AXELSCHE if COURANT imifmt 1948. I m %W Frankering bij abonnement, Axel. VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 63e JAARGANG No. 18. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM CR zijn weer Kerstklokken en er is weer winters groen, er zijn weer lichtende Kerstbomen, waarover de kinderen zich in hun onschuld ver heugen en er is weer de stille intimiteit van de familiekringhet is weer Kerstfeest. Zooals een vogel gebonden is aan zijn element.- de lucht en zooals een visch gebonden is aan zijn element: het water, omdat zij anders geen levens ontplooiing kunnen hebben, zoo is de mensch als 't ware gebonden aan de Kerstvrede, ook al is die er in wezen niet op dit Kerstfeest. De idylle ont breekt en er is geen sprake van een „Kerstnacht, schooner dan de dagen". Maar hebben wij wel recht op de idylle Daar is het wondere verhaal van dien eenen stillen nacht, waarin de vrede over de aarde komt. De sterren fonkelen in haar eeuwige be wogenheid en dan eensklaps beginnen de klokken te luiden. Zoo heilig is de Kerstnacht, dat het onnoozele vee op het koude veld en in den warmen stal geroerd is en den kop ten hemel heft. Dit is een verhaal waarin de Kerststemming leeft en waarin wij denken aan besneeuwde velden en wegen, een verlicht kerkraam en aan aanzwellende stemmen, die de ge boorte van het Licht prijzen. het zwaartepunt worden gezocht, wil men verstaan en gevoelen, dat het Licht der lichten is opgegaan in een donkere wereld; een Licht, dat ook nu nog zijn glans verspreidt te midden van chaos en duisternis. Wie dit in het Kerstfeest niet beleeft, voor dien blijft er in dezen tijd niet veel over om zich te verblijden. Want oorlog en gerucht van oorlog staan lijnrecht tegenover het „vrede op aarde" en nijd, afgunst, laster, hoon en verbittering vertoonen zich als schrijnende tegenstelling van het „welbehagen in menschen." Deze klanken, die uit het gebeier der Kerstklokken tot ons komen, krijgen eerst werkelijke beteekenis, als zij volgen op den diep-sonoren toon van „Eere zij God in de hoogste hemelen". Wij moeten ons hart dragen door deze donkere wereld. Het licht is er, maar wij zien het niet. Alles gaat hier voorbij, zoo zeker als de wisseling der seizoenen. Maar het licht brandt voor eeuwig en wij moeten ons hart er naar richten. Daarom is het ondanks alles goed dat wij Kerstmis vieren. pEN dergelijke Kerststemming is thans helaas niet meer aanwezig. Wij doen wel alsofmaar meestal is dit traditie en het zij toegegeven, er zit iets goeds in deze traditie. Van het „Vrede op aarde" spreekt men ook nog wel, alsook van het „in de menschen een welbehagen". Steeds minder hoort men van het „Eere zij God". En toch moet daar In de stille binnenhuizen Staat de Kerstboom opgericht 't Donker wordt door reine kaarsen Wonderschoon en rijk verlicht. 't Oud verhaal van 'lHeilig Kindjet Herders, Wijzen, Engelenlied, Wordt door velen niet begrepen, Maar vergeten doet men 'tnietl MEER LICHT VOOR DE FEESTDAGEN. Aangezien verwacht mag worden dat op de Vrijdagen 24 en 31 December a.s. na 16 uur een vermindering van de industriële belasting bij de electriciteitscentrales zal optreden ten opzichte van die op andere Vrijdagen, heeft de directeur-generaal van de energie-voorziening bepaald, dat op die dagen van het bestaande verbod tot het verbruiken van electriciteit voor etalage verlichting, verlichting en verwarming in treinen en trams, buitenverlichting van de openbare gebouwen, Horeca-bedrijven en instellingen voor publieke vermakelijkheden, ontheffing wordt verleend van 16 tot 18 uur. Dit houdt dus o.m. in, dat op genoemde dagen de etalages van 4 uur 's middags tot 10 uur 's avonds verlicht mogen worden. MERKWAARDIG KERSTGEBRUIK. De Italiaanse kinderen ontvangen met Kerstmis geen geschenken, zoals de onze. Ook kent men er niet de Kerstboom met zijn stralende pracht en flonkerend geschitter. Op Kerstavond trekt men van kerk tot kerk, om de opgestelde Kerstkribben te bewonderen. Middernacht precies luiden, alvorens de missen een aanvang nemen, alle klokken. Inderdaad is dit een moment van grootse wijding, wanneer daar gelijk tijdig al deze bronzen stemmen galmen in de nacht. Veertien dagen na Kerstmis met Drie koningen worden de kinderen pas met geschenken bedacht. Hun kousen, die ze ophangen, zoals onze kinderen, hun schoen zetten met Sinterklaas, worden dan gevuld met snoepgoed. In ruim 3 jaar zijn 700 millioen nieuwe munten nodig. Een nieuwe muntcirculatie betekent voor eerst vervaardiging van nieuwe munten. Die vervaardiging is geen werkje dat in een zucht kan geschieden. Het is minitieuze arbeid voor een zeer gespecialiseerd bedrijf. In s'Rijks Munt te Utrecht hebben we een dergelijke gespecialiseerde instelling. Voor haar behoeft het slaan van nieuwe munten geen revolutie voor het bedrijf te betekenen. Maar toch mag hier worden opgemerkt, dat s'Rijks Munt hier wordt geconfronteerd met een belangrijk stuk werk, met een ingrijpende wijziging in de muntcirculatie op grote schaal, zoals s' Rijks Munt ze eigenlijk nog niet meemaakte. Wel was er tijdens de bezet ting een grote wijziging in de muntcirculatie maar men moet er rekening mee houden dat de Munt niet alleen te maken heeft met het slaan van de nieuwe munten, maar ook met de intrekking van de oude. En in de bezettingstijd liep het met de intrekking niet vlot. Eind Augustus is men begonnen met de nieuwe bronzen centen. Het was nog alles een cent wat de klok sloeg. Geleidelijk aan gaat men ook aan de vervaardiging van de drie andere nieuwe munten beginnen. Zo zullen volgende maand de nikkelen dubbeltjes aan beurt komen. Wat betekent de nieuwe circulatie voor de vervaardiging Weik aantal nieuwe munten is er nodig Daarvoor heeft men een schatting gemaakt, gebaseerd op de ervaringen, die men in het verleden heeft opgedaan. In het algemeen heeft men de indruk, dat de circulatie nagenoeg gelijk is gebleven. Voor wat de nieuwe ronde stuivers betreft verwacht men, dat er meer dan vroeger nodig zullen zijn. Nu de 21/, cent stukken zijn ingetrokken wordt er waarschijnlijk meer dan vroeger van stuivers gebruik gemaakt. Wat nodig is. - Er zullen nasr schatting nodig zijn: 64 millioen nikkelen kwartjes 160 millioen nik kelen dubbeltjes, 60 millioen bronzen stui vers en 400 millioen bronzen center, In totaal rond 700 millioen stukken met een gewicht van 1450 ton. Die vervaardiging zal geleidelijk aan geschieden. Naar schatting zullen alle munten der nieuwe circulatie in de tijd van 3 4 jaar gereed zijn. Op het ogenblik worden ongeveer drie vierde millioen bronzen centen per week vervaar digd. De productie kan door het inscha kelen van meer personeel en een pers worden verhoogd. Volledigheidshalve moge hier opgemerkt worden dat s'Rijks Munt zich niet alleen bezig houdt met het slaan van nieuwe munten voor de geldcirculatie in ons land. Er worden b.v. ook zilveren dubbeltje voor Curacao geslagen. De per sen, waarmee de stempels voor de munt- fabricatie werden vervaardigd, werden ge bruikt voor de vervaardiging van medailles. Tot in de tweede helft van de vorige eeuw was de Munt de enige plaats waar medailles werden geslagen. In de afdeling dezer persen voor het maken van de stempels voor onze munt-fabricage worden ook alle stempels voor de waarborg, de ijk (Neder land en Overzeese Gebiedsdelen), het zegel en de Posterijen (Nederland en Overzeese Gebiedsdelen) vervaardigd. Voorts alle dlenststempels voor munten, gas-, electrici- teits- en reclamepenningen en medailles. Wat die medailles betreft worden opdrachten voor het Koninklijk Huis, overheid en particulieren uitgevoerd. Sinds de oorlog wordt in toenemende mate ook door de particuliere industrie een beroep gedaan op deze afdeling tot het vervaardigen van stempelgereedschap. Beeldenaar. Na raadpleging van de Prinses-Regentes is besloten de munten dragende het jaartal 1948 te slaan met de reeds voor de troonsafstand vervaardigde beeldenaar van Koningin Wilhelmina. De munten met het jaartal 1949 zullen een beeldenaar van Koningin Juliana dragen. abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 1.55. Buitenland il. 2.—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1