Jaag die Bbeumatische pijnen uit Uw ledematen Wat is Benelux? II. GESLAAGD INITIATIEF. Het Comifé van Belgisch-Nederlandach- Luxemburgse Samenwerking richtte zijn eerste plaatselijke afdeling op in de zomer van 1946. Hoewel het Nationaal Secre tariaat bewust een te snelle groei van het aantal plaatselijke afdelingen tegenhield, waren er eind 1947 alleen in Nederland al 16 plaatselijke afdelingen, terwijl er een flink aantal op de nominatie staan om geïa- stalleerd te worden. De taak van de plaatselijke afdelingen is veelomvattend. De opzet was aanvankelijk om propaganda voor de samenwerking nut België en Luxemburg te maken door middel van bijeenkomsten, waarop Belgische en Luxemburgse sprekers het woord voerden, waar Belgische en Luxemburgse films wer den vertoond en waar Belgische en Luxem burgse artisten optraden. De bevolkingen moesten «Belgium minded", ja zelfsBene lux-minded" gemaaki worden. Het Nationaal S.creiariaat heeft weldra een systeem bedacht, waardoor dit proces kon worden versneld en stelde elke plaat selijke afdeling voor om een „tegenpool" bij de Zuiderburen te zoeken in centraal overleg. Zo knoopten Brussel en Amsterdam, Ant werpen en Rotterdam, Haarlem, Gent en Echternach, Almelo en Kortrijk enz. onder ling vriendschapsbanden aan en begonnen intensieve uitwisselingen. In de drie landen zijn zodoende reeds over de dertig steden ingeschakeld. Advocaten uit België gaan bij advocaten in Nederland logerenapothekers, smeden, politieagenten enz. leren elkaar kennen en waarderen. Deze actie, waatbij in sommige steden honderden werden betrokken en welke soms uitgroeide tot enorme manifestaties is een van de niet te ondei schatten bases waarop Benelux wordt opgebouwd. Ook zijn er plaatselijke afdelingen, waar op het zakelijk contact de nadiuk wordt gelegd. Rotterdam en Antwerpen richtten zelfs een permanent contact-bureau op ten einde de gemeenschappelijke problemen en belangen onder de ogen te zien en naar buiten te verdedigen. Het Nationaal Secretariaat heeft behalve de coördinerende taak t.o.v. de afdelingen ook contact met vele particulieren teneiode allerlei relaties op zakelijk, cultureel, sport en toeristisch gebied tot stand te brengen. Dikwijls ook zijn ambtenaren uit de drie landen in persoonlijke relatie gebracht. Reizen door Benelux van buitenlanders werden voorbereid. Een voortdurend con tact met de Nederlandse en buitenlandse pers eist veel tijd op en werpt gcede resultaten af. Er werd besloten om een tweetal bladen uit te geven, nl, a. een Benelux-maandblad (52 pa^ ra's) dat verschijnt in het Frans en Neder lands en dat de tribune zal zijn waarop de pioblemen in de drie landen worden be handeld, terwijl bovendien de leden van het Com op de hoogte blijven van de voortgang der samenwerking. b. een „B-nelux-rxporter" (200 pagina's), welke ee is in de drie maanden verschijnt in het Frans, Duits, Engels en Spaans. Dit blad zal zich geneei op handels-economisch gebied bewegen en naar nel buitenland worden verzonden. - Een tweetalige dri:land?r.-ka!ender m l 28 foto's uit de drie landen werd uitge geven en is ^ok in voorbereiding voor 1949. Het spreekt vanzelf, dat dit apparaat niet volledig zou zijn indien de practische ver wezenlijking door deskundigen niet zou worden besproken en voorbereid. Derhalve werden in elk der drie landen opgerichteen economische, een sociale, een technische, een culturele, een toeris tische en een sport-studie-commissie. Deze commissies komen geregeld zowel in nationaal als in drielar.den-verband bijeen, teneinde die problemen te btspreken en op te lossen, welke de samenwerking tussen de drie landen in de weg slaan. Ook worden vni. door de drie laatst ge noemde commissies practische resultaten bereikt, zoals bijvoorbeeld de voorbereiding van culturele uitwisselingen, gezamenlijke motor- en autoritten door Beutiux en sport manifestaties. Op 27 Februari j.l. werd te 's-Graven- hage een sociaal drietanden-congres gehou den, waarbij vele vooraanstaande werk gevers en werknemers rapport uitbrachten over: a. de sociale zekerheid, b. het vei- gelijkend loononderzoek, c. de beroeps classificatie- Zodra men tot overeenstemming zal zijn gekomen over de wijze waarop in de naaste toekomst b.v. de sociale zekerheid ir. d dri; landen dient fa worden geregeld, zal hierover rapport worden uitgebracht aan de officiële instanties. De economische studie-commissie heeft zich bei aden over de wijze waarop het beste spoedig resultaten kunnen worden bereikt. Een permanente contact-commissie werd ,inAhet leven geroepen, bestaande uit de drie voorzitters en de drie secretarissen van de economische studie-commissies als mede uit de Voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. De drie nationale secretarissen zullen boven dien op de tweemaandelijkse vergaderingen van deze commissie aanwezig zijn, In Juni a.s. zal wederom een economisch drielandencongres worden gehouden. Er zal vergaderd worden door alle sub-commissies, nl. de industriële, de monetaire-, de agra rische-, de handels-, de fisscale subcom missie en de commissie verkeer, terwijl in een plenaire openbare zitting door een Nederlands en een Belgische deskundige de monetaire samenwerking zal worden besproken. De besluiten en adviezen van het bedrijfs leven worden steeds ter kennis gebracht van de regeringsinstanties. Maandelijks vindt een vergadering plaats tussen de Secretaris-Generaal van de Neder lands - Belgisch - Luxemburgsche Douane overeenkomst en de drie nationale secre tarissen van het Comilé. Op deze wijze blijven de regeringen op de hoogte van de desiderata der particulieren, terwijl ander zijds hel Comité het bedrijfsleven zo nodig de beweegredenen van de regerings besluiten kan uiteenzetten. Het Comité van Belgisch Nederlandsch- Luxemburgse Samenwerking kan beschouwd worden ais een unicum in de wereldge schiedenis. Drie volkeren worden op initia tief van particulieren tot eikander gebracht. Het Comité groeide immers uit de samen werking tussen die personen, die reeds vóór en tijdens de oorlog deze gedachte propageerden. Het moet vrn groot belang worden ge acht, dat het Comité zijn werkzaamheden krachtig voortzet, opdat van officiële zijde steeds rekening worde gehouden met de belangen van de particulieren. Dat kan Met de eenvoudige bloedzuiverende Kruschen-kuurElke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kruschen bestaat, z()n een wondere stimulans voor de bloedzuiverende organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pljnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebrui ken miljoenen mannen en vrouwen over de hete wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kruschen bij Apotheker of Drogist. (1. M Uit onze omgeving. BAND NEDERLAND—INDIË. Op 1 October j.l. werd door de Band Nederiand-t-lndië de gelegenheid geboden om via het zenden van een zg. gesproken brfef de Axdse jongens in lrd te bereiken. Verschillende ouders, alsmede Us. Pennings, Ds. Zemel en dhr. Steinerdmg gaven hun medewerking, terwijl de Chr. Zangvereniging „Asaf", or.der leiding van haar directeur, dhr. P. C. Brakman, ook cp een tiental platen enkele nummers hebben uitgevoerd. Uit verschillende brieven van de jongens blijkt dat dit zeer op prijs is gesteld. De opnamen waren goed en ook de verzending was vlot verloper. Het geluids-techr.isch bur.au van dhr. Jac. v. d. Klei te Hilversum heeft dan ook een pluim verdiend, terwijl de Band verheugd en da..kbaar is dat een en ander zo goed geslaagd is. Dat het werk van de afd. Axel ook in andere plaatsen de aandacht trekt, blijkt o.m. uit het feit, dat uit verschillende plaatsen de tekst gevraagd werd van het alhier opgevoerde tableau: „Met de B.id door het ganse land". Van de afd. Eibergen werd zelfs een hartelijk schrijven ontvangen, met de mededeling dat genoemd tableau aldaar eveneens met succes was opgevoerd. Moge de actie naar buiten nu schijnbaar stil staan, toch is dit niet juist, want reeds nu is men aan het werk voor een grote openbare vergadering die in Januari 1949 zal gehouden worden en waarin o.m. als spreekster zal optreden mevr. C C. Baay— Lambermont, echtgenote van de commandant van de 2e Divisie, die momenteel in Lid vertoeft. Verder zal alles op dien avond geschieden met medewerking uit Axel ze.f. Tenslotte wil het bestuur met dank ver melden, dat ze van een inwoner onzer gemeente een prachtcollectie tijdschriften mocht ontvangen, die inmiddels door het plaatselijke Niwin-comilé zijn verzonden. WEER EEN AANRIJDING Dinsdagavond reed de 18 jarige B, alhier per fids van Axel over de asfaltweg naar de ouderlijke woning aan „Het Plaatje". Even voorbij de Eerste Verkorting kwam uit tegenovergestelde richting een aulo met aanhangwagentje aangereden; dit laatste was beladen met een aantal planken. Door dat de lading was verschoven, wa3 één der planken aan de linkerzijde buiten de laadbak gekomen, heigeen B. in het duister niet kon zien. Hij werd door de plank zo onzacht geraakt, dat hij op de grond viel. Vermoedelijk heeft hij door de val een hersenschudding opgelopen. Hij is in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. PROPAGANDA-VERGADERING AXELSE CHR. BESTURENBOND. In het kader der jaarlijkse November-actie van het Chr. Nationaal Vakverbond hie.d de Axelse Chr. Besturenbond Donderdag avond een matig bezochte propaganda- bljeenkomst in de Chr. Bewaarschool. Met psalmgezang, Schriftlezing en gebed weer deze bijeenkomst geopend, waarna de voorzitter van de Axelse Chr. B, B dhr. K. Riemens het November-alarm van het C.N.V. memoreerde. Niet de mens, maar God heeft bepaald, hoe wij, ook op het terrein van de arbeid, een plicht en een taak hebben te vervullen, zoals deze ook worden beleden en gepropageerd door het CN.V. Na het zingen van het Vaandellied hield dhr. J. H. Krooshof, voorzitter van de Prof. Chr. Mq .werkersbond, een rede over het onderwerp: „Gij zijt bedrijfsgenoot." Spr. constateerde, dat wij leven in een bezeten wereld en ni t weten wat de toe komst zal brengen. Één is er, die de teu gels van het wereldbestuur in handen houdt en ook ieders leven Individueel b stuurt. De Chr. Vakbeweging komt vanavond bijeen om de plaats aan te wijzen, waar wij als bedrijfsgenoten moeten staan. Spr. her innert aan uitlatingen van werkgevers, nu 25 jaar geleden: „Wij zijn er niet voor jullie, maar jullie ziji er voor ons." Dat was een uiting van het oude liberalisme, dat ook nu nog niet dood is. En al rtaan wij nu aan de vco avond van de totstand koming der publiek chtelijke bedrijfsorga nisatie, daarom moei men niet denken dat wij er al zijn, want dan vergissen wij ons, aldus spr. Wij kui.r.en als arbeiders van Nederland in tut algemeen en als C.N.V. in het bijzonder dankbaar zijn, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie haar intrede zal doen. Kuyper, Talma en Slote- maker de 3 uïne waren reeds propagan disten voor deze idee, welke aan de arbei ders het volle recht zou doen wedirvaren. Nu in 1948 plukken wij hiervan de viuchten. Het C N.V. heeft bij de gratie Gods deze idealen tot werkelijkheid mogen brengen. Door overleg is veel verkregen, ondanks het verzet dat hiertegen vroeger bestord vooral van socialistische zijde, waar men alles door strijd wilde bereiken. Thans is men ook daar gegaan in de richting, die de Chr. Vakbeweging heeft gewezen. Wan- netr wij echter in het sociale leven be hoorlijke toestanden willen, dan ?al de pnbliekrtchtelijke bedrijfsorganisatie gedra gen dienen te worden door de massa en moeten de arbeiders de verantwoordelijk heid bewvst zijn en zich inderdaad bedrijfs genoten tonen. Op dit gebied zijn wij er nog niet. Er is in dit opzicht een minder waardigheidsgevoel, waarmee gebroken zal moeten worden. De publiekr. bedrijfsorg. zal niet volwaardig zijn, zolang wij geen medezeggenschap hebben, niet alleen op sociaal, doch ook op economisch gebied. Spr. rilt wel eens van deze geweldige opgave. In de na-oorlogse jaren heeft deze zaak een geweldige groei vertoond in een mate dat wij als arbeiders het niet hebben kunnen bijbenen. Anders had men daar 10 a 15 jaar over gedaan. Spr. wekle de arbei ders op in hun bedrijven te tonen Christe nen te zijn, alle problemen op te lossen door overleg en zo te worden opgevoed tot volwaardige bedrijfsgenoten. De Chr. vakbeweging is geen doel, maar slechts een middel in Gods hand op het maat schappelijk terrein tot zegen te zijn. God heeft ieder mens een taak gegeven, wat die arbeid nan ook zijn moge. Spr. hoopte, dat alle arbeiders zich waardige bedrijfs genoten zullen tonen en dat het C. N. V. niet aüeen i" ledcfa', maar ook in diepte zal toenemen. Spr. wijst nog op een woord van S'otemaker de Bruïne„Het CN.V. moet omhoog, want van haar hangt de toekomst van ons volk af." Vergeet niet, dat ge bedrijfsgenoten zijt. God reept tot de daad. Laten we bereid zijn onze weg blijmoedig te gaan. Wat de toekomst moge zij1, wij versagen niet. Dhr. J. Meesen maakte zich hierna ver- dienstUijk met zijn declamatie van het gedicht: „Wat de liefde vermag." (De rest var. dit verslap, alsmede dat der C.J M V.-avond moesten worden uitgesteld tot het volgend no.) GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche en en armband, Bakker, Kerkdreef 23. Een hondenzweep, J. Wil- lemsen, Julianastraat 65. Donkerrode wollen shawl, Noordstraat 32. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. P. J. Penrfrgf, rar. 2.30 ure Ds. Talma Gcrrf. Kerk. Vooim. 10 uur en nam. 2.30 ure Ds. Zemel. Gerei. Keik (D3. Jan Scharpsfraal 1.) Voorm. 10 ure en nam 3 u. Ds. Couvée, H. Cat. Zond. 13. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. PREMIEKEURING 1948 TE HULST. Q Woensdag had te Hulst de keuring plaats van 1 Vs-jarige hengsten en merries. De jury bestond uit de h.h. Kluijfhooff, StrijenVan 't Westende-Vermue, Nieuw- dorpv. d. Meulen-Becu, IJzendijke er. J. Neelen uit Neer (L.) De keuring mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. De uitslag was als volgt Hengsten (grote maat)1. Hautain v. d. Koestraat Jac. de Putter. 2. Jacques, Em. Verstraaten, Graauw en Aiph. Mangnus Vogelwaarde. 3. Nico v. h. Kanaal, Abi Haak, Zaamslag en J. v. d. Velde, Kamper land. 4. Jaap van Walsoorden, A. J. de Nijs Walsoorden. 5. Dragon van Nico, C. A Dekker. 6. Nico, A. L. Scheeie. Hengsten (kleine maat): 1. Nico v. Roza Jac. de Putter en E. K, Misseghers. 2. Wil- tried, Gebrs. Staai en J. v. d. Wielen, Lams- waarde. 3. Dragon v. Alstein, P. J. Boënn*. Graauw. 4. Don v. Nico, C. A. Üekke. 5. Erwin v. Cambron, E. Volleman, Stoppel dijk. 6. Eugèae v. Melo, Pr. Bruggeman, Graauw. 7. Gladon, P. B. van Hoeve. 8. Teday v. Passluis, Gebr. Serrarens, Ossenisse 9. Bernhard v. Kwakkel, Dieleman- Ricmens, Hoek. Merries (grote maat): 1. Tosca v. Hoek, A. Kindi, Hoek. 2. Evina v. Catharinahoe*, Wed. Jac. de Feijter, Vogelwaarde. 3. Jenry v. Stella, C. v«n Overloop, Zuiddorpe. 4 Alliance v. Melo, L. P. Bruggeman, Graau* 5. Première v. Nico, C. A. Dekker. 6. Hom 1 v. Zaamslag, P. C. Vcrhelsi, Zuiddorpe. Resi v. Molenhoek, F. Brooymans, Honk nisse. 8. Poulie van Melo, L. Bruggema Graauw. 9. Ineke v. Nico, C. A. Dekker. Merries (kleine maat): 1. Miranca v. Ca- thalijnhof, A. Verschueren, Hengstdijk. 2, Tilly, A. G. Cerpentier, Zuiddorpe. 3. Flor v. Capeilepolder, Jac. de Putter. 4. Ria v Kampenseweg, Aam. Dieleman, Zaamsia 5. Clairone v. 't Rozenhof, J. van Acker en C. Plasschaert, St. Jansteen. 6. Elza v. Pauwhof, C. Vetscnueren, Stoppeldijk. Erna v. Autrichonpolder, L. O. Daalma» Weitdorpe. 8. Carta v. 't Pauwhof, C. Verschueren, Stoppeldijk. 9. Dora v. Leo nard, C. Cornelissens, Hontenisse. 10. Ida v. d. Waranda, A. C. van Waes, Zuiddorpe. KOEWACHT. Teerdag. Dezer dagen hielden de koorzangers hun jaarlijkse teerdag. Het behoeft geen betoog dat deze dag in gezelligheid bij een borrel en een glas bier werd doorgebracht. Film. Alhier draaide in „Don Bosco" de fiim „Levenslang" en „Ziende Handen". Voor deze films bestond grote belangstelling. Vlasmarkt. Strovtas 15—25 per kg. Vlaslint: dauwroot 120—187,50 per 100 kg. putroot 152,50222,50 per 100 kg. Lijnzaaa: gekeurd 55—65 per kg. ongekeurd 45—55 per kg. Slagzaad 40—46 per kg. H. K. H. PRINSES WILHELM1NA OP WALCHEREN. j Prinses Wilhelmina heeft in de afgelopen week enige gezellige dagen op Walcheren doorgebracht. De hoofdschotel van Haar bezoek was de boomplanting te Westkapeiie. Behalve de Prinses waren hierbij aar- Wczig ais vertegenwoordiger van de Britse marine de Britse marine-attaché Cdr. E. Neville, rev. John Aamstrong, capt. A. P. Wilsey, de Lt.-adm. Helfrich, Schout bij nacht J. J. Wiliinge, namens de Nederl. marine, de zaakgelastigde der Unie van Zuid-Afrtka, de heer Uys, ,en vele, vele anderen. Na een korte ontvangst, in hotel^De Valk" namen de hoge gasten plaats in ouderwetse Zeeuwse huifkarren, waarmede naar de plaats van boomplanting werd gereden. Overeenkomstig de wens van Prinsea Wilhelmina drceg dit bezoek een intiem karakter. De Prinses logeerde in Hotel de Burg te Middelburg in dezelfde kamer, waar Zij in Maart 1945 vertoefde. Te Breda had Zij Haar reis onderbroken om bij de burgemeester de thee te gebrui ken. Des avonds at H.K.H. in ha hotel, waar ook nog andere gasten verbleven Op de dijk tussen Vrouwenpolder en Vet-re maakte de Prinses enige schetsjes, terwijl Zij in Haar hotel een groepje Zeeuwse kunstenaars ontving. Voorts biacht Zij een bezoek aan een b>erdeiij, waar veel onder duikers ten toeviuci tsoord 1 adden gevon - den en bezocht de ouders van de chauffeur Frans Castel, die In Londen in Haar dienst had gestaan. De Prinses was zeer tevreden over d< wijze, waarop Zij deze dagen rustig heeft kunnen doorbrengen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2