Waar de Schelde stroomt Voor onze hengelaars. Grof Schadi Fa. J. C. VU WILD De kunst van het „snoeken", Fa. J. C. VINK, Markt 12, Axel Fa. J. C. VIN Uit onze omgeving. HET CE Zaterdag 30 Oi Zondag 31 Oi Zondag 31 0( Maandag 1 No Tl R BI 0 L L E N PI Rechtszaken. Sportnieuws. door A. M. WESSELS. Onder deze verzameltitel laat deze bekende Zeeuwse auteur, in een aantal romantisch- historische schetsen, ons dwalen door de oude, maar rijke Zeeuwse historie. De schrijver vertelt in dit door en door Zeeuwse boek van opgaan, blinken en verzinken, van strijd er\ overwinning, terwijl ook de onder nemingslust en durf der Zeeuwen naar voren wordt gel Het boek door J. P. Schreiner. Onmisbaar voor iedere snoekvisser f 2,75 ,,'t Is Tijd" J. P. Schreiner. Opgebouwd uit jarenlange studie en ervaring. f 0,90. eö8ER STAN L Twee uit terwille honderd 1 Deze filn aan onzii Een film lacht. Met BEI en CARC Een adei slechts „thriller" verdacht» allen voe de man In plaat DAGAV in zéér ruim» W. Qinnekenstraat Verzending Kt Kt Pi Pi TERNEUZEN. De schrik van de weg. Zaterdagavond j, 1. te omstreeks 20.40 uur werd aan de Kanaalweg, ter hoogte van de Zeven Huisjes de 44-jarige H. H. aangere den door een onbekende motorrijder, komen de van Terneuzer, en rijdende in de richting van Sluiskil. De motorrijder is daarop doorgereden, hoewel H. gewond was en niet tegenstaande de duopassagier van de moter slingerde en eveneens gewond aan de weg bleef liggen, De gemeentepolitie stelde onmiddeiijk een onderzoek in en de dader, de 17-jarige J.W. uit Sluiskil werd nog diezelfde datum aangnhouden. Hij zal zich voor de rechter hebben te verantwoorden. W. had geen rijbewijs tot het besturen van een motor. De beide slachtoffers konden zich naar hun respectievelijke woning bege ven. Zij bekwamen schaafwonden aan hoofd de handen en benen en vernielde kleren. V, Z. zitting 29 October 1948 P. F. V. een 36 jarige houthandelaar te Zaamslag, thans gedetineerd in het huis van Bewaring te Middelburg, is 3 feiten ten laste gelegd. Ie. had hij op 10 Januari 1948 van zekere H. A. var den Brand door een vals verhaal op te dissen f.500,- weten los te krijgen en natuurlijk niet meer terugbetaald. 2e had hij in Nov. 1947 in IJzendijke weer een dergelijk verhaal verteld, hij had geld in een partij bomen zitten, kon nu niet vooruit enz. enz. Zo kreeg hij f 750, los van zekere A. M. Q. de Jaeger. 3e had hij in Februari 1948 in Zaamslag meerdere geldsbedragen, toebehorend aan de fa. D.J van der Have te Kapelle-Bieze- llnge, welke geldsbedragen hij had ontvan gen als betaliug van door deze fa. door bemiddeling van hen, verdachte, geleverde populierenboom (t. w. f. 61,86 van P.J. Nijs f250.-van R. E. M. Verhaegen en f 113,20 van P. C. Maas) en aldus, althans anders dan door misdrijf onder zich had, weder rechtelijk zich toegëeigend. Over dit laatste verklaarde verdachte, dat hg van de Ngs een bedrag van f61,86 heeft ontvangen voor door de fa D.J. van der Have aan hem geleverde bomen. Dit geld was bestemd voor genoemde fa. Hij had het gebruikt voor de uitbetaling van werk mensen van zekere Meertens, bij wie hg toen als bedrijfsleider in dienst was. Injuni 1948 had hg zgn broer uit Belgie verzocht dit geld aan de fa. te betalen. Hetzelfde was volgens verd. het geval met het bedrag van f250,- van Verhaegen, dat hij te Hulst had ontvangen en met het bedrag van 113,20 van Maas, dat hij te Qraauw en Langedam had ontvangen. Omtrent de f 750,- verklaart verdachte, dat hij dit geld tegen een schuldbekentenis heeft geleend. Listige praatjes heeft hij niet naar voren gebracht, evenmin als bij de f500,- uit punt 1 der telastlegging. 4 personen, waar onder de benadeelde personen van den Brand en de Jaeger zgn als getuigen gedag vaard. Van den Brand blijft ter zitting bij zjjn afgelegde verklaring. Hij wist dat V failliet was, maar V was failliet met geld in de zak. Verdachte ontkent gezegd te hebben aan van den Brand dat hij de bomen van Arnemuiden zou krijgen. Ook getuige de Jaeger blijft bij zij verklaringen. De President zegt tegen verdachte :„Jij bent een grote flessentrekker, dat zeg ik je ronduit in je gezicht". Ook de 2 andere getuigeu blijven bij hun verklaringen, De Officierizegt in zgn req, dat hg alle punten van de tenlastelegging bewezen acht. Wat er op het gebied van knoeien en ver valsen maar mogelijk is, heeft deze verd, gedaan. Vele mensen zgn door hem reeds in het ongeluk gestort. Tegen het afgeven van ongedekte cheques, vervalsen van hand tekeningen enz. heeft hij gcon bezwaar, Hg is al 10 maal veroordeeld. Verdachte, zo zegt de off. is een groot gevaar voor samenleving. Hij eist 2 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrek preventief. Mr. Kurtz, als raads man van verdachte, zegt dat zgn cliënt een onverbetetijke optimist is. Daarom gaat hij dikwijls wat verder dan verantwoord is. Ten aanzien van het eerste geval zal vol gens pleiter's mening ontslag van rechts vervolging moeten volgen. Omtrent het 2e punt refereert raadsman zich aan het oordeel van de Rechtbank. Wat het 3e punt betreft, hier is grote twijfel. Pleiter vraagt vrijspraak. Zijn cliënt is totaal ongeschikt voor zaken te doen. Zijn gezin leeft in kommervolle omstandigheden. Pleiter acht de gevraagde straf zeer hoog. Daarmede zou verdachte veel te zwaar zgn gestraft. Hy vraagt subsidiair een clemente re straf den is geeist. Voetbal. TERNEUZEN—AXEL 2-3. Jonkman verrichtte de hattrick. Circa 2500 man was jl. Zondag aan de Molendijk getuige van de grote strgd tus sen de aloude rivalen. De eerste aanvallen waren voor Terneu- zen, doch werden gemakkelijk afgeslagen. De oranjehemden namen toen het initiatief over, de rood-zwarte verdediging was in deze periode bepaald in mineur, waardoor de scoringskansen der bezoekers des te groter werden, die deels door pech verloren gingen, terwijl de schietkansen te weinig werden benut. Na de eerste 20 min. volgden sporadisch aanvallen der gastheren, waarbg het Axel-doel éénmaal aan een doorboring ontkwam, doordat een schot van de paal terugketste. Zo was de stand nog dubbel blank toeu scheidsrechter de Roo uit Bergen op Zoom de rust aankondigde. De thuisclub zag nogal eens een vrge schop tegen zich genomen. Direct na de hervatting werd hst spel door Axel in handen genomen, de Tern.- defensie werd voor moeilijke problemen gesteld en in dit moment wist Jonkman handig een kans te benutten (0—1). Axel bleef voorlopig domineren en na enkele minuten was het weer Jonkman, die uiteen voorzet van links ineens prachtig en keihard inschoot (0—2). Terneuzen kwam nu wat meer in het offensief, doch voorlopig kon de oranje-defensie de zaak meester blijven. Door een misverstand in de Axelse verde diging kreeg Terneuzen een mooie kans, doch Dieleman greep resoluut in en voor kwam erger. Hierna golfde het spel op en neer, totdat 8 min. voor het einde de Axel- spil het leder met de hand bewerkte, waar voor een strafschop werd toegekend, welke door Meertens werd Ingeschoten (1—2). Bij een Axel-aanval bewerkte ook een Ter- neuzen-back het leder met de hand, wat de overigens correct leidende scheidsrechter ontging. Terneuzen'8 eerste goal werd gevolgd door een nieuwe aanval der rood zwarten, welke besloten werd met een doel punt van Oppeneer (2—2). De hele Axdse verdediging reageerde niet op deze aanval wegens buitenspel, zodat de geigkmaker al heel gemakkelijk kon worden gescoord. Axel drong nu in een krachtig offensief de roodzwarten danig in de verdediging en door aarzelen der Tern.-backs wist Jonk man onhoudbaar te scoren (2—3). Links buiten Dobbelaar brak nog door, doch zijn schot ging rakelings naast. Hiermede kwam het einde. De ontmoeting droeg een zeer sportief karakter, ook het publiek gedroeg zich cor rect. De Axelse zege was naar ieders overtuiging volkomen verdiend. Zowel door veldspel als door kopwerk was de oranjeploeg meestal absoluut de betere. Axel speelde tot dusver een zijner beste wedstrgden i i dit seizoen. Axel had een goede dag, doordat behalve Terneuzen, ook de twee andere naaste concurrenten Steen en Corn Boys hun beide winstpunten moesten af staan. Axel's leidende plaats op de ranglijst wordt daardoor nog beduidend verstevigd. AXEL II—MIDDELBURG II 2-4. In een ontmoeting, waarin onze stadge noten qua spel niet de mindere waren, doch Vrouwe Fortuna ditmaal niet aan hun zijde hadden, moesten zij de puntjes aan de groen-witten afstaan. De eerste helft gaf een vrijwel gelijk- opgaande strijd en na ongeveer een kwar tier wist de Axel-I.binnen het net te vinden (1—0). Met deze stand kwam de rust. Ook na de hervatting namen de Axel reserves het spel weer in handen, doch spoedig spraken de Middelburgers ook een duchtig woordje mee en wisten weldra geigk te maken. De bezoekers bleven in het offen sief en mede doordat de oranje-defensie in deze periode teleur stelde wisten zg een 3—1-voorsprong te behalen, waarmede de grondslag was gelegd voor de nederlaag van Axel's anders zo kranige reserve-team. Beide doelwachters moesten nog eenmaal vissen, zodat de eindstand 2—4 werd. AXEL III—TERNEUZEN IV 2—1. Beide partgen wogen tegen elkaar op. De rust kwam met een 1—0 voorsprong voor onze stadgenoten, die na de thee door een strafschop de stand op 2—0 brachten. Hoewel de oranje-backs opvielen door hun solied verdedigen, slaagden de roodzwarten er in de eer te redden (2—1), waarmee het einde kwam. De stand in de 3e klasse F is als volgt Axel 8 8 0 0 29-7 16 Corn Boys 8 6 1 1 38-6 13 Terneuzen 8 6 0 2 30-10 12 Steen 8 6 0 2 26—10 12 Oostburg 8 4 2 2 15—10 10 Aardenburg 8 4 1 3 23—17 9 IJzendgke 8 2 2 4 21—19 6 Ciinge 8 3 0 5 13—18 6 Hoofdplaat 7 2 0 5 8-34 4 Sluiskil 8 2 0 6 11—29 4 Hontenisse 8 1 0 7 9-41 2 Hulst 7 0 0 7 4-26 0 Resjrve 2e klasse E. Vlissingen U 7 5 1 1 16-7 11 Middelb. II 7 4 2 1 19-8 10 Axtl U 6 3 1 2 21 14 7 Goes 11 7 3 1 3 16—18 7 RCS 11 6 1 2 3 10—15 4 Breskens II 6 1 1 4 10—20 3 Terneuzen 11 5 1 0 4 6—16 2 ln deze stand is verwerkt de uitspraak der protestcommissie inzake de wedstrijd Axel II—R.C.S. II, welke thans is vastgesteld op 2—2. Ook Axel had geprotesteerd wegens het toekennen van een indirecte vrge trap wegens te fors aanvallen binnen 't straf schopgebied. Axel II werd in 't gelijk ge steld, zodat Axil alsnog het recht behoudt de strafschop te nemen. WACHTWOORDEN VOOR DE BOER. Intensivering, mechanisatis, rationalisatie en kostprgsverlaging zgn woorden, die voor iedere boer een bekende klank hebben. Het is evenwtl de vraag, of men in het algemeen wel voldoende doordrongen is van de betekenis van deze begrippen. In een op Maandag 8 November a.s. te 19 45 uur over de zender Hilversum 1 te houden radio-causerie onder de titel „Wachtwoorden voor de boer", zal de heer Ir. J. M. A Per.ders, Rijkslandbouwconsulent voor Uirec"t en Z.O.-Noord-Holland de betekenis van deze begrippen achtereen volgens bespreken en daarnaast aangeven de "wijze waarop zij in toepassing zijn te brengen op het boerenbedrgf. De uitzending is voorbereid in samen werking met de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Lardhorw, Visserg en Voedselvoorziening. O DE ORANJEPLOEQ WON VERDIEND.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2