Kindje verkouden? WORDT DE TRAMBAAN IN Z. VLAANDEREN OPQEBROKEN Naar de Prov. Z. Crt. verneemt, heeft de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg M'j. in over weging genomen alle trambanen inZeeuwsch- Vlaanderen op te breken en het gehele vrachtvervoer over te schakelen op auto- transport. De kwestie is nog slechts in studie, maar de verliezen op het trambedrijf zijn, mede door de slechte toestand van de baan, zo groot, dat in elk geval op de één of andere wijze zal moeten worden ingegrepen. Ook de laatste reizigerstram van B eskens over Biervliet naar de Pyramide z u in dat geval door autobussen moeten orden vervangen. JAARVERGADERING DER VER. VOOR VREEMDELINGEN-VERKEER. 550-jarig bestaan der Axelse weekmarkt zal in 1949 op originele wijze herdacht worden. Op de bovenzaal van hotel Porth—de Lozanne kwam Dinsdagavond de Axelse V V.V. in jaarvergadering bijeen. De gewoonte etrouw was deze bijeenkomst slecht bezocht aljeen de horeca-bedrijven waren nog enigs zins behoorlijk vertegenwoordigd. Niettemin bleek er een verheugende eensgezindheid te heersen om het vreemdelingenbezoek aan Axel zoveel mogelijk te stimuleren. De vice-voorzitter, dhr. J. van Damme, sprak in zijn openingswoord de baste wen sen uit voor V.V.V. in het nieuwe jaar en wenste de voorzitter, dhr. A. van Maale, welke door ziekte verhinderd was deze jaarvergadering bij te wonen een spoedig herstel toe. De secretaris, dhr. A. P. Esselbrugge, zeide in zijn jaarverslag o.m„ dat men het jaar 1948 niet met daverend enthousiasme' was ingegaan, aangezien men met een tr kort van f500 aan de grond zat. De berucht geworden vermakelijkheidsbelasting zat ook V.V.V. dwars. Een verzoek aan de gemeente- rnad om ontheffing van deze - belasting werd afgewezer. Op 2e Pinksterdag trokken de voetbalver. „Axel" en de kermis-attracties velen naar onze gemeente. De baankoers op 3e Pink sterdag werd een groot succes, waatoe ook „W.S.C.-Axel" haar bijdrage leverde. De burgerij van Axel die door fhanc'ële 3teun het succes verzekerde komt een woord van dank toe. Op de Fokdag(l Juli) concerteerde hier des avonds de harmonie uit Sas van Gent. Het Poolse monument is een nieuwe bezienswaardigheid in onze gemeente, die ook door V.V.V. zeer op prij3 wordt gesteld. Misschien hadden we met de feesten meer kunnen doen en we zijn nog steeds niet toe aan onze voor-oorlogse activiteit. Vele factoren belemmeren ons daarin, hope lijk wordt 1949 beter," aldus eindigde dhr. Esselbrugge zijn jaaroverzicht. De penningmeester, dhr. A. van Sabben, meldde in zijn jaarverslag, dat het aantal leden met vier was toegenomen, dit is thans 68. Het aantal donateurs verminderde met 1 en bedraagt nu 8. Uit het kasover zicht bleek dat de inkomsten bedroegen f 1493, de uitgaven f 1487, zodat het batig saldo f6 bedroeg. De winst- en verlies rekening eindigde met een nadelig saldo van f96. In de kascommissie werden be noemd de h.h. Ph. de Neve en C. de Coninck. Aan de leden zal desverlangd een door het hoofdbestuur van het A.N V.V. beschik baar gesteld emaille lidmaatschapsbordje worden uitgereikt voor de prijs van f 1 Dit zolang het lidmaatschap duurt. De plannen voor 1949. Aangêzien op Hemelvaartsdag hetBonds- concours van de Bond van Z.-Vl. Muziek verenigingen in Axel wordt gehouden, araan door 20 gezelschappen zal worden Ogenomen, terwijl de gewoonte ge- juw het beste muziekgezelschap des avonds zal concerteren, zal deze dag geheel gevuld wezen. Voor 2e Pinksterdag is reeds contact opgenomen met het Verbond der beide Vlaanderens, om evenals voor de oorlog harddraverijen te organiseren, doch ?r bleken nog zoveel moeilijkheden te zijn (cautie, enz.), dat deze plannen niet ver wekelijkt kunnen worden. Hopelijk zal dit in 1950 soepeler kunnen gaan door de Benelux. Vermoedelijk zal door de Kring Zeeland van de Bond van Landelijke Ruiterij- verenigingen een demonstratie worden ge geven. Op 3e Pinksterdag zal „W.S.C Axel" in samenwerking met V.V.V. weer een wielerwedstrijd organiseren. Hierover „al men nog nader overleg plegen. De herdenking van Axel's markt-jubileum. Dit jaar is het 550 jaar geleden, dat aan Axel het -privilegie tot het houden van een weekmarkt werd verleend. Dit historisch feit zal in Juli herdacht worden. Aan verschillende instantie's, die bij de markt geïnteresseerd zijn (Z.L.M., C.B.J B., N.C.B, V.V Z.F., vakgroepen veehandel, graanhandel, enz., enz.) zal medewerking worden gevraagd. Het doel is om een markt te organiseren, die de sfeer, stijl én kleder dracht vanaf de tijd van instelling der markt tot op heden weergeeft. Een en ander dat een bont en ongewoon schouwspel zal vormen wil man op het Marktplein z"n beslag doen krijgen. De stads-archivaris, de heer j. R. de Jonge, zal hieraan eveneens zijn medewerking verlenen. Ook de huidige marktkramen, enz. kunnen hierbij worden ingeschakeld. Ide ën omtrent een en ander zijn welkom bij de secretaris. Men zal een voorlopig ontwerp maken van deze her denking van Axel's weekmarkt. V.V.V. zoekt te dien einde nog connecties met deskun digen. In zijn slotwoord dankte de vice-voorz voor het geanimeerde verloop dezer ver gadering. UITVOERING [K. T. C. De zaal van „Het Centrum" was weer tjokvol Donderdagavond bij de toneeluit voering dia K.T.C. gaf. Ditmaal kwamen de dames en heren op de planken met „Het lied van de zee", een visserspel in 3 bedrijven. Het moet gezegdr „de Koe straat" heeft in haar pres'atie's weer ten volle voldaan "en aan de langzamerhand hoog gespannen verwachtingen beantwoord Het bleek wel uit hetgeen ten tonele werd' gebracht en daarover dan ook niets dan lof. Er was helaas ook een schaduwzijde aan deze uitvoering. De voorzitter de heer Van Riel moest er nJ. voor de aanvang weer eens nadrukkelijk op wijzen, dat, als men iets goeds verwacht van de tonelisten, men deze ook terzijde moet staan en niet in een „rookgordijn" moet zetten. En de dames en heren stonden en zaten dan ook letterlijk „in de mist" toen het gordijn voor de etrste maal opging. Wanneer zal men toch eens gevoelen dat roken tijdens de opvoering van een toneelspel in een zaal uit den boze is. Goede woorden en ver zoeken om het na te laten slaan velen in de wind en ook de bordjes „Verboden te roken" negeert men. Bedroevend is, dat geconstateerd moet worden, dat er ook lieden aan deelnemen van wie men anders zou kunnen en mogen verwachten, die feitelijk het goede voorbeeld zouden moeten geven, maar voor gaan of meedoen aan het verkeerde(Wie de schoen past, trekke hem aan.) Moge het beter wordendit geldt dan ook voor nog volgende uitvoeringen van welke ver eniging ook. En aan degenen, die geacht kunnen worderl zoveel plichtsbetrachting te bezitten, dit euvel de kop in te drukken en desnoods te bestraffen, de taak, dit ook te doen. Jammer, weer op het oude aambeeld te moeten hameren, maar het staat er helaas eenmaal zo voor. Met de KT.C sympathiserende nering doenden hadden fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor de verloting, welke in de pauze werd gehouden. Een gezellig bal bas'oot deze overigens goed geslaagde toneelavond. LAAT GEEN RIJWIEL ONBEHEERD STAAN BIJ DUISTERNIS. De Rijkspolitie zal In de komende dagen nauwlettend toezicht houden op het onbe heerd laten staan van rijwielen na het invallen der duisternis. Dit euvel komt in Axel nog veelvuldig voor en voortaan wordt ieder bij i uisternis onbtheerd aangetroffen rijwiel meegenomen, waarna teruggave door de politie zal geschieden, dochonver biddelijk vergezeld van een proces-verbaal, zulks krachtens artikel 76 b der Alg. Politie verordening. BEVESTIGING EN INTREDE DS. D. J. COUVÉE TE ZOUTE SPUI. De Gereformeerde Kerk van Zoute Spu', welke vanaf 1945 zonder predikant was, beleefde Zondag de bevestiging en intrede van haar nieuwe herder en leraar ds. D. J. Couvée uit Axel. In de morgendienst werd hij bevestigd door ds. F. C. Meijster uit Rotterdam. Des avonds deed ds. Couvée zijn intrede met als tekst Haggai 2 1 10, daarbij sprekende over de ergernis tegen, de kracht van en de verwachting voor de „Voortgaande Tempelbouw." Namens de kerkeraad van Zoute Spui sprak dhr. van Ham, namens de classis Axel ds. Ritsema uit Zaamslag. Het gehele college van Burgemeester en Wethouders van Axel was aanwezig en burg. van Oeve- ren sprak namens het gemeentebestuur. FRAUDE MET COKES, Dezer dagen was aan een te Terneuzen wonende brandstoffenhandelaar een partij gascokes toegewezen, die hij moest ont vangen van het Gem eentelijk Gssbédrijf te Axel. De cokes werd door hem op een vrachtauto geladen en door middel van een weegbrug moest worden vastgesteld hoeveel gewicht cokes hij had geladen. Daar hier voor te Axel geen geschikte gelegenheid was, moest dat op een andere plaats ge schieden. Vóór dat de weging had plaats gehad werd door hem van af de auto aan een te Axel wonende herbergier een partij'je cokes verkocht en afgeleverd. Daar die handeling te denken gaf werd de Rijks politie er mede in kennis gesteld. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat deze cokes vóór de weging van de auto en zonder bonnen voor vaste brand stoffen was afgeleverd. De cokes is door de politie in beslag genomen en proces verbaal is opgemaakt. DIPLOMA UITREIKING aan leerlingen van de één-jarige kook-cursu» te Axel. Woensdagavond had in de benedenlokalen der Openbare School de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen 21 in getal die de één-jarige kook-cursus gevolgd hadden. Behalve de leerlingen en enkele ouders merkten wij onder de overige belangstellende dames op: mevr. van Oeveren—Julius, mevr. Marisv.d. Eikel, mevr. FanoyBoone, mevr. VisserBuma, mevr. Blok—Kiel en tal van anderen. Ook de plaatselijke afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Z.P.M. gaven hier van hun belangstelling blijk. Een tentoonstelling van heerlijke gerecht ten (vlees- en groente-schotels, taarten, diverse gebak- en puddingsoorter, enz.) alles door de leerlingen zelf vervaar digd bewees dat de cursisten zich in één jaar een behoorlijke vaardigheid op culinair gebied hadden eigen gemaakt, en dat deze kookkunst inderdaad onmisbaar is voor de toekomstige huisvrouw. De tandbouwconsulente, mej. Sikkens uit Goes sprak een woord van welkom en zeide het wel nuttig te vinden dat ook de ouders eens zien wat er in deze cursus wordt ge leerd. Deze cursus leidt in voor de zgn. fijne keuken en spreekster achtte het van groot nut, dat de meisjes zich voor hun toekomstige taak als huisvrouw hebben bekwaamd. Mej. Sikkens zeide, dit de cur sus goed was geslaagd en dat aan alle meisjes een diploma ken worden uitgereikt. Namens de Commissje van Toezicht werd daarna het woord gevoerd door mevr. de Feijter—de Regt, die een dankwoord richtte tot de lerares, mej. Heijboer te Terneuzen, en tot de cursisten. Ook/tankte zij de land- bouw-consulente en hetj gemeentebestuur, dat het schoollokaal beschikbaar stelde. Zij sprak tenslotte de hoop uit, dat deze cur sussen in Axel aan popu'ariteit zouden winnen. Mevr. de Feijter—de Regt ging hierna over tot uitreiking der diploma's aan de dames J. de Feijter, W. M. de Huliu, kP. E. Scheijven, D. K. Marijs, A. T. Dekker, J. K. de Ruijter, A. C. Ie Feber, M. de Ruijter, A. Dieleman, S. Veratraten, A. C. van Kampen, A. M. G. de Smet, E. C. Dekker, S. A. de Puiter, F. J. Esselbrugge, J. P. van Houte, P. den Hamer—de Feijter, P. M. Miera», A. N. de Feijter, J. van Luvk en A. G. Verlinde. Nada mevr. de Feijter—de Regt nogmaals alle cursisten had gefeliciteerd met het behaalde resultaat, dankte mej. P. M. Mieras namens alle leerlingen de lerares en bood deze een briefopener als aandenken aan. Mej. Heijboer dankte wederkeerig voor dit geschenk en voor dï gez Ilig? uren met haar cursisten doorgebrachtzij hoopte dat deze in hun verder leven veel nut van deze cursus zouden hebben. Mej. Sikkens noemde het aantal deel neemsters aan deze cursus een groot succes en verzocht mevr. van Oeveren— Julius de dank aan het gemeentebestuur over te brengen. Spreekster hoopte, dat in de toekomst het leslokaal ook nog eenmaal zal worden aangepast aan de behoeften, die een cursus ais deze stelt. De nieuwe cur sus fijne- keuken zal volgende week aan vangen, de kook-cursus voor beginnelingen zo spoedig mogelijk. In de pauze werd een verversing aange boden en een deel van het tentoongestelde gebak onder de aanwezigen verloot. Daarna vertoonde dhr. de Feijter—But verschillende smalfi mpjes betreffende de teelt van tomaten en witlof en de gerechten, die met deze vruchten en groente te bereiden zijn. Ten slotte werd een filmpje vertoond over bloem bollenteelt. DE AVOND CURSUSSEN. Er zit schot in I Reeds geruime tijd is het geleden, dat er deelnemers werden op geroepen voor de avondcursussen in Neder lands, Frans, Engels, Boekhouden, Steno grafie, Machineschrijven en Vaktekenen. Thans is men dan zover dat de lessen een aanvang zuilen nemen. Vorige week is de vergadering" gehouden met de deelnemers aan de cursus Machfne- schrijven. Deze lessen beginnen Woensdag 19 dezer. Het aantal deelnemers bedraagt 22. Voorwaar een heel mooi begin 1 Thans zal op Dinsdag 18 Januari op h gemeentehuis een bespreking worden gt houden met allen, die interesse hebben voo de overige cursussen. Zie de in dit numme voorkomende advertentie- Wij vertrouwen, dat ook voor deze cur sussen voldoende belangstelling zal bestaan Hier is nu een gelegenheid om tegen een zeer billijke vergoeding zijn kennis te ver groten. Deze gelegenheid moet wordei aangegrepen. Jongeren en ouderen, denkt hierover nog eens na en bezoekt Dinsdag 19 Januari ai de vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN: Een sjaal, Bylocquestr. 2. Een wollen handschoen,.Bylocquestraati Een bosje sleutels (drie stuks), Ooster straat 13; Bruin lederen portmonnaie met inhou Weststaat 6 Rozenkrans, (blauw) Noordstaat 54; 2 Wollen want, Pr. Henderikstraat 62 Een mesje met parelmoer heftje en kope ren huissleutel. Nooidsiraat 49 ;J Een padvindersriem, Emmastraat 38 ;J Een jongens overjas (blauw), Prin Hen derikstraat 34 Een paar wollen handschoenen,2.Ds.JJai Scharpstraat 5 Een zwaan, C. Dekker, Tol j Een paar beige kinderkousen, Oudeweg 4i Een wollen das, Oudewijk 57 Een zilverbon van F. 1 Wiihelminastraat47 Een lederen handschoen, Coegorspoldei P 146; Een zilverbon van F. 2.50 Nieuwendijk82 Een rol papier tcuw. Stationstraat 8; Een kinderwagenwiel met rnbberbanden, By'.ocqeuplein 26 j*j gj Een lipssleutel, Buitenweg 16 ;J Een lipssleutel, Ruyterstraat 21 Twee levende konijnen, Kanaalkade II Een wieldop van een auto en een knip mes, Singelweg 11; Een gebruikte autobuitenband, Ronde Putten M 36; Een linker lederen herenhandschoen Rijks politiekazerne. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm 10 u. lees kerk, 's nam. 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam 2 30 uur Ds. C. Diemer van 's-Gravenmoer Geref. Kerk. (Dj. Jan Scharpstraat 1. Voorm. 10 uur Ds. D. J. Couvée. (Voorbei H. Avondm.) 't Nam. 3 u. H. Cat. Zond. 18 Geref. Gemeente. Vooim. 10 uur en nam 2.30 uur Leesdienst. KOEWACHT. Vlasmarkt, Stovlasongeregeld 9—10 cent per kp geregeld 12—21 cent per kg. Vlaslint: dauwrcot 120—180 per 100 kg. putroot 152,50-222,50 per 100 kg. Vlaslokken16—24 cent per kg." Lijnzaad: gekeurd 55—62 per kg. onge keurd 46—50 per kg. slagzaad 39—45. per kg Vlotte handel; drukbezochte markt. Teerdag- Dezer dagen hield de handboogsociëlel „St Sebastiaan" in café van Hove haar jaarlijkse teerdag. De traditie getrouw ver- liep ook deze teerdag in alle gezelligheid ©Dan rug, keel en borstje inwri1 ven met BIJZONDER GERECHTSHOF. Rechercheur maakte misbruik van vertrouwen.31 $SÊÊÊ „Waar het hier een even lafhartig als misdadig verraad betreft, eis ik een ge vangenisstraf van 18 jaar met aftrek 'en levenslange ontzetting uit de rechten", aldus beëindigde de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg Woensdag zijn requisitoir in de zaak tegen de 59-jarige P. J. Abrahamse uit Den Haag, die twee jongemannen-medewerkers aan een overval op het distributiekantoor te Kloos- terzande op 26 Maart 1944 bij de S.D. heefi aangebracht. Deze beide personen zijn later in Duitsland omgekomen. Abrahamse, die rechercheur bij het C.D.K. was, werd belast met het onderzoek naar deze overval. Hij deed zich voor als een goede Nederlander en wist A. Aarnoutse (een van de twee jongemannen, kassier op het distributiekantoor, de ander was W. Voet) er toe te bewegen de gang van zaken bij de overval aan hem te vertellen. Verdachte maakte later van deze wetenschap misbruik tegenover de S.D. Als eerste getuige kwam naar voren de adjudant van de Rijkspolitie, F. den Hoog lander, die verklaarde dat verdachte na zijn verhoor een schuldbewuste indruk maakte De moeder van Aarnoutse, noemde Abra hamse een lafaard. Korte tijd na de overval had hij haar zoon op de schouder geklopt

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2