1949 HAAST Uü UITVERKOOP Doe gewoon! Wie Wat Waar Fa. J. C. VINK - Markt 12 Eén van de drïe9 't Wapen van Zeeland Nog één dag ZONDER PUNTEN De Speciaalzaak voor Dames- en Herenconfectie. BIJZONDER GERECHTSHOF. Woensdagmorgen is de laatste ,van het beruchte trio Smallegange—De Block—Kool, dat in db oorlog Axel onveilig maakte, door bet Bijzonder gerechtshof te Middelburg berecht. Het was Pieter M Smallegange, die een els tegen zich hoerde uitspreken van 15 jaar met artrek, alsmede ontzetting voor het leven uit de kiesrechten en het recht openbare ?mp*en te bekleden. Smallegange vóór zijn rechters een deemoedige, lichtgebogen, zachtsprekende figuur was, zoals de proc, fiscaal het later opmerkte, „een zure, ontevreden man* Hij is het type van de teleurgesteld-?, die als burgemeester van Ellewoutsdijk voor de oorlog sltcbts f 187 per maand verdiende en na Mei 1940 in troebel water viste. Niet zonder succes, want op 30 November 1941 werd hij ondanks de tegenstand van de Nederlandse s3cret?is géneraal door de Duitsers aangewezen als burgemeester van Axel. Hij kreeg een koele ontvangst. Getuige M. Oggel vertelde, dat verdachte dit duf. delijk merkte en verklaarde „Jullie vormen een blok van verzet, maar ik zal jullie wel klein krijgen". Van dat moment af brak een koude oorlog uit en dt burgemeester poogde rijn ambtenaren met dreicrmenten vrees aan te jagen. Het kwam ook tot kleinzielige maatregelen: get. Ogg I k-eeg éér jaarlang geen periodieke verhoging, omdat hij een lineaal met afbeeldingen van Prins en Prin ses in zijn lade had liggen. Omdat de wet houders niet kwamen kennis maken, werden zij niet ter vergadering opgeroepen. De gemeente-secretaris verklaarde geen B. en W. vergaderingen ts hebben bijge woond, Verdachte merkte op, dat er niet officieel meer werd vergaderdhet waren meerkletspraatjes 1 In N, S. B.-geest. Verdachte droeg de wethouders Van Ben- degem en De Ruyter voor ontslag voor en benoemde in hun plaats twee N. S. B. -ers hij stelde ook N. S B.-ers als ambtenaren aan en belastte deze speciaal met de uitvoe ring van de maatregelen der bezetters. Met Den Boggende kreeg Smallegange een ernstig conflict, nadat de eerste ronduit gezegd had, da) de burgemeester het ver trouwen van de burgeiij niet genoot en de voorschriften niet kende. De ontvanger werd als gijzelaar gearresteerd, maar later vrijge laten. Toen hij op bezoik kwam bij verd. weigerde hij een hand te geven, Smallegange werd „bloedrood*, zoals getuige zei, en rapporteerde deze belediging bij de Duitsers waarbij hij verzocht de vrijlating van den B. ongedaan te maken. Aan de S. D. bracht hij voorts een anti-N. S. B. uitlating, die hij van de ontvanger had opgevangen, over. De bode-concierge Van den Berge deelde mee te hebben geconstateerd dat Smalle gange regelmatig telefoneerde met Münzer. Dekker en S. D. Soms belde ook de S. D. te Terneuzen op en daarna dook S dan promt in het bevolkingsregister. Na er wat overheen gedraaid te hebben, gaf verd. toe er naar gestreefd te hebben Axel in N. S. B. geest te hebben willen besturen. Hij kan zich niet herinneren aan de Duitsers verzocht te hebben Den Bog gende te onslaan. Hij voegde er ijlings aan toe t' Zal natuurlijk wel waarzijn", nadat de president een bewijsstuk had aangevoerd. „Htt is mij geleerd' Smallegange ontkende drie landarbeiders die in Mei 43 tot staking aanspoorden, te hebben laten arresteren, maar gaf toe gewa pend deel genomen te hebben aan eeu huis zoeking naar een onderdu'ker. Ernstig werd hem aangerekend verraden te hebben, dat een echtpaar een Joodje man en vrouw verborgen hielden. O. k in twee andere gevallen heeft hij verraad gepleegd. Hij arresteerde voorts bij een arrestatie van een arbeider, die anti-Duits liedjes zong en daarvoor zes maarder gevangenisstraf kreeg. Verdachte herinneide zich niets van de Joden-kwestfp, maar heeft bij het verhoor anders gesproken. To n h :m verweten werd op nazi-manier te h Lben gehandeld, ant woordde hij„Dat is mij altijd geleerd." De procureur fiscaal zeide zelden een geval te hebben gezkn van een functio naris, die zó trouw de Duitse maatregelen opvolgde als verdachte. Een qu'rilant. De verdediger, nr F. W. Adriaanse, wilde de schuld van zif.i cliënt r.tet ver kleinen, maar zag Lch ied<.n om clementie toe te passen. Acht jaar met aftrik en levenslange ont zetting uit de rechter» werd geëist tegen de" landarbeider J. D. H'mJink uit Axel. Hij werd ervan beschuldigd majesteitsschennis ie hebben gepleegd, in Breskens iemand, die een anti-Duitse uitspraak had gedaan, bij de Duitsers te hebben aangebracht en als landwachter actief te zijn geweest. Hij was in Rusland geweest en trad daar wei nig zachtzinnig op. U'tspraken. P. M Smallegange te Axel. 12 jaar mei aftrek sedsrl 15 April 1945 en levenslange ontzetting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleden met het recht op beroep in cassatie, J. D. Hamel'nk te Axel, 6 jaar met aftrrk sedert 15 luni 1945 en ontzetting uit de rechten voor het leven. Bij verstek werd o.a. veroordeeld W. van Ham te Axel, tot 2 jaar. Houd Uw mond als gewoonlijk rein met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheidsbalsem). Dit maakt in griep- tijd minder vatbaar. En mocht U het onver hoopt toch te pakken krijgen, dan helpen SANAPIRIN-tabletten U er spoedig af. GROEI VAN DE VAKCENTRALES. Sinds het begin van het vorige jaar is het aantal leden van de vakverenigingen weer aanmerkelijk gestegen. Op 1 Januari 1948 telde het N. V. V., de grootste Vake r.- trale hier te lande, 330,900 leden en aan het begin van het vierde kwartaal van dit jaar dus op 1 October 1948, blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Stat'stifk 360 000 leden. Ook de Ned. Kath, Arbeidersbeweging ging vooruit en groeide in genoemde tijdvak van 251,500 tol 264 800 leden. Het aantal leden van hel Chr. Nat. Vakverbond nam toe van 131.600 tot 143.800 leden. Alleen de Eenheidsvakcentraie ging in ledentai achter uit. Op 1 Januari 1948 wa ren en 176 900 arbeiders in georganiseerd en op 1 October 1948 166 200. WITTE BLOEM OOK VOOR HET HUISHOUDEN. Binnenkort zal wittebloem ook voor huishoudelijk verbruik beschikbaar komen zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een verbruiker mach worden verkocht. Sedert de afschaffing van de bloem bon kon het publiek bij de kruidenier alleen tarwebloem van dezelfde samenetelling als de voor het normale brood bestemde bloem betrekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijs42 den per kilo gram (34), 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19), en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomende prijzen voor tarwebloem van gewone samenstelling. IETS RUIMER LUCHTPOSTVFRVOER NAAR INDONESIË Nu, blijkens mededelingen van de K. L. M het weer mogelijk ts geworden voorlopig weer enkele vluchten naar Indonesië uit te voeren, kan een kleine verruiming van het luchtpostvervoer plaats vinden. In verbard daarmede maakt de P. T. T. bekend, dat de aan het publiek gevraagde beperking om piet meer dan één brief per week te pos ten, voorlopig kan vervallen. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen van 30-75 ct. Nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 30 Jan.—12 Feb. 1949 Bonnen voor vlees. 601, 603 Vlees 100 gram vlees 602 Vlees 200 gram vlees Alle bonkaarten 901. 607 Alg. 250 gr. rijst 608 Alg. 250 gr. boter, margarine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901. 611 Alg. 500 gr. vboter, margarine of vet 612 Alg. 400 gr. kaas of 500 gr. korstl. kaas 613 Alg. 125 gr. koffie. B 625 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas Bonkaarten KD, KE 901. 617 Alg. 250 gr. boter, margarine of vet 618 Alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas Tabak- en Dlversenkaarten QA, QC 901. 31 Tabak, 34 Diversen 2 rants, sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 573 Alg. (500 gram sinaasappelen) en 579 Algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten er/of f'uif worden ingeleverd. 's Zondags in Frankrijk. „Les beau* dimanches de printemps" „Quand nous allions Robinson" zegt het liedje. Dit is inderdaad voor de echte Parijze- naar het idee van „Zondag", de dag waarop hij 's middags gezellig een tochtje in de omstreken gaat maken om van buitenlucht en natuur te genieten. De Fransman besteedt zijn vrije tijd liever aan plezierige ontspanning dan alleen aan rust. Al heel vroeg 's morgens is er ai een druk ve-keer op de wegen van allerlei troepjes fietsers die de stad ontvluchten. Overal worden de kruideniers, fruitwinkels en koekebakkers als het ware bestormd om tijdig de inkopen voor het middagmaal te doen. In de buutt van de kerken luiden de klokkfn zo hard zij kunnen, en hit is een kostelijk gezicht om bij het utgaan van de kerk, zo tegen twaalf uur, de elegante en goedgeklede Parijzenaars naar buiten te zien komen. 's Middags of 's avonds gaat men graag naar schouwburg, bioscoop, een café of wat aan de wandel. Dé Fransman, en wel speciaal de Paiijzenaar, die alie dagen van de week op een kantoor, in een winkel of op een atelier mo^t doorbrengen, heeft insticlmatie het gevoel, dat hij 's Zondags „vrij" moet zijn, dus vooral niet in huis blijven zitten op de enige dag van de week. dat hij gezellig in zijn eigen huis zou kunnen zijn. Vandaar die drommen mensen op de grote boulevards, de talrijke „wandelende gezinnen", die van de waterpartijen van de Cor.corde naar de beten en de rode ballon netjes in de jardin des Plantes slenteren. Meer actievere lieden trekken naar buiten naar de bossen, waar zij a!s echle natuur liefhebbers aan een opvouwbaar tafelfje koffiedrinken, wat kaartspelen onder het genot van een meegebrachte gramofoon Misschien voelen zij zich dan wel echte buitenmensen Voor de echte buitenman is echter wan. delen in de bossen en picnicken op het gras geen speciaal genoegen, tenzij hij gaat jagen ot stroper. Want voor hem is de Zondag voor alles de rustdag. Wat een genot om z'ch |s morgens op zijn dooie gemak te kunnen aankleden en te scheren, schoon goed aan te trekken, zo lang aan tafel te blijven zitten als men wil en dan tenslotte als toppunt van genoegen voor zijn deur een pijpje te roken. Wat sport betrpft, hebben de plattelanders andere voorkeuren dan de bewoners van grote of kleinere steden, waar het meer en meer „voetbal" is, wat de klok slaaL De plattelanders blijven trouw aan de spelen die hun voorouders ook speelden, en dat is voor het Basken-land bij de Pyreneeën bijv. het kaatsspel, het koeien-rennen in de Landes ten zuiden van Bordeaux, h?t hanengevecht in het Vlaanderenland, en zo hier en daar en overal, het zo bekende kegelspel. Dit laatstp, een oud spel, dat meer behendigheid dan kracht vereist, wordt nu nog even graag gespeeld als vroeger en is bij uitstek „het Zondagse genooegen* van de Fransman. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat het eerste leerjaar der Openbare Lagere School in deze gemeenle dit jaar niet zal aanvangen op 1 April, doch op 1 September. Te zijner tijd zal bekend worden gemaakt, wanneer er gelegenheid zal bestaan tot aangifte van nieuwe leerlingen. Axe', 24 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Maris, f2,90 Vermist: Een jonge kip. Tegen beloning terug te bezorgen. Wed. Breepoel, Walstraat 72, Axel. Hotel ,,'t WAPEN VAN ZEELAND" Markt 15, Axelwordt door ons vanaf heden, Zaterdag 29 Januari, voortgezet. Wij heten U allen hartelijk welkom en hopen ieder naar genoegen te bedienen. Daarom voortaan naar E. TIELEMAN-VAN TRAPPEN Markt 15 AXEL Maandag moet U voor' alles weer1 het volle aantal punten geven.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3