IVOROL Woelen en Wentelen van Rheumatische Pijn - Heel de lange nacht... MIJHHARDTJES omdat die pijnen U bet slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Hl Neem tooh Krusohen SaltsDaarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Krusohen's aanspo rende werking op lever, nieren en Ingewanden draagt alles by om Uw bloed te zuiveren van de sohadeiyke zuren, die de verwekkers zyn van Uw pyn, Uw stramheid en ongemak. Een heeriyk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen ïyders aan Rheumatische pynen Kruschen Salts. Vraag het by Uw Apotheker of Drogist. (l.M.) Uit onze omgeving. VERGADERING KRING ZEELAND DER K. V. P. Zaterdag jl. vergaderde de Kring Zeeland der K.V.P. te Terneuzen in hotel „Pays Bas". Op deze bijeenkomst werden belang rijke besluiten genomen. De Voorzitter, Mr. Dr. A. J. Mes, opende deze vergadering en zeide zijn openingswoord niet te lang te zullen maken, daar de tijd toch al kort genoeg zou zijn vanwege het grote aantal verkiezingen voor Kringbestuur en Partij- raad. Na Je sccr., dhr. ,E. "Lansu, de notulen had voorgelezen, werd dhr. mr. ür. A J. bij cclamatie als voorzitter herkozen. Hij dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte op de volle steun van 't nieuwe bestuur. Hij verzekerde, zijn beste krachten voor de partij je zullen geven en hoopte met Gods zegen nog veel nuttig werk voor de K.V.P. te mogen doen. Hierna werd aangekondigd hoeveel stem men er door de aanwezige Statenkringen uitgebracht konden worden: Middelburg 1, Goes 9, Sluis 6, Hulst 17, daarbij gevoegd de vijf stemmen van de reeds door de ver schillende Statenkringen aangewezen candi- daten voor het Kringbestuur. Ir. toiaai dus 38 stemmen konden worden uitgebracht, plus nog een van de reeds gekozen voor zitter. Met meerderheid van stemmen kwa men de eerste stemming uit de bus de h h. E. Lansu te Zuiddorpe, R. de Bruyne te Aardenbuig C. Verdonk te Nieuwdorp. BÜ <ie stemming voor eveneens 3 leden van het Kringbestuur was de uitslag als volgtE. Poppe te Graauw, M. Govaert te roede en F. Barbé te Philippine. Hierna werd de aftr. secr., dhr. Lansu, bij accla matie herkozenhij dankte voor het in hem gestelde vertrobwen, Voor de Partijraad werden gekozen de h.h. E. Lansu, Ch. Bukken» te Sluis enP. Raas te 's Heerenhoek, met als plaatsvervangers de h.h. A. Eik buizen te Ovezar.de, A. Lockefeer te Huist en R. de Bruyne te Aardenburg. De voorzitter noemde het een merkwaar dig feit dat het deze keer niet tot herstem ming is gekomen, Door dhr. Bakker werd een motie van afkeuring ingediend voor de molie-van der Sleen, waarbij hij er op aan drong dat hiervan bij de partij en bij de bevoegde inslanties kennis zal worden gegeven. Tevens werd toegezegd de nodige stappen te zullen ondernemen voor een door de Statenkring Hulst ingediende metie om het postverkeer in de tcekoimt bij mist over Antwerpen ie doen plaats vinden. Aan dhr. A. de Bakker van Boechkapelle werd medegedeeld, dat de zaak van de busdiensr en de wegen op Boschkapeile aanhangig zal worden gemaakt. Na deze soms hevige debatten sloof de voorzitter de zeer geanimeerde en vrucht bare vergadering. Oize vroegere stadgenoot, de heer J. Wisse, thans te 's-Gravenhage, slaagde voor het laatste gedeelte van het Accoun tants-examen, zodat hij op nog jeugdige leefrijd de titel van accountant behaalde. DE ORIËNTATIE-TOCHT VAN „OLYMPIA," Alle deelnemers (sters) waren enthousiast. Woensdagavond hield de sportvereniging „Olympia" alhier haar eerste oriëntatie-tocht. De belangstelling voor deze nieuwigheid bleek zeer groot te zijn, zodat van de meer dan 100 ingeschreven personen waarbij velen uit omliggende gemeenten slechts 42 aan de tocht konden deelnemen van wege de beperkte vervoergelegenheid. CLzien het feit, dat deze tocht, die slechts als proef bedoeld was, bijzonder slaagde, ligt het in de bedoeling, later een derge lijke tocht op veel grotere schaal te orga niseren. Behalve het sportieve element, dat hierin oi. voor zchzelf spreekt, brengt zo'n tocht in de winterse duisternis tal van kleine problemen en verrassingen mede. Ander zijds kan het zeker zijn nut hebben, dat eik bewoner(ster) zich in zijn of haar streek overal kan oriënteren. De deelnemers(sters) werden in een zgn. „geblindeerde wagen" vervoerd naar een ongeveer 6 km. vajj Axel verwijderd punl, waarna zij in groepen van 3 of 4 telkens met 5 minuten tijdsverschil werden gelost en dan maar moesten z'en te voet en zonder hulp of inlichtingen van anderen zo snel mogelijk Axel te bereiken. Zo werd vanuit Hotel Porth—de Lozanne het eerst door de dames gtstart om 7 uur en werden gelost in de Catharinapolder (5,5 Km.) De kortste tijd voor de terugtocht had groep 7de dames Schieman, Mangold en van Hecke (44 minuten). De langste tijd (1 u. 20 min.) maakte groep 5 (de dames J. en C Pot, R. Steenkiste en Rienus Meijer.) Om 8 uur vertrokken de 20 heren, die afgezet werden nabij de kreek aan het Groot Eiland (7 km.) De kortste tijd (41 min.) werd getnaaki door groep 2 (de h.h. A. de Kraker, A. Martens en G. Borghsteijn), De langste tijd werd genoteerd voor groep 4 (de hh. P. Schauwaert, J. Missegheis en W. van de Castee!). Zowel voor dames afs heren bleek de oriëntatie in het in duisternis gehulde pol derland lang niet gemakkelijk. Zo zocht een heren-groep het doel bij Luntershoek en een dames-groep bereikteJUel via Zaam- slag-Veer en Zaamslag (in looppas Bezweet en opgetogen bereikten alle groepen als het ware druppelsgewijs hotel Porth—de Lozanne, waar alle deelnemenden in winterkleding gehuld en blozend van inspanning in enthousiaste gesprekken hun belevenissen vertelden. Dat deze eerste oriëntatie-tocht door meerdere gevolgd zal worden, staat wel vast. Tenslotte werd door het „Olympia'-bestuur aan allen een herin- nerings-diploma uitgereikt. De oudste deelneemster was 40, de jongste" 14 jaarde oudste heer 48, de jongste 13. Da tocht stond onder leiding van de h.h. Markusse, Klaassen, Brakman, de Jager en Swets, die zorgden voor ver voer, controle, enz. Als'n kou U o verval h Kerst- en Oudejaars-tractaties. Boekbespreking. Dit jaar kan er op Kerstmis en Oude jaarsavond, vergeleken bij de eerste jaren na de bevrijding, al haast weer „ouder wets" getracteerd worden. En om hierin een werkzaam aandeel te hebben, zal iedere huisvrouw toch wel iets bijzonders willen klaarmaken. Het is zo prettig om op feestelijke dagen het gezin te zien genieten van een zelf- bereide traciatie. Dit hoeft niet kostbaar te zijn; wij doen U hier enige ideeën aan de hand. Appelbeignets. Ongeveer 4 zure appelen, 125 g (bijna 2 kopjes) bloem en 3 g bakpoeder of 125 g zelfrijzend bakmeel, anderhalve deciliter (1 kopje) melk of water, zout, margarine of olie, (poeder)suiker. De appelen boren, schillen en in schijven snijden. Van bloem, bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, zout en water of melk een glad beslag maken. De schijven hierin juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag, maar er in het midden nog een opening overblijft. De beignets met een breinaald of vork uit het beslag halen en in een koekenpan in hete olie oi margarine snel aan weerskanten bruin bakken. De beignets met suiker bestrooien en warm opdoen. Kerst-tulband. 350 g (5 kopjes) bloem, 30 g gist, twee en een halve deciliter melk, 50 a 75 g boter of margarine, 60 g (een half kopje) basterd suiker, 100 a 250 g rozijnen of in stukken gesneden pruimen of abrikozen, kaneel, zeven en een halve g (drievierde eetlepel) zout. De bloem met het zout en de suiker in een kom doen. Een kuiltje in de bloem maken, hierin fle met;lauwe melk aange mengde gist doen en ook de gesmolten boter of margarine en de rest van de lauwe melk. Met een lepel vanuit het midden van de kom het deeg dooreen mengen. Daarna de massa met de hand verder kneden, tot dat een soepel deeg ontstaan is. De zuid vruchten wassen en drogen (in stukjes snijder) en vermengen met wat bioem. Ze daarna door het deeg kneden. Het deeg hierin dichtgedekt .op een warme plaats zetten of het in een bak met warm water laten rijzen (pl.m. 1 uur). De tulband in plm. 40 minuten in een hete oven gaar laten worden. De tulband uit de vorm laten glijden. Wanneer hij koud is kan men hem met poedersuiker bestrooien. Warme bessensapdrank. 1 flesje bessensap. 5 dl. water, 60 k 70 g (een half' kopje) suiker, iets zout, 2 kruid nagelen, een stukje pijpkaneel, een stukje gedroogde sinaasappelschil, de schil van 2 appelen. s Het water een half uur laten trekken met de kruidnagtlen, de pijpkaneel, de sinaas appelschil, de appelschillen en iets zout. Dan h t geurige vcc.it zeven, het bessensap toevoegen, het geheel goed warm laten worden en van het vuur af de suiker er in oplossen. De drank heet opdienen. HET WITTE HUIS IN 't GROEN. Een beschrijving van paleis en landschap Soestdijk met de aangrenzende gebieden van Gooi- en Etm'and, door ds. A. L. Broer, Doopsgezind predikant te Hilversum, me een historische beschouwing van J. K. van Loon, voorzitter der Oudheidkamer te Baarn, ingeleid door mr. F. J. van Beeck Calkoen burgemeester van Baarn, geïllustreerd me foto's van Jaap Does"'. M. C. Mryboom en Jos. Zandvoort. Uitg. Schoonderbeek, Laren. „Soestdijk werd voor het Nederlandse volk een begrip, dat veel goeds en moois omvat", zegt de uitgever van dit aantrekkelijke boek. En de schrijvers brengen dit goede en mooie in een prettig beknopte samenvatting naar voren. Ds. Broer noemt het paleis „een lustslot in een lustoord". Hij beschrijft het mooie landschap van midden-Nederland, het gebied van Eemiand en Gooi, Soest, Baarn, de Vuurse, Eemnes, tot Spakenburg, als een practische gids, die zijn gehoor wegwijs maakt, zonder het alie gelegenheid om zelf bijzonderheden te ontdekken, af •te snoepen. En de historicus Van Loon roept met velerlei bijzonderheden de romantiek uit het verleden op. Hij vertelt van de Soester bekkensnijders van het boerendorpje Bacrn dat eenmaal stadsrechten kreeg, van het huis aan de Zoüstóijtr, dat paleis Soestdijk werd en van zijn bewonen, op een manier die geschiedenis lezen tot een aangename bezig heid maakt. Men leert Constantijn Huygens kennen als metgezel van Princes Mary, de gemalin van de Stadhouder-koning om met haar porcelein te gaan kepen, men verneemt hoe hij het beroemde sneldicht van de verre kijker (Heel ver' wordt heel naer by, raer bykans aen een enz.) schreef op de uitvinding zijner zonen, waarmee dezelfde Princes Maiy vanuit Soest op de Domtorenklok van Utrecht zag hoe laat het was. Wij weerstaan de lust om meer anecdoten aan te halen. Trouwens, hoe aantrekkelijk de leesstof is, het meeste genoegen beleeft men aan dit boek bij het bekijken der platen, die welge kozen en met zorg op fijn illustratiepapier afgedrukt werden. Het is inderdaad een genot om naar dit alles te kijken. De ver zorgers hebben het boek uitgevoerd in de smaakvolle stijl, welke bij het onderwerp past: uitstekend, duurzaam papier, een fraai ge stempelde goud op groen linnen band, een mooi folo omslag en royale druk. Een voornaam boek, ondanks zijn niet pompeuze omvang, inderdaad. En de wens van de uitgever, dat het zijn zending heraut te zijn van de bekoorlijkheden van ons land en van de gezonde liefde van volk en vorsten huis voor dat land, in brede kring moge vervullen, kan onze hartelijke instemming hebben. n,- Rechtszaken. GOED, O O JE Onbetwist de beste tandpasta Bekendmakingen. BAND NEDERLAND—INDIË. Hoewel hei de bedoeling was van de Band om pas in Januari een openbare ver gadering te houden heeft het bestuur ge meend, mede in verband met de toestand in Indië, zo vlug mogelijk bijeen te moeten komen en daarom wordt nog dit jaar een vergadering gehouden, waar niemand minder zal spreken dan mevr. C. C. Baay-Lambermont die zeker meer uif Ind:ë weet dan vele and^en. Het is dan ook te verwachten dat alie ouders, vrouwen, verloofden en leder die nu meer meeleeft dan anders, deze vergadering zal willen bezoeken. Het bestuur verwacht inzonderheid voor deze bijeenkomst uit Axel en omgeving veelg belangstelling. Immers, mevr. Baay haar man is ook in Indië en ook onder zijn leiding moeten vele jongens aan de actie deelnemen. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden examen Bfdrijfshuishoudkunde van het Nederlands Instituut van Accountants, slaagde onze oud stadgenoot dhr. L. C. Duijm te Den Haag. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zaterdag (le Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Pennings en nam. 2 ure Ds. van Moorsel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 ure Ds. D. J. Couvée en nam. 3 ure Kerstfeest met de kinderen. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure leeskerk. Zondag (2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2 uur Ds. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. P. Lok en nam. 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Dl. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. (H. Cai. Zond. 16.) Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur leeskerk. Maandag 27 December. Geref. Gemeente. Nam. 6 uur Ds. W. de Wit, van Middelburg. Al wat IJw huid BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat de weekmarkt op VRIJDAG 24 December 1948 des namiddags zal worden gehouden in verband met de lste Kerstdag cp Zaterdag. Het Gemeentebestuur van Axel. OMLEGGING VERKEER. De burgemeester van. Axel.maakt bekend, dat blijkens bericht van de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland te Middelburg de afsluiting van het gedeelte HulstTerhole van Rijks weg no. 60 op 20 December 1948 gedeelte lijk wordt opgeheven. Het gedeelte Rustwat—Terhole blijft voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten en wel voor een periode van vijf maanden of zoveel langer als nodig en korter ais mogelijk zal zijn. Het vetkeer van Hulst naar Perkpolder en omgekeerd wordt omgelegd langs Havendüx en Provinciale weg. Het verkeer Terneuzen—Hulst v.v. dient gebruik le blijven maken van de route over Axel. Axel, 17 December 1948. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken van de zitting van 10 December. De 29-jarige grenskommies der Invoer rechten en Accijnzen H.J. v. d. B., wonende te Hontenisse, doch thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, die ervan verdacht werd giften te hebben aangenomen, wetende, dat zij hem gedaan werden teneinde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te d en of na te laten, werd van het hem ten laste gelegde vrij gesproken, daar het overtuigende bewijs niet werd geleverd. Hem was ten laste gelegd het aar.nemen van aanzienlijke bedragen door smokkelaars. De eis was 1 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrak preventief. M. Z., een 36-jarige bemiddelaar van het Rijksarbeidsbureau te Axel, thans gede tineerd, tegen wie was geëist 9 maanden gev. straf, waarvan 3 maanden voorwaar delijk en een proeftijd van 2 jaar terzake diefstal portefeuille met inhoud, gepleegd op 9 Oct. 1948, werd thans veroordeeld tot 6 maanden gev. straf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, wat voor deze veroordeelde onmiddellijke invrij- heidsstelling betekende. J. F. de la R., een 44-jarige vertegen woordiger uit Terneuzen, thans gedetineerd, tegen wie wegens verduistering in dienst betrekking 1 jaar gevangenisstraf was ge- eist, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met onder toezichtstelling van de R.K. reciasseringsvereniging, werd veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd, met aftrek preventief en onder toezicht stelling van de R.K. reclassering. A. J. van W., een 26 jarige wielrenner uit de Klinge (Bthans gedetineerd, werd wegens diefstal van een rijwiel veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. De eis was 1 jaar gevangenis straf met aftrek preventief. Ruwe huid, Schrale lippe PUROL verzacht en aeneesti daar praten we niet meer over* in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. 't Doet Wonderen 1

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2