AXELSCHE COURANT AXELSCHE Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 11 DECEMBER 1948. 63e JAARGANG No. 12 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Waar oost en west elkaar ontmoeten. Istanbul stad van vele Moskeeën en stad verder komt met Grieks dan met Turks. Dj gemengde bevolking ge<ft de stad een halfslachtig karakter. Men krijgt niet direct de indruk in de Oriënt te zijn. omdat Van burger tot tijger. Majoor Vaessens heeft ons flink Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 8 DECEMBER 1948. 63e JAARGANG No. 20 patrouille moesten lopen, die wellicht ook kampongs moesten zuiveren, die onder vuur zouden kunnen Komen. Maar zeg nu niet mner h<»n Hat ze burgers zijn. Want zij hun instructeurs, irklauwtjes gekregen, r vreemd in het veld it ze moeten doen ing ontbreekt nog. ewegen, Hoefweg 318, nog wel het een en x s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Uit onze omgeving. HARMONIE .CONCORDIA". Muziek- en toneel-avonden in ,Het Centrum." |i» Der traditie getrouw heeft de harmonie .Concordia" ook dit seizoen hare leden, donateurs en hunne huisgenoten weer een muziek- en toneel-avond aangeboden, waar voor vanzelfsprekend twee uitvoeringen be nodigd waren, gezien het getal van vele honderden, die de betrokken personen samen vormen. Deze avonden kregen Dinsdag en Donderdag hun beslag, terwijl de zaal beide malen nagenoeg geheel bezet was. Nadat de actieve voorzitter der harmonie, de heer J. Blok, een koft openingswoord had gesproken, werd door de harmonie onder leiding van haar directeur, de heer A. J. Schieman, een muzikaal programma afgewerkt, dat slechts een viertal nummers bevatte, dit met het oog op het lange toneelstuk. Begonnen werd met Alph. Dreissen's pittige mars „De Bas in zijn Sas", waarin uiteraard ,het zwaar koper" de boventoon had. Vervolgens werd de wals „Wiener Bonbons", een zwierige Strauss-wals uitgevoerd. Als derdè nummer werd ten gehore gebracht het schone en immer-plech tige .Gebed voor de vrede" („Nonnenkoor" uit .Casanova") v. Jöh. Strauss en als slot nummer de opvallend kwieke en inter nationaal zo gerenommerde „Heldenmars." Een stil en aandachtig publiek bracht „Concordia* na ieder nummer een warm een welverdiend applaus, zulks in 't bijzon der na het wegsterven der laatste tonen van de HeldenmarS'. Nu was de tijd aangebroken voor de hoofdschotel van de avond de opvoe ring van het toneelspel in drie bedrijven .Regina" door A. Boere. Op de statige heren-boerderij .Regina" waarvan het fraaie décor van de hand van dhr. Hoebé een pracht-imitatie van een voorgevel vormde, troont de boerin- weduwe Regina v.d. Meuten, inderdaad als een koningin van het polderland, eigenares van talloze boerderijen in de omtrek. Haar trots en haar rijkdom maken haar tot een despote, die niet alleen haar personeel en pachters voor haar wil weet te doen buigen, zelfs het helé dorp weet zij naar haar hand te zetten. Zij laat zich bij voorkeur .Vrouwe Regina" noemen en een voorgewende vroomheid is vaak middel om haar doel te bereiken. In werkelijkheid kent zij slechts één doeivergroting van haar macht en rijkdom. Voor een goede camouflage zorgt zij steeds Bijbel, recht en wet naar eigen belangen en believen te hanteren Haar oogappel is haar zoon André student aan een landbouwhogeschool. Zij wil haar pleegdochter Angela tot z^n vrouw maken en treft daartoe reeds voorbereidin gen. Als hij eens van een studentenfuif met voor hem noodlottige afloop naar huis is gevlucht, blijkt dat Angela hem wel vriendschap, maSr geen liefde kan schenken. Hij komt nu in contact met Martha van Hoofd, dochter van een boer, die bij Vrouwe Regina noggeen gedeelte van zijn pacht schuldig is. Regina wil de pachter helpen, doen eist, dat Martha bij haar in dienst betrekking zal komen. Doch alles is het meisje .liever, dan onder die .feeks" te moeten bukken. Zowel André als Martha begrijpen, dat een langer verblijf op de „Regina'-hoeve voor beiden ongewenst is, weshalve zij samen vluchten, naar later blijkt met door André bij zijn moeder ont vreemd geld. Vrouwe Regina fulmineert heftig, doch lijdt niettemin een dubbele nederlaag, en meerdere volgen. Op de here boerderij verschijnt een kreupele en ge bochelde man, een zwerver, die zich uit geeft voor dokter en Aart Donus wordt genoemd. Hem is een grote erfenis te beurt gevallen in de omgeving der „Regina"- hoeve. De trotse boerin lijdt weer een neder laag, als zij vergeefs poogt de nalatenschap van dr. Aart Donus te kopen, om op die boerderij te gaan wonen en de Regina"- hoeve te bestemmen voor haar zoon bij zijn huwelijk met Angela. Dr. Donus blijkt ondanks zijn misvormd lichaam een warm hart te bezitten voor zijn medemens en Vrouwe Regina in haar huichelachtige houding volkomen „door* te hebben. .Jouw leven is één grote leugen", buldert hij haar toe. Hij helpt de zoon van de pachter van Hoofd die met Angela gaat trouwen op de hoeve. Als een rechercheur Vrouwe Regina komt mededelen, dat haar zoon wordt gezocht wegens moord, is het com plex van desillusies haar te machtig en sterft zij aan een beroerte. In de goede rolbezetting van „Concor- dia'"s Toneel-Ensemble" was dhr. Sol als „dr. Aart Donus" in zijn vertolking van de mismaakte zwerver als altijd weer opvallend door zijn prachtig spel, zeker niet het minst in zijn dramatiek. In de titelrol gaf mevr. Gans— Ortelee weer een pracht-creatie als de vrouwelijke dictator op de hoeve. Goed wist zij als tegenstelling van haar machts wellust de moederlijke liefde voor André uit te beelden; ook haar Bijbellezing en haar catastrofe aan 't slot waren machtig-mooi weergegeven. Verder leverden de dames Meyer—Verberkmoes, Loof en Scheele en de h.h. v.d. Berge, Herwegh en Lensen als vaste figuren in dit ensemble een goede bijdrage tot het weslagen van deze avonden. Opvallend was ook dhr. den Beer wiens rol zeker niet de gemakkelijkste was als eerste knecht „Christoffel." De debutanten in hun ondergeschikte rollen kweten zich goed van hun taak. De strekking van het stuk veroor deling van huichelarij en valse schijn was deze avonden, die steeds een vooraan staande. plaats in het Axels toneelleven innemen volkomen waardig. Jammer is, dat een deel van het Axelse uitgaande publiek dramatiek slecht kan of wil ver werken en dit demonstreert door een irri terend gelach. Dit was vooral bij de pre mière het geval (b.v. de Bijbellezing en de bezwijming van .Regina" alsmede bij het sluiten der vensters door „Christoffel* ais teken van rouw bij haar overlijden). Mis schien dat de uiteenzetting van dhr. Blok voor de aanvang der voorstelling van Don derdag wel verhelderend heeft gewerkt. „Concordia* neemt door de goede orga nisatie van deze avonden wel een goede plaats in. Dat werd ook nu bewezen door haar loterij, die zonder tijdroof geschiedde. Moge dit goede voorbeeld navolging vin den op alle uitvoeringen 1 Vermelden wij nog dat dhr. Blok ten slotte een verdiend dankwoord sprak tot toneelisten, grimeur en souffleur, waarna een bal de vele danslustigen nog lang bijeenhield. ST. NICOLAAS OP SCHOOL. Vrijdagmiddag bracht de grote kinder vriend een bezoek aan de Openbare Lagere School en de neutrale Fröbelschool. In eerst genoemde school werden in hoofdzaak de lagere klassen door de Sint bedacht. Hij werkte op het gemoed van de jengd en spoorde aan tot vlijt en goed gedrag. Maandagmiddag werden als St. Nicolaas- verrassing de beide films vertoond van de deze zomer gemaakte schoolreisjes naar Walcheren en Brussel. Het aantrekkelijkste voor^fde kleinen was zichzelf op het witte doek te kunnen aanschouwen. Verder was er nog een komisch bijprogramma. NED. BLINDENBOND. Het bekende gezelschap, bestaande uit de blinde musici: Gusta van de Heijder, violiste en Joop Siegtenhorst. pianist, Joh. van den Berg, propagandist en declamator, zal ook een bezoek brengen aan Zaamslag en Axel. In zeer vele plaatsen waar dit trio optreedt is de belangstelling steeds groot. Een goed verzorgd programma wordt aangeboden, vol afwisseling. Wij hopen dan ook zeer dat ook te Zaam slag en Axel hun optreden een groot succes moge worden. De Propaganda-Kunstavond te Zaamslag wordt gehouden in het Ver- eenigingsgebouw op Woensdag 15 Decem ber en de avond te Axel zal worden gehouden in de Chr. Bewaarschool op Donderdag 16 December. Men voorziet zich tijdig van een program ma, tevens bewijs van toegang, welke ver krijgbaar zijn voor de avond te Zaamslag bij de leden van het comité van voorberei ding S. van Hoeve, Burgemeester, F. C. Jansen Verplanke, C. A. van Breen, j. W. Kusé, W. van Vessem, J. van de Wege, L. W. Hamelink en C. A. de Kraker, te Axel zijn de programma's te verkrijgen bij de leden van het Comité voorbereiding P. L. D.J. van Oeveren, Burgemeester, J. Fanoy A. P. Le Feber, D. de Putter, C. Schie man, en J. Wisse. Moge de leden van den Ned. Blindenbond straks met groote voldoening en dankbaar heid op deze avonden kunnen terugzien, evenals naar wij hopen een talrijk publiek Door de Gemeenteraad van Amsterdam is met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot Directeur van het Girokantoor dier Gemeente onze oud-stadgenoot de heer A. Smies Cz. OVERSLAG. Ongelukkige val. Vrijdagavond kwam mej H. alhier zoda nig te vallen dat zij enige tijd in bewusteloze toestand bleef liggen. Na een geneeskundig onderzoek bleek de schouder geheel te zijn ontwricht zodat deze terug moest worden ingezet. In beslag genomen. Dezer dagen hielden enige ambtenaren der I. A. een zekere persoon staande welke op Nederlands gebied woonde en hoogst waarschijnlijk op een nieuwe Belgische fiets reed. De ambtenaren stelden een onderzoek in wat werkelijk het geval bleek. De fiets werd in beslag genomen en tegen overtre der een procesverbaal opgemaakt. ZAAMSLAG. Brutale poging tot aanranding. Toen dezer dagen een 42 jarige vrouw per rijwiel over de zeedijk reed, werd zij door een haar onbekend manspersoon aan gesproken, die het voornemen te kennen gaf, met haar niet nader te noemen hande lingen te willen verrichten. Toen de vrouw hem zwijgend voorbijreed, ging hij naast ding te zeggen. Het jor is nodig geweest, toe. Daar zullen we praten. Toch gaat hij ens heeft ons flink te ing 's nachts om drie Overal, door sawah's len compagnie zijn er Allen op het zieken- was gewoon een landschap. Wolken lerapi en Merbaboe. tijd om daar naar te ;aat nu weer voort, e tjot, het doel, moet er springend, struike- :e verder. Moeizaam de ijot. Als ze zich n, behoort deze oefe verleden. Hun laatste es nog een staartje. :r staat jan Sloetjes, IA, bij Winterswijk, tun streepje geronnen Vertel me etns, vraagt :r met jou gebeurd moesten naar boven, het volgehouden tot toen geen asem meer. izelen en ik viel naar et m'n buik kwam ik en bleef toen liggen." izelf niet zo heel erg. ing eens van een tjot je zo doodmoe bent, e weinig oefening, in [e zult misschien nog Maar bedenk dan, Int als Je Tijger bent, puree, in de blubber, il je toch altijd terug iding in Soenowono, iet met dit land, waar en. En dan was die i heus geen dieren- die, samen met zijn van jullie gemaakt 12.000 TRACTOREN «iDBOUW. zijn in ons land bijna ctoren geïmporteerd, ct. uit de Verenigde i. Met de nog aan- s tractoren beschikt over ca. 12.000 van (krachten. Vooral met van de Marshallhulp i tractoren een grote st Nederland in staat :n op het gebied van itie te verwezenlijken. OOR GEBOUWD 4D GOED. boerderijen c a. iver de onlangs van ichikking inzake het ijzen voor gebouwd enig misverstand doen angnebbenden blijken dat ook boerderijen illen. Landbouw, Visserij en stigt er de aandacht de Staatscourant van riiceerde beschikking n Wederopbouw en ïlijk aangeeft van ed uitgezonderd zijn zijn ingericht voor :fening van het land- uwbedrijf behorende emt overeen met die ontwerp van Wet idbouwgronden. De eheersing voor boer- jlijven gelden, totdat ïgen Landbouwgron- Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. l-l1 Abonnementi- pri|», Loste nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1,25 Alle andere plaatsen tn Nederland en Ned. Indl« 11. 1,55. Buitenland 11. 2,-. Advertentie prij» 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1