IT— Aan het Instituut Cuppens-Geurf» te Eindhoven behaalden voor de begincursu3 „knippen en naaien* een diploma „met eet" de damesP. van Bendegem, S. de Bruijne, G. den Hamer—den Hamer, M. de Jonge. B. de Jonge, A. Mangold—Hamelink, H. Noens, J. Rinn, M. van Tatenhove, allen te AxelP. de Braai te Sas van GentM. van Overdulve te Zaamslag; R. Engels— Pollet en R. Waelput te Zuiddorpe. GEVONCEN VOORWERPEN. Een padvindersriem, Buitenweg 1. Een ball point pen. Fa. J. C. Vink, Markt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure <n nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. Ds. D. Zemel, gereformeerd predikant alhier, is als zodanig beroepen te Wezep. Benoemd tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Nieuw Beoostenbiij Bezuiden de heer A. de Waele te Koewacht. L ZEEUWSE RADIO UITZENDING. Zaterdag 16 October zal de ruim 70- jarige heer J. de Koets uit Den Haag met zijn medewerker en zijn medewerksters wederom een „Zeeuwse uutsendenge* ver zorgen, die van 2,50—3.15 uur over Hilver sum 1 door de Vara wordt uitgezonden. Jaap uut de Wulleminapolder* houdt een kort praatje over Zeeland, „Saartje van Kee de Puut* zingt enkele Zeeuwse liedjes en Wullum van de Lange Pier Flupst" draagt samen met Saartje „De twi Liesjes* voor, HULST. I]Gouden Jubileum Aug. Eeckhout. Binnenkort herdenkt dhr. Aug. Eeckhout het 'feit, dat hij 50 jaar geleden zijn muzi kale loopbaan is begonnen. 50 jaar hét ft deie welbekende figuur zijn beste krachten aan het culturele muziekleven in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen gewijd. Z'n leerlingen en oud-leerlingen hebben gemeend deze dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd, dat samen met een u tvoerend comité een muzikale avond heeft georganiseerd in Hotel „De Graanbcurs* te Hulst. Op deze avond worden uitgenodigd de oud-leerlingen, leerlingen en hun ouders. Indien er nog oud-leerlingen zijn die geen persoonlijke uitnodiging hebben ontvangen, kunnen zij zich wenden tot het secretariaat van het uitvoerend comité, Stationsweg 26, Hulst. KOEWACHT. t, Geslaagd, „^Te den Haag slaagde voor 't examen machineschrijven mej, G. Baert alhier. Weer thuis. Dezer dagen kwam dhr. J. Wjjnacker met zijn gezin, na een 10-jarig verblijf in Indië, weer thuis. Prijsboliing. Aan de prijsbo'ling bij dhr. R. van Grem- berghe namen 34 spelers deel. De uilslag is volgt: le pr. A. Ysebaert, L. Vercauteren tn H. de Caluwé2e pr. D. Veischraegen, M. Rombout en C. Lammens3e pr. P. de Block, P. Ongehena en C. de Coninck. Paard geschrokken. Een paard van dhr. van D. schrok zo erg, dat het in volle galop op een prikkel draad-afrastering inrende. Het dier wondde zich zo erg, dat het doodbloedde. Mooi resultaat. G. de Gronckel en gebrs. Janssens wis ten op het gewassen-concours van de Kring Hulst van de N,C B. resp. de le en 7e prijs te behalen. 'Het nieuwe bestuur. Het nieuwe bestuur van de V.V. Koe wacht ziet er als volgt uitvoorzitterR. Buys, secretaris: C. v.d. Velde, penning meester: J. Baert. Bestuursleden: R. Pol spoel en G. Janssens. Vlasmarkt. Strovias: 14—22 ct. per kg. Vlaslint: dauwroot: f 110 tot f187,50per 100 kg., putroot: f140 tot f212,50 per 100 kg. i Lijnzaadgekeurd55—65 ct, per kg., ongekeurd: 50—60 ct. per kg., slagzaad 40—45 ct. per kg. TERNEUZEN. Gepromoveerd. Tot doctor in de geneeskunde is aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd op proefschrift, getiteld„Toxoplasmosis, a clinical, serological and histopathological study with special reference to the eye. manifestations'', de heer C. D. Binkhorst, oogarts te Terneuzen. OVERSLAG. Geslaagd. De Rijksambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen Chr Hoekman alhier slaagde te Rotterdam voor het toelatingsexamen adjunct verificateur. Bovenhoek-kermis. Ter gelegenheid van bovenhoekkermis zal aldaar een grote prijsschieting plaats vinden op de liggende wip bij Cijriel de Coninck. Op deze schieting worden o. a. 10 hanen beschikbaar gesteld plus talrijke vogels met premiën. Geldelijke prijzeu als naar gewoonte. Begin der schieting om 2 uur. PRIJSBEHEERSING. De afdeling Terneuzen van de Opsporings dienst van de Prijsbeheersing is met ingang van 1 October j.l. samengevoegd met de afdeling te Goes. Een en ander houdt verband met de be zuiniging op de Overheids-uitgaver;. Het nieuwe adres, waartoe men zich bij klachten over prijzen kan wenden is nu: Leliestraat 62 te Goes. In talrijke plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn plaatselijke Prijzencommissies gevestigd, waarbij men evenals bij de Rijkspolitie eventuele klachten over te hoge prijzen kan indienen. HOUDEN VAN PLUIMVEE NIET MEER AAN MAXIMA GEBONDEN. De regeling Piuimveevergunningen 1947/ 1948 liep tot 1 October 1948. Het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren heeft geen nieuwe verordening ontworpen, zodat sedert 1 October 1948 volwassen pluimvee aange houden kan worden, zonder dat hiervoor een maximum is vastgesteld. Onder pluim vee moeten worden verstaan volwassen kippen en eendenkuikens vallen hier niet onder. HET ZONDAGS RIJVERBOD. De KNAC. heeft zich opnieuw tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewerd met het verzoek „thans eindelijk het Zon dagsrijverbod op te heffen* en daarbij tevens een nieuw voorstel ingediend. Dit behelst, als de overheid ondanks .alles niet {tot opheffing wenst over te gaan, een gedeel telijke ontheffing te verlenen aan hen, die geen Zoi.dagsvergunning bezitten, met dien verstande, dat bepaald wordt, dat het ver boden is des Zondags van een personen auto gebruik te maken buiten de grenzen van een zeker district. Zulk een districts indeling zou aan de omstandigheden kun nen worden aangepast door als grondslag de provinciale grenzen te nemen, waarbij naar behoefte één of meer provincies tot een district zouden kunnen worden samen gevoegd. De controle wordt zeer vereen voudigd, aldus het voorstel, omdat slechts beho.ft te worden toegezien, dat in elk district motorrijtuigen met bepaalde provin ciale kentekenen zijn voorzien van een ont- heffingsbewijs. Het gevolg zou zijn, dat op deze manier de privé autobezitters zich ten minste over kleine, afstanden kunnen ver plaatsen en in staat worden gesteld zich op voor hen meer normale wijze des Zondags te bewegen. „DER SPIEGEL* VOOR 14 DAGEN VERBODEN. Wegens een artikel over de troonswisseling. Aan het met Britse licentie te Hannover verschijnende weekblad „Der Spiegel" is door het Britse militaire bestuur een ver schijningsverbod voor 2 weken opgelegd als gevolg van een door de Nederlandse regeering tegen het blad ingediende aan klacht raar aanleiding van een artikel over de troonswisseling in Nederland. Door de Nederlandse regering was g protesteerd tegen de „beledigende strekking* van het artikel. IN MEI EEN TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND? Naar wij vernemen worden op het ogen blik voorbereidende maatregelen getroffen voor de organisatie van de tweede Ronde van Nederland, waarvoor als data zijn aan gevraagd 14 tot 22 Mei 1949. De technische organisatie van deze tweede Ronde van Nederland is in handen van de heren Kuckelkorn (Maastricht) en Meys (Valken burg). Men deelt ons verder mede, dat de organisatie van de tweede ronde op een andere leest zal zijn geschoeid als de dit jaar voor de eerste maal gehouden ronde van Nederland. Voorts zou het de bedoeling zijn in het aanstaand seizoen op initiatief van België een Ronde van de Benelux te organiseren in de maand Juni. WIJZIGING POSTTARIEVEN. Zoals reeds gemeld worden de post- tarieven, welke op een halve cent eindigen, naar beneden afgerond tot hele centen. In het Staatsblad no. 1—435 van Donderdag is nu opgenomen een Kon. besluit van 1 Oct. 1948, houdende wijziging van het post* besluit 1925, van het pakketpostbesluit en van het internationaal postbesluit 1946, waarin deze wijziging is vastgelegd. In het postbesluit 1925 is tevens een wijziging aangebracht ten aanzien van de postbewijzen. Het tarief voor het verzenden van bedragen beneden f 10 per postwissel is gebracht van 7VS cent op 6 cent. Voorts is het tarief voor het verzenden van kleine geldbedragen op briefkaarten gebracht van 1 op 2 cent. De instantie, welke de briefkaarten ontvangt, zal dus voortaan 2 cent, zijnde de kostprijs, moeten betalen. HET CONSUMENTENCREDIET. a. Geldig verklaarde waardebonnen. 1. Uit het vooischotboekje werden inmid dels geldig verklaard de waardebonnen No 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 22 en 23. 2. Deze waardebonnen blijven geldig tot en met 28 Februari 1949. 3. De bonnen kunnen tot en met 19 Maart 1949 bij de banken te verzilveren worden aangeboden. Tot en met 2 April 1949 kun nen de banken de waardebonnen ter ver zilvering aan het Centraal Bureau aanbieden. Na deze laatste datum neemt het Centraal Bureau geen bonnen meer aan. b. Nieuwe Waardebonnen. 1. In Axel zijn aan de credietnemers tegen inlevering van hun voorschotboekje een bepaald aantal nieuwe waardebonnen ver strekt, welke eveneens slechts ter verzilvering mogen worden aangeboden door de leveran ciers, die tot dusverre hiertoe gerechtigd waren, waarbij, behoudens het hieronder gestelde, aan de tot dusverre geldende voor waarden moet worden voldaan. Houders van consumentenbonnen, die hun oude boekjes nog niet hebben omgewisseld, moeten dit doen voor 23 October. 2. Deze waardebonnen dragen het opschrift „Centraal Bureau voor het Consumenlen- crediet," Waardebon f. 5, -. Geldig van 1 October 1648. tot en met 28 Februari 1949. De kleuren van deze bonnen zijn groen en rood. Deze bonnen hebben geen volgnum mers, zij kunnen dus met rantsoenbonnen worden vergeleken. 3. Deze bonnen kunnengdoor de leveran ciers eveneens tot en met£ 19 Maart 1949 bij de banken ter verzilvering worden aan geboden, terwijl de banken ze tot en met 2 April 1949 bij het Centraal Bureau ter verzilvering kunnen aanbieden. 4. Tot 1 D.cemb-r 1948 wordendoor de banken slechts opplakvellen met nieuwe waardebonnen ter verzilvering aangenomen welke met met 20 (of voor kleine leveran ciers met tenminste 10) waardebonnen zijn beplakt. 5. Bij het in betaling aannemen van deze bonnen behoeven de stamkaart en het eigen domsbewijs van de houder der bonnen niet te worden overgelegd, zodat voor deze bon nen de verplichting van de winkelier om het stamkaartnummer op de bon te vermel den komt te vervallen. Ingezonden stukken. Olie in Palestina. (Repliek.) Conform de goede journalistieke gewoonte moge uw Redactie mij na het onderschrift van -A. B. H. bij mijn artikel gelegenheid geven tot repliek. 1. objectiviteit. Het was allerminst mijn bedoeling, mijn artikel de schijn te geven van een objec tiviteit, die ik niet bezit en niet bezitten kan. Een poging daartoe zou trouwens geen zin hebben gehadsedert jaar en dag sta ik bij de lezers van dit blad bekend als Jood met sterke Zionistische sympathieën. 2. het sluiten van de oliekraan door Irak Volkomen toegegeven, dat dit een normale maatregel is van een oorlogvoerend land. 3. de sluiting der raffinaderij te Haifa, en het vertrek der directie. Hier haalt A. B. H. mijn woorden uit hun verband. Ik hekelde het vertrek der directie in verband met de sluiting. Waarom sluiten op 26 April als misschien op 15 Mei gevechten uitbreken? Kunnen de heren de fabriek soms onder dè arm meenemen, zoals een viool of een schrijfmachine Het enige resultaat der sluiting was a. dat 400 mensen brodeloos werden (en hoe) b. dat de olievoorziering krachtens het Marshallplan ernstig stagneerde. Bovendienzowel Joden als Arabieren zouden het wel uit hun hoofd hebben gelafen om ook maar één steen van de raffinaderij te beschadigen, want dat zou het Engelse leger, de Navy en de R.A.F. die met sterke krachten nog tot 30 Juni dicht bij de raffinaderij lagen terstond aan de zijde van de tegenstander hebben gebracht. Nu een iets algemener opmerking. He onderschrift suggereert op meerdere punten dat er in de Staat Israël voor een normale olie-maatschappij eigenlijk geen rechts zekerheid is. M.a.w. dat er in de Staa Israël min of meer een toestand bestaai zoals die zich voorgedaan heeft in Mexic (de lezers van dit blad nog wel bekend ul de beslagen op de tankschepen ter rede vai Vlissinger) en in de laatste tijd in Hongarij en Roemenië. Dat zijn suggesties, waarvoor een anti communistisch lezerspubliek buitengewoon gevoelig is en waarop een antwoord nie mag achterwege blijven. 4. Het op de binnenlandse markt laten brengen van de olie is zonderling om springen met andermans eigendommen Ik vraag in gemoedeheeft de Nederlands regering niet precies hetzelfde gedaan Heel zij niet reeds fn 1939 petroleum tot distri butiegoed verklaard en de maatschappijei gedwongen, van hun voorraden een deel o de binnenlandse markt te brengen En ii er voor de Nederlandse landbouw geei teeltplicht en geen leveringsplicht ingesteld 5. Van de vrijheid van handel blijf weinig over. Ik vraag weer in gemoede: is er n Nederland nog één bedrijfstak, die vrijheii van handelen heeft overgehouden? Latei schaarste-economie en distributie zich me bedrijfsvrijheid verenigen 6. De raffinaderij te Haifa wordt voo zover wij weten, door de Joods Staat onregelmatig geëxploiteerd? Hoe weet A. B. H. dat Bovendien i het pertinent onwaar. De Joodse Staa ixploiieert de raffinaderij in het geheel niel Hij verplicht haar siechts te draalen, zoali elke regering in de afgelopen oorlog de vitale bedrijven tot werken gedwongen heel en nóg dwingt. Stel U voor, dat morgei de beetwortelsuikerfabrieken te Sas van Gen doo; de directies worden gesloten I Zoudei de heren dat langer dan een week volhouder zonder dat de Staat zou ingrijpen? 7. Voor raffinage in Haifa moet me Joods geld worden betaald. Is dat in Nederland weer niet precies zo? Nemen wij een voorbeeld „uit de buurt" waarbij de verhoudingen precies zo liggen als bij de Consolidated Refineries. Een Belg, woonachtig te Antwerpen, stationneert zijn sleepboot „Yvonne" te Terneuzen, om zeeschepen te assisteren het manoeuvreren door de Westsluis. De gezagvoerder van een Zweeds schip op weg naar Gent laat thans de „Yvonne" vast maken en zegt, dat hij het sleeploon bij aankomst in Gent wel naar Antwerpen zal sturen. Dat is een conditie, welke de sleepbootkapitein volgens de Nederlandse deviezenbepalingen zonder toestemming van de Nederlandse Bank niet mag accepteren, Hij heeft immers het Zweedse schip een dienst bewezen. Dat is z.g. onzichtbare export uit Nederland en daarvoor moet hier te lande met deviezen betaald worden. 01 de Zweedse kapitein in het buitenland reeds guldens gekocht heeft of dat hij het sleep loon in Zweedse Kronen betaalt, speelt geen rol. In beide gevallen Is de Nederlandse deviezenpositie gesteund. En of nu de eigenaar van de „Yvonne" een Belg is en buiten Nederland woon! (zoals de Consolidated voor Israël een buitenlandse maatschappij is), speelt óók geen rol. De kapitein van de „Yvonne" mag het ontvangen sleeploon niet mee nemen naar zijn b3as, wanneer hij mei verlof naar Antwerpen gaat, maar hij moet het heel netjes in de Nieuwstraat op diens Nederlandse post- of bankrekening storten. Opzettelijk heb ik dit voorbeeld precies uitgesponnen, zodat elke lezer kan contro leren of de vergelijking ook maar in één enkel opzicht mank gaat. 8. Misschien eist Israël een deel van de te raffineren olie voor zichzelf op. Ik hoop niet, dat Israël het zou lèten, want dat zou wel de zwaarst denkbare zelfvernietiging zijn. Zou de Nederlandse regering b.v. toelaten, dat de Hoogovens te IJmuiden ertsen uit sluitend in loon zouden versmelten en het verkreger. ijzer door de opdrachtgevers weer tot de laatste kilo zou worden uitgevoeid? Maar als dit alles zo is, dèn is mij i vraag: Waarom hier juist zo'n vurig pleidooi voor de vrijheid van de arme verdrukte Shell, als haar vrijheid in Nederland precies zo klein is als in Israël Mr. Jacob Franckei. Een korte dupliek Mr. Frarckel wil de Palestijnse oliekwestie tot op het bren opensnijden. Wij kunnen ons dit levendig voorstellen. Hij erkent ridderlijk één der betrokken partijen te verdedigen. Van het begin af hebben wij getracht met de ons ten dienste staande gegevens de lezer een beeld te geven van de huidige situatie van de olieproducten in Europa en speciaal in eigen land. Wij kunnen M"-. Franckei verzekeren, dat men

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2