Z. C. SALOME lie- Aanbesteding. K. W. E. of KURN of PEDRI6E. HELLA LUCHTPOST Sport I ief hebbers Axel-Ter Neuzen f AFWEZIG 16 en 17 Januari aanst. Distributiekring Ter Neuzen Fa. J. C. VINK - Boekhandel - Markt 12. A.s. Zondag Loonstaten Verzamelstaten Loonboeken Fa. J. C. VINK - Markt 12 Comité Axel-Kijkuit Willem III 640 x 100 Kg. Supertostaat 71 x 100 Kg. Thomas- slakkenmeel Fa. J. C. VINK Kachelblokken. Aanmaakhout. Firma J. C. VINK Loonbriefjes Fa. JC. VINK - Markt 12 Daar zul je later voor beloond worden. Alphons had haar later, toen zij hem be zocht in de gevangenis, op rustige wijze verteld, dat Abrahamse een verrader was. Dit was hem tijdens de verhoren op over tuigende wijze gebleken. De verloofde van Aiphons, die het zeer te kwaad had, bevestigde deze verklaring. Getuige A. L. Nagelkerke uit Hulst, had als politiek gevangene tezamen met Aar- noutse enige tijd in het kamp Amersfoort gezeten. Hij had daar het verhaal van de overval en het verraad gehoord. De ex-typiste bij de S.D. te Terneuzen, mej. D. Dieleman, herinnerde zich dat een rechercheur van het C.D.Knaar aanleiding van de overval op het bureau was geweest, maar zij wist niet meer of dit verdachte is geweest. Duitse kroongetuigen Vervolgens kwam de ex-Kriminal-sekrelar Karl Hofman, die thans in de gevangenis te Groningen verblijft, als getuige voor het Hof. Tezamen met zijn collega Friedrich Haass had hij destijds een onderzoek ingesteld naar de overval te Kloosterzande. Hij had aan Abrahamse gevraagd een rapport over het gebeurde op te maken. Aarnoutse en Voet werden gearresteerd maar ontkenden. De eerste werd toen apart verhoord in aan wezigheid van verdachte, die zeide er van overtuigd te zijn, dat de kluisdeur in het distributiekantoor normaal geopend was met een sleutel. ^Verdediger: «Was Abrahamse actief of passief tijdens het verhoor? HofmanHij was eerder passief dan actief. ^Formeel en kortaf in zijn uitdrukkingen verscheen vervolgens ex-Kriminal-sekretar Haass, die verklaarde, dat Voet was gearres teerd, omdat zijn laddertje bij de overval gebruikt was. Bij gebrek aan bewijs i hij later op vrije voeten gesteld om tenslotte weer gearresteerd te worden. Hij wist niet of er in het rapport van verdachte melding werd gemaakt van Voet, noch of Abrahamse „Deut'sch-freundlich" was. Verdachte ontkent. Ten slotte werd verdachte zelf gehoord. Voor de oorlog werd hij bij de politie ont slagen maar ln 1940 wendde hij zich tot de beruchte hoofdcommissaris van Den Haag Hamer om weer bij de politie aangesteld te worden. Later probeerde hij ook burge meester te worden. Abrahamse merkte op, dat politiek hem niet interesseerde, maar de president toonde het tegendeel aan. Onder een brief aan een N.S.B.-er had verdachte b.v. „Houzee" gezet; zijn excuus luidde „Ik had mijzelf in gevaar gebracht, wanneer ik er iets anders onder gezet had". Hij ontkende lid te 2ijn geweest van de N.S B. fc Maar daar bleef het niet bij: op hard nekkige wijze loochende hij enige schuld aan verraad. Zeifs het rapport voor de S.D. zou hij niet ingediend hebben 1 De proc.- fiscaal betoogde echter, dat het wel degelijk vaststaat, dat verdachte een eigen rapport heeft ingediend, waarin hij zijn visie over de kwestie weergaf en dat doorslaggevend was voor de hernieuwde arrestaiie. Mr. Terwoert bepleitte vermindeiing van strafmaat. Elf jaar geëist, mZelf stelt verdachte F. N. de Block uit Axil zich voor als een gewillig weikiuig in handen van Smallegarge, de N. S. B. bur gemeester van deze gemeente, die binnen kort ook terecht zal staan. De waarheid was echter andersDe Block, die zich tij dens de bezetting op velerlei manieren ern stig heeft misd/agen, i am in tegendeel zelf graag een initiatief en hitste zonodig Smal- legange nog op. Veel was hem ten laste gelegd,-maar het was nog niet ailes. In 1942 verstrekte verd. Smallegarge een lijst met namen van per sonen, die geen vaste werkkring hadden en werkschuw geacht moesten worden. Zoge naamd had hij niet begrepen, drt deze men sen naar Duitseland zouden worden gestuurd. Twee jaar later trok de Block het land wachtpakje aan. Hij assisteerde bij een razzia en bij huiszoekingen. Bij een van deze laatste fouilleerde hij een arrestant en bracht htm over naar de Sicherheitspolizei. Een huiszoeking te Magrette, had geen succes omdat de onderduikers tijdig konden weg kruipen. Verdachte heeft enige tijd later aan een buurvrouw betekenisvol medegedeeld dat zij voor het aanbrengen van onderduikers f. 2500 zou kunnen krijgen. De vrouw was op dit aanbod gelukkig niet ingegaan. De procureur-fiscaal achtte een zware straf rechtvaardigd en eiste 11 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr, Kurtz, bracht verzach tende omstandigheden naar voren. Uitspraken. P. j. Abrahamse te Middelburg: 10 jaar met aftrek sedert 4 Dec. 1945 Ontz. rechten voor het leven., recht tot beroep in cassaties. F. N. de Bleek te Axel10 jaar met aftrek sedert 5 Juli 1945, ontz. rechten voor het leven, recht tot beroep. (P. Z. Crt.) Sportnieuws. SCHAKEN. Dinsdagavond ape»lde „Landau" te Ter- neuzen de laatste en beslissende match voor het kampioenschap der 2e klasse tegen Terneuzen II. Doordat 2«ipelers verhinderd waren en een der aangewezen invallers niet opgekomen was, moest met 9 man worden gespeeld, waardoor Terneuzen zonder spelen ree I een punt voorsprong had. Da spelers hebben ziclKechter uitstekend geweerd, want de stand in de resteregde partijen was 41/,—41/,. De wedslrijd ging nu dus met 5Vj—41/3 verloren. Hiermede heeft Terneuzen 11 voor de tweedel achtereenvolgende maal het kampioenschap veroverd. „Landau" Js thans als goede 2e geëindigd. Burgerlijke Stand. Gedurende December 1948. OVERSLAG. Geboren. Rafaël, z. van A. v. d. Winckel- Noët. Ria, d. van W. Brion-Fierens. Gehuwd. L. Wijngaerd en Remi Ver- wulgen (van Moerbeke-Waes). Loop der bevolking over 1948. Bevolking op 31 December 1947 162 m. en 137 vr. totaal 299 inwoners. G boren 1 m. en 2 vr. is 3. Toevallige geboorten 3 m. en 6 vr. is 9 Iigekomen 2 m. en 5 vr. is 7. Alzo vermeerderd met 6 m. en 13 vr. is 19 personen. Overleden. 0 m. en 1 vr. is 1. Overleden buiten de gemeente 1 m. en 0 vr. is 1, Vertrokken 8 m. en 2 vr. is 10. Alzo ver minderd met 9 m. en 3 vr. is 12 personen. De bevolking bedioeg op 31 Dec. 1948 dus 159 m. en 147 vr. is 306 inwoners. Alzo een vermeerdering met 7 personen. KOEWACHT. Bevolking op 31 December 19471319 m. en 1242 vr. is 2561 Inwoners. Geboren. 18 m. en 13 vr. is 31. Toe vallige geboorten 7 m. en 3 vr. is 10. Ingekomen 28 m. en 37 vr. is 65. Alzo ver meerderd met 53 m. en 53 vr. is 106 pers. Overleden 7 m. en 10 vr. is 17. Overleden buiten de gemeente 5 m. en 1 vr. is 6. Vertrokken 43 m. en 63 vr. is 106. Alzo verminderd met 55 m. en 74 vr. is 129 pers. F*De- bevolking bedroeg op 31 Dec. 1948 dus 1317 m. en 1221 vr. is 2538 inwoners. Alzo een „vermindering met 23 personen. Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 16—29 Januari. Bonnen voor vlees. 561, 563 Vlees 100 gram vlees 562 Vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten. 567 Alg. 250 gram boter, margarine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901. 571 A!g. 250 gram boter, margarine of vet 572 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 500 gram boter, margarine of vet ARTS - AXEL in wit, chamois en mauve, zal trachten aan te besteden op ZATERDAG 22JANUARI a.s„ om 4 uur n.m. in Hotel Porth-Lozanne te Axel, de levering van 17pct. in nieuwe jute zakken 1520 pet. in goede zakken Alles onder A. H. V. Levering tussen 10 en 20 Februari 1949 franco bij de leden. Inschrijvingsbiljetten bij de Secretaris, L. Scheele, M 6, Axel. A. Scheele, Voorz. L. Scheele, Teer. B 585) C 587) Bonkaarten KD, KE 901. 577 Alg. 123 gram boter, margarine of vet 578 100 gram kaas of 125 gram korstloze kias Tabaks- en Diversenkaaiten erz. QA, QC 901. 21, 22'Tabak, 24 Div. 2 rants, s'garetten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook C. De niet-aangewezen bonnen van slrook 2 kunnen worden v rnietigd. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat de AVOND-CURSUSSEN zullen beginnen ln de week van 2429 Januari a s. en wel de cursus Franse Taal op Maandagavond de cursus Engelse Taal op Dinsdagavond de cursus Nederlandse Taal op Woensdag avond de cursus Boekhouden en Vaktekenen °P '^dagavond Allen, die alsnog aan een of meerdere dezer cursussen willen deelnemen, worden verzocht de BESPREKING bij te wonen, die gehouden zal worden op DINSDAG 18 JANUARI as, des avonds zeven uur op het gemeentehuls (raadzaal). Dan kunnen tevens nadere inlichtingen worden gevraagd. Axel, 14 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Maris. GFLD t;,0en 5 Pct- Zon- "kLU der borgen voor elk doel. Vrjjbl. voorw. SCHRIJFT ALLEN, Br. porto antw. Spaarored. Inst. Mathen. weg 110, Rotter dam-W. W(1 verleenden reeds HONDERDDUIZENDEN GULDENS De Vereeniging van Bietenagenten (V. B. A.) maakt aan de Bietenverbouwers voor de CEN TRALE SUIKERMAATSCHAPPIJ (SUIKER FABRIEK SAS VAN GENT) bekend, dat op aanvraag navolgende soorten bietenzaad verstrekt zullen worden naar keuze van de landbouwers De landbouwers worden beleefd verzocht de verlangde soort spoedig aan hunne agenten op te geven. Het Bestuur der V. B. A., JAC. SCHEELE P.J. ZN., Voorzitter. J. M. OGGEL, Secretaris. 12 Januari 1949. Verkrijgbaar bij Boekhandel - Axel Te koop Schaaldelen voor aanmaakhout en Kachel- blokken. PH. HAAK - Houthandel Pieter Paulusstraat 7 Tel. 48 - Axel. De gezamenlijke Ziekenfondsen, hierna genoemd, brengen bij deze ter kennis van hun Vrijwillig Verzekerden, dat op grond van ontvangen Overheidsinstructies, verband houdende met de onge zonde finantiële positie van de Vrijwillige Ziekenfonds verzekering, met ingang van 16 JANUARI a.s. de premie voor deze verzekerden als volgt moet worden vastgesteld Volledige Ziekenfondsverzekering inclusief.Ziekenhuisverpleging Personen van 16 jaar en ouder van f 0,50 op f 0,63 per week Onvolledige gezinnen van f 0,75 op f 0,95 per week. In het belang van verzekerden wordt geadviseerd deze strikt noodzakelijke maatregel van premieverhoging met begrip van zaken te aanvaarden en hun verzeke ring in stand te houden. Algemeen Maatschappij Ziekenfonds, Scheldekade 6, Terneuzen. Bredestraat 60, Oostburg. Algemeen Ziekenfonds „O Z." Breda. Nieuwstraat 30, Terneuzen. Jonge Hennen. Witte Legh, 7 mnd. f7, Andere rassen f8,N. H. Blauwen 4 mnd. f6,- W. Legh. br. '47 d d. rui f 5, Andere rassen br. '47 f 6, Khaki Campb. Eenden 6 mnd. f4 50. Frk. Pluim- veeh. (No. 1101), Mulders laan 12, Veenendaal. Reeds NU verschenen Edition de luxe Eté 1949 met raderpatroon f1,90 Markt 12 Aanvragen Werkkleding. In het tijdvak van 17 tot en met 29 Januari 1949 zal op de zitdagen voor Algemene Zaken wederom gelegen heid bestaan voor het afhalen van aanvraagformulieren voor werkkleding. De werkgevers of directie's van bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragende arbe ders (uitgezonderd uniformdragend en administratief personeel) zijn, moeten voor hun personeel collectief aanvragen. Werkkleding dragende ar eiders, werkzaam in een bedrijf met minder dan 5 arbeiders en diegenen die een zelfstandig beroep uitoefenen, moeten individueel hun aanvraag afhalen. De datum van indiening van deze aanvragen zal ver meld worden op de aanvraagformulieren. Bij de indiening van de formulieren moeten de stam kaarten van betrokkenen worden overgelegd. Ieder wordt er nadrukkelijk op gewezen op de aan gegeven dala hun aanvragen af té halen en in te dienen, daar zij anders uitsluitend op het hoofdkantoor le Terneuzen hun aanvragen in behandeling kunnen geven allen naar de groote strijd om de bovenste plaats tusschen de oude rivalen Aanvang half drie. Steunt moreel de Oranje-Witten, maar blijft sportief Entrée 50 cent. Kinderen 25 cent. Zitplaatsen 25 cent extra. Werkende leden en houders van seizoenkaarten alleen vrije toegang op vertoon van lid maatschapskaart en seizoenkaart. HET BESTUUR V. V. \XEL".

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3