AXELSCHE SÊ COURANT AXELSCHE H COURANT De bestemmina van de aardannpl- Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG NOVEMBER 1948. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 63e JAARGANG No 13. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM MINISTER MANSHOLT OVER vervoederen van ruwvoeder en in het bijzon der van aardappelen biedt. Camera knipoogt naar de aarde. Nu de droge tiid weer ia aanophrntrpn pn voldoening aan de mens. De vlieger is» samen met de motorrijder eigenlijk niets me versie van de vroe- zijn briesend paard en de hoefslag in een voor de snelheid langs de Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG JO.jjNOVEMBER 1948. 63e JAARGANG No 12. s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De telefoon in Zeeland. Binnenkort uitbreiding der centrales in Axel en Hulst en doorlopende openstelling van deze kantoren. „Hoe staat het met de telefoon In^Zeeland". Deze vraag heeft de redactie van de Prov. Zeeuwse Courant voorgelegd aan de heer S. T. Boelsma, adj.-directeur van het Tele foondistrict Breda en het blad vertelt dan hierover verder o.a. het volgende Uit het vele goede nieuws dat wij in antwoord hierop mochten vernemen, mocht geconstateerd worden dat de P.T.T. ook in Zeeland deed en doet, wat in een tijd van materiaalschaarste en van allerlei remmende factoren, ook maar enigszins mogelijk is. Niet alleen dat vele posten die tengevolge van het oorlogsgeweld in een desolate toe stand kwamen te verkeren, weer hersteld zijn, doch woekerend met de materialen is men er in geslaagd voor een groot deel aan de steeds groeiende vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen te voldoen. Evenals in de andere delen van het land, is ook de Zeeuwse bevolking na de be vrijding steeds meer „telefoon-minded" ge worden. in het district Breda, waaronder ook Zeeland ressorteert, is het percentage aangeslotenen thans reeds 27 pet. hoger dan in 1940, terwijl er ongeveer 3000 personen op de wachtlijst staan. Ook het telefoon verkeer is overeenkomstig toegenomen. In vergelijking met October 1946 was b.v. in het district Breda het aantal inkomende en uitgaande gesprekken in de afgelopen maand met ca. 60 pet. gestegen. Op zichzelf moge deze grote belangstelling verheugend genoemd worden, doch voor de P.T.T. is het de moeilijkheid om aan het materiaal te komen, dat voor uitbreiding van de netten nodig is. Met de toestellen en de kabels zou het nog wel gaan, daar deze in Nederland vervaardigd worden. Het grote probleem vormen echter de automaten. Voorheen werden deze van Siemens uit Berlijn betrokken. Nu deze leverancier uit gevallen is, moest naar andere worden uit gezien. Er zijn thans bestellingen in Enge land en Zwitserland gedaan, die langzamer hand beginnen af te komen. Daarbij komt nog dat voor nieuwe centrales gebouwen nodig zijn. En bij de bouw hiervan zit de P.T.T. ook al met dezelfde moeilijkheden als ieder ander. Wat werd nu sinds de bevrijding bereikt Walcheren. Het voornaamste object in Walcheren is de automatisering van Vlissingen. De kabels gijn gelegd en iedere abonné heeft reeds zijn nieuwe toestel. Enkele weken geleden is een Engelse automaat gearriveerd de eerste van het grotere formaat die in^Neder- land wordt geplaatst en op het ogenblik is men druk bezig deze te installeren. Vermoedelijk zullen hiermee nog een paar maanden gemoeid zijn. Daarna komt nog het tijdrovende „testen", doch wanneer ook de met deze automatisering gepaard gaande uitbreiding van de interiocale handcentrale te Goes tijdig gereed komt, hoopt men dat Vlissingen in de loop van Januari 1949 in het automatisch verkeer kan worden opgenomen. Verder is Middelburg met 400 nummers uitgebreid, terwijl voor volgend jaar een uitbreiding van Oost-Souburg op het programma staat. Zuid Beveland. Op Zuid-Beveland Is Goes dit jaar met 400 nummers uitgebreid, terwijl voigend jaar Borssele en ook Wissekerke (N.-Bev.) aan de beurt komen. Door de reeds geschetste moeilijkheden zal van een automatisering van Oostelijk Zuid-Beveland voorlopig niets kunnen komen. Schouwen en Tholen. Voor de mogeiykheid van automatisering geldt voor dit gebied hetzelfde als voor O.Z.- Beveland. De handcentrales worden echter waar nodig van meerdere nummers voorzien. Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeuwsch-Vlaanderen met name in het Westelijk deel, marcheert de zaak goed. De kring Oostburg telt een 1000-tal abonné's, terwijl er nog een 100 tal wachtenden zijn. De centrale te Onstburg is zo goed als vol, doch er zijn uitbreidingsplannen. De hier voor nodige verbouwing heeft reeds plaats gevonden. Ook Axel is vol, doch ook voor dit kantoor zijn plannen voor een grotere centrale, terwijl ook in Hulst voorbereidingen worden ge troffen voor een' nieuwe handcentrale. De mogelijkheid voor automatisering van Zeeuwsch-Vlaanderen Het verhaal dreigt eentonig te worden. Ook hier voorlopig niet. Temeer daar er voor automatisering van dit gebied nog meer zou komen kijken. De kabels van Terneuzen naar Ellewoutsdijk zouden moeten worden uitgebreid, terwijl ook de apparatuur in Terneuzen een grote verandering zou moeten ondergaan. Een groot bezwaar voor verschillende grotere gemeenten met handcentiales is, dat de kantoren slechts beperkt open zijn. Voor Axel, Hulst en Zierikzee zal hierin echter binnenkort verandering komen. Het telefoonverkeer zal dan doorlopend open gesteld worden. De telefoon in Axel en omgeving. Bij informatie bij de directeur van het P.T.T.-kantoor hier ter plaatse,* verklaarde deze ons over de uitbreidingsplannen in in onze omgeving nog het volgende Reeds geruime tijd zijn er in Axel weer vele wachtenden voor een telefoon-aanslui ting. De huidige installatie liet echter niet toe deze mensen te helpen. In afwachting van de komst van de vereiste uitbreiding op groter schaal, heeft P.T.T. de bestaande centrale reeds nu enigermate kunnen ver groten, waardoor men, dezer dagen weer een twintigtal nummers aan het net kan toevoegen. In verschillende straten is dit zichtbaar, doordat P.T.T. deze dagen de buitenaansluitingen aan de kabels aan het maken is. Ook op Koewacht is enige tijd geleden de capaciteit der centrale weer vergroot. Wat betreft de doorlopende openstelling van het telefoonkantoor voor alle aange slotenen, dit wordt mogelijk gemaakt op initiatief van het gemeentbestuur. Wanneer voldoende abonné's interesse hebben voor doorlopende openstelling en zich bereid verklaren de hieraan verbonden kosten mede te willen dragen en dit is, aangezien naast de 25 bezitters van een doorverbinding nog ca. 55 aangeslotenen zich hebben aangemeld, inderdaad het geval stelt de P.T.T. haar installatie's in de uren dat het kantoor thans gesloten is, ter beschikking van de gemeente. De gemeente zorgt nu voor iemand die de centrale kan bedienen en neemt de •salariëring daarvan voor haar rekening. Door deze oplossing kunnen nu alle abonné's die dit wensen ook tussen 21 en 8 uur van hun telefoon gebruik maken. Diegenen, die niet bereid zijn de hiervoor verschuldigde maandelijkse toeslag a f 2 te betalen, kun nen natuurlijk niet mee profiteren, doch dit hebben zij dan geheel aan zichzelf te wijten. Wanneer de opensteliing zal ingaan is een kwestie die nog slechts afhangt van de tijd, benodigd om het vereiste personeel op te leiden en in te werken in de bedie ning. Het „telefoon-isolcment* van 21—8 uur zal daarmede dan zijn opgeheven, ter wijl ook het geduld van de bezitters van een doorverbinding niet meer dermate op de proef zal worden gesteld als thans het geval is. Last van zenuwen? Geen verhoging van de vermogensbelasting. Maar dan ook tot het uitersie bezuinigen I De regering heeft bij de Tweede Kamer haar memorie van antwoord ingezonden met betrekking tot de financiële beschouwingen der Kamer over de begroting 1949. Wij ontlenen hieraanZoals reeds is medege deeld, ligt het in het voornemen der regering de totstandkoming te bevorderen van enkeie eenvoudige fiscale herzieningen, die aan de ernstigste der gevoelde bezwaren zullen tegemoet karnen. Aan de voorbereiding daarvan wordt met grote spoed gewerkt. Gezien het nog bestaande budgetaire tekort en mede gelet op de grote bedragen, die nodig zijn voor het herstel van oorlogs schade, durft de minister van financiën deze weg slechts te gaan in het vertrouwen, dat hij allerwcge, ook bij de Staten-Generaal, steun zal vinden bij zijn streven tot verdere beperking van die uitgaven, die sociaal en economisch gezien, niet de hoogste bijdragen vormen tot de algemene volkswelvaart. De overwogen belastingverlichtingen heb ben de minister aanleiding gegeven zich te beraden over de verenigbaarheid van de hier besproken voornemens met de inhoud van het dekkingsplan voor de uitgaven inzake materiële oorlogsschaden dat een reeks van belastingverhogingen, alsmede een nieuwe belasting bevat. Een zeer belangrijk aandeel in de ge raamde opbrengst van het dekkingsplan levert een verhoging van de omzetbelasting. Een tweede belangrijk onderdeel van het dekkingsplan wordt vervormd door de huurbelasting en de daarmede samenhan gende wijziging van de personele belasting Hoewel 'n geleidelijke aanpassing van de huren aan het sterk gestegen peil van de bouwkosten noodzakelijk is, maakt met het oog op het handhaven van een verantwoorde loon en prijspolitiek het tijdstip en de grootte van de verhoging voor de regering een punt van de overweging uit. Nadere overweging van de belasting op onroerende goederen in de dodejhand heeft de minister tot de overtuiging gebracht, dat het beter is van een belasting van deze aard af te zien. Het heffen van 30 opsenlen op de ver mogensbelasting zou de druk van die be lasting verhogen van 5 pro mille tot 61/* pro mille. Bij een netto-rendement van ver mogen van 37i pet. betekent zulks een verhoging van de belasting op het inkomeq 4 pet. 5 pet. s moesten nog begroet c de man-op-de-bok het tte een scherpe bocht in. e bloeiende bomen op de huisjes een voor een Een flits van wuivende is de dropping voorbij, lander* klom omhoog het wolkenland, r werd in de warmte r een koele dronk door tse luchtfotograven het dropping aan de Lawa. genheid kwam het pak si terecht, maar nu niet En men dronk op de ineer die plaats heeft, maar dat getracht zal breken, is zeker. IWERS GEVRAAGD /-ZEELAND. ;e lonen betaald. Canada staat bijna stil rjaar weer emigranten- 11 December echter m" voor éénmaal een Hiermede kunnen ook visum voor Nieuw- eeds lang op scheeps- nooie kans voor, voor landbouwers en land- tand heeft zich namelijk 100 flinke jonge Neder- lie met de „Volendam* n visum te geven. :elijk op melkbedrijven overleg met het Neder- n Nieuw-Zeeland. Het nl. in Hollands geld nen kost en inwoning, gevallen waarin men zorgen, nog een ver- r f 13.40 per week. n zich in Nieuw-Zee- ivoelen. Het klimaat is ran de arbeider en de i zijn zeer goed, de Canada en Australië, iderlander gemakkelijk is kort. Op 11 Decern- ïip en voor wie mee wat te regelen. Wie er dus niet lang aarzelen, igeven. Men krijgt dan ;n, waarna men spoe- oeten nemen, louwers tot de leeftijd lar komen in aanmer- i van de Nieuw-Zee- endien genieten onge- r. Er mogen wel een en bij zijn, maar uit en. geschieden of bij de :ing Nederland, Lange de Centrale Stichting Raamweg 26, beide Ier moet er een rapport Arbeidsbureau zijn eid en andere dingen, kan men daar meteen De Arbeidsbureaux ANUARl VRIJ. tiker, het brood en de in de loop van dit gegaan. eet te melden is den- e thee-distributie zal )e handel denkt circa :bben om voldoende tben, zodat de datum zal eindigen voorlopig lanuari 1949. eek, vermoedelijk op Amsterdam de eerste juden, waarop vrijwel he thee zal worden ïgstelling hiervoor zal tot zijn. mde theepakkers, die roegen veronderstelde met niet meer dan rtoonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. KnmPndP int Ho haïntiunnrHin/* urfw Ha Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlë fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlén (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1