AXELSCHE mCOURANT Sterren. Ëen verrassing Uit onze omgeving. F anktring bij abonrement, Axel. ZATERDAG 16 OCTOBER 1948. 63e JAARGANG. No 5 /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 T$l. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Zie eens op naar de hemel tijdens een maanloze nacht, als de lucht met sterren bezaaid is. De glinsterende grootheid van het schouwspel beneemt u de adem en de mens voelt zich nietig en onbetekenend. Men krijgt |de indruk, fiat men zelfs met het blote oog millioenen sterren waarneemt, in werkelijkheid is men aan de royale kant, als men het aantal sterren, dat zonder kijker gezien kan worder, op 3500 stelt. M^t een goede kijker stijgt dit aantal tot 120.000. De telescoop van Mount Wilson met een lensdoorsnede van 2,50 m. maakt er 1500 millioen zichtbaar. En dat is nog niet alles er zijn nog ontelbare andere sterren, die geen enkel Instrument binnen onze gezichts kring trekt. Omdat de sterren de leidslieden en ver trouwelingen zijn geweest voor zeelieden, herders en karavaanleiders gedurende meer dan honderd eeuwen, hebben de meest opvallende schone namen, welke hun gege ven zijn door Grieken, Romeinen en Ara bieren. Met wat oefening en de hulp van een sterrenkaart kan men deze sterren ge makkelijk leren herkennen, dank zij kleur en grootte. De Egyptische astronoom Ptolemeus ver- dee.de de sterren in zes grootten of graden van helderheid. De kleinste met het blote oog zichtbare sterren waren die van de zesde graad; sterren die twee-en-een-half maal zo helder waren behoorden tot de vijf je graad. Tol de eerste graad rekende hij verblindende lichten als Sirius, Beren- hoeder en kleine Hond. De kleur der sterren varieert volgens de gehele chromatische schaal. Wij nemen het naargeestige rood van Betelgeuse, het stra lende geel van Mlra, de saffierkleur van de Wega. De kleur der sterren varieert, omdat hun temperatuur verschilt. Evenals een staaf ijzer eerst rood, daarna geel en tenslotte bijna wit wordt door verhitting, zo is een mat-rode ster als Aldebaran het minst warm ongeveer 6000 graden Fahren heit aan de oppervlakte. Gele sterren zoals Capelia zijn tweemaal zo warm. De warmste sterren zijn blauw wit; Spica, een ster uit het sterrenbeeld de Maagd heeft een opper vlakte-temperatuur van 36.000 graden. Om de temperatuur van een ster te meten, gebruikt de astronoom een bolometereen electrisch instrument, dat een zwartgemaakt platina-lint blootstelt aan de straling van de te meten ster. Zo gezien lijken de meeste sterren onge veer even groot. Maar er zijn enorme ver schillen. Men kan in- bepaa'de gevallen de grootte meten met een inferometer, een der opmerkelijkste instrumenten in de gereed schapskist van een astronoom, in 1920 merkte prof. A. A. Michelson, dat hij, wan neer hij zijn telescoop op een ster richtte, afwisselend lichte en donkere kringen waar nam. Michelson richtte twee stellen spie gels zo zorgvuldig op dit „diffractie-patroon" van Betelgeuse, dat het hem mogelijk werd het verschil tussen de twee reeksen rtflexen vast te leggen. Op grond van deze verschil len berekende hij, dat de middellijn van de ster 27.000.000 mijl bedroegdit is dus een monster, dat dertigduizend maal zo groot is als de aarde. En toch is Betelgeuse maar een dwerg vergeleken bij de reus achtige Alpha Herculis, een ster, die zo fantastisch groot is, dat ze, gesteld, dat haar middelpunt zich bevond op de plek van de zon, niet alleen de gehele aarde zou opslor pen, maar dat zij tot aan de rand van Mars zou komen 1 Duizenden sterren van soortgelijke omvang schitteren aan de hemelmen zou dus ge neigd zijn te denken, dat het heelal wel zeer overbevolkt is. Het tegendeel is het gevalhet heelal is zo uitgestrekt, dat een sterrenkundige kon opmerken: Laat drie wespen boven Europa rondvliegende hemel zou dan dichter bezaaid zijn met wespen dan het heelal is met sterren. De afstand tussen de sterren is ondenk baar groot. De zon staat slechts 93 millioen mijl van de aarde af. Aan de uiterste rand van ons zonnestelsel bevindt zich de pla neet Pluto, vier milliard mijl van de zon verwijderd. Dan komt komt er een groot vacuum een afgrond, die ons zonnestel sel scheidt van de rest van het heelal pas op 25.000.000.000.000 mijl afstands slaat Alpha Centauri. Sirius is ongeveer tweemaal zo ver verwijderdHet licht van de zon bereikt de aarde in acht minuten, dat van Sirius heeft acht jaar nodig. En deze glinsterende puntjes vormen nog pas het voorterrein van het cosmische, beeld. Veel verder weg nemen wij een lange gor del paarlemoeren licht waar: de Melkweg, die bestaat uit 100.000.000 sterren, te ver van ons verwijderd om afzonderlijk te wor den waargenomen, en uit geweldige hoe veelheden „sterrenstof", het embryonale materiaal, waaruit bij wijze van spreken nog sterren moeten geboren worden. Sir James Jeans noemt de Melkweg het loopvlak van een geweldig wagenwiel, dat draait om een as, 50.000 lichtjaren van de aarde verwijderd. Onze zon is een der kleinere sterren van dit systeemin deze schtlterende stoet neemt onze trotse aarde een plaats in, die men kan vergelijxen met een druppel olie, drijvend in de Grote Oceaan. Maar bij de Melkweg is men nog niet aan het einde van de metingen. Sterren kundigen, die gebruik kunnen maken van de telescoop op Mount Wilson nemen het licht waar van bijachtige zwermen sterren, zo ver van ons verwijderd, dat hun stralen 18.000 tot 184.000 jaren nodig hebben om de aarde te bereiken. De afstand tart reeds alle verbeelding, maar die verbeelding legt het volslagen af, wanneer het gaat om de nog groter afstan den van de zgn. „eilanden-universa". Heel ver weg in de verst verwijderde delen der ruimte ijlen deze „sterrennevels" met duize lingwekkende snelheid naar het einde van het heelal. Prof. Harlow Shapley van Har vard heeft aangetoond, dat het licht van Nebula M 37 acht millioen jaren nodig zou hebben om ons ie bereiken Er is heel wat onzin geschreven over ontdekkingen, welke men zou hebben ge daan en kunnen doen met de nieuwe teles coop met een lens van 5 m. op Mount Palomar in Californië. Men beweert b.v. dat men er de maan mee bestudeerd heeft hetgeen een schandelijke verspilling van het kostbare instrument zou zijn Daarvoor kan men veel beter kijkers gebruiken met lenzen van 15 tot 50 cm. De nieuwe kijker moet allereerst gebruikt worden om het licht op te vangen van ongelofelijk ver verwijderde delen van het heelal, teneinde onze kennis te vergroten van hetgeen er op een afstand van een milliard lichtjaren gebeurt. Eén van de problemen, die men er mis schien mee zal kunnen oplossen is het raadsel der „ledige" ruimte. Is het heelal eindig, begrensd en is zijn grootte bepaald Deze opvatting berust op de theorie van Einstein, dat ruimte terugbuigt naar zich zelf zoiets als de kromming van het aardoppervlak. Of is 't heelal zoals Edding- ton gelooft een „zich uitbreidend uni versum", gevuld met milliarden melkwegen zoals de onze? die onophoudelijk van elkaar weghollen naar grenzenloze woestijnen van ruimte? Onze huidige sterren bevinden zich in een stadium van hevige cosmische verbran dinger speelt zich een atomische ketting reactie af, waardoor de originele stof wordt omgezet in warmte, licht en electromag- netische golven. Onze zon (een klein ster retje maar) zet b.v. elke seconde 4 200.000 -ton stof om in energie. Het is deze moge lijkheid tot omzetting van „massa" in „ener gie" waarvoor Einstein al in 1905 de theoretische formule opstelde I die de physici de eerste aanwijzingen gaf omtrent de afschuwelijke en onbegrensde kracht, welke schuilt in het aardse atoom. Een ster is niets meer of minder dan een geweldige massa atoom, welke voort durend gesplitst wordt. Tengevolge van het bombardement met geweldige hitte in het hart worden de gasatomen volledig gesplitst. De ruïnes van electronen en kernen war relen in chaotische wanorde door elkaar. Doch de inwendige druk in de kern van de ster is zo geweldig, dat de verpletterde atomen samengedrongen worden tot massa's van ongeëvenaarde dichtheid de dicht heid is zo groo', dat een kubieke duim van de stof enige tonnen kan wegen. Vergeleken bij deze zware atomen is onze toch schijn baar zo solide aarde gemaakt van de kaarsjes van paardebloemen. Toen zij het uranium atoom splitsten hebben onze kernphysici slechts een zeer zwakke imitatie geleverd van het energie-verwekkende proces, dat zich voortdurend in de sterren afspeelt. DE SCHOENENPRIJZEN. Hier en daar blijkbaar circulerende ge ruchten, als zou een belangrijke stijging van de schoenerprijzen te verwachten zijn, zijn ten enenmale uit de lucht gegrepen. E3n zodanige stijging is in de toekomst geenszins te verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van inlandse huiden aan die van geïmporteerde huiden, teneinde aldus het subsidie op het vee te verminderen, zonder verhoging van de prijs voor rundvlees. Aangezien de industrie echter het gehele jaar voornamelijk reeds de duurdere buiten landse huiden heeft verwerkt, zal deze aan passing weinig verschil maken en behoeft men zich in dit opzicht niet bevreesd te maken voor de schoenenprijzen. Gezien het ïuime aanbod van schoenen heeft men uit de kringen van handel en industrie zelfs reeds opheffing der prijsvoorschriften ver zocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. Zolang echter niet onomstotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen da'ei, blijven de vrijsvoor- schriften gehandhaafd. ONZE UITVOER IN AUGUSTUS VOOR 51.7 PROCENT GEDEKT. Blijkens de cijfers over Augustus van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is het verschil met de voorgaande maand nog slechts gering wat betreft onze in- en uitvoer. In Augustus werd voor f 410,8 millioen ingevoerd, waartegenover een uitvoer stond van f 212,5 millioen, zodat het verschil f 198,3 millioen in ons nadeel beliep. Veel verbetering zit er dus nog niet in, want over Juli was het invoeroverschot f 202,4 millioen. In het eerste halfjaar van 1948 was dit cijfer f195 millioen gemiddeld per maand, terwijl 1946 en 1947 als maand- gemiddelde een saldo hadden van resp. f 113 en f 198,6 millioen. Wat de af zonderlijke goederensoorten evenwel aangaat waren er niettemin enkele grote wijzigingen. De invoer van tarwe en cacaobonen b.v. liep sterk terug, maar die van copra en lijnzaad was veel hoger. De houtimport bereikte het vooroorlogse niveau, n.l. 193.000 ton. De uitvoer van agrarische producten steeg niet onbelangrijk, hoofdzakelijk in de bloem bollen- en zuivelsector. De industriële uit voer was over vrijwel de gehele linie lager, mede onder invloed der vacantics. Het dekkingspercentage kw«m van 50,9 pet. op 51,7 een verbetering van 0,8 9/0 derhalve. NIEUWE BONNEN VOOR TABAK. Wijziging in de bonaanwijzing. Van 24 October af zullen de bonnen voor tabak tegelijk met de bonnen voor voedings middelen worden bekendgemaakt. In de bonnenlijst van 21 October zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rant soenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October—6 November. In verband hiermede worden voor de week van 17—23 October van de tabakskaart de bon Tabak 116 voor 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak en van de gecombineerde kaart de bon Tabak 119 voor 1 rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. ER BLIJFT EEN STRAFFE PRIJSPOLITIEK EN EEN INFENS1EVE CONTROLE. In de begroting van het Ministerie van Economische Zaken is o.m. medegedeeld, dat er op het apparaat van de Prijsbeheer- sing aanmerkelijk zal worden bezuinigd. Gelijktijdig werd er bekend gemaakt, dat de subsidies zouden worden verminderd, het geen tot gevolg zou hebben, dat sommige prijzen iets zouden stijgen. Al deze mede delingen hebben onder de minst koop krachtige groepen de onrust gewekt, dat de Prijsbeheersing zeer spoedig tot het verleden zou behoren. Niets is echter minder waar. Vooral voor de artikelen van het dagelijkse levens onderhoud blijft een even straffe prijspolitiek bestaan als voorheen. Weliswaar zijn er bij de controle-dienst enige inkrimpingen doorgevoerd, hetgeen echter niet tot gevolg zal hebben dat de controle-activiteit zal verminderen. Het element van verrassing zal bij de verschillende controles wel een grotere rol gaan spelen. Het zal voor velen niet meer mogelijk zijn met enige juistheid te bepalen wanneer de prjjzencontroleurs terugkomen. Er gaan n.l. enige speciale brigades werken, die een zeer grote be weeglijkheid zullen hebben en zeer onver wachts dan hier en dan daar zullen neer strijken en de gehele omgeving zeer intensief zullen controleren. Bij dit alles blijfi het echter ook een vereiste, dat het publiek zelf een zeer grote waakzaamheid aan de dag blijft leggen voor de prijzen die het moet betalen. En bij afwijki; gen aarzele men niet de aangewezen instanties te raadplegen. HUISDIERENVLUCHT NAAR DE NIEUWE WERELD. Indien men zich in het inwendige der vrachtloods op Schiphol waagt, ziet men daar, als onderdeel van de meest uiteen lopende soorten vracht, dikwijls de (soms ietwat bedrukte) gezichten van talloze ver tegenwoordigers van het specimen canis familiaris, m.a.w. honden. Velen hiervan gaan de reis over de Grote Vijver maken, om daar de komst van hun baas af te wachten. Deze baas is dan in de meeste gevallen een Amerikaanse GI. „ergens in Duitsland", die op het punt staat af te zwaaien en zijn vriendje vast vooruit stuurt De laatste tijd heeft dit ech ter een dergelijke omvang aangenomen, dat men op zekere dag in het blad „The Münich American" de volgende mededeling kon lezen: „Laatste oproep voor huisdieren met bestemming U.S.A. Mihchen, De K.L.M.-Royal Dutch Airlines deelt mede, dat een speciaal vracht vliegtuig voor huisdieren (honden, katten* vogels, enz.) eind Oct. van München naar New York City zal .vertrekken met tussen landingen in Frankfurt en Amsterdam. Aangezien de geregelde K L M.-huisdie- rendlenst tot eind October is volgeboekt, vormtdit speciaal verwarmde vliegtuig waarschijnlijk de laatste gelegenheid om voor de winter Uw huisdieren naar huis te sturen." En zo zullen dan inderdaad, vermoedelijk op 28 October, ongeveer zestig honden tegelijk per speciale K.L.M.-vrachtmachine de grote vlucht gaan maken naar hun nieuwe tehuis ergens in de Verenigde Staten. COLLECTE TEN BATE DER KINDERBESCHERMING. Op 23 Oclober wordt in Axel gecollec teerd voor de samenwerkende Protestants- Christelijke Kinderbeschermings-organisaties, t.w.Valkenheide, Hoenderloo, Heldring- stichtingen, Neerbosch, Nederlandsch Met- tray en Martha Stichting. Als er in onze dagen zo druk gesproken wordt over ver wilderde jeugd, misdeelde jeugd, ontwor telde jengd, enz., dan is dat op zichzelf al een bewijs, dat arbeid als de boven genoemde onze warme sympathie behoeft. En vooral sympathie, die zich uit in daden ènklinkende munt. (Zie onze adver tentie). „HET SPEL IN HET KINDERLEVEN." Wie kent niet de boeiende kindervcrtel- ler uit Utrecht, de Heer W. G. van de Hulst? „Rozemarijntje", „In de soete Suy- kerbol" verslonden niet alleen onze kleinen En dan zijn Kinderbijbel 1 Deze kunstenaar in zijn vak komt a.s. Maandag 18 October om 8 uur in de zaal van de Ds. Jan Scharpstraat ons grote mensen bezig houden met zijn voordracht over: „Het spel in het kinderleven." Ouders, onderwijzers en allen, die zelf bijtijden zich nog een kind gevoelen zullen deze unieke gelegenheid niet laten voor bijgaan de heer van de Hulst nu zelf ook eens te zien en te horen. Men zegge het voort I „OLYMPIADS ETSAFETTE VERMELD IN DE ZUID-AFRIKAANSE PERS. Wij ontvingen een krantenknipsel uit de „Cape Times* van 1 September jl. Onder de koppen Great day in Holland, Queen's lubilee Celebrated" vermeldt het Zuid- Afrikaanse blad de jubileumfeesten te Amster dam en vervolgt dan „At the palace Oueen Wilhelmina received deputations and an address that had been carried by real: ys of runners from Axel, in the far south of Hol land." Dit bericht moet de rechtgeaarde Axelaar zeker sympathiek stemmen. (Wij herinneren eraan, dat in de grote Neder landse dagbladen deze prestatie der Zeeuws- Vlamingen niet werd vermeld). SÈ> «.oonnements- prijss Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1