M AXELSCHE IE COURANT AXELSCHE ItS COURANT Hoofden koel. De Regeringsverklaring. Frankering bij abonnement, Axel, VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 63e JAARGANG No. 18. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie.- AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 22 DECEMBER 1948. 63e JAARGANG No. 17 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. In verband met het Kerstfeest zal het eerstvolgend nummer van ons blad ÉÉN DAG VROEGER verschijnen. De uitgeefster. „De besprekingen met de republiek zijn afgebroken." Deze woorden alleen waren reeds vol doende voor een pessimistische stemming, niet alleen in ons land, maar in de gehele wereid. En Zondagmorgen kwam het bericht tot ons, dat onze regering een militaire actie in Indonesië noodzakelijk had geacht en deze ook reeds was begonnen. Het Nederlandse voik moge geen vriend zijn van luidruchtig patriotisme, door daden is het ten allen tijde bereid gebleken, achter iedere regering te staan, die de overtuiging heeft, het landsbelang te verdedigen. Juist echter de onzekerheid, die het huidige ogen blik kenmerkt, maakt de positie van hen, die de verantwoordelijkheid dragen, zo moei lijk. Reeds lang dwong zij hen, aarzelend voort te gaan bij het nemen van maat regelen in het verre Oosten. Wij zijn er vast van overtuigd, dat men thans in Den Haag geen stap verder is gegaan en ook niet verder zal gaan, dan de nood van het ogenblik eist. „Hoofden koel", is dan ook het parool, dat nu moet gelden. Hetgeen nu gebeurt in Indonesië en wat er verder zal gebeuren, gaat ons allen na aan het hart, in de eerste plaats hen, die dierbare betrekkingen in dat land hebben. Wij kennen geen zucht naar heldendom, geen verlangen naar valse roem, maar wij willen gaarne behouden het eri van onze vaderen en rust en orde brengen daar, waar thans tyrannie, roof en doodslag schering en inslag zijn. Wij doen het omdat het moet en zeker niet omdat wij erom gevraagd hebben. De herinnering aan de jongste oorlogsjaren zegt ons genoeg. Meer nog dan anders gaat ons hart in deze dagen uit naar „onze jongens" in de Oost, bloem van onze natie. Achter Uw linie ligt de linie van onze sterke harten. F. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer der Stater- Generaal heeft minister-president dr. Drees, ranens de regering een verklaring afgelegd over de gebeurtenissen in Indonesië. Herinnerd werd aan de regeringsverklaring van 12 Augustus, waarbij de regering zich verbond tot het vormen van vrije en souve- reine Ver. Staten van Indonesië in een hechte en duurzame Unie gelijkwaardig met het Koninkrijk der Nederlanden. Reeds toen werd verklaard, dat voor een herstel van de staatkundige en economische eenheid van Indonesië, voor het herleven van de welvaart en voor het scheppen van een rechtsorde, het van het grootste belang is dat de Repu bliek op korte termijn haar plaats in het geheel inneemt. Ook werd de verwachting uitgesproken, dat de Siaten-Generaa! zouden willen meewerken om de voltooiing van de ontwikkeling mogelijk te maken door de Grondwetsherziening in tweede lezing in zeer snel tempo af te doen. De regering heeft gehandeld overeen komstig hetgeen zij toen in uitzicht stelde en de Staten-Generaal hebben de gevraagde medewerking in ruime mate gegeven. Overeenstemming uitgesloten. Voorts releveerde de minister-president de reizen van minister Stikker en die van de ministers Stikker en Sassen naar Indonesië. Wat uiteindelijk als het standpunt van de Republiek naar voren kwam, sloot het be reiken van overeenstemming uit. Bovendien werd geen enkele positieve maatregel in uitzicht gesteld om een einde te maken aan de bestandsschendingen. Integendeel: van Juli af zijn duizenden republikeinse militairen die na de Renville-overeenkomst waren teruggetrokken, in opdracht van hun com mandanten gewapend teruggekeerd om rust en orde te verstoren en in het bijzonder Indonesische ambtenaren te terroriseren. Het ging hier inderdaad om een stelselmatige actie, welke van republikeins gebied uit werd geleid. De regeringsverklaring wijst op het grote verschil in het aantal bestandsschendingen op Java en Sumatra. Hoewel de bevolking van Sumatra de naam heeft strijdlustig te zijn, is het aantal infiltraties daar veel kleiner dan op Java. Ver reikende beslissingen. De Ned. regering stond voor ver reikende beslissingen toen haar duidelijk werd, dat tegen 1 Januari, de datum waarop de interim regering ingevoerd zou worden, nieuwe grote acties werden voorbereid. Reeds in het besluit inzake de bewind voering af te kondigen zonder verder over leg met de Republiek lag de mogelijkheid opgesloten, dat met machtsmiddelen tegen haar zou moeten worden opgetreden. Een ogenblik scheen verandering mogelijk door een brief van president Halta, doch de inhoud van de brief en ook datgene wat er juist niet in stond, hield de twijfel levend. De Republiek werd des ondanks in de ge legenheid gesteld nadere opheldering te' verschaffen. De daarvoor gestelde termijn is door om standigheden korter geweest dan de regering gewenst had, maar dit heeft praciisch geen effect gehad omdat de Republiek zich in de onmogelijkheid had geplaatst bindende be slissingen te nemen. De regering achtte het toen niet langer verantwoord een afwachtende houding aan te nemen. Ook kon niet worden voldaan aan het verzoek van de heer Cochran als nog; bespreking te gaan voeren ten over staan van de Commissie van Goede Diensten. Wat de infiltraties e.d. betreft stonden wij voor een toestand, te vergelijken met die van de Griekse regering tegenover de rebel len daar, die eveneens, wanneer tegen hen wordt opgetreden, over de grenzen van andere landen kunnen uitwijken. De verklaring wijst er op, dat strijd onder alle omstandigheden te verwachten was, ook voor het geval overeenstemming met Djocja was bereikt, want dan zouden bijna zeker een deel van het republikeinse leger, tezamen met extremistische groepen, in opstand zijn gekomen. Nu overeenstemming niet werd verkregen, en de strijd zich dus tegen de republikeinse regering moet richten, kan de nawerking ongetwijfeld veel ernstiger zijn. Toch hoopt de regering, dat werkelijk constructieve krachten aan de opbouw van een vrij Indo nesië op federatieve grondslag spoedig medewerking zullen willen verlenen. De Regering betreurt het diep, dat weer mensenlevens in de waagschaal worden gesteld en zij geeft zich rekenschap van hetgeen zij opnieuw vraagt van de jonge mannen, die reeds zolang in Indonesië op hun post staan. Zij zullen echter ongetwij feld de motieven voor het genomen besluit verstaan. Voorzover wij op het ogenblik kunnen beoordelen, hebben de resultaten van wat ondernomen werd tot nog toe aan de hoogste verwachtingen voldaan. De wijze waarop reeds de eerste dag met een uiteraard beperkt aantal parachutisten en luchtlandingstroepen Djokja werd geno men, waarbij de opperbevelhebber van het Repablikeinse leger gevangen is genomen, terwijl ook de President, de Vice-president en vele andere autoriteiten onder bewaking zijn gesteld, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoedigheid, waarmede leiding en troepen hun taak vervullen. Het zal daaruit ook duidelijk zijn geworden hoe zeer er naar worBt gestreefd met zo klein mogelijke offers beslissende resultaten te verkrijgen. Het Nederlandse volk kan intussen niet verwachten, dat de noodzakelijkheid van de stap, waartoe na lange overweging en veel innerlijke strijd bij velen van ons is over gegaan, internationaal dadelijk algemeen zal worden begrepen, hoewel de regering de overtuiging heeft, dat haar constructieve pogingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waar dering zullen doen ontstaan. Een eerlijk streven. Het Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volksleven heeft gelegd, zal ons thans mogelijk voor nieuwe, grote moeilijkheden plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, indien wij in onze houding tegenover Indo nesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen aan hetvrflheids- streven der Indonesische volkeren. Uit de gehele ontwikkeling van zaken blijkt aan Nederlandse kant het eerltyke streven om de vrijheid van Indonesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen, tot de uiteindelijke figuur: desou- vereine Verenigde Staten van Indonesië in gelijkwaardige deelgenootschap met het Koninkrijk. juist om d i e vrijheid voor Indonesië te waarborgen moet de Nederlandse Regering thans handelen gelijk zij doet. OPHEFFING VAN THEERANTSOEN. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de theedistributie-op-bon opgeheven. De koffiedistributie blijft gehandhaafd. Ter voorbereiding van de bonvrjje verkoop van de thee voor het publiek heeft de over heid reeds eerder voor de handel het stelsel van gecentraliseerde aankoop in het buiten land opgeheven. De herleving van de vrije theeveiling in Amsterdam (de eerste werd 18 November gehouden) heeft de opheffing der rantsoenering dan ook ingeleid. Voor de oorlog werd in Nederland voor ongeveer 80 pet. Java- en Sumatra-thee gebruikt. In de Nederlandse theebehoefte werd voornamelijk voorzien door aankopen in Ceylon en lndia^ welke aankopen uiteraard met vreemde valuta moesten worden betaald. Een stelsel van gecentraliseerde aankoop door de overheid in het buitenland en een toewijzingssysteem voor de handel waren noodzakelijk. Toen ruimere aanvoer van thee uit Indonesië mogelijk werd is de gecentraliseerde aankoop verlaten. Inmiddels zijn partijen Java-thee aangekocht, die een aanzienlijke besparing op de aankopen elders tegen vreemde valuta mogelijk maken. r- e n e f. n r t £1 WLl Abonnements- Prt)«s Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Abonnements prijs i Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ti i.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1