Horen in huis! „Axel Vooruit." Deze naam koos zich de vorige week opgerichte winkeliersvereniging, waarvan wij in ons vorig nummer de oprichtings vergadering vermeldden. Qezien de noodzaak die er bestaat dat ook de winkeliers en in ruimere zin de gehele middenstand onderling contact opnemen en pogen zich door een goede organisatie tot een naar buiten ais een krachtige eenhtfid optredende groep te vormen, lijkt het ons gewenst bij de oprich ting nog eens wat uitvoeriger stil te staan. Immers het betreft hier geen amu3ements- of liefhebberijvereniging, doch een zakelijke vereniging, die wil pogen het welvaartspeil der Axelse winkeliers te verhogen en tegen bestaande misstanden wil ageren. Dat dit nodig is en dat de winkelier gezien de handelwijze der regering, die steeds nieuwe methodes uitdenkt om deze groep voor de tekorten te taten opdraaien op zijn hoede moet zijn om niets van zijn terrein prijs te geven, doch daarentegen moet pogen dit zoveel mogelijk te vergroten, behoeft wel geen verder betoog. Welnu, er ligt hier voor de nieuwe vereniging een moeitevolle, dcch zeer dankbare taak. Axel is geografisch het centrum van Oost Z.-Vlaanderen, het is een belangrijk knooppunt in de busdiensten in ons gewest en het beschikt over meerdere goede toegangswegen uit verschillende richtingen. Er is dus reeds aan vele voor waarden voldaan. Verschillende zaken hebben individueel reeds kans gezien hun klanterkrirg ver buiten de grenzen van onze gemeente uit te breiden. Voor andere winkeliers bestaat deze mogelijkheid dus ookI Aan allen gezamenlijk nu de taak het publiek minstens hetzelfde, doch liever méér te bieden dan hun collega's in andere gemeenten. Wan neer dan dit publiek door een doelmatige reclame de sorteringen der Axelse winke liers regelmatig onder ogen gebracht wordt, kan succes niet uitblijven. Te meer waar het Axeise achterland zich in de toekomst, wanneer de Benelux een feit is, zich mogelijk kan uitbreiden (Moer- beke, Wachtebeke, e.a.) Axel is de eerste grotere plaats aan de van de grens afkomende wegen van Koewacht, Rode Sluis en Over slag is het zaak hier zo actief mogelijk te zijn en te blijven. Wil deze vereniging succes hebben, dan zullen alle leden hier evenwel hard aan moeten meewerken en gezamenlijk voor haar belangen strijden. Men zal elkander in de eerste plaats moeten zien als collega's en niet als concurrenten en een ieder zal op zijn beurt bereid moeten zijn cm eens klein offer te brengen. Slechts dan kan ten dergelijke vereniging als geheel succes boeken. Blijft ieder op een eng persoonlijk standpunt staan, bang om door onderling contact en samenwerking zelf iets te ver liezen, dan gaat de zaak te gronde en zullen de Axelse winkeliers in de strijd tegen hun collega's in omliggende gemeenten alles verliezen. Naast het streven tot vergroting van het afzetgebied is er ongetwijfeld nog een andere taakDe regering overtuigen van haar foutieve politiek om steeds maar weer hogere lasten op te leggen aan de midden stand omzetbelasting van 2 op 3 pet. en straks wellicht op 3V, pet., geen enkele tegenprestatie i. v. m. verhoging der kosten van het levensmiddelenpakket, doch wel nog een extra-belasting door de verplicht uit te betalen loontoeslag a 1 gulden per werknemer per week. Waar het hier niet uitsluitend winkeliersbelangen, doch zaken die de hele middenstand aangaan, betreft, is hier wellicht een'mogelijkheid voor de winkeliersvereniging om deze zaken ge zamenlijk met een eventueel op te richten middenstandsvereniging onder de loupe te nemsa. Aan de gehele Axelse middenstand, of aaar terrein nu ligt op het gebied van ;root- or kleinhandel, ambacht of klein- du ne het woord in dezen. Uit onze omgeving. DANKBETUIGING VAN PRINSES WILHELMINA. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland deelt mede, dat hij van Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, een schrijven heeft ont vangen van de volgende inhoud „De tallooze gelukwenschen en blijken #van medeleven, die mij uit bijna alle ge- 'meenten van het land hebben bereikt ter gelegenheid van mijn verjaardag en mijn Regeeringsjubileum, hebben mij diep ge troffen. „Waar het mij tot mijn leedwezen 'niet mogelijk is, allen, die mij gelukwenschten, persoonlijk te bedanken, zoude ik het zeer op prijs stellen, indien U gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van Uw gewest mijn hartelijken dank zoudt willen over brengen". w.g. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden. Het Loo, 10 November 1948. NIEUWE CHR; LANDBOUWWiNTER- SCHOOL. De Chr. Boeren- en Tuindersbond is reeds enige jaren aan het ijveren voor de stichting van een Chr. Lrndbouwwinterschool in Zeeland. Dit streven is met succes bekroond ge worden want deze week heeft minister Mansholt aan de C. B. T. B. toegezegd, dat hij de stichtingen van een dergelijke school te Middelburg bevorderen wil. Tot nu toe moesten de Walcherse jonge boeren, die een middelbare opleiding wen sten naar de Landbouwwinterschool te Goes. ,'N ZOMERZOTHEID." Donderdag 25 November geeft de Axelse C J M.V. voor belangstellenden een bijzon dere avond in het kader van de C.J.M.V.- propaganda-week, die in het gehele land gehouden wordt. Reeds lange tijd zijn er voorbereidingen getroffen om deze avond zo aangenaam mogelijk te maken. Opgevoerd wordt het blijspel „'n Zomerzotheid", naar het gelijk namige boek van de bekende schrijfster Cissy van Marxveldt. De opvoering van dit stuk had enorm succes in de grote steden van ons land, wsar het ten tonele werd gebracht door bekende artisten. Muziek, zang en voordracht vullen verder deze avond. Daar het een propaganda- avond is, zullen de donateurs zich met een kaart tevreden moeten stellen. Om deze avond te doen slagen is er een regelingscommissie ingesteld, die men zal herkennen aan een wit rozet, aan wie even tueel alle inlichtingen gevraagd kunnen worden omtrent deze avond Deze personen belasten zich tevens met het inschrijven van nieuwe donateurs. Zo zal Donderdag a.s. in hét teken der C.J.M.V. staan en zullen weer velen een eente gezellige C.J.M.V.-avond meemaken! DRENKELING GERED. [Door een kranig Axels jongmens. Toen een jong ingezetene onzer gemeente zich Woensdagavond per rijwiel over de brug te Sluiskil in de richting Axel begaf, ontwaarde hij aldaar een man, die zich op opvallende wijze in zig-zag-gang voort bewoog en eensklaps spoorloos verdween. Onze stadgenoot vermoedde, dat de man te water was geraakt, hetgeen bij onderzoek bleek juist te 2ij i. De drenkeling kon zich nog slechts mil één hand aan een steen vasthouden. Dat de man zodoende in ernstig levensgevaar verkeerde, interesseerde hem blijkbaar niet, want inpiaats van om hulp te roepen, hield hij zich doodstil en toen hij bemerkte, dat onze stadgenoot reddings pogingen wilde ondernemen, zei hij„Laat mij maar liggen." De jongeman voldeed evenwel niet aan dit zonderlinge verzoek en staande op de glooiing wist hij met inspanning van al zijn krachten de honderd kilo zwa^e man gedeeltelijk op trekken en tot het middel* boven water te houden. Daar de krachten van de jongeman tekort scho ten om de zwaarwegende drenkeling, die niet de minste medewerking verleende om uit zijn hachelijke positie verlost te worden, geheel op 't droge te krijgen, moest hij hem op voormelde wijze vasthouden totdat hulp zou komen opdagen, hetgeen na vijf minuten geschiedde. Met vereende krachten trok men de drenkeling op 't droge. De man die woonachtig is te Sluiskil - was alzo door onze stadgenoot van een wisse verdrin kingsdood gered. Verkeersongeval. Woensdagmiddag liep bet 7 Jarig doch tertje van de fam. H. op de provincialeweg nabij Spui, plotseling en ondoordacht voor een aldaar rijdende autobus van de Z. V. T. M. de rijweg op. Daar de chauffeur van de autobus niet tijdig meer kon stoppen werd het kind aangereden en kwam het tegen de grond te vallen. Het kind kreeg een bloedende hoofdwond. Na dat ter plaatse geneeskundige hulp aan haar was verleend is het voor verdere behandeling en verpleging naar de ouder lijke woning te Magrette vervoerd. Een autobus rijdt een koe aan. Woensdagavond reed een autobus van de Z. V. T. M. over de provinciale weg nabij Spui. Plotseling liep een los lopende koe voor de autobus de rijweg op. Omdat de chauffeur niet tijdig kon stoppen reed de autobus tegen de koe aan. Daar door werd de koe zodanig verwond dat het dier ter plaatse moest worden afgemaakt. Aanrijding tussen een autobus en een luxe auto. Donderdagmiddag ontstond nabij de hoek Noordstraat - Kerkstraat een aanrijding tus sen een autobus van de Z. V. T M. en een luxe auto. De luxe auto werd beschadigd. Naar de oorzaak wordt door de Rijks politie een onderzoek ingesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Een huissleutel D. Vos Noordstraat 35. Een springtouw Hamelink Vaartwijk. Een zilveren armband J. Haak Oude wijk 35. Een doosje electrische lampjes W de Groote, Prins Maurifsstraat 31. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref, Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 ure en nam. 3 u. Ds. Couvée, .H. Cat. Zond. 12. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. KOEWACHT. Kroningsfilm. Dezer dagen draaide voor een goed bezette zaal in „Don Bosco" de Kronings film. Ook de fi'm „De Dubbelganger" werd op het witte doek gebracht. Ongeval. De vlashandelaar v. P. raakte bekneld tussen een vlasstapel en een auto. De man liep verschillende kneuzingen op. Toneel. Voor de liefhebbers van toneel is er in „Don Bosco" deze winter heel wat te zien. De R.K. toneelvereniging „Tot nut en genoegen" treedt voor het voetlicht met het drama „Levensschaduwen" van v. Eekelen. De R.K. Jonge Boerenstand zal opvoeren de klucht „De keizer komt" van Bernardo en het drama „Vergeten en vergeven" van Palmer Putman. Prijskaarting. Aan de prijskaarting om karper in café van Gremberghe namen 80 spelers deel. De uitslag was als volgt le pr. Aug. Rombout—Edm. Misman2e pr. A- Hamerlinck—Cyr. Buys3e pr. W. v.d. Bilt—Alph. Matthijs; 4e pr. A. de Bouvré—Fr. de Block5e Jos. Baert— A. v.d. Bilt. Vlasmarkt. Strovlas 16—25 ct. per kg. Vlaslint: dauwroot 120—187,50 per 100 kg.; putroot 152,50—222,50 per 100 kg. Lijnzaad: gekeurd 55—65, ongekeurd 45—55, slagzaad 40—46 per kg. Vrij vlotte markt. Ingezonden stukken. DE AXELSE JAARMARKT. De markten, in Axel gehouden, worden van oudsher onderscheiden in 2 soorten n.l. le. De gewone Zaterdagse markt en 2e. De andere markten. Wanneer Karei V op 23 Januari 1532 de stadsrechten van Axel bevestigt, vermeldt hij (oud Archief van Axel A 1), dat Ferdi nand van Portugal, graaf van Vlaanderen en zijn gemalin Johanna van Konstantinopel aan Axel hebben toegestaan de vrijheden en rechten der stad, zoals Hulst en Gent bezaten, welke rechten en privilegiën door Filips de Schone in 1389 bevestigd werdrn en dat deze in Juli 1399 aan de stedelijke regering van Axel voor altijd toegestaan had, altijd te houden op Zaterdag een markt van beesten en andere koopwaren, zoals zij voor dien altijd gehouden hadden. Verder werd hun toegestaan 2 vrijmarkten te houden per jaar, n.l. de eerste dagen van Augustus en van October. Zeker is het, dat de Zaterdagmarkten langzamerhand graanmarkten zijn geworden, waarop de bewoners van Axel en Axeler ambacht hun granen kwamen verkopen. De Vrijmarkten zijn het begin geworden van de veemarkten, hoewel zij oorspronkelijk markten waren, waarop ook vreemdelingen konden komen kopen en verkopen en allerlei slag van lieden als kwakzalvers, potsenmaker», speellui, enz. wat zochten te verdienen. Het recht om de markten in het algemeen en de Vrijmarkten in het bijzonder uit te schrijven was dus een recht van het ge meentebestuur van Axel, die dit privilegie van de graaf had ontvangen. Gaan we nu de nieuwe geschiedenis na, dan zien we in de notulen van de ge meenteraad van Axel van Dinsdag 1 October 1889, dat op voorstel van B. enW. besloten wordt zonder hoofdelijke stemming op 29 October een veemarkt te houden en premiën uit te loven, zoals in 1888 en vorige jaren. Zo geschiedde ook in 1890. Ook is er in het archief een lijst aanwezig van de te houden veemarkten. Daarop staat vermeld Op de Maandag of Zaterdag voor de 2e Donderdag der maand januari van ieder jaar te houden Paardenmarkt (Raadsbesluit d.d. 4 December 1906). Op de 2e Maandag in April te houden veemarkt (Raadsbesluit 14 Juli 1908). Op de Donderdag of Zaterdag voor de 2e Maandag van Mei te houden paarden markt (Raadsbesluit d.d. 5 Maart 1907). Op de le Maandag in September le houden veemarkt (Raadsbesluit 14 Juli 1908). Op de laatste Maandag in November te houden veemarkt (Raadsbesluit 16 April 1908). Ook wordt et een Jaarmarkt genoemd op de 2e Pinksterdag en eindigende Donderdags des avonds te 12 uur (Provinciaal blad No. 112 1889) Met dit laatste zal wel de kermis bedoeld zijn. Misschien werd dan 's Maandags wel de paardenmarkt gehouden. Werd de veemarkt dus altijd gehouden, (oorlogsjaren en dergelijke misschien uitge zonderd), welke uitgeschreven werden door het gemeentebestuur, die dan ook premiën toekende en de markt door plakbrieven liet bekend maken, in 1932 kwam hierin ver andering. Dat de markt een kwijnend be staan voerde was zo bekend dat Mr. P. Dieleman in een rede er over sprak, dat de markt toch niet mocht verdwijnen, In de Raadsvergadering van 22 Mei 1932 wordt door de Raad het besluit genomen de veemarkt niet meer te houden. We lezen in een adres aan Ged. Staten De Raad der gemeente Axel, gezien het voorstel van B. en W. inzake het afschaffen van de Jaarmarkt, welke gehouden wordt op de laatste Maandag in November, overwegende, dat jaarlijks de aanvoer van paarden, koeien en ander klein vee steeds geringer wordt en de belangstelling van het publiek lot het bijwonen van de jaarmarkt belangrijk verflauwt, overwegende, dat het nut van deze jaar markt niet opweegt tegen de kosten hieraan verbonden, besluit met ingang van 1933 de jaarmarkt (welke gehouden wordt op de laatste Maandag in November, ingesteld bij Raadsbesluit van 16 April 1908, goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland, besluit 15 Mei 1908) geheel af te scnaffen. In 1933 echter werd door de Slagershond in samenwerking met de 3 landbouwers organisaties (Z.L.M, C.B.T.B en de R.K. Boerenbond weer een jaarmarkt geïnstalleerd: Ook in 1934 werd volgens de Axelsche Courant door deze corporaties besloten (Ax. Crt. 28 Aug. 1934) de jaarmarkt te houden op 27 November. Zo werd ook jaarmarkt gehouden op 3 December 1935 en op 1 December 1936. Sedert las ik er niet meer over. Zeker door oorlogsdreiging ging men er sedert 1938 niet meer toe over de jaarmarkt te houden. Waar andere gemeenten gaarne een markt instellen, heeft het Gemeentebestuur van Axel om dewille van enkele kosten van haar recht, haar in 1399 gegeven, afstand gedaan. Het ware te wensen, dat weer een flinke jaarmarkt kon ingesteld worden en dan liefst als voortzetting in de lijn van het privilegie, aan de Gemeente eeuwen geleden gegeven. Thans is dan het woord aan onze land bouwers, slagers en veehandelaren. Toont hiervoor uw belangstelling en helpt mee deze jaarmarkt, die op 9 December 1948 zal gehouden worden, te doen slagen, door inzenden van paarden en vee. Ook de neringdoenden vragen wijDraagt ook een steentje bij, want voor deze zaak is geld nodig. Daarom helpt allen mee, dan zal deze jaarmarkt slagen en herstellen wfj onze jaarmarkt, waarvoor onze voorge slachten zoveel gedaan hebben, weer in ere. Nogmaals, wij rekenen op uw aller mede werking I Namens de Commissie, iz. de Feijter Wzn. Secr. Een geschenk ACHTERSTAND IN DE WONINGBOUW IN 1968 INGEHAALD? Minister In 't Veld heeft te Renkum ver klaard, dat de achterstand in de woningbouw eerst in 1968 zou zijn ingehaald als de bouwproductie 60.000 woningen per jaar zal omvatten. Maar zóver is het pas in 1952. EXTRA CREDIET VOOR NEDERLANDS DEFENSIE. Volgens de „New York Times* heeft Nederland te Washington verzocht om aan vullende credieten ter dekking van militaire uitgaven voor de Westerse Unie. Neder landse troepen zijn niet voor 1952 beschik baar. Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, ij een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2