Leerli Groti NAKED CITY Maanda Fa. J. C J A N|U AR I-O PRUIMING DAMESCONFECTIE »E E PS1 „VRED1 Ds. „Hel „HET CENTRUM" AXEL Zaterdag 8 Januari, aanvang 6,30 én 9 nnr en Zondag 9 Jannari, aanvang 4,15 In- en Verkoop van alle soorten Hout- Ijzerwaren (oud en nieuw) POSTREKENING 77930 Woonhuis en bergplaats Oostkant naast het Schietplein (Java) Q Opleiding pleging B. met vollec behandeling stijgt gere het diplom jaar bereik Zij, die oud jaar hopen Christelijk i inlichtingen i spreel over brengen wij U (New York ontwaakt). De meest opwindende geschiedenis over de meest opwindende stad ter wereld, opgenomen in de straten van New York - met Barry Fitzgerald als de grote New Nog een week duurt onze grote U kunt nu geld verdienen In alle afdelingen koopjes. DS. MEYSTER OVER „HET HEDENDAAGSE AMERIKA." In de Chr. Bewaarschool, die geheel gevuld was met een zeer aandachtig audi torium, hield Maandagavond ds. F. C. Meyster, predikant te Rotterdam, zijn aange kondigde rede over het wel zeer interes sante onderwerp„Het hedendaagse Ame rika." Ds. Couvée liet het „U alleen, U loven wij" zingen en ging daarna voor in gebed. In zijn kort openingswoord brak h(j een lans voor meerdere steun aan de Chr. Bibliotheekvereniging, welke avonden als deze belegt. Behalve het exploiteren ener bibliotheek, hetgeen reeds lang ter hand is genomen, heeft men zich ook als doel ge steld het stichten ener openbare leeszaal, lrr dit opzicht is Goes ons ver vooruit, zo zcide ds. Couvée, met een groots opgezette leeszaal^met directrice. Spr. zeide, dat men in Axel goedkoper uit was en spoorde aan om lid te worden van de Bibliotheek vereniging. Ds. Meyster bègon zijn causerie met te wijzen op h-t grote isolement, waaraan men is overgeleverd tijdens een bootreis naar Amerikalucht en eindeloze zee. Men komt erdoor onder de indruk van Gods majesteit en van de verbondenheid van het mense lijk geslacht. Aan boord van de Oceaan stomer bevonden zich mensen van 27 ver schillende nationaliteiten; spr. hield er cok een godsdienstoefening. Ds. Meysler beschreef vervolgens de imponerende aanblik die hel binnenvaren van de haven van New \oik biedt. Hier spreekt de macht en de majesteit van de mens. Het vrijheidsbeeld is wel groot, maar klein tegen de achtergrond van' wolken krabbers deze reuzen maakten op spr. een geweldige indruk. Grond was daar onbe taalbaar geworden, daarom ging men in de hoogte bouwen. Onvergetelijk i3 het pano rama van New York in lichtglans. Al deze gigantische gebouwen, bruggen en schepen tonen de glorie van het menselijk vernuft. Spr. schetste dan de debarkatie te Patter son en de douane-formaliteiten aldaar. De verkeersdrukte in New York is van die aard, dat men er slechts kan autorijden, wanneer men dit daar van zijn jeugd af gedaan heeft. In de hondsdagen doet de kledij der dames New York op één groot badhuis lijken op kantoor kleden zij zich nog een beetje, zei dominee. Hij wijdde daarna uitvoerig uit over de hoog3te sky-scraper Empire State Building, met 20 verdiepingen onder de grond en 108 er boven en met verschil lende soorten liften (boemel- en sneltreinar). Met de lift rechtstreeks naar de 80e ver dieping heeft men vandaar een prachtig panorama van New York, dat één bebouwde provincie lijkt tot de Hudson. Het giganti sche bouwwerk heeft ook wel lijn en har monie en men denkt onwillekeurig aan de toren van Babel. De winkelende dames gaan zelf hun waren in een magazijn halen en brengen hun inkopen met een wagentje naar een voort rollende tafel, waar bliksemsnel de prijs wordt berekend. Ook in restaurants b het devies: „help yourself" en ongeveer vol gens eenzelfde systeem ais voor winkelen. De Am. treinen hebben comfort voor dag en nachtverblijf. Niemand mag in de trein staan, doch er is ruimte genoeg want de treinen en de compartimenten zijn zeer lang. Klassen kent men niet in het demo cratische Amerika, alle mensen maken dezelfde indmk van welstand. De treinen hebben alle frauteull-achtlge stoelen en de bediening (bagage, tafeldekken, enzge schiedt door negers. Na de pauze wijdde ds. Meyster enkele woorden ter nagedachtenis van de emigran ten, die in de tijd van de Afscheiding naar Michigan zijn uitgeweken, omdat zij hier ais de paria's van Nederland werden uitge stoten en weggewerktZij hebben ginds zwaar pionierswerk verricht en velen stier ven. Spr. was zeer onder de indruk van de expansie-drang van deze mensen. Verschil lende Zeeuwse gezinnen hebben zich er gevestigd, mep vindt er ook een stadje, dat Zealand heet. In de Am. kerken kent men gpen kansel, men preekt er zonder aantekeningen bij grote hitte zit leder in wit shirt in de kerk. De HoII. Gereform. dominees mogen er preken in de Reformed Church en de Christian Reformed Church. De Holl. kerkdiensten zijn afgeschaft, omdat de huidige generatie onze taal niet meer of althans niet meer voldoende machtig is alles is nu E gels geworden. Ds. Meyster vertelde nog veel over Am. gewoonten, toestanden en arbeidsmethoden. (Lopende band-arbeid, meisjes in eigen auto naar hun werk, enz.). Hoewel de arbeider er goed verdient, vindt spr. de toestanden er niet ideaal hefjjarbeidstempo is veel en veel hoger dan in Holland en de arbeider komt zeer vermoeid van zijn werk. Toch zijn er nog enorme mogelijkheden in de Nieuwe Wereld. Spr. betreurde echter, dat dit wereldvolk vele miliionen mensen telt, die naar God niet vragen. Ds. Meyster sloot met dankgebed. (Plaatsgebrek noopte tot bekorten.) PREDIKBEURTEN. Donderdag 13 Januari. Geref. Gemeente. 's Av. 6 u. Ds. W. de Wit (van Middelburg) GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderporttmonnaie mei inhoud, Prins Hendrikstraat 62. Een paar glacé handschoenen, „Het Centrum". KOEWACHT. Missie-film. In „Don Bosco" draaide voor een goed bezette zaai de missie-film „De zwarte Zuster". Het was de bezoekers aan te zien dat zij er evenveel van genoten ais van films die we onder een ander genre plegen te rangschikken. Duivententoonstelling. In de Sociëteit „Nieuw Leven" bij dhr. L. de Kind werd Zondag een dui vententoonstelling gehouden. Als keurmeester trad op dhr. Aug. Pisé van Koewacht (B.) Vergiftiging. Bij de familie O. deed zich een vergiftigingsgeval van ernstige aard voor. Tijdige medische hulp kon een sterf geval voorkomen. OVERSLAG. Prijskaarting. In café „Het Tolkantoor" bij de wed. Breijaert werd een prijskaarting gegeven, waaraan 40 spelers deelnamen. De uitslag was: 1. Wed. Breijaert—C. de Bruijne. 2. R. de Biock-A. Gauwe. 3. A. Breijaert—Peijchout. 4. A. Mattelé—A. Hii- laert. 5. M. WillemsD. de Coene. De heer W. van Waesberghe, direc teur van de Incassobank N.V. te Hulst, is in dezeltde functie benoemd aan de Incasso- bank te 's Hertogenbosch. De heer mr. C. Schelfhout, zoon van het hoofd der r.k. Jongentschool te Groe nendijk, is met ingang van 1 Januari jl. benoemd tot referendaris bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten fin Wetenschappen. DE TELEFOON IN ZEELAND. Het aantal telefoonaansluitingen in Zeeland bedroeg op 31 December 1948 10.436 tegen 8744 op 31 Dec. 1947 en 7311 op 30 April 1940. Wat het aantal telefoonaansluitingen betreft heeft Zeeland zich dus niet alleen hersteld van de oorlogsgevolgen, maar is het sterk vooruitgegaan. Het sterkst was de toeneming op Noord en Zuid-Beveiand, waar vergeleken bij 1940 het aantal aansluitingen met 56 pet. omhoog ging. Direct daarep volgt West-Zteuwsch- Vlaanderen met 47 pet. Dan komt Oost- Z.-Vlaanderen met 43 pel,, Schouwen en Uuiveland met 39 pet. en tenslotte Walcheren en Tholen met elk 31 pet. Wa'cheren had op 31 Dec. 1948 totaal 2622 aansluitingen (vorig jaar 2235), Noord- en Zuid-Beveland 3004 (2522), Schouwen en Duiveland 1135 (965), Tholen en Sinl Philipsland 595 (451), Oost-Z.-VIaanderen 2054(1765), West-Z.-VIaanderen 1026(806). De toename in 1948 bedroeg voor geheel Zeeland 1692 aansluitingen of 19 pet. DE O. Z. VLAAMSE ZIEKENHUIZEN. Aan het bestuur van het nieuw te stichten ziekenhuis te Terneuzen werd door de Minister van Sociale Zaken bericht, dat* hij er zich mede kon verenigen, indien een ziekenhuis van 130 bedden te Terneuzen zou worden gesticht. Aan het bestuur van het ziekenhuis te Sluiskil berichtte hij, dat tot uitbreiding van het ziekenhuis tot ca. 130 bedden kon worden overgegaan. Beide beslissingen werden genomen op grond van adviezen van de ziekenhuiscommissie. Ten aanzien van het ziekenhuis te Sluiskil kan voorts nog worden medegedeeld, dat goedkeuring voor de bouw werd verleend, terwijl tevens goedkeuring voor de gunning werd gegeven. De voorbereidingen voor het ziekenhuis te Terneuzen zullen nog wal enige lijd in beslag nemen. Voor dit ziekenhuis zal te zijner tijd eveneens goedkeuring kunnen worden tegemoet gezien, mits deze uiteir.de. lijke plannen uit een kostenoogpunt kunnen worden aanvaard. DE INPOLDERINGEN IN ZEELAND. De minister van waterstaat deed in zijn memorie van antwoord op de begroting 1949 enige mededelingen over de inpolde ringen in Zeeland. Het ligt in het voornemen om in 1949 de afsluitdijk van het in te polderen gebied in het Zuidelijk Sloe, de uitwateringssluizen, de hoofdwaterleldingen, alsmede deaardebaan voor de wegen aan te leggen, met de bedoeling, dat in de zomer van 1950 de eerste inzaai kan plaats vinden. Het is niet gebleken, dat de gronden hier voortdurend slechter zouden worden. Ten aanzien van de plannen voor de inpoldering van een deel van de Braakman kan worden medegedeeld, dat onlangs u't Bslgië de gegevens zijn ontvangen betref fende de afwatering van het in dat land gelegen gebied, dat door de Braakman zal moeten afwateren. Aan de hand van deze gegevens zullen de plannen nu verder kunnen worden uitgewerkt. BELGISCH—NEDERLANDSE VRIENDSCHAP. Zaterdagmiddag werd in tegenwoordigheid van de voorzitter van het comité voor Bel gisch-Nederlands Luxemburgse toenadering, oud-minister Hoste, de gouverneur van W. Vlaanderen jhr. de Casembroot, de burge meester van Knocke, L. Lippens en diens collega te Sluis, A F.J. Aemoudts, alsmede alle gemeenteraadsleden van Knocke en Sluis het geschenk aanvaard van de stad Knocke aan Sluis. Dit geschenk besfond uit een partij tex- tielgoederen, als lakens, flanel, handdoeken enz. die voor de volwassenen zeer welkom waren, terwijl aan ieder schoolgaand kind 15 gulden werd geschonken. Het gemeentebestuur ontving een fraaie gebeeldhouwde tafel met vier bijpassende stoelen ter meubilering van het gemeentehuis. Zowel de commissaris der Koningin ais de burgemeester van Sluis spraken hartelijke woorden van dank, terwijl aan de burge meester van Knocke een Delfts blauw wandbord werd aangeboden met de op schriften „Knocke helpt Sluis 1944" en „Sluis dankt Knocke 1948". ZEVEN N I W.l.N.-FILMJEEPS NAAR -INDONESIË. Nadat met het s.s. «Utrecht" onlangs de door de firma's De Kuyper, Kwatta en Van Nelle geadopteerde filmjeeps werden ver scheept, vertrok cp 5 Januari hel m.s. „Johan van Olrienbarneveldt" naar Indonesië met de fümjeeps die door de firma's Zwa- i n

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2