AXELSCHE IS COURANT AXELSCHE IS COURANT De alles-overwinnende kracht van de atoombom een natuurkundige mythe. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 18 DECEMBER 1948. 63e JAARGANG No. 16 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ingezette kostbare bommenwerpers zouden kunnen liggen. Er blijft maar één conclusie de atoombom is een wapen dat gezien moet worden samen met de volle ont- Engeland waar hij werktuigkundige werd op het vliegveld Croydon. Dit duurde ech ter niet lang want enige tijd later werd hij vlieger bij de Belgische „Sneta". Op 28 Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 15 DECEMBER 1948. lingsbon van de kaarten KB, LB, KC of LC 901een bonkaart KD 903 tegen de in wisselingsbon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoordige leef- worden samengevoegd iwe B-groep) met de tegenwoordige B-groep. I de bestaande D en E- tombineerd worden tot >ep. 63e JAARGANG Np. 15 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedère VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM omgeving. Uit onze omgeving. STATENKRING HULST DER K.V.P. In Hotel „De Graanbeurs" te Hulst hield de Statenkring Hulst der K.V.P. een belang rijke vergadering. Nadat de voorzitter dhr. E. Lansu de vergadering geopend had viel hij direct met de deur in huis n.l. een belangrijke wijziging in een artikel op het Reglement van de Kringen, waardoor niet meer de afdelingen doch de Statenkring zelf afgevaardigden aanwijst voor de Kring vergadering, welke aldaar stemrecht hebben. Dus zo besloot hij zijn openingswoord, wij hebben 17 afdelingen dus moeten er ook op elke kringvergadering 17 personen onze Statenkring vertegenwoordigen of hun even- tueele plaatsvervangers. Ook sprak de voorzitter zijn leedwezen uit over de moeite die al gedaan was om de afdelingen Ossenlsse, Terhole, Heikant en Sluiskil op gang te krijgen, doch tot op heden zonder succes. Hierna ging de vergadering over tot bespreking van de 17 afgevaardigden naar. de Kringvergadering, waarover nogal werd gedebatteerd. Tenslotte bereikte de vergadering algehele overeenstemming als volgt. Er zou de afdelingen nog gelegenheid gegeven worden afsnog een candidaat aan te wijzen met een plaatsvervanger voor 11 December. Na dien datum zal het Staten- kringbestuur zelf candidaten aanwijzen met hun plaatsvervangers, dH met algeheel goedvinden der vergadering. Na zijn verslag der vorige vergadering las de secretaris dhr. Mechelinck nog enkele binnengekomen stukken voor, waaronder ook een van de Ged. Staten van Zeeland, waarin deze mededeelde dat de weder invoering der busdienst van de Z.V.T.M. op Vrijdagen vanuit Z.-Vlaanderen naar Gent hun volle aandacht had. De verschillende candidaatstellingen naar de partij-organen lokte wederom nogal eens debatten uit, vooral bij de afvaardiging naar de a.s. Kringvergadering in Terneuzen. Na stemming bleek dat de h.h. E Lansu te Zuiddorpe, E. Poppe te Graauw en- F. Barbé te Philippine door onze Statenkring als candidaat voor het Kringbestuur werden gesteld. Tevens werd besloten op de Kring vergadering in Terneuzen de 2 candidaten die Statenkriug Sluis zou stellen te steunen, welke Statenkring ook onze candidaten zal steunen. Ook werd besloten de candidaat van de Statenkring Goes te steunen. De drie plaatsvervangende candidaten waren dhr. W. van Schaaijk te Sas van Gent, dhr. G. van Waes, burgemeester van Westdorpe en dhr. F. C- Mechelink te Zuiddorpe. Als afgevaardigden met hun plaatsver vangers voor de Partijraad werden aange wezen de h.h. Ch. Bukkens te Sluis, plv. R. de Bruijne te Aardenburg, E. Lansu te Zuiddorpe, plv. A. L. B. Lockefeer, P. Raas te 's-Heerenhoek, plv. mr. A. Eikhuizen te Ovezande. Als afgevaardigden naar het Partijcongres te Utrecht werden vanwege de Statenkring Hulst aangewezen de heren F. Barbé en F. C. Mechelinck. Hierna drukte de voorzitter de afdelingen nogmaals op het hart om in hun afdeling te komen tot oprichting van een jongeren afdeling. Ook werd besproken indien dit mogelijk was een studiecentrum te krijgen voor de jongeren uit verschillende plaatsen. Tevens drong hij er nogmaals op aan om zoveel mogelijk lezers te krijgen voor het partij orgaan „De Opmars" waardoor de kiezers een beter inzicht zullen krijgen in het partijleven. Door dhr. E. Poppe werd een voorstel ingediend voor de Kringvergadering. Hij zag gaarne dat er stappen zouden genomen worden om te komen tot een betere post verbinding voor Z.-Vlaanderen bij mist of vorst, zoals we dat enige tijd geleden hebben meegemaakt toen de post naar Z.-Vlaanderen niet doorging. Hij dacht vooral aan het zakenleven. Hij besloot dan ook pogingen aan te wenden in samenwerking met het Kringbestuur bij de Overheid en P.T.T. om de postverbinding in zulke gevallen over België te doen geschieden. Na nog eens te hebben aangedrongen op een voorstel van de vorige vergadering waarbij de h.h. Lansu en Lockefeer zich bereid verklaarden om in de afdelingen te komen spreken en vragen behandelen, drukte de voorzitter de noodzaak hiervan nog eens op het hart van de afdelingsafgevaardigden en hoopte dat spoedig alle afdelingen be zocht zullen zijn, waarna hij deze ver gadering sloot, MINISTER IN 't VELD BEZOCHT ZEELAND. Hij wil slechts 600 woningen toewijzen voor 1949. Tijdens het bezoek van de minister van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld deelde deze bewindsman mede, dat zijn plan is voor het komende jaar het totale bouw volume voor Zeeland op 600 woningen te stellen, d.w.z. 400 gewone en 200 montage woningen. Deze huizen zullen alle een gemiddelde inhoud hebben van 354 kub. M. Bij de vaststelling van het bouwvolume is men van twee principia uitgegaan. In de eerste plaats werd berekend de groette van het woningtekort in 1953 in verband met de bevolkingsaanwas. Deze berekening maakte men ook voor 1957. Daarna heeft men een nationaal plan voorgelegd aan de prov. besturen en aan de besturen der 3 grootste steden. Van de gelegenheid om bezwaren kenbaar te maken, werd ruim gebruik ge maakt. Voor een goede verdeling werd de centrale advies-commissie gevormd, waarin zitting hebben 3 vertegenwoordigers der 3 provinciale besturen (Groningen, Zeeland en Limburg.) Voor Zetland is dit dhr. mr. J. A. v.d. Weel. Als oorzaak der grote verschillen in de bouwvolumes tussen de diverse provincies noemde Z.Exc., dat er voor 1948 enkele meevallers waren, waardoor het plan kon worden verwezenlijkt. Ter vermijding van risico's ls nu een plan opgesteld, van welks uitvoering men zeker is Als men nu bedenkt, dat Zee land in 1948 2100 woningen mocht bouwen en in 1949 slechts 600, dan zal het begrij pelijk zijn, hoe moeilijk (iet is, dit kleine aantal over verschillende gemeenten te ver delen. t Duplex-woningen. Een andere mogelijkheid om zoveel moge lijk gezinnen aan een woning te helpen en en met de ruimte te woekeren, ziet de minister in 't bouwen van zgn. duplex- woningen, die men thans overal aantreft. Ook te Axel zijn deze reeds gebouwd aan de Bylocquestraat. De opruiming van krot- en noodwonin gen zal slechts op zeer bescgeiden schaal ter hand kunnen worden genomen. Eerst in 1960 zal men over meer woonruimte be schikken. Uit het bovenstaande blijkt, dat ook voor Axel de vooruitzichten t.a.v. nieuwbouw verre van gunstig zijn. R.K. TONEELVERENIGING „THALIA". Zondagavond gaf „Thalia" in het R.K. Gezellenhuis, dat goed bezet was, een goed geslaagde opvoering vaH „Een moedet", een toneelstuk in drie bedrijven van Cor Hermus. Dit toneelstuk geeft een beeld van opeenvolgende verwikkelingen en onenigheden omtrent een erfenis. De boerenfamilie Verhoeve leeft boven haar stand en zonder dat de vrouw en kinderen er iets van weten heeft de boer zijn eigendommep moeten belasten en is volop in de schuld geraakt. Eerst op zijn sterfbed openbaart hij dit aan zijn vrouw met het verzoek dat zij dit niet aan de kinderen zal laten blijken. De twee zoons, aangespoord door de resp. vrouw en verloofde, dringen op een boedelscheiding aan, hetgeen door de moeder zoveel mogelijk wordt tegenge houden, om haar benarde toestand te ver bergen! Zij wordt echter zo zeer in het nauw gedreven, dat zij voor de rechten van haar kinderen moet zwichten. De kinderen die rijkdom verwachten vinden niets dan schulden. Een simpele, die op het bedrijf groot gebracht is, en door iedereen, be halve door de vrouw des huizes, beschimpt wordt, brengt redding. Dit stuk, sterk op de realiteit van het leven gebaseerd, werd door de spelers goed vertolkt. De „Thalia-band" zorgde voor een muzikale afwisseling. Door de Rijkspolitie te Axel is op verzoek van de Inspecteur van Politie te Terneuzen aangehouden zekere B zich ook wel noemend Bosgraaf, van beroep naai machine-monteur, afkomstig uit Leeuwarden en verblijf houdende te Terneuzen. Ver dachte is aangehouden op grond van ver moedelijke verduistering, meerdere malen en op verschillende plaatsen in Nederland gepleegd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche en een armband. T. Bakker» Kerkdreef 23, Axeleen hondenzweep, J. Willemsen, Julianastraat 65, Axeleen kin derhandschoen, Cor Vinke, Zeestraat, Axel een zilverbon van f2,50, P. de Jonge, Steenovens M 21, Axel; een wollen kinder wantje, Nelly Mieras, Julianastraat 91, Axel; een hand-fietspomp, Jac. Overdulve, Nieu- wendijk 44, Axeleen portemonnaie met inhoud, 't Gilde, Wilhelmlnastraat 33, Axel een zilverbon van f 1, E. Breepoel, Ouden- weg 30, Axeleen rijwiel, gebrs. Verstraten, Oosterstraat, Axel. KERST-UITVOERING VAN „ASAF". Der gewoontegetrouw zal de Chr. Zang vereniging „Asaf" met Kerstmis a.s. weer haar grote uitvoering geven. Het programma vormt 'een uitzondering op de gewoonte. De avond zal nu gevuld worden met één groot werk en wel het oratorium „Samson" van G. F. Handel. Handel schreef dit werk toen hij op het hoogtepunt van zijn kunnen stond, gelijktijdig met zijn hoofdwerk „The Messiah". De „Samson" behoort tot de meest bekende werken van deze grote componist. De stof is ontleend aan de bekende figuur Simson uit de Bijbel. Ze vangt aan bij het einde van Simson's leven als hij, blind zijnde, in de gevangenis opgesloten is. De bekende bijbelse figuren Manoah, de vader en Delila, de vroegere vrouw van de hoofdfiguur treden PROVINCIALE BOTEN, de veerdienst op de Ie reeds geplaatst. n de winterzitting der leeft de Commissaris der C F. C. de Casembroot, legedeeld, dat met het bij mist, de provinciale -installatie zullen worden een radar-installatie vol- em voor de veerdienst side is reeds geplaatst, ie geleverd is, zal zij daar deze vaarroute n de routes over de over de Westerschelde orden uitgerust. DOST ZEEUWSCH- iNDEREN. )er 1948 ingegane afslui- jedeelte .Hulst—Terhole 60 en de daarbij beho ving zullen op 20 Dec. orden opgeheven, twat—Terhole blijft voor de richtingen afgesloten periode van circa vijf :er van Hulst naar Perk- :d wordt omgelegd langs nciale weg. Het verkeer v.v. dient gebruik te de route over Axel. KT IN HULST, te komen tot een jaar hebben thans vastere n. chte vergadering in „De i handelaren, boeren en bijeengekomen om de ispreken. De bijeenkomst r de heer L. de Jong, die van wat men wenste te iwezigen aanspoorde een dat zou trachten over te ling van de jaarmarkt, feld veel belangstelling lichtte een en ander toe van Doorn, die het ge- genwoordigde, gaf enkele heer Colsen uit Sluiskil, idige op het gebied van h technische uiteenzetting adgevingen, die de kern verbinding stellen met iteiten en organisaties om een en ander zo spoedig d gebracht zal kunnen erste Maandag in Januari aan de plannen uitvoering voor die datum een toon- i al vast voorbereidende i voor de toekomstige d samengesteld, dat als Maat, Hulst, voorzitter; ecretarisP. van Duysse, ester en D. B. W. van cavet, St. Jansteen, leden. X E L AAS-WINKELWEEK. die de vereniging „Axel week vóór St. Nicolaas ns voorbij en begin deze ingeleverde enveloppen geopend en zo beslist Ier cadeaux zijn. Elders vindt men hun namen. ingeleverde enveloppe's antal punten dat zich in apen bevond, kan het Vooruit" zeker tevreden initiatief. Ook de winke- Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal- abonnément Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned.# Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1