DURO! Regerinosmaatreaelen inzake aardappel teelt onvoldoende geacht Ziekte in 't KORT VERSLAG van de Bestuursvergadering der Stichting v.d. Landbouw in Zeeland, dd. 26 October '48. Consumptie-aardappelen. Het Bestuur kan zich in genen dele ver enigen met het standpunt van de Minister ten aanzien van de aardappelprijzen. Nadat in voorgaande jaren maximumprijzen voor aardappelen werden vastgesteld en de ver bouw voor 1948 zelfs door de Overheid werd bevorderd, wekt het in de kringen van^ de aardappeltelers grote ontstemming, dat de Minister weigert in te grijpen nu de aardappelen voor de telers een onvoldoende prijs opbrengen. Oe maatregelen die tot nu toe door de Minister worden genomen, nl. toeslag op aardappelstomers en garanties voor het ver werken van een surplus van aardappelen tot aardappelmeel, worden onvoldoende geacht. Het Bestuur is van oordeel dat minimum-garantieprijzen voor aardappelen van oogst 1948 roodzakelijk zijn. Bestrijding van distels. Aan Provinciale Staten van Zeeland is verzocht een provinciale verordening uit te vaardigen waarbij de gronden, zowel land bouwers, alsook waterschappen, spoor wegen enz., worden verplicht distels te vernietigen voor en aleer zij tot bloei, dus tot zaadvorming komen. feVoIgens de mening van het Bestuur is het ontoelaatbaar, dat op bepaalde plaatsen dit lastige onkruid tot zaadvorming komt en vanwege de verspreiding door de wind, naburige percelen overlast en schade onder vinden. De bestrijding van dit onkruid, speciaal in wegbermen en dergelijke, is de de laatste tijd bovendien veel gemakkelijker geworden door de ontdekking van groei- regelende stoffen waarmede dit onkruid op deze plaatsen op een afdoende niet te kost bare wijze bestreden kan worden. Verstrekking gips. Aangezien in de voormalige inundatie- gebieden de structuur van de grond plaatse lijk nog niet is hersteld en de resultaten van de verbouw van lucerne op deze gron den zal bij de Rijksdienst voor Landbouw- herstel opnieuw worden aangedrongen op het verstrekken van een aanvullende gips- toewijzing ten behoeve van die percelen waarvoor dit volgens de mening var. de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst nodig is. Noodslachtingerf. Aangedrongen zal worden op verhoging van de prijzen van vlees afkomstig van noodslachtingen, daar ca omsiandihheden zodanig zijn gewijzigd, dat het niet ver dedigbaar is deze prijzen op een eenmaal geruime tijd geleden vastgesteld laag niveau te handhaven. jiij Ruwe Handen, I Ruwe Huid. Ruwq Lippen. 30ct- In aansluiting op het bericht betreffende de teelt van consumptie-aardappelen en het standpunt van het Bestuur der Stichting voor de Landbouw in Zeeland in deze kwestie, zoals dit in het kort verslag der Stichting tot uiting komt, vernemen wij van zeer bevoegde zijde hierover het volgende Al de voorgaande jaren heeft de over heid slechts maatregelen genomen tot prijs- drukking. Ware toen de zaak vrij gegeven, dan had men een aanmerkelijk hogere prijs kunnen bedingen. Nu er echter voor het eerst een overschot komt, terwijl op suggestie der overheid zelf een groter areaal aardappelen is uitge- poot dan vorige jaren in verband met de onzekere toestand is de minister than3 jam mer genoeg niet bereid om een bodem in de markt te leggen, waarop de Stichting voor de Landbouw reeds in April 1948 met klem heeft aangedrongen. Begrijpelijkerwijze heeft de Stichting het hierbij niet laten zitten, doch zich via haar Hoofdbestuur in verbinding gesteld met het departement, waarbij is aangedrongen op meerdere en afdiende maatregelen. Men vermoedt, dat indien Minister Mans- holt geen afdoende regelingen zou treffen ten opzichte van de prijzen der consumptie aardappelen, dat de Stichting voor de Land bouw alsdan aan haar leden zal adviseren een belangrijk kwantum consumptie aardap pelen minder te telen dan voorgaande jaren. Uit onze omgeving. DE BAKKERS STAKEN DE VLAG UIT. De opheffing der brooddistributie was gisteren voor de bakkers een reden om de de driekleur buiten te hangen. Zoals een bakker terecht opmerkte, bracht de distri butie van brood een geweldige adminis tratieve rompslomp en onrendabel werk mee9 zodat een bakker prac.isch geen vrije tijd meer had. Nu de jarenlang verbeide dag eindelijk is aangebroken, is de vreugde der bakkers evenals die der consumenten zeer begrijpelijk. JAARVERGADERING SUPPORTERS-VERENIGING „A.S.V." Dinsdagavond hield de Axelse Suppor tersvereniging A.S.V." haar eerste jaarver gadering in het clublokaal café „Poland" bij dhr. P. Deij. Zowel de voorzitter in zijn openingswoord, als de secretaris in diens jaarverslag schetsten het verenigingsleven in het afgelopen jaar, o.a. de twee gemaakte verenigingsreizen naar Tilburg en Aarden burg, de verschillende reizen in particulier verband, de toetreding tot de Nederl. Bond van Supporters-Verenigingen, enz. Het leden tal daalde van 65 tot ruim 50, doch i3 thans weer met pi. 15 toegeiomen. De pen ningmeester koi nadat door de kascom- missie alies in orde wa3 b avonden een batig saldo melden van ruim f400. In het dagelijks bestuur werden herkozen de h.h. Ch. Tieleman, D C. Wolfert en P. Deij, resp. als voorz., secr. en penning"».; als vice-voorz. werd herkoren dhr. W. Robijn en als commissarissen werden eveneens herkozen de h.h. G. M. Jonkman en W. Hamelink, allen bij acclamatie. Als nieuw bestuurslid met de functie van 2e secr. werd gekozen dhr. P. Groothaert Fz. In de kascommissie werden benoemd de h.h. G. v d. Casteel, A. v. Riel rn P. J. Scheele in een geanimeerde discussie, welke behalve door vele leden en donateurs van „A.SV." ook door het dag. bestuur der voet balvereniging „Axel" welke laatste de supporters sympathiek gezind is werd bijgewoond, werd dé agenda verder afge werkt. Voortaan kunnen niet meereizende leden een plaatsvervanger aanwijzen. Oik werd besloten voortaan alhen kinderen te laten meereizen, waarvan één der ouders of beide lid der Supportersvereniging zijn, en dan onder geleide. Voorz. van Bendegem (v.v. „Axel") en voorz. Tieleman spraken ieder een slotwoord voor hun respectieve lijke verenigingen, alsmede voor een gede gen samenwerking tussen deze beide.' Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op de ook nog in dit num mer voorkomende bekendmaking van de Burgemeester en Wethouders dezer gemeente betreffende de avondcursus, die bij vol doende deelname zal worden gegeven. Hier wordt toch de gelegenheid geboden aan allen, die zich verder in de genoemde vakken willen bekwamen, op een gemakke lijke wijze te studerer. Tot nog toe moesten deze personen particuliere of schriftelijke lessen volgen, volgen, terwijl het r.u mogelijk wordt deze lessen mondeling in clubverband te nemen, Wij wekken allen die intrtsse voor een of meer der genoemde vakken hebben, op z'ch voorlopig ter secretarie aai te melden. Deze aanmelding verplicht nog tot niets, maar toch zult U dan alle inlichtingen krij gen, die U wenst. Stel uw opgave niet uit, maar doe het spoedig. KUNST IN INDIË. Donderdagavond hield mr. Jaap Kunst op de bovenzaal van „Het Centrum" voor een klein doch zeer aandachtig gehoor bestaande uit leden van de Z.V.U. en de Ba d Neder land— Indië een lezing over „Muziek en Dans In de Indische Archipel." Spr. wist intereesante dingen over de verschillende volkeren te vertellen en legde vooral de 'nadruk op het feit dat wij Westerlingen in cultuur zeker niet hoger staan, soms zelfs lager dar. vele volkeren in Indië. De lezing werd door vele fraaie lichtbeelden en enkele gramofoonpiaten in beeld en klank toege licht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure lees- dlenst, 's nam. 2.30 ure Ds. Pennings. (Bediening H. Doop) Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 ure Ds. Zr mei. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpsfraat 1.) Voorm. 10 ure en nam. 3 u. Ds. Couvée, H. Cal. Zond. 10. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een huissleutel, J. PJalteeuw, Juliana- straat 64. Drie zilverbons, elk van f2 50, Spul D 27, Zaamslag. Een lederen porte- monnaie met inhoud, Julianastr. 58, Een zilveren ringetje, Noordstr. 37. Een ringetje, Julianastr. 91. Een knijptang voor het knip pen van betondraad, Café Broekhoven, Zee straat. Een paar witte sportkousen, Drie- schouwen 6. Een nieuw vergiet, van Drie', Singelweg. KOEWACHT. Jacht in hef donker. Enkele werklieden van de fa' N. die de hsrstellingswerkzaamheden aan de weg Huist Perfcpolder verricht, brachten per vracht auto een bezoek aan ons „Bels Hoekske" Dè exports kwamen hun echter zo zwaar Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatlsche pijnen ondermynen het hele gestel, het humeur, het hulseiyk leven Laat het toch zo ver niet komendrjjf de oorzaak van Uw ïyden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen ln de klem onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, sobadeiyke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die tooh zyn de oorzaak van Uw ïyden en pyn. Naarmate deze regelmatig* worden verwyderd vóórzy schade kunnen aanriehten en U leed berok kenen voelt ge U allengs bevryd van Uw pynen ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Probeer 't met Kruschenwaarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist (1. M.) op de maag te liggen, dat ze s'nachts, op de terugreis, de gevel van de wed da H. indrvkte met hun auto. Even vrolijk vervolg den de geren echter hun weg, De inmid dels verwittigde politie slaagde er echter in da drinkebroers te Terholen in te re kenen. Geslaagd. Te Amersfoort slaagde voor het polite- diploma dhr P. van Kruijsen, alhier. Geslaagd. Voor het examen grenskommies slaagde dhr. Ajb. Scholter, alhier Benoemd. Wegens ziekte van de gemeenteontvanger Vermande), werd alhier tijdelijk als zodanig benoemd dhr. Verhaegen te Graauw. OVERSLAG. Moter in de sloot. Donderdag kwam tussen Overslag en Kruisstraat een motor in een sloot terecht. De motorrijder kwam er echter goed vanaf daar hij langzaam reed. Aan het motorrijwiel werd enige materiele schade toegebracht welke echter direct kon word^p hersteld, zodat hij spoedig zijn reis kon voortzetten. Boekbespreking. ZUID-AFRIKA. Dinsdag vertrok van Rotterdam de „Kota inter." met 750 emigranten, waaronder 600 Nederlandse, o.w. zelfs een paartje van resp. 86 en 80 jaar oud, naar Zuid-Afrika. Na de tweede wereldoorlog en de ge wijzigde situatie in Nederlands-Indië is onze belangstelling weer in niet geringe mate uitgegaan naar Zuid Afrika. De „trek" zit de Nederlander nog steeds in het bloed en velen zoeken noodgedwon gen doch ook vaak vrijwillig een nieuw vaderland Eiiet Liezen van Zuid-Afrika als nieuw vadetla-d heeft voor ons Neder landers nog ctn bijzo dere aantrekkelijk heid. D® sLmv|erwa't.c ap doet nog steeds sterk zijn invloed gelden. Wat Is het niet een voorrecht, als men zich in zijn eigen taal kan uitdrukken. Hit geeft direct een gevoel van „thuis" te zijn en men wordt spoedig vertrouwd met zijn nieuwe mede burgers. Dit is éé.i van de voordelen, die Zuid Afrika als emigratiegebied \óór heeft op de andere. Maar toch dient men bij het emigreren daarheen ook rekening te houden met de vele moeilijkheden, die zullen moe ten worden overwonnen; Bij N.V. Gebr. Zomer en Keuning is zo juist verschenen „Zuid-Afrikvan de bekende auteur en radioreporter Gerard Hoek. De heer Hoek bereisde Zuid-Afrika, was er gast van de regering, zag ontzaglijk veel en sprak met vooraanstaande figuren uit alle kringen. Het werk is verlucht met vele foto's,, die met zorg werden gekozen. Men virrdt erin 'n bt schrijving van land en volk, 'de geschiedenis, het rassenvraagstuk, da diamant- en goudindustrie, agrarische en industriële ontwikkeling, handel en verkeer, opvoeding en geestelijk leven, het leven in de wereldstad en op de eenzame plaats en tot slot het hoofdstukWelke kansen de Nederlandse emigrant in Zuid-Afrika heeft. Wie tot opofferingen bereid is, wie behoort tot het geslacht der doorzetters, door zuivere oogmerken wordt gedreven en ook door een zekere band aan het stamverwante Afri kaanse volk wordt getrokken, die heeft, wanneer hij over de vereiste kennis en kunde beschikt, goede kansen in de Unie van Zuid-Afrik», aldus de schrijver. Om aan het gebrek aan vakmensen, ont staan door de snelle industriële ontwikkeling van de Unie het hoofd te kunnen bieden, heeft de regering een immigratie-schema opgesteld, waarin ook voor Nederlanders een ruime plaats werd opengehouden. Het ongelukkige is evenwel, dat veel van de mensen, die men in Zuid-Afrika prefe reert, ook in ons eigen land broodnodig zijn, doch door het ontbreken van de nodige grondstoffen konden niet al deze mensen direct aan het werk worden gezet. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgavoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen Daarom* worden aan emigranten door onze regering geen directe moeilijkheden meer in de weg gelegd. Indirecte moeilijk heden, waarbij vooral de financiën een grote rol spelen, blijven er evenwel nog genoeg over. Als U het boek Zuid-Afrika hebt ge'ezen, zult U een goede kijk hebben op datgene, wat emigreren naar Zuid-Afrika betekent en zult U zich kunnen beraden, of U geschikt bent voor deze stap. Wie geen emigratie-plannen koestert, zal eventueel genieten van hetgeen in dit boek over het mooie Zuid-Afrika op zo boeiende en leerzame wijze wordt beschreven. „Zuid-Afrika" is verkrijgbaar k f 7,50 bij F rma J. C Vink, Boekhandel, Markt 12. Ingezonden stukken. Kaapstad, 26 October 1948. Aan de Redactie van de „Axelse Courant*. Betreft „Oiympia" estafette, vermeld in het Kaapstao's Dagblad „Cape Times" van 1 September jl. Met een bescheiden frots als rond Zeeuws- Vlaming las ik in genoemde krant, dat „runners" uit Axel in estafette de oud- Koningin persoonlijk de Zeeuws-Viaamse gelukwensen hebben overgebracht. Niet alleen in deze grote Zuid-Afrikaanse krant, doch ook in de „New York Daily" heeft dit vermeld gestaan en het is zeer diep bedroevend, dat geen enkele Nederl. krant hiervan melding heeft gemaakt. „Is Zeeuws-Vlaanderen alleen maar van tel in oorlogstijd; ais graanschuur voor het Westen en om de eerste harde stoten op te vangen met de bevrijding van Nederland Het ware wenselijk, dat dit feit wel even onder de aandacht wordt gebracht van de grote Nederlandse kranten. Het buitenland en de machtige United States of Amerika welke Zeeuws»Vlaanderen alleen maar kennen uit de bevrijdingstijd van Nederland, hebben deze daad des te meer gewaardeerd als onze eigen „Hollandse bevolking". Vele Afrikaanse en Amerikaanse autoriteiten hebben Zeeland bezocht ra de bevrijding en ook met de jubileumfeesten en uit volle waardering voor dit volk dat, èn in 1940 èi in 1945, de zwaarste offers voor de bevrijding van Nederland heeft gebracht, vermeldde deze estafette in hun kranten. U zoudt ons gewest een erkentelijke daad bewijzen als U het stukje, hetwelk in Uw veel gelezen blad was vermeld, aan Neder landse kranten opstuurt mei breedvoerig commentaar en stevige argumenten, dat wereldkranten als „New York Daily* en „Cape Argus" hiervan wel melding maakten en waarom de Hollandse kranten niet. Leert men in Den Haag nu nooit? Meer gezonde reactie en oppositie tegen het stiefmoederlijk bewind uit Den Haag zou wel wenselijk zijn of moeten wij met Brabant en Limburg dan toch uiteindelijk onze ogen naar onze Zuiderburen richten de Balgen Een dergelijke bt krompen enge Hollandse gedachte wordt in het buitenland overal misprezen en gelaakt. Hoogachtend, A. de Meijer. Burgerlijke Stand. Gedurende October 1948. J AXEL. Huwelijksaangiften8 O nè Benedictus Mirie Alexander (van Wesidorpe), 26 j. en HMda Mar'a Josfphina Pieters, 23 j. 9. Mauiitius Chants Marie Mattelé, 32 j. en Clementina Wilbelmina Schepens (van Breskens), 25 j. 29, Gustaaf Philemon Vervaeck (van Westdorpe), 37 j. en Alina Maiie Vermeulen, 26 j. Gehuwd: 7. Adolf Frar?ois van Arent- hals, 21 j en Maalje Adriata Wiemes, 19 j. 28 Omèr Benedictus Marie Alexander (van Westdorpe), 26 j. en Hilda Maria Josephina Pieters, 23 j. Geboren: 4. Cornelia Paulina Adriana, d. van Johannes de Visser en Adriana Paulina Goud. 5. Adriaan Middel, z. van Frederik van Langevelde en Cornelia de Feijter. 9. Esther, d. van Willem Koster en Johanna Maria Dekker. 23. Janna Fran- £oite, d. van Jacobus Johannes Vasseur en Magdalena Krina Swets. Geertrui Suzanna Anthonia, d. van Jan de Kraker en Geertrui Suzanna Scheele. Overleden9. Maatje Riemens, 72 j., wed. van Hendrik Koekkoek. 16. Maria de Bakker, 69 j-, wed. van Petrus van Eek. 26. Meeuwis van Cadsand, 32 j., z. van Jan Pieter van Cadsand en Sara de Regt. 30. Suzanna Geertruij Zegers, 59 j., echtg. van Nlcolaas Bolleman. MIJNHARDT Mi

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2