AXELSCHE Ui COURANT pi Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 i§4 63e JAARGANG No 17. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Bestrijding van de aardappel moeheid. KRACHTIG INGRIJPEN BIJ DE VOORGESTELDE REGELING MOGELIJK. Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is dezer dagen een wetsontwerp tot bestrijding der aardappelmoeheid ingediend. (Wet Bestrijding Aardappelmoeheid). Dit wetsontwerp beoogt de overheid die be voegdheden te geven, welke zij nodig heeft om het gevaar, dat in de vorm van deze nieuwe ziekte onze agrarische export en onze voedselvoorziening bedreigt, af te wenden. De aardappelmoeheid, die wordt veroor zaakt door een eerst recent uit het buiten land in Nederland ingevoerde parasiet, het z.g. aardappel-aaltje, maakt zich aan het blote oog^kenbaar doordat enige jaren na de eerste „besmetting het gewas „lege" plekken gaat vertonen. De jonge aardappel aaltjes dringen nl. in de wortels van de aardappelplanten, waardoor deze geheel kunnen afsterven. Ook tomaten kunnen op deze wijze worden aangetast. De ziekte is zeer hardnekkig doordat de eitjes, welke zich in de z.g. cysten (dat zijn afgestorven vrouwelijke aaltjes gevuld met eieren en larven) bevinden, zeer resistent zijn. Zelfs na tien jaar kunnen er eieren uitkomen, indien er na die periode op de desbetref fende grond opnieuw aardappelen zouden worden geteeld. Met het oog op de belangrijke agrarische export van Nederland is de Nederlandse Regering wel gedwongen tot een krachtig preventief optreden tegen de aardappel moeheid, om te voorkomen, dat de spora dische besmetting hier te lande zich uit breidt, waardoor het buitenland reden zou krijgen om importverboden voor een retks agrarische producten uit Nederland uit te vaardigen. Vele landen zijn nl. zeer bevreesd om via planten, die niet grondvrij vervoerd kunnen wordeu de met deze grond even tueel meekomende cysten te importeren. Deze planten kunnen, naast aardappelen en tomaten, ook zijn bloembollen, boom kwekerijproducten, vaste planten e.d., zodat niermede een bedrag van meer dan 100 millioen gulden gemoeid kan zijn, nog afgezien van het gevaar van de aardappel en dus voedselvoorziening in ons eigen land. De enige mogelijkheid tot bestrijding van de aardappelmoeheid is het gunnen van rust aan de grond, derhalve het gedurende enige jaren achterwege laten van de aard appelteelt op de besmette gronden. Het aantal levensvatbare cysten neemt dan nl. ieder jaar in aantal af, zodat de besmettings graad terugloopt en na verloop van enxele jaren opnieuw een behoorlijke aardappel oogst mogelijk wordt. Overigens stuit men bij de bestrijding nog op een extra moeilijkheid, doordat de voor het oog zichtbare schade aan het gewas eesst enige jaren na de besmetting optreedt, zodat de aaltjes zich bij voort gezette aardappelteelt in die paar jaar belangrijk kunnen vermeerderen. Door gere gelde aardappelteelt op dezelfde grond dan ook te vermijden en vruchtwisseling toe te passen kan aan de uitbeiding van de besmetting een halt worden toegeroepen. In het thans ingediende wetsontwerp is dan ook voorgesteld (art. 2.) de vrucht wisseling t.a.v. de aardappelteelt verplicht te stellen en slechts eens in de drie jaar aardappeiverbouw toe te staan. Dit geldt voor alle gronden, ook die, waar geen ardeppelmoeheid kon worden geconsta teerd. Voor de moeilijk te controleren zeer kleine oppervlakten, zoals volkstuinen, is een iets afwijkende regeling voorgesteld, met dien verstande, dat op deze kleine percelen jaarlijks niet meer dan één derde van de totale oppervlakte met aardappelen mag worden beteeld, waarmee ook een vruchtwisseling wordt beoogd. Dit algemeen fgeldende voorschrift tot vruchtwisseling is 'uiteraard van belang voor de bescherming van die gronden, waar het grondmonster- onderzoek niet of nog niet de aanwezigheid van aardappelmoeheid heeft aangetoond. Op deze wijze kan nl. worden voorkomen, dat geïsoleerd overgebrachte cysten en aaltjes gedurende de volgende jaren levens vatbaar blijven en zich vermeerderen. De teelt van aardappelen en tomaten op j reeds besmette terreinen zal voorlopig ech- iter geheel moeten worden gestaakt, ten teinde de desbetreffende grond de nodige rust te gunnen. Volgens artikel 3 van het ingediende wetsontwerp zal het dan ook verboden zijn aardappelen en tomaten te telen in ofiop door de met aardappelmoeheid besmette gebieden, terreinen of bedrijven, welke door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zullen worden aange wezen. Onder dit teeltverbod voor besmette gebieden kunnen ook vallen andere gewas sen, welke doordat zij niet grondvrij ver voerd kunnen worden, eveneens cysten in de aanhangende grond zouden kunnen ver breiden. Tot extra bescherming van de export is voorts bepaald, dat de teelt van aardappelen en tomaten ook verboden kan worden in overwegend voor de export werkende ge bieden, derhalve ook zonder dat er aard appelmoeheid is aangetoond. In hetzelfde artikel is tenslotte een bepa ling opgenomen, volgens welke de ver bouwer van gewassen op besmette grond verplicht is voorzorgsmaatrelen te treffen om te voorkomen, dat besmette grond riet door het gebruik van werktuigen e.d. zal worden verspreid. De uitvoer van de aldus geteelde gewassen kan door de Minister worden verboden of aan bepaalde voor waarden worden gebonden. Ook kan de Minister volgens dit wets ontwerp gebieden aanwijzen, waar de telers de aldaar geteelde aardappelen niet als pootaardappelen mogen verkopen. Tenslotte kan de Minister last geven, dat, indien aardappelmoeheid wordt aangetoond in de grond waarop een gewas wordt geteeld, dat gevaar kan opleveren voor de vermeerdering van het aardanpelaaltje, dit gewas vóór een bepaalde datum zal worden geoogst, waarna het vervolgens door de Plantenziektenkundige Dienst onschadelijk gemaakt zal worden. Het een en ander kan geschieden met schadeloosstelling van de eigenaar van het gewas. Gezien de noodzakelijkheid tot het in acht nemen van een overgangsperiode, zul len de bepalingen inzake de aardappel moeheid zo nodig soepel gehanteerd worden. Gedurende het eerste jaar na het in werking treden van de wet, zal de nadruk vallen op de voorlichting van de bevolking en op het op grote schaal bevorderen van het grond- monsteronderzoek, teneinde alle reeds aan wezige gevallen van aardappelmoeheid hier te lande kunnen signaleren. Op alle reeds besmette terreinen zal de aardappeiverbouw in ieder geval echter reeds direct verboden worden. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer 2e als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. NIWIN - KERSTPAKKETTEN ACTIE EEN VOLLEDIG SUCCES. De Kerspakketten actie van de Niwin is, naar thans kan worden vastgesteld, met vol ledig succes bekroond geworden. Zoals men weet, moesten voor deze actie - die dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal werd gehouden - niet minder dan 200 000 etiketten a f 5 worden verkocht opdat ieder Kerstpakket de naam van het adres van de koper van het pakket zou dragen. De laatste etiketten zijn thans per luchtpost naar Batavia verzonden, waar zij op de daar inmiddels gearriveerde Kerst pakketten zullen worden geplakt. Daarna worden de pakketten over de archipel gedis tribueerd. Als gevolg van deze succesvolle actie zal aan alle aldaar verblijvende bur gerpioniers (Nederlanders, die leven onder omstandigheden, gelijk aan die der militai ren, zoals Rode Kruis-personeel e. d.) ter gelegenheid van het Kerstfeest uit naam van het Nederlandse volk een Kerstpakket worden uitgereikt. Voor deze groots opgezette actie waren ruim 500 Niwin-comité's werkzaam, terwijl voorts aan de campagne werd medegewerkt door alle in de Niwin samenwerkende organisaties. Dank zij deze gezamenlijke krachtsinspanning, doeltreffend gesteumd door pers en radio, is het gelukt de beno digde één millioen gulden binnen de tijd van tien weken door het Nederlandse volk bijeen te doen brengen, hetgeen een ver heugend beeld geeft van het medeleven, dat de Nederlanders betonen met hun landge noten in de tropen. De winst wordt geboekstaafd. ii. Jansen drukt zich niet en het is goed dat u dit weet. Want ik geloof dat er een tijd is geweest niet zo heel lang geleden dat een soldaat het meest getapt was bij zijn makkers, wanneer hij zich bij alle moge lijke gelegenheden wist te drukken. Hij weet drommels goed, dat hij door de anderen radicaal en voorgoed geboycott wordt als hij zou zondigen tegen de ongeschreven wet, die voorschrijft nooit een ander te laten verrichten wat je zelf moet doen. Hij zal zich aan een dergelijke overtreding dan ook niet wagen, te minder omdat zijn eigen eer gevoel hem dit verbiedt. Hij heeft namelijk iets ontdekt. Jansen weet dat hij moeilijk gemist kan worden. Tijd en omstandigheden hebben hem de wetenschap bijgebracht dat zijn verrichtingen nodig zijn om het geheel vlot te doen verlopen. Hij weet dat hij een moeilijk te vervangen schakel is in het geheel. Twee jaar lang werden een klein aantal mensen gesteld voor dikwijls zrer zware problemen en waren daarbij steeds aangewezen op elkaar, ze leefden en werkten samen en zo raakten zij op elkaar ingesteld. Gedurende deze tijd bleek steeds opnieuw dat iedereen even belangrijk was, de peleton- sergeant zowel als de mortierschutter, de brenhelper zowel als de geweerschutter. Iedereen besefte zijn belangrijkheid en ieder een werd in zijn waardigheid bevestigd. Het is een machtig gevoel voor de sold at te weten dat hij broodnodig isIn het verleden werd meermalen de soldaat te weinig deze overtuiging gegund met a'le gevolgen van dien. Want zo gauw de soldaat ontdekt dat voor hem geen waar dering is weggelegd en dat zijn zwoegen weinig of geen verschil maakt, wordt hij laks en zal ertoe komen lijdelijk verzet te gaan plegen. Als echter het tegengestelde het geval is en als hem duidelijk wordt gemaakt dat hij een belangrijk iemand is, zal hij zijn werk zó goed verrichten dat iedereen er verwonderd over staat. Zijn eer is er mee gemoeid en hoe groter de t; overwinnen moeilijkheden zijn, des te meer voldoening zal het hem geven er toch iets van terecht te brengen. Op een buitenpost in Indië zijn allen afhankelijk van elkaar en een ieder heeft zijn eigen taak. Jansen weet dat hij een van de dertig is. Omdat iedereen zijn eigen taak heeft en deze zo goed mogelijk vervult, ontstaat er waardering voor elkaar. Omdat ze samen hun moeilijkheden overwinnen, twee jaar lang leven met en onder elkaar, leren ze elkaar kennen en waarderen. En uit deze feiten resulteert geleidelijk een bijna ver bluffende kameraadschap. Er heerst geen hokjesgeest want verschil in opvoeding, karakter en opvattingen, legt niet langer enig gewicht in de schaal. Jansen respec teert zichzelf en heeft respect voor anderen. En wat in Nederland waarschijnlijk nooit bereikt had kunnen worden is hier een vanzelfsprekendheid geworden. Daarom, wanneer hij straks terugkomt naar Nederland, schudt u dan niet uw wijze hoofd over dingen die u wellicht niet be grijpt, Dit keert zich vanzelf ten goede, want zijn aanpassingsvermogen is groter dan u denkt. Maar hij heeft zich tevens een en ander veroverd wat blijft als u het hem tenminste niet ontneemt. Hij heeft zich een dosis zelfbewustheid veroverd, hij verwierf zich een bredere kijk cp het leven en hij weet wat mensen voor elkaar kunnen betekenen als ze elkaar maar weten te vinden. Het is goed, dat u deze dingen weet en dat u zich deze feiten realiseert, want straks zal hij van u eisen dat u de waarde hiervan inziet I Moeilijke wintermaanden voor de Provinciale Stoomboten. Het gaat de Provinciale Stoombootdiensten nog niet erg voor de wind na de bevrijding. Voor zover men dan met motorschepen nog over de wind mag spreken. Weinig is er van de vóór 1940 zo prachtige vloot over gebleven en van wAt er nog is, heeft een deel zeer ernstig geleden, zodat de directie ook daarmee heel wat te stellen heeft. Wat dit laatste betreft denke men slechts aan de „Prins Hendrik", de prachtige ferry boot, waarvan men hoopte, dat ze nu enkele maanden geleden werkelijk zou kunnen gaan varen. Ze heeft ook gevaren, maar haar motoren, die enige jaren onder water zijn geweest, bleken dermate geleden te hebben dat het toch weer elk ogenblik mis was. Nu is ze enige weken geleden weer uit ae vaart genomen moeten worden en er is heel veel kans, dat beslist zal worden nu maar ineens te wachten tot er nieuwe motoren in geplaatst kunnen worden. Maar daarmee zal wel minstens een half jaar gemoeid zijn. Derde Moerdijkpont. Inmiddels heeft de provincie de beschik king gekregen over een derde Moerdijkpont en daarmee zal men het deze winter moeten stellen. Geen prettig vooruitzicht natuurlijk. Het ligt nu in de bedoeling om, zodra deze Moerdijkpont de „Moerdijk", die reeds op „De Schelde" in het dok ligt gereed is gemaakt voor de vaart op de Westerschelde, de „Konirgin Wiihrlmira* tussen Vliss'ngen er B'ffk'rs t- lat» r vaier. Twee Moprdijkponier (de „Mo "iik" tn d< „Dordrecht", die echter ok >nst f beurt" moet hebben) kunren ca- de din st KruinirgerPprkpo'der onderhouden, wat voor deze boten toch altijd nog iets mir der bezwaarlijk is dan de vaart tussen Breskens en Vlissingen. Maar voor de „Koningin Wilhelmina" hier kan worden irgezet, moet eerst de kop- ladirgsirrichting te Breskens in orde zijn. Men heeft echter goede hoop, dat dit in de eerste helft van December het geval zal zijn. De „OosterscheIde", die reeds ru>m eer jaar in de vaart is, moet zo spoedig moge lijk een grondige revisiebeurt hebben. De nieuwe boten. Tenslotte nog iets over de nieuwe boten, die bij „De Schelde" op de helling liggen. De „Prinses Juliana* of wordt het nu Koningin? en haar zusterboot, die nog geen naam heeft. Dezer dagen werden de motoren in de „Prinses Juliana" geplaatst, die reeds goeddeels afgetimmerd is. Men hoopt dit prachtige, snelle schip tegen het voorjaar in de vaart te kunnen brengen en no. 2 zal dan spoedig kunnen volgen. Maar voor het zóver is, moeten de Prov. Stoombootdiensten nog enige moeilijke maanden doorworstelen. ER KOMEN WEER VERSE ZUIDVRUCHTEN. Aanwijzing bon voor sinaasappelen. Binnenkort zullen weer sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrijging daarvan moet men de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December a.s. bij een handelaar in groente en fruit inleveren. Bon 414 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 420 Algemeen (voor houders van D- en E kaarter) op 1 Kg. sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 7 December in leveren bij een grossier in sinaasappelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 9 December in te leveren bij de rayonleider van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, waar onder zij ressorteren. De rayonleiders ten slotte moeten uiterlijk 14 December de bonnen bij de distributiediensten inleveren ter verkrijging van een ontvangstbewijs. Instellingen moeten zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonieiders wenden. Naarmate de aanvoer van overzee voort gang heeft, zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd. Er wordt dus geen aparte koopbon aangewezen. Met deze bonaanwijzlrg is voor het winterseizoen een aanvang gemaakt met de distributie van zuidvruchten, welke om hun hoog vitamine-gehalle een welkome en noodzakelijke aanvulling zullen zijn op de fruitvoorziening. Het is nog niet zeker of deze distributie-op-bon bestendigd zal blijven of dat mettertijd tot vrije consumptie kan worden overgegaan. De beslissing hierover is o.a. afhankelijk van de mate, waarop ons land sinaasappelen zal kunnen betrekken uit het buitenland. De vooruitzichten zijn niet somber. Met Italië is een contract gesloten vo>r legering van 5000 ton citrusvruchten. De sinaas appelen w Ike op de tha s aangewezen bonnen zul' n worden afgeleverd rijn groten deels uit ltühë afkomstig. M i Paiesiina is een contract gesloten voor de levering van 12 000 ton sinaasappelen. Voor de invoer uit Spanje is een contingent vastgesteld van 40.000 ton sinaasappelen, alsmede van 800 ton citroenen. Of deze sinaasappelen ons land zullen bereiken hangt af van de onder handelingen over de aankoopsprijs. De vooruitzichten betreffende de import van Surinaamse sinaasappelen zijn voorshands nog onzeker. Citroenen zHUen zonder bon in de consumptie worden gebracht. IJf N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, i Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1