AXELSCHE m COURANT De Beoeringspolitiek inzake de lonen en prijzen. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 30 OCTOBER 1948. 63e JAARGANG. No 9 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM De regering heeft in overleg met de Stichting van de Arbeid, welk overleg cen traal werd gevoerd, besloten te bevorderen, dat door de werkgevers een compensatie in de vorm van een loonbijslag zal woiden gegeven. De regering stelt zich namelijk op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en vermindering der subsidies op levensmiddelen en brandstoffen binnen ver antwoorde grenzen moeten worden gehouden. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van f71,— niet overschrijdt,* wordt een bijslag van één gulden per week toegekend. Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van f308,— niet overschrijdt, wordt een „bijslag van f 4.50 per maand toegekend. Bij deze bedragen is uitgegaan van een loongrens op een jaarbasis van f3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden verstrekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbijsiagen op 1 November a.s. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden betaald over de loonweek eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de practijk zai worden verleend, zal nader overleg worden gepleegd door het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. De fiscale winstvaststelling voor het bedrijfsleven zal worden herzien. Het is de bedoeling der regering de verhoging die aan de arbeiders in het par ticuliere bedrijf wordt gegeven, ook toe te kennen aan het overheids personeel, voor zover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van f 3700.- nlet te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds overleg met de betrokken organisaties geopend. Kinderbijslag. Een wijziging van de kinderbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere ge zinnen krijgt een verhoogde mate van urgentie door de verlaging' der subsidies en door de voorgenomen uniforme loonbij slag, welke aan die grotere gezinnen het minst ten goede zal komen. De regering is voornemens hiermede ten volle rekening te houden. Ook de wenselijkheid van een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat sterker spreken. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden inge diend, dat ten doel heeft aan van over heidswege gepensionneerden een kinderbij slag te verlenen. De toelichting. „Toen midden September de begroting voor 1949 werd ingediend, bleek daaruit het voornemen de subsidies op levensmid delen en brandstoffen te verminderei. Deze vermindering zal in een aantal gevallen tot prijsverhoging leiden. De te verwachten gevolgen worden echter door velen over schat. Nu het overleg, dat met de Stichting van de Arbeid is gepleegd over de gevol gen van de te nemen maatregelen tot over eenstemming heeft geleid, is het mogelijk een overzicht te geven van het geheel der maatregelen en van hun vermoedelijke con sequenties. Een ingrijpende herziening van de ge voerde loon- en prijspolitiek iigt niet in de bedoeling. Het streven, om een grote mate van stabiliteit en een in verhouding tot andere landen redelijk kostenniveau te handhaven, heeft vruchten gedragen, die niet mogen worden prijsgegeven. Er is dan ook geen sprake van, dat een algemene prijsverho ging zou zijn te verwachten. Het is echter niet mogelijk de subsidiëring, die één van de middelen is geweest om hier het peil van de kosten van levensonderhoud gedu rende de laatste twee jaren vrijwel gelijk te doen blijven, terwijl op de wereldmarkt de prijzen snel stegen, ten volle te handhaven. Sedert de bevrijding van ons land is voor ongeveer twee en half milliard gulden aan zodanige subsidies uit de schatkist gefinan cierd, terwijl de kosten voor 1948 op onge veer 650 millioen gulden worden geraamd. Deze bedragen konden ook bij het tegenwoordige hoge belastingniveau niet uit de jaarlijkse Rijksinkomsten worden gedekt. Er moest voor worden geleend. Hiermede kan niet worden voortgegaan, terwijl dit bedrag ook niet uit belasting. verhoging kan worden gevonden. Boven dien is het o.a. voor de economische unie met België en Luxemburg, die ook voor Nederland van grote betekenis is, nood zakelijk, dat kunstmatige elementen uit het Nederlandse prijspeil geleidelijk worden verwijderd. Tenslotte is de vrijlating van sommige gerantsoeneerde artikelen alleen mogelijk als geen subsidies meer worden gegeven. De Regering heeft zich dan ook genood zaakt gezien om met ingang van 8 November de overheidssubsidies in verge lijking met het lopende jaar met 300 mil lioen gulden te verminderen. De subsidies op levensmiddelen zullen met rond 240 millioen gulden en die op brandstoffen met ca. 90 millioen gulden worden verlaagd. Een bedrag van 70 millioen gulden heeft echter betrekking op vermindering van de importsubsidies, die zich voor de consu ment niet doet gevoelen, omdat deze moge lijk is geworden door prijsverlagingen, die zich in de laatste maanden op de buiten landse markt hebben voltrokken. Voorts zal van de verlaging der brandstoffensubsidie niet meer dan ongeveer een kwart op de consument drukken. De herziening van andere subsidies heeft echter wel enige invloed op de prijzen. Daarbij is bevorderd, dat men zich, zo nodig, in belangrijke mate aan de prijsver hogingen kan onttrekken, doordat andere, verwante artikelen, niet in prijs stijgen. Effect op de prijzen. De prijzen van voor de consument belang rijke levensmiddelen als margarine, rund vlees en kaas, zullen ongewijzigd blijven. De prijs van consumptlemelk zal met één cent per liter worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft; de subsidies op varkensvlees en boter worden verlaagd, ter wijl de bakkerstoeslag op brood komt te vervallen. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood en suiker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. Deze subsidiewijzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen tengevolge hebben: Brood vier cent per brood van 800 gram. Suiker ongeveer 17 cent per kilo. Varkensvlees gemiddeld 40 cent per kilo geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met 53 cent per kilogram vlees zonder been. Boter 20 a 25 cent per pakje van twee honderd vijftig gram. Anthraciet zestig cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het nor male brood, die aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere over weging besloten, mede omdat daardoor opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. Bij de invoering vsn deze maatregel is rekening gehouden met de omstandigheid, dat de aardappelprijs op het ogenblik in verhouding met het vorige jaar laag is. Indien men aanneemt, dat in het huidige verbruik van een gezin met twee kinderen, waarvan het gezinshoofd een inkomen geniet variërende van veertig tot vijftig gul den per week, geen veranderingen zullen optreden, behalve in de consumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de betrokken posten van het huishoud boekje zich aldus zullen wijzigen: (Wekelijkse uitgaven per gezin van vier personen) Brood f 0,48 Andere meelproducten 0,03 Suiker 0,20 Varkensvlees 0,13 Plantaardige oliën en vetten (exclusief margarine) 0,06 Zeep 0,10 Hulsbrandkolen - 0,05 Gas en licht 0,10 tezamen f 1,15 af melk 0,15 totaal f 1,— Bij deze berekening is aangenomen, dat het gezin gedurende één dag per week het duurdere wittebrood nuttigt, terwijl dit gezin door een iets groter verbruik van margarine inplaats van boter de totale uitgaven aan beide artikelen gelijk houdt. Indien de consument het verbruik van enkele van de in prijs gestegen goederen vervangt door goedkopere, welke evenwel een gelijke voedingswaarde of overeen komstige verbruikswaarde hebben, behoeft voor hetzelfde gezin slechts op de volgende hogere lasten worden gerekend: (Wekelijkse uitgaven per gezin van vier personen) Brood f 0,38 Suiker 0,20 Oliën en vetten (zonder margarine) 0,06 Zeep 0,10 Gas en licht 0,10 tezamen af melk f 0,84 0,15 Totaal f 0,69 De loonbijsiagen hebben geen ander doel dan de vermelde prijsstijgingen op te vangen. Zij mogen in het algemeen niet tot prijs verhoging leiden. Dit zou immer3 tengevolge hebben, dat de toegekende loonbijsiagen het beoogde effect zouden missen. Ook de stijging van de kolenprijs zal in het algemeen niet tot stijging van de verkoop prijzen der producten mogen leiden. Tegenover deze verhoging van lasten van het bedrijfsleven zal echter een verlichting intreden als gevolg van de herziening der fiscale winstvaststeliing. Kinderbijslag. Erkend wordt, dat enerzijds de verlaging der subsidies de kosten van het levens onderhoud der grotere gezinnen het meest zal beïnvloeden en dat anderzijds de voor genomen uniforme loonbijslag aan die ge zinnen het minst zal ten goede komen. Bevordering van prijsdaling. Teneinde de kosten van levensonderhoud voor de Nederlandse bevolking op een zo laag mogelijk peil te houden, zal de regering voorzover hierdoor geen vitale belangen worden geschaad, bij voortduring haar volledige steun geven aan krachten, welke een prijsverlagende invloed uitoefenen. Ge zonde concurrentie zal worden bevorderd, terwijl onverantwoorde bescherming zal worden tegengegaan. Hiertoe zal de op heffing van een aantal distributiemaatregelen kunnen bijdragen. Door het aanwenden van een deel van de Marshallsteun voor produc tieve doeleinden zullen Nederlandse bedrijven hun productie-apparaat kunnen uitbreiden en moderniseren, waardoor een vergrote pro ductie tegen lagere kostprijs tot stand zal kunnen komen. Door krachtig mede te werken aan het tot stand komen van een meer intensief Europees handels- en be talingsverkeer tracht de regering te bereiken dat, evenals vroeger het geval was, de Nederlandse ondernemer zijn goederen daar zal kunnen kopen, waar ze tegen de goed koopste prijs worden aangeboden. B a r o e. En dan wordt er een schip aan de kade van Priok gemeerd en rollen de drietonners door de stad, volgeladen met soldaten in glimmend nieuwe pakken, met onmogelijke grote hoofddeksels op hun nog ongebruinde hoofden. Hij, die er al wat langer is, glim lacht eens hautain tot enkelen van zijn jaargenoten en zegt„Der zijn weer baroes." Er zijn weer een stel van die onervaren knulletjes aangekomenprecies zoals de hautain sprekende man een jaar of wat geleden arriveerde. De eerste avond blijven de nieuwelingen meestal nog wat binnen en zoeken een paar vrienden of hadden ze al onder de mannen, die hier al langer zijn. Dan komt de bevrijdende orde dat ze de straat op mogen en hun goede geld mogen gaan ver doen aan veel te duur betaalde pisangs, aan allerlei soorten Indonesische snorrepij- perij. Ze brengen de handelaars op de pas- sar in verrukking want diens dagen zijn weer goed nu er baroes zijn. Hij kan gerust drie. maal zo veel vragen als zijn spullen waard zijn, want de nieuwelingen weten toch nog niets van het tawarren af. Maar niet aldus als er een oud vriend van de baroes mee gaat om hen een en ander te laten zien. Dan krijgt de vermetele han delaar de wind van voren, want iedere man met een beetje zelfrespect wil zijn kennis van het Maleis laten blijken aan zijn vriend de baroe. Dan .sidderen" de handelaren en de baroe staat verwonderd over de ken nis van het Maleis en de kunst van de afdinging van zijn vriend. Hij krijgt met een onverschillig gebaar, zoiets van „Och dat heeft nou niks om het lijf", zijn gewenste tros pisangs in de handen gedrukt en gaat midden op straat gezellig lopen kluiven, Ook vraagt hij wel eens aan een handelaar of hij zo'n hele grote tros op zijn schouder mag leggen en er 'n foto voor thuis van mag laten maken. Zijn vriend zal hem met het fototoestel wel knippen. Meestal moet zoiets meteen gebeuren, want anders konden de pisangs wel eens op zijn. Dan wordt de baroe alleen op de stad losgelaten en gaat leren, leren I Hij leert Maleis alsof het gladde kost is, durft zonder angst voor allerlei ziekten een ilesje spuit water te kopen, gaat alleen naar de bioscoop of met een paar vrienden-baroe en wordt Indischman. Volgens mensen met tientallen jaren er varing wordt de baroe dan gewaarlijk. Dan gaat hij op zijn eigen wijze, precies zo dat het hem door zijn hart wordt ingegeven met de mensen van dit land om. Een kennis van mij, die aa-1 ziji dertigste tropenjaar bezig is, placht te sidderen als hij vertelt van die baroes, die een Javaan een hartelijke klap op zijn schouder gaven. Zich door de baboe „Jopie" of „Keesie* lieten noemen en ze snoepjes van de Welfare cadeau de den en de keukenkoelie sigaretten aanboden. Dat moest op een volkomen mislukking uit lopen, was zijn vaste overtuiging. Maar wat trekt zich daarvan Jan Mole naar uit Amsterdam of Sipke Roukema uit Harlingen aan Als hij behoefte gevoelt om de Javaan een ferme klap op zijn schouder te geven, omdat hij hem dankbaar is voor het een of ander, dan doet-ie dat, en geeft de man óp de koop toe nog een sigaret. Als hij het leuk vindt laat hij zich op straat door zijn baboe groeten. Als hij tegen een batjak-man „meneer" wenst te zeggen, dan zegt hij het. Hij pacificeert op zijn eigen manier. Hij is hier gekomen met een hart vol medelij den jegens een onderdrukt volk. Misschien heeft hij wel eens samen met zijn kameraden de oude theorie en het oude beleid gehe keld en zich voorgenomen anders te doen. Hij doet maar precies zoals het hem door zijn gevoel wordt ingegeven. Als het niet van hogerhand verboden wordt, laat hij een heel stel Indonesische kindertjes in zijn drietonner meerijden en haalt (de M.P. mocht eens wat zeggen) het bordje „links rijden" van zijn voorruit af. Als hij er maar zin in heeft. En wat doet de bevolking? Die leren naast het duimpje opsteken, knip oogjes geven. Ze Ieren ook een sigaret weggeven en om ronduit te zeggen waar het op staat. De Javaan of wie dan ook steekt zonder schroom een magere bruine arm op en roept heel hard: „Tabé, Piet 1" als zijn vriend passeert Hij wordt een beetje een man die zijn overtuiging niet onder stoelen of banken steekt. Voor degeen die hem vroeger kende is hq achter uit gegaan, maar de baroe vindt hem geloof ik wel geschikt. En bovendien zijn de angstige woorden van mijn vriend deorang toea, ook op een andere wijze misplaatst. Geloof me, iedere Javaan, Sumatraan of wie dan ook in deze Archipel, voelt wel aan wanneer een klap op zijn schouder goed of kwaad is bedoeld. Daarnaast is het voor de mensengroepen in de grote steden niets meer dan een kleine aanvulling bij al de mogelijke importmanieren die ze in de loop der eeuwen hebben opgedaan. Twee jaren is geen lange tijd, maar lang genoeg om een groep mensen een nieuwe, joviale „adat" te presenteren en deze een beetje ingang te doen vinden. Mijn oud- lndisch-man huivert nog steeds als hij het knipoogje van de soldaat naar de Indo nesiër ziet. Hij omgeeft zich nog immer met een waas' van autoriteit. Maar „Jan" uit Amsterdam, Maastricht, Zwolle of welke uithoek van het land ook, lacht er om en zegt in zijn kromme Maleis „Saja isterr nou eenmaal sekadi en doet aan die flauwekul niet mee 1" HOOGSPANNINGSKABEL BESCHADIGD. Eén der hoogspanningskabels, welke 14 dagen geleden door de P.Z.E M. in de Zandkreek is gelegd, is kort onder de Zuid- Bevelandse kust ernstig beschadigd, ver moedelijk doordat hij overvaren is door een schip. De schade werd ontdekt door de heren Breen van Tak's Bergings My., toen hij bezig was de genoemde kabel onder te spuiten. Dit geschiedt nl. om de kabel die bq het leggen op de bodem komt te rusten met een krachtige waterstraal in het zand te doen verzinken. Men heeft thans de kabel op de bescha digde plaats doorgezaagd en zal trachten met een verbindingsmof de breuk te her stellen. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1