RUWE HANDEN De Jaarmarkt. Nachten van lilden - jaren van leed - door Bheomatische pijnen. Uit onze omgeving. Horesi ün hsjiisl Rechtszaken. i In de vroege ochtend van Donderdag heerste op ons Marktplein een ongewone bedrijvigheid. Het personeel van de gemeentereiniging was nog druk in de weer met de voorbe reidende maatregelen, terwijl reeds voor het aanbreken van de dag de aanvoer van het vee een aanvang had genomen. Onophoudelijk losten de grote auto's voor veevervoer hun kostbare last. Om ruim 10 uur sprak ^burgemeester Van Oeveren een korte rede uit, die via de luidspreker voor ieder verstaanbaar was. Spreker memoreerde de historische betekenis van de Axelse Jaarmarkt, zoals die reeds eerder in ons blad werd beschreven en wees op de grote betekenis, die deze markt door alle tijden heeft gehad. Nu wij zo gelukkig zijn de oorlogsweeën zoverre te boven te zijn, is door enige ondernemende figuren op het gebied der veefokkerij het initiatief genomen, deze maikt weer in ere te herstellen en de grote aan voer wijst er wel op, dat deze markt als geslaagd kan worden beschouwd. De keurmeesters begonnen daarna met de uitvoering van hun taak, die door de kwan titeit en kwaliteit van het aanwezige mate riaal niet gemakkelijk was. Herhaaldelijk verzocht de heer de Fcijier per luidspreker om medewerking var. de zijde der eigenaars, daar de keuring veel tijd in beslag nam. Het was dan ook helemaal avond toen de laatste dieren huswaarts weiden vervoerd. Met voldoening kunnen de organisatoren op dtz eerste na-ooriogse jaarmarkt terug zien; Ook va i de zijde van het Axelse publiek bts' I veel belangstelling, waartoe het gui-stige weer, zeker het zijne bijdroeg. De uitslag van deze Jaarmarkt was Afdeling paarden, iite merriepaard van 3 jaar en ouder Ie pr. Iz. de Feijier Axel, 2e pr. C. A. Dekker Axel. Merries van 2 tot 3 jaar: le pr. Cr. de Maat Hulst, 2e pr. A. de Putter Zaamslag. Merrieveulens van 1 tot 2Jjaar: le pr. C. A. Dekker Axel, 2e pr. .C. Hamelink Overslag. Hengstveulens van 1 tot 2 jaar: le pr. W. den Hamer Axel, 2e pr. A. L. Scheele Axel. Merrieveulens beneden 1 jaar: le pr. P. de Putter Axd, 2e pr. C. A. Dekker Axel. Hengstveulens beneden 1 jaar: le pr. W. den Hamer Axel, 2e pr. C. A. Dekker Axel. Ruins koudbloed 21/» jaar: le pr. Cr. de Maat Hulst. Ruins koudbloed 3 jaar en ouder: lepr. A. de Feijter Axel. Merries warmbloed 3 jaar en ouder: le pr. A de Putter Zaamslag. Ruins warmbloed 3 jaar en ouder: le pr. B. Plasschaert Qraauw, 2e pr. Cr. van Duysse St. Jansteen. Ruins warmbloed 2 tot 3 jaar: le pr. F. Dielsman Terneuzen. Ruins warmbloed l1/» jaar: le pr. F. Dieleman Terneuzen, 2e pr. idem. fcMerries warmbloed P/s jaar: F. Diele man Terneuzen, 2e pr. A. de Putter Zaam slag. Merries warmbloed beneden 1 jaarle pr. B. Plasschaert Qraauw. Pony's: le pr. C. Missu Zaamslag. Sheetlan se pony: le pr. F. Dieleman Terneuzen. De Jury bestond uit de heren J. de Klerk en A. Puijlaert. Afdeling rundvee. Koeien meer dan 2 maal gekalfd: le pr. C. A. Dekker Axel, 2e pr. Wed. Jac. de Feijter Vogelwaarde, 3e pr. W. den Hamer Axel. Koeien niet meer dan 2 maal gekalfd le pr. P. van Duysse Clinge, 2e pr. H. Picavet Westdorpe. Kalfsvaarzen met 4 en meer tanden: le 2e en 3e pr. H. Picavet Westdorpe. Kalfsvaarzen met 4 tanden: 2e pr. H. Picavet Westdorpe, 3e pr. A. L. Scheele Axel. Kalfsvaarzen met 2 tanden: le pr. Jac. de Putter Axel, 2e pr. H. Picavet West dorpe, 3e pr. C, A. Dekker Axel. Runderen met 2 tanden: H. Pivacet Westdorpe, 2e pr. J. A. Quaak Axel. 1-jarige runderen: le pr. H. Picavet Westdorpe, 2e pr. Jac. de Putter Axel. Graskalverenle pr. H. Picavet West dorpe, 2e pr. W. den Hamer Axel. Springstieren met 2 of meer tandenle en 2e pr. A. van Kerkvoort Terneuzen. Stieren zonder tanden: le pr. A. L. Scheele Axel. Ossen met 4 tanden: le pr. B.Blankert Axel. Ossen zonder tanden: le pr. Fa. de Feijter Wzn. Axel. Vette Schotten: le pr. Fa. Moelaert-van Hijfte Schoondijke en Qroede, 2e pr. H. Picavet Westdorpe 3e pr. Qebrs. Verstraten Axel. Dikbillen met 4 tanden: le pr. Gebr8. Verstraten Axel, 2e pr. Gebrs. van Duysse CÜnge. Dikbillen met 2 tanden: le en 2e pr. Gebrs. van Duysse Clinge, 3e pr. Robijn Axel. Vette koeien: le pr. L. van Doozelaar Clinge, 2e pr. J. Willems IJzendijke. Kampioen VetveeGebrs. Verstraten Axel. Nuchtere kalveren: le pr. R. Blankert Axel, 2e pr. J. Koster Axel. Runderen met 4 tanden: le en 2e pr. Jac. de Putter Axel, 3e pr. P. Tollenaar Axel. Vette vaarzen zonder tanden^: le pr. Fa. Moelaert-van Hijfte Schoondijke Groede. Vette runderen met 4 tandenle pr. Gebrs. Verstraten Axel, 2e pr. W. Koster Axel, 3e pr. J. Willems IJzendijke. Kampioen Fokvee: C. A. Dekker, Axel. Stieren zonder tandenle pr. L. de Feijter-van Hermon Axel. Biggen: le pr. De Meij Zuiddorpe, 2e pr. A. E. lngels Koewacht. Vet varken :1e pr. Audenaere. Axel. Schaap: le pr. M. H. Moerman Hoek. Aangevoerd werden50 paarden, 400 stuks rundvee, 75 varkens en 1 schaap. En dat, terwjjl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligtKruschen Salts I Oe meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en Ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachfiger werkingonzuiverheden in hot bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke p|jn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatlekl|jders over de hele wereld, voor wie bet leven weer kleu: kreeg, nu ze vr|j z|jn van die tergende, slopende p|jn. Vraag Kruschen b|j Uw Apothe ker of Drogist. (Ing. Med). TONEELGROEP HERMAN BOUBER. „Geef mij maar een schip." De honderden leden van het „Spaarfor ds O. en O." vulden Donderdagavond de gr te „Centrum"-zaal, waar het bekende geztl- schap Herman Bouber dat hier vorig seizoen een blijvende indruk achterliet met „De commensaal", opnieuw het publiek van Axel en omgeving een prachtig stuk volks toneel heeft aangeboden. Op een wel wat gedurfd gegeven heeft acteur en regisseur Hans Tiemeijer dit volks stuk opgebouwd. Flip Drok, bijgenaamd „de Schuimer* heeft een oude schoener geërfd, die naam „de Arke Noachs" draagt. Met zijn vrienden, evenals hij mensen die een pauper-bestaan leiden en met de gevan genis hebben kennisgemaakt, wordt nu op de oude schoener getracht een gemeenschap te stichten zonder wetten en regels, en waarbij ieder naar eigen goeddu: ken mag handelen. Deze idee vloeit voort uit hun overtuiging, dat orde en tucht 'slechts in het leven geroepen zjjn voor de onderste lagen der maatschappij. De samenleving aan boord van „de Arke Noachs" eindigt in een grote ruzie, omdat Fiip als eigenaar van de schuit baas in eigen huis wil blijven en tenslotte de hele kliek van boord jaagt. Zichzelf redden kan hij ook niet en de opgedrongen hulp van Riek N;ut maakt hem ook niets beter. Hij haalt zijn kornuiten terug en na opwindende beraadslagingen krijgt ieder zijn rechten en zijn plichten toebedeeld en aangewezen. Ofschoon de moeilijkheden schier onoverkomelijk groot zijn, wordt onder leiding van Feelje, die steeds al haar scherpzinnigheid en spon taniteit aanwendt voor het goede gemeen schappelijke doei, de oude schuit opgekale faterd en openen een vrachtdienst op de wilde vaart, geholpen door kleine bevrach ters, die zelf ook een aandeel in de schuit krijgen. Als de walbaas van de grote rederij poogt roet in het eten te gooien, is het weer het weesmeisje Feetje, dat de zwer vers voor haar denkbeeld weet te behou den en „de Arke Noachs" kiest zee. Wie moet van deze beroepsspelers, die het publiek tot onverdeelde aandacht dwon gen, eerst worden genoemd? Heiman Bou ber, wiens volkomen zelfverzekerde spel een voortdurende bekoring is A s Koppen als „Feetje", en niet te vergeten Aaf Bou ber Om van de anderen maar t zwijgen, want alles bij dit ensemble was af. Het publiek demonstreerde zijn gevoelens aan het einde dan ook met een overdonderend applaus. Het Spaarfonds kan met bijzondere voldoening op deze eerste-rangs-toneel- avond terugzien. Hope'ijk komt het gezel- schap-Bouber nog meerdere malen in Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Pennings, nam. 2.30 ure Ds. Talma. Om 7 u. 's avonds uitvoering van kerk- en ktnder- koor. Geref. Kerk. Voorm. 11 uur en nam. 3 u. Ds. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 ure en nam. 3 u. Prof. dr. Nauta, Hoogleraar aan de Vrije Universiteit te A'dam. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure lerskerk. KRAAMZORG IN OOST ZEEUWS VLAANDEREN. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie waarbij dames worden opgeroepen die een cursus in kraamverzorging wersen te vol gen. Bij het grote gebrek aan goede kraam verzorging moet het initatief der Groene Kruis Vereniging in deze streek wel zeer op prijs worden gesteld. Naar men ons mededeelt is het voor dames die voor dat werk voelen, een mooie werkkring met een goede kans op een zelfstandig bestaan. KOEWACH. Prijskaarting. Aan de prijskaarting om karper bij Leop. de Ki"d namen 74 spelers deel. De uitslag was1 J. van Acker—Artii Suij, 2 J. Drub bed—J. Warreas, 3 M. ScholterA. Sturte- wagen, 4 L. Verschuren—T. H rman. Biljartpiijskamp. Aan de prijskamp op het bilj ut bij Th de Waele en Arth. Baes namen 66 spelers deel. De uitslag was: le G. de Vos en Aug. de Mager, 2». R. de Letter en J. de Guchtenaire, 3e J. Borght en A Rombout, 4e C, Lammes en G. de Schipper, 5 G. Versiraeten en A. Guchtenaire. Nieuwe fietspaden. In verschillende straten is men overgegaan tot de aanleg van nieuwe fietspaden. Arm gebroken. Het zoontje van de heer S kwam zo ongelukkig te vallen dat het zijn arm brak. DE WAARDE DER LAND- EN TUINBOUW- PRODUCTIE. In het oogstjaar 1947/1948. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale waarde van de land- en tuinbouw-productle in het oogsljaar 1947/1948 (Juli 1947-Juii 1948) circa twee milliard gulden en in het hier aan voorafgaande oogstjaar 1946—1947 ongeveer 1900 millioen. De totale waarde der iandbouw-productie bedroeg in eerstgenoemd oogstjaar rond 1600 millioen gulden. Hiervan leverde de dierlijke productie met ca. 1140 millioen gulden de grootste bijdrage, terwijl de waarde van de akkerbouwproductie onge veer 470 millioen bedroeg. De strenge win ter van '46—'47 en de daarop volgende langdurige droge zomer hadden over het algemeen een nadelige invloed op de pro ductie in 1946. Slechts de opbrengstwaarde van de aardappelen nam ten opzichte van het oogstjaar 1946—1947 aanzienlijk toe, in tegenstelling met die van de overige gewassen. De waarde van de tuinbouwproductie bedroeg in 1947 ruim 450 millioen gulden. Hiervan nam de fruitoogst ruim 130 millioen voor zijn rekening. Ondanks het feit, dat het fruit in laatstgenoemd jaar overvloedig was, bedroeg de totale waarde als gevolg van een veel lager prijspeil bijna 10 mil lioen minder dan in 1946. De volgende cijfers geven ren beeld van de waarde der landbouwproductie in de oogstjaren 1946-1947 en 1947—1948: 1946/'47 1947/'48 (in miliioenen guldens) Granen (incl. strc) 151,7 127,3 Peulvruchten 11,7 9,8 Handelsgewassen 27,7 30,6 Aardappelen 190,7 233,5 Overige knol-, bol- en wortelgewassen 4,0 3,0 Totaal akkerbouwprod. 455,7 468,2 Bij deze totalen is niet opgenomen het gedeelte der akkerbouw opbrengst, dat als veevoeder is aangewend. BELASTINGWEE IN FRANKRIJK. Frankrijk gaat zijn belastingen aamnir- kelijk vereenvoudigen. Dat is ook wel nodig, want de Fransman wordt door niet minder dan 200 verschillende soorten van belastingen gekweld. Reeds vroeger bestond er in dit land een overvloed van directe en indirecte heffingen, maar na de be vrije ing zijn er nog 21 wetten en 30 decreten.— uitsluitend de directe belastingen betreffende bijgekomen. Een viertal regies erf stukken uit de Napoleontische tijd hel pen „alleen reeds 40.000 ambtenaren aan een baantje, terwijl zij een gestadig vloei ende bron van gerechtelijke en administra tieve geschillen vormen. Qln totaal loopt het aantal bezwaarschrif ten en klachten tot in de miliioenen. Alleen in 1947 moesten 850.000 reclames tegen de directe belastingen worden behandeld. De chaos is dan ook dermate groot geworden, dat de ambtenaren er zeif geen weg meer mee weten en men besloten heeft krachtig schoon schip te maken. Een loffelijk voornemen, dat wij gaarne aan minister Lieftinck ter overweging voor houden. Indien de bewindsman bij de ver eenvoudiging van ons belastingstelsel dezelfde vindingrijkheid, kracht en voort varendheid aan de dag zou willen leggen, die door hem in de afgelopen jaren, 1 ij het zoeken van middelen om de belastingdruk te verzwaren, werd betoond, dan zal hij daarmede stellig de dank der natie oogsten. iets wat niet van iedere minister van financiën kan worden gezegd. Politierechtzitting 7 Dec. 1948. Op 1 October 1948 s' morgens 7 uur, hielden ambtenaren Invoerrechten en Accijn zen te Sas van Gent bij grenspaal 312 tij dens hun velddienst ten auto aan, waarin zich bij controle gevulde zakken bevonden inhoudende gordijnstof en sigaretten. Papie ren ter wettiging van dit vervoer konden niet worden overgelegd. AH te doen gebrui kelijk werd dus alles, de auto Incluis., voor het rijk inbeslaggenomen. De vervoerder was, de thans terechtstaande A. L. een 26-jarige auto-monteur uit Ter neuzen. Uit zijn verklaring en ook uit het onderzoek bleek weldra, dat hij inderdaad slechts werd gebruikt als chautfeur van iemand achter de schermen. Deze persoon werd echter bekend en gearessteerd. Het is thans nog steeds in het Huis van Bewa ring te Middelburg gedetineerde J. M. R. een 27-jarige scheephandelaar te Rotterdam. H,m is de uitlokking van deze smokkelten laste gelegd 0. a. door zijn auto ter beschik king te stellen. Hij houdt zich echter tot heden vrij onno zel. Hij verhuurde zijn auto wel meer zij hij, en als hij geweten had, dat deze voor smokkelen -gebruikt zou worden, had hij het „natuurijk" niet gedaan. Hij had later gehoord, dat zijn auto was inbeslaggeno men, en was toen maar de kommiezen in Sas van Gent gegaan. Daar zat men zo te zeggen net op hem te wachten en hij werd dan ook promt vastgehouden. Eis: 5 maanden gev. suaf met aftrek preventief en verb, verklaring. Uitspaak: 4 maanden gev. strat preventief, en verb, verklaring. De 45-jarige bedrijfslijder A. v. M uit Petegem (B) voerde op 27 Juni 1948 te Sas van Qtnt anders dan krachtens een ver gunning 2000 Belgische franc fraudultus in hetwel hem kwam te staan op een geld boete van f, 50 subs. 20 dagen hechtenis. J. L. M. een 39-jarige transportarbeider uit Sas van Geu en zijn broer de 37-jarige timmerman C. M. te Sas van Gent, maakten zich op 15 September 1948 te Sas van Gent schuldig aan frauduleuze uitvoer van in totaal 97 leesboeken, welke een waarde vertegenwoordigden van f 550. De 33-jarige drukker G. J. M. de M. uit Sas van Gent, die eveneens moet terecht staan, had zich aan het uitlokken van bovenbedoelde delic ten schuldig gemaakt, door aan J. L. M. te verzoeken, om die boeken in strijd mat de Deviezenbepalingen uit te voeren. Het betreft hPr nog een tamenlijk ernstig smokkelarij en het schijnt, dat in de boekenbranche de laatste maanden nogai gefraudeerd wordt. De straften warenJ. L. M. I 75. subs. 20 dagen hechtenis en 1 "maand gev. straf voor waardtlijk met een proeftijd van 2 jaar; C M. f 50 subs 20 dagen hechtenis en G.J. m! de M. f 250 subs 2 maanden hechtenis. Wegens frauduleuze invoer van 27 hor loges vanuit België naar Nederland, gepleegd in Clinge op 29 September 1948, had de 29 jarige Brusselse vertegenwoordiger H.H. zich te verantwoorden. Verdachte, die zich reeds eerder aan dergelijke praclijken had schuldig gemaakt, werd veroordeeld tot f 500 subs 3 maanden hechtenis met ver beurd verklaring van de horloges. Ruwe huid, Schrale lippen,- PUROL verzacht en qeneestl Als een kou of griep TJ overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2