Sintels en Steenpnin HDWE Fa. VISSER-KOOLE DAMES-CONFECTIE DAMESMANTELS Gebr. DE SMIT, Mevrouw „de Vierde" weet nog niet GELD te®en 5pot> ZoD" Uit onze omgeving. TE KOOP franco levering op plaats van bestemming. Sas van Qent. Tel. 106. der borgen voor elk doel. Vrjjbl. voorw. SCHRIJFT ALLEN. Br. porto antw. Spaarored. Inst. Wathen. weg r*~LJ dam-W. Wy reeds HONDER] GULDENS Dames en Hei kennlsm; Wendt U vol vt w „EXCEL! DirectieMevr. De grootste Nederland. Spe< voor de gegoi aile geloofsrlcb gewenst hulsbe beel Nederland Ministerpr Hilveri Tevens voor door geheel N bekwame mei gevraagd. koop een i i Bureau 1 Wo dm brengt een collectie opvallend door kwaliteit, coupe en afwerking. die vliegmachines ku nen landen. De over eenkomst is gesloten. De duim |van de granman kan worden afgedrukt op het stuk van de Bahkra". Ik haalde het document en moest het zorgvuldig in het Djoeka vertalentot mijn grote verbazing werd het niet alleen woor delijk herhaald door enkele van de stam hoofden, die het in een keer uit helmhoofd hadden geleerd, maar tot mijn nog"groter verbazing, stond er daarna één man op, haalde een gouden bril te voorschijn, nam mijn papier en las het in keurig Engels met een Oxford-accent voor. De granman had wel voorzorgen genomen 1 Nu werd plechtig de duim van Ah Toe Den Doe onder het stuk gedrukt. Hij scheen te begrijpen, dat ik nu maar zo snel mogelijk weg wilde, want ongevraagd zei hjj„Morgenochtend liggen de prauwen klaar. Maar één ding wil ik u toch nog zeggenU bent ongeduldig geworden, maar ieer dit van mij, dat vrij heid en geduld bij elkaar behoren. Vriend schap en geduld horen ook bij elkaar. Wij Djoeka's hebben onszelf geleerd samen ge duldig te zijn. Is het 30ms niet een feit, dat de Bahkra nog nooit gehoord heeft van ruzies tussen de Djoeka's zoals/tussen de blanken Als ik ongeduldig was geworden, zoals de Bahkra in zijn haast wilde, dat ik geworden was, zouden er vele, vele jaren van vrede verstoord zijn. Dan zouden er stellig Djoeka-stammen in ver-afgelegen dorpen acqterdochtig geworden zijn, omdat zij niet in alles gekend waren. Nu leven wij vreedzaam te zamen*. de spitsuren vormt een probleem, dat inde eerste jaren nog niet bevredigend kan wor den opgelost. Volgend jaar zal het waarschijnlijk nood zakelijk zijn, dat Industrieën, die veel elec triciteit verbruiker, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nacht ploegen gaan werken. Het ministerie van Economische Zaken heeft In 12.000 brieven, gericht aan indu strieën en overheidsinstellingen, gewezen op de noodzakelijkheid van de beperking van het electriciteitsverbruik. De industrie moet zoveel mogelijk het fabriceren van energie-intensieve producten verleggen van de spitsuren naar andere uren van de dag en waar mogelijk de werktijden verzetten. Dit laatste geldt eveneens voor kantoren, waar het absoluut verboden moet zijn electrische kachels te gebruiken. COMMISSARIS VAN DE KONINGIN BEZOCHT COOP. SUIKERFABRIEK. De Commissaris der Koningin in Zeelanp jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft Maan dag een niet-officieel bezoek gebracht aan de Eerste Nederlandse Coöp Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent. ZUINIG ZIJN MET ELECTRICITEIT. Etalage-verlichting is alleen tussen zes en tien uur 's avonds toegestaan. Teneinde overbelasting van de eleciriteits- centrales te voorkomen, heeft de minister van Economische Zaken een aantal verbods bepalingen in het leven geroepen, betref fende het verbruik van electriciteit in de spitsuren (van 7 tot 9 uur 's morgens en s middags van 4 tot 6 uur). Ingaande heden is het verboden op werk dagen, behalve des Zaterdagsmiddags, in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, hotels, café s, restaurants en amusements ondernemingen. Etalage-verlichting, die tot op heden van een half uur na zonsondergang tot sluitings tijd was toegestaan, is voortaan slechts geoorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zondag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Dit verbod zal in de eerste en laatste weken van December niet opge heven worden. Het verbod op lichtreclames neon verlichting. inbegrepen blijft onvermin derd van kracht. Op de eerste vijf werk dagen zal in de spitsuren de verlichting in electrische treinen en trams en de verwar ming tot de helft moeten worden beperkt. De bestaande rantsoenering op de straat verlichting zal terdege moeten worden nageleefd. Dit rantsoen is gereduceerd tot 20 pet. van het normale. In "speciale geval len kan ontheffing verleend worden tot 40 pet. Het stroomverbruik in de openbare gebouwen moet ingrijpend beperkt worden. Ongeacht de door de bovengenoemde maatregelen te bereiken bezuiniging zal het noodzakelijk zijn, dat alle overige verbrui kers van electriciteit, o.m. de huisvrouwen, hun medewerking verlenen om het stroom verbruik in de spitsuren te beperken. Gevolgen voor de industrie. De toegenomen industrialsatie, de steeds verder gaande mechanisatie van hef produc tieproces, de grote bevolkingstoename en de aansluiting van zelf-opwekkende industrieën op het openbare net, al deze factoren heb ben er toe geleid, dat het huidige verbruik van electriciteit belangrijk groter is dan voor de oor'og. Door de oorlog en door gebrek aan deviezen is de apparatuur van de electriciteits-centrales niet uitgebreid. De overbelasting in de winter gedurende K. E. MUNZER IN VRIJHEID GESTELD. In verband met de jongste mededelingan over de aflopende laak der Bijzondere Gerechtshoven, kan medegedeeld worden, dat het bijzondere Gerechtshof te Middel burg voorlopig nog niet zal worden opge heven, omdat het nog een aantal belangrijke zaken moet afdoen. Naar het Zeeuwsch Dagblad meldt is de Beauftragte des Reichscommissars in Zee land Willy K. E. Münzer in vrijheid gesteld ^n naar Duitsland teruggekeerd, Het bewijs, dat hij het internationale recht had over treden, kon niet geleverd worden. Men achtte het voorarrest in 't kamp te Vughteën voldoende straf voor zijn beleidsfouten. De Fachberater van het Middelburgse arbeidsbureau Mittelstenscheid, die duizen den Zeeuwen naar Duitsland deed afvoeren, kwam niet voor invrijheidsstelling in aan merking. Hij wacht te Vught het einde van het onderzoek en zijn berechting af. Dan zijn er nog zaken in behandeling tegen de S.D.-man Klüner en de officier Wehdeking Tot de Nederlanders, die nog voor hei Bijzonder Gerechtshof zullen verschijnen beheren Jan Dekker en Martien Beversluis. Het resultaat was* dat men met 36 leden kon starten. Bij de bestuursverkiezing werdenlfalle leden van het voorlopige comité in het bestuur gekozen. Een bestuursvoorstel om van de leden een contributie te heffen van f 0,50 per kwartaal met een éénmalig entréegeld van f5 wordt na ampele discussie aanvaard. Aan de mening van een deel der gpnwezi- gen dat deze lage contributie de grond vesten der vereniging zou aantasten; wordt tegemoet gekomen door de kas te verster ken met een deel der winkeliersbijdrage voor de winkelweek, die evenredig aan de omzet is, zodat een ieder dus naar eigen kracht bijdraagt. Wat te organiseren winkelweek betreft, ligt het in de bedoeling door een reclame krant ook in omliggende gemeenten het publiek op te wekken in Axel te kopen. Een loterij met fraaie prijzen waarvoor het publiek gratis loten krijgt, is het aantrek kelijke punt hiervan. Gevonden: Bomen, mondharmonica, Meijer, Noordstraat. PRINSES ELIZABETH HEEFT EEN ZOON. OPRICHTING WINKELIERS VERENIGING. Vrijdagavond werd in „Het Gulden Vlies" een vergadering van Axelse winkeliers ge houden, teneindete komen tot oprichting van een winkeliersvereniging. De heer P. A. Wondergem opende als woordvoerder van het initiatief-nemend comité, bestaande uit de heren Dekker- Vermeulen, Legrand, M. Markusse, Meijer, Neve, Wieland en Wondergem, deze ver gadering en wees op de geringe activiteit die de Axelse winkeliers tot dusverre na de oorlog hebben getoond. Axel heeft thans op dit terrein een achterstand t.o.v. de om liggende gemeenten en het is hard nodig, dat hierin verandering komt, waarom ge noemde heren het wenselijk achtten deze vergadering te beleggen. De doelstelling van de vereniging zal in het algemeen zijn de behartiging van de belangen der gezamenlijke Axelse winkeliers. Teneinde direct spijkers met koppen te slaan heeft het voorlopige comité zich voorgesteld nog tegen St. Nicolaas een winkelweek te organiseren en door een reclame-campagne het Axelse achterland, Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en West- dorpe, hierin te betrekken. Na deze uiteenzetting van de voorlopige plannen g^ven vrijwel alle aanwezigen zich op ais lid voor de te stichten vereniging Prinses Elizabeth van Engeland heeft Zondagavond om kwait over negen Engelse tijd het leven geschonken aan een zoon. Moeder en zoon maken het goed. De titel van het kind is Zijne Koninklijke Hoogheid Pftnsvan Edinburg. Zondagavond om even over tienen werd het eerste nieuws van de geboorte van het prinsje bekend. Een der bij de hekken van het Buckingham Palace dienstdoende Poli tieagent werd door een lakei naar de hoofd ingang geroepen en keerde terug met de ooodschap. dat het een prinsje was. Om even over elf werd de officiële aankondi ging aan het hek opgehangen en konden de trouwe wachters zelf lezen, dat om 14 minuten over negen een prinsje was gebo ren en dat moeder en kind het beiden goed maakten. De menigte buiten het paleis, die In de loop van de avond aanzienlijk was gedund, groeide, sinds om 10.20 u. over alle zenders van de B. B. C- het gro'e n'ouwf> bekend was gemaakt, weer gestadig aan. Van alle kanten kwamen de mensen, te voet en in autos en in taxi's. Tegen het middernachtelijk uur zwol de menigte nog steeds aan. Tenslotte moest de politie per luidsprekersauto eerst om een beetje stilte verzoeken en even later vragen om nu toch eindelijk naar huis te gaan. Dat deed de menigte, maar niet voordat de autoriteiten van het paleis haar nog eens hadden medegedeeld, dat prinses EHrabeth rust nodig had, dat prins Philips bij «haar was en dat er geen verdere mededelingen meer zouden worden verstrekt. De hertog van Edinburg, de echtgenoot van de prinses, wachtte met koning George cn koningin Elizabeth buiten het vertrek* Met een eeuwenoude traditiejwerd gebro ken door de afwezigheid,van de minister van binnenlandse zaken in de kraamkamer. Op 5 November besliste ;koning George dat deze gewoonte eens ingesteld om ver wisseling van de koninklijke telg met een ander kind uit te sluiten 'verouderd is en afgeschaft diende te worden. De namen van de prins zullen waarschijn lijk pas bij de doop worden bekend gemaakt. Vermoedelijk zal de prins evenals bij zijn moeder het geval was gedoopt wor den met water uil de Jordaan. De prins zal de 128 jaar oude doopjurk dragen van crè me satijn en Brusselse kant welke ook door zijn moeder, zijn grootvader, prinses Marga ret en de hertog van Windsor is gedragen. By de doop zal waarschijnlijk het gouden doopvont met ingelegde lelies worden gebruikt, dat het eerst dienst heeft gedaan in 1840 bij de doop van de princesse royal, lijlE

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2