragen. Enige groepen uit de Werkgroep Export- Om de 4 kilometer barografische hoogte metingen verricht met behulp van de buitenboordmotor. Om 5 uur Brokolonko bereikt. Hebben nu hemelsbreed 32 km. afgelegd. Vermoeid en verbrand in slaap 12 uur in Misaiibi de zware motorboot meter verder beginnen ilingen Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949. 63e JAARGANGJNo. 35 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM door Mr. J. Linthorst Homan. In heel de wereld is men meer dan ooit overtuigd van de grote waarde van een sterke landbouw als voortbrenger van voe dingswaren. Het voedselvraagstuk heeft niet alleen binnen elke aparte volkshuishouding een vooraanstaande plaats gekregen, het is ook een der kernvraagstukken van de wereld-samenwerking. Nog steeds blijkt evenwel een groot gedeelte van de mensheid de producten te zien los van hun producenten, nog steeds is een groot gedeelte van elk volk consu ment zonder dat het zich afvraagt, welke problemen en moeilijkheden aan de produ centenzijde van hun consumptiegoederen zijn gelegen. Dit is een der zeer vele uitingen van een verloren-gaan van de innige samenwerking tussen de volksgroe pen, een verloren-gaan, dat zich zowel op het nationale als op het internationale vlak voordoet en dat symptomatisch is voor de zieke wereld van vandaag. Daarom mag wel eens nadrukkelijk wor den gezegd, dat wij bij het spreken over de Europese landbouw aan verschillende fac toren, aan verschillende facetten van de landbouw in Europa denken. Natuurlijk ligt het directe nut van de landbouw in het voortbrengen van de voedingswaren; daar ligt zijn eerste economische bestaansgrond. Maar de Europese landbouw moet óók onze aandacht hebben uit de overweging, dat, gelijk een President van de Verenigde Staten van Amerika eens heeft gezegd, „geen volk sterker is dan zijn landbouw" elk volk dus behoefte heeft aan een gezond agrarisch fundament voor zijn huishouding, om eco nomische, sociale en culturele redenen. Bij dat alles heeft het begrip „Europese landbouw" nog een andere zijde: ook de samenwerking in de landbouw van Europa kan medewerken om de integratie in ons werelddeel zich te laten voltrekken. Wanneer wij pogen om in enkele woor den iets over de Europese landbouw te zeggen, dan moeten wij eerst een paar algemene opmerkingen maken. De eerste is deze, dat ook in de land bouw hoe kon het anders in Europa er niet veel meer bestond dan de nationale activiteit, of gebrek aan activiteit, van elk volk op zichzelf, en dit er van andere samenhang dan door de overal steeds be staande samenhang in het leven, geen sprrke was. Ieder volgde zijn eigen weg. Die wegen waren vooral sinds de twee grote crises van 1877 en van 1929 zeer verschillende wegen. Sommige landen had den zich bij de intrede van die crisissen, beide malen door overproductie ontstaan, tevreden gesteld met min of metr sum miere bescherming van hun prijzen, waar door hun boeren het leven er zo'n beetje bij hadden kunnen houden, maar waardoor hun landbouw toch zeer gevoelige klappen had gekregen. Kenne'ijk ging het in die landen vooral om het laag houtlen der industriële lonen door het laag houden der kosten van het levensonderhoud. Andere landen en daarvan waren Denemarken en Nederland de meest duidelijke voorbeelden, volgden een geheel andere weg, doordat zij een „actieve landbouw-politiek" gingen voeren en hun landbouw ln de jaren na 1877 redden door de meest vèr-gaande rationali sering en modernisering, waardoor hij een voortbrenger van eerste klasse veredelings producten kon wordenen in de jaren na 1929 door de zo geperfectionneerde land bouw te beschermen aan de grens of door bepaalde heffingen en de daardoor gerezen bezwaren weer meer dan goed te maken door hem toe te staan zijn prima producten op groté schaal te exporteren. Dat waren de twee grote tegengestelde oplossingen geweest. Uiteraard waren er vlak vóór de tweede wereldoorlog nog andere „oplossingen", toen ieder land zich ernstig toelegde op zo groot mogelijke zelfvoorziening en met name Duitsland zeer kunstmatig opvoerde tot tevoren ongekende hoogten, In diepste wezen waren de beide crises van 1877 en 1929 niet aan overproduciie te wijten, doch aan het feit, dat de voedsel voorziening der mensheid niet goed geregeld was en bovendien de grote daarna de kleine landen kunstmatig hun teveel aan producten spuiden op hetgeen in wezen reeds lang niet meer een „wereldmarkt" was. Ook nu weer poogt elk land zijn. oor logsschade koortsachtig in te halen en zijn productie te herstellen en waar mogelijk te verhogen boven het vroegere peil. Wanneer wij worden gesteld voor de vraagwat is de Europese landbouw en wat moet hij zijn, dan zijn wij geneigd zeer in het kort het volgende antwoord te geven. Het spreekt vanzelf, dat Europa, wil het een sterke eenheid worden, ook op het agrarische terrein moet weten van samen werking. overleg en taakverdeling. Het spreekt evenzeer vanzelf, dat het de laatste resten van zijn hoogstaande landbouw, vooral in het westen, zou vermoorden, wanneer het ineens zou willen gaan spreken van „de Europeese landbouw", als één een heid. want dan daalt het niveau tot een gemiddelde, dat inplaats van boven dat der Verenigde Staten gelijk vóór 1939-1940 ver beneden dat van het grote Westelijk werelddeel zou liggen. Het gaat dus om de noodzaak van een overleg, een „plan ning", waardoor de bestaande en gezonde specialiteiten blijven behouden en elders het technisch en sociaal niveau wordt opge voerd. Wij kunnen slechts hopen en er naar eigen krachten dag aan dag toe medewei- ken, dat inmiddels de Europese geest vaar dig wordt en dat de samenwerking ontstaat, welke de goede weg weet te vinden tussen gevaarlijk nationalisme en gevaarlijk utopisme. Komt er een Europese Vergadering tot stand wat wij hopen dan zou een overleg tussen de agrariërs uit de verschillende landen in nuchtere realiteit op korte termijn veel goeds kunnen dóen geboren worden. DE K. L. M. WEER DRIEMAAL PER WEEK NAAR BATAVIA. De Constellation „Franeker" is Zondag morgen om 9 uur op het vliegveld Kema- joran bij Betavia geland. De route liep via Reunion en Maurilus over de Indische Oceaan. De laatste étappe was een recht streekse vlucht van 16 uren. De Qezagvoerder de Haas verelde, dat de route gunstig is en dienst kan doen voor regelmatige vluchten. Het is dan ook de bedoeling om driemaal per week een constel lation vanaf Schiphol voor Batavia Ie laten vertrekken. Voorlopig wordt alleen post meegenomen. Elf teams van het Nederlandse Rode Kruis zijn op het ogenblik druk aan het werk om hulp te verlenen in de ontsloten gebieden van Indonesië. In hoofdzaak wij den zij hun krachten aan de burgerbevolking» die hun hulp het allermeest nodig heeft. De verwaarlozing, de besmetting en de ondervoeding hebben in die streken immers zoveel langer geduurd dan in de rest van Indonesië, waar het Nederlandse Rode Kruis nu reeds drie jaar heeft' gewerkt en waar het nog steeds niet „klaar* is. Voor iemand die het niet gezien heeft is het moeilijk zich een voorstelling te vormen van wat de Rode Kruis teams vinden. Dat is slechts met ontoereikende woorden te omschrijven: bergen van mensenlijke ellende. Zweren ter grootte van een flinke mannenhand zijn kleinigheden, wanstaltige opgezwollen en ontstoken ledematen komen dagelijks voor, oedeem en schurft zijn nor male verschijnselen. De tuberculose tiert welig en malaria heeft ontelbare slachtoffers de laatste krachten geroofd. En dan de tal loze door ondervoeding tot op het geraamte vermagerde kinderenHet is een bovenmenselijke taak, waarvoor de Rode Kruis-werkers in die gebieden gesteld zijn maar het is een dankbare taak tevens, omdat zij in zoveel gevallen kunnen helpen. Met kininepillen kan men de malaria onderdruk ken, met drie of meer injecties kunnen ze de framboesia genezen, met zalf kunnen ze de scabiës de kop indrukken. Vol vertrouwen komen de zieken naar de geïmproviseerde poliklinieken, waar de witte vlag met het rode kruis wappert„Helpt ons Bij honderden komen ze, van heinde en ver. Soms uren lang strompelend over slecht onderhouden wegen en hobbelige bospaadjes. Soms gedragen op een bamboe-brancard door hulpvaardige dessagenoten. Zij worden niet teleurgesteld. De elf teams werken van de vroege morgen tot de late avond in Djocja» in Solo en in Blora. In Assahan zijn drie teams aan de arbeid en in het Tapanoelische twee. Van Batavia uit wordt Bantam verzorgd en de Rode Kruis-afdeling in Bandoeng zorgt voor de eigen omgevinger is ook een team naar Oost- lava gezonden. Tien ver pleegsters, die op het punt stonden om met de „Ruys" te repatriëren, zijn gebleven toen de actie begonhaar ervaring was te veel waard op dat ogenblik en die werd met liefde en toewijding opnieuw beschikbaar gesteld. Op het ogenblik werken voor het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië 24 artsen en 300 verpleegsters, benevens 200 Rode Kruis werksters en werker, die als verpleeghulp, als analyste, als apothekers assistente, als chauffeur of bij de administra- Honderden, neen duizenden injecties wor den dagelijks gegeven. Duizenden wonden worden gereinigd en tienduizenden lijdenden verzorgd. Neen, de bevolking van Indonesië ver trouwt niet tevergeefs op de hulp van het Rode Kruis; dat wil zeggen zo lang het Rode Kruis kan rekenen op de hulp van het Nederlandse volk. Want de voorraden geneesmiddelen min deren snel en als zij niet op lijd kunnen worden aangevuld, dan kan het Rode Kruis ook niet veel meer doen. „Samavi" en „Nederland helpt Indië hebben het Neder landse Rode Kruis reeds enige malen geholpen door geneesmiddelen of gelden voor aankoop daarvan beschikbaar te stellen' vroegte werden de nen ingeladen. De grijnzend voorsteller, inder veel lawaai de r de 120 P.K. Diesel- eeds op, dat een der maar de Djoeka's itok en de cotj alen puntige rotsstenen, ahede ;.L.M. - viag wappert andoboot. Een der t van zijn blindedarm kenoppasser hem een bleek de darm weer liddernacht waren de dansen en zingen in tij Lourens Dam tot er om te duwen en tsttraject. Zonder grootste stroomver- n land gegaan. Eerst omhakken, mieren- ingen gedood en de maakt met het kappen ikka-Pakke. Door de astronomische waar- nen worden zwaarder, ger. In de dalen veel kka struiken n in de dalen grote om van heuveltop nen kijken ;ka bereikt. Aan de dorp verder gegaan :n geslaagde astrono- verricht rouwde motorgeronk follander" plotseling De' Djoeka's zijn 2 Vogel" 2eg malaria aanval. begonnen met het i tegengestelde rich- \LI dropt onderdelen otor broken het geluid van Voortdurend bomen ggen over de kreken r moesten we moei- baggeren, dan weer vaarlijke klimpartijen lomen jn het eind van de doordat een enorme raai maakte en recht lonen aan de Djoeka,s an de bevolking van ie dag klonken er tor het woud ide hitte enst in het woud, ^d ;en vertrokken. Inwo- ka deden ons met Zwaaiden zo lang ze i benieuwd of we ze eten laboratoria van het a Delft staan mannen rnuftige en ingewik- anes. Aan de hand iuriname zijn gemaakt, utomatische weg de de wetenschap zulke ewijzen. :len mogen nog zo het onvermoeibare i van de meetploegen aal onderdeel van het plan, die nog jaren id kunnen komen 1 Abonnements- prl)»: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per mjn. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. i V

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1