AXELSCHE m COUR Ai TT AXELSCHE IS COURANT Woelen en Wentelen van Hheamatische pijn - Heel de lanae nacht... F ankiring bij abonremer», Axel. ZATERDAG 16 OCTOBER A 1948. 63e JAAROANG. No 5 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 T9I. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Sterren. Zie eens op naar de hemel tijdens een maanloze nacht, als de lucht met sterren pas het voorterrein van het cosmische, beeld. Veel verder weg nemen wij een lange gor del paarlemoeren licht waar: de Melkweg, die bestaat uit 100.000.000 sterren, te ver ten enenmale uit de lucht gegrepen. E?n zodanige stijging is in de toekomst geenszins te verwachten. De geruchten zijn waarschiinlUk ontstaan Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 13 OCTOBER 1948. 63e JAARQANQ. No 4 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Revolutie in glas. Oa gerust uw gang leg uw hand er maar op, wees niet bang. Ik vond het maar een griezelige uit nodiging. Een gierende gasvlam brandde onder een nieuwe glasplaat. De plaat was slechts 5 mm. dik; ik vond het geen erg veilige bescherming tegen een hitte van 1800° F. Aarzelend legde ik mijn hand er op, er op verdacht ze onmiddellijk terug te trekken. Maar dat behoefde geenszins. De dunne glazen plaat kon nauwelijks warm genoemd worden. Dit magische isolerende glas was slechts één van de wonderen, die ik aanschouwde bij een bezoek aan enkele der grote glas laboratoria in de V.S. Ik wandelde door een glinsterend sprookjesland, "Waar men met glas al die dingen deed, welke men er nooit van zou verwachten. Ik zag sprekend" glas; glas dat stuitte als een gummibalglas, dat ik door kon zagen en waarin ik mijn nagel kon drukken glas, dat sterker was dan staal, lichter dan aluminium. Nog voordat ik aan het einde van mijn zwerftocht was gekomen, besefte ik, dat glas bezig is allerlei functies van hout, staal en textiel over te nemen. De mensen kennen het glas al heel lang. De Egyptenaren konden glas maken, lang voor zij de pyramiden tjouwden. Maar hoeveel profijt men de eeuwen door ook van glas gehad heeft, pas de moderne wetenschap zou ontdekken, wat men er werkeli k mee kan doen. Dank zij haar onderzoekingen zal er in de toekomst heel wat meer glas verwerkt worden. Ik had al veel gehoord over glazen weef sels en dus vroeg ik, hoe die er nu eigenlijk uitzagen. Als antwoord kreeg ik een stukje zijde-achtige in handen. „Die is hieruit gemaakt", zei de geleerde laconiek, terwijl hij me een tiental groenglazen knikkers overhandigde. Daarop vertelde hij me, hoé het proces verloopt. Men smelt de knikkers en bij een temperatuur van 2500° F. laat men het gesmolten glas door kleine gaatjes in een metalen plaat lopen. Dan worden zij met grote kracht weggeblazen door een ventilator en tegen een drijfriem geslingerd, waarop ze als dunne draden terecht komen. Er waren nog geen tien knikkers nodig om de vierkante meter stof te maken, die ik in de hand hield. Met opzet geeft men het glas de vorm van knikkers; fabrikanten van glasvezels moeten er zeker van zijn, dat deze vezels sterk zijn en geen zwakke plekken vertonen. In een knikker kunnen zij direct alle onge rechtigheden ontdekken. Uw keukengordijn waait over het gas heen op slag staat het en daarmee vaak de gehele keuken in brand. Dit is niet mogelijk, als uw gordijn gemaakt is van onbrandbaar glasweefsel, dat een hitte van 2000° kan weerstaan. Deze gordijnen worden bovendien niet aangetast door het weer en zij zijn waterproof. Daardoor zijn ze ook zo uitermate geschikt voor markiezen e.d. Om een einde te maken aan mijn twjjfel aangaande de sterkte van glasvezels, werd mij verzocht een gewone speeltuinschommel te proberen, opgehangen aan glazen touwen. Voorzichtig ging ik zittenhet touw hield. Ik schommelde en nog gebeurde er niets buitengewoons. De heren legden mij uit, waarom dit touw zo sterk was; het was gemaakt uit meer dan 100.000 vezels, die elk apart reeds een grote draagkracht hebben. Glasweefsels worden al voor zoveel arti kelen gebruikt, dat ge binnenkort in alle opzichten in een glazen huis woont. Ge zult gaan zitten in stoelen met glazen be kleding, ge legt het moede hoofd neer op een glazen kussenge draagt kleren met glazen voering. Zelfs de veren van uw auto zullen van glas zijn 1 Maar waarom is het nodig, dat glas alle gebruikelijke materiaal verdringt Dat vraagt ge misschien evenals ik het deed. Laat mij u dan het antwoord geven, dat ik kreeg: Glas wordt gemaakt van silicium en deze grondstof is niets anders dan... zand. En ieder weet hoeveel zand er voorradig is. Ergo is het goedkoop. M.alw. de grond stoffen voor glazen producten zijn veel goed koper dan die voor staal en de meeste plastics. Daarom zullen wij steeds meer glazen producten krijgen. Er zijn al meer dan 1000 verschillende soorten glas en nog dagelijks komen er nieuwe bij. Hoe kan de wetenschap zulk een verscheidenheid maken? Volgens de technici is dat heel gemakkelijk. Ge mengt silicium, soda en krijt de basis voor glas. Het hangt er nu maar van af, wat ge verder bij hét mengsel voegt. Men heeft de keuze uit minstens tachtig stoffen, die men in zeer verschillende hoeveelheden en samenstellingen kan gebruiken. Voegt men b-v. cobalt toe in een verhouding van 1 100.000 dan krijgt het glas een blauw achtige tint. Maakt ge de verhouding 1 10.000, dan krijgt het glas een purperen kleur. Eén deel goudzout op 50.000 maakt de kleur robijnrood. Probeer maar eens uit te rekenen, hoe veel combinaties ge nu kunt maken. Uit de 26 letters van het alphabet Is een einde loze reeks woorden te vormenwat kunt ge dan niet doen met 80 onderdelen! Natuurlijk komen er allerlei onbruikbare formules, maar ineens vindt ge er één, die een heel nieuwe soort glas oplevert. Geen wonder dus, dat de geleerden voorspellen, dat wij in een niet al te verre toekomst zullen beschikken over 10.000 verschillende soorten bruikbaar glas. Ik heb bv. gezien hoe een chemicus glazen schotels en bekers op de grond gooide. Ze veerden terug, maar braken niet. Er wordt al vensterglas geproduceerd, dat veel minder gauw breekt dan het huidige. In een speelse bui wilden de geleerden eens demonstreren hoe sterk hun nieuwe glas was. Zij legden een plaat tussen twee balken en lieten er een olifant over heen wandelen. Het glas boog even door, maar brak niet. Tot voor kort was het onmogelijk de melkfles voor baby uit de ijskast te halen en zo maar in het hete water te dompelen een dergelijk experiment kostte u fles en inhoud. Nu nemen de laboranten een stuk superglas en leggen dat op ijs. Als het door en door koud is, pakken ze het op en gieten er vloeibaar metaal over. Het glas vertoont na afloop zelfs geen barstje. De industrie heeft al baat gevonden bij dit wonder. Super-glas wordt gebruikt voor kruk-assen in machines en heeft dan een veel langere levensduur dan andere mate rialen. De chemische industrie is er verrukt van. Geleerden hebben aangetoond, hoe glazen veren na 500 000.000 malen ingedrukt te zijn nog niets van hun spankracht ver loren hadden. Ook in het huishouden kan het nieuwe glas goede diensten bewijzen. Een andere vorm van glas het zgn. schuimglas wordt als isolatiemateriaal gebruikt bij de woningbouw; het isoleert tegen vuur, vocht en ongedierte. Ook het optische glas heeft de voort durende belangstellingmen streeft er steeds naar de doorzichtigheid groter te maken. De medische wetenschap gebruikt glas evenals de tandartsen, die er de moeilqke operatie van het vullen der zenuwkanalen mee verrichten. Er is zelfs al sprekend glas gemaakt. Het principe hiervan is, dat men twee stukken polaroidglas opstelt in een electrische licht bundel men laat het ene stuk draaien en houdt het andere in rust. Door het tempo van het draaien te regelen, kan men een muzikale toon krijgen. Slagen deze proef nemingen, dan betekent dit een omwente ling op het gebied ter geluidstechniek. NATIONAAL VREDESCONGRES. Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 October a.s. zal te 's Qravenhage door de „Nederlandse Beweging tot Bevordering van Internationale Vrede en Internationale Veiligheid" in de Weeskamer (Grafelijke Zalen) Binnenhof een Nationaal Vredescongres „Vredesop- bouw" worden gehouden dat Vrijdagavond 8 uur zal worden geopend. Als sprekers zullen optredenDhr. O. J. de Voogd (Vredesopbouw), F. S. Noordhoff (Onze Vredestaak nü), P. J. S. Serrarens (Nederland in de Wereld), Mr. Dr. E. P. Verkerk (Nederland en de Verenigde Naties), Dr. C. J. Schuurman (Wereldeenheid) en Mr. H. N. Nord (Het Europees Federalisme). AMERIKAANSE AUTO-PRODUCTIE. Volgens een schatting van Karl Richards, directeur van een onderafdeling van de Bond van Amerikaanse autofabrikanten, zullen er tegen het einde van dit jaar ruim 41 millioen auto's in de Verenigde Staten zijn. Tijdens een rede, welke door hem werd gehouden ten overstaan van een bijeenkomst van autohandelaren uit Maryland, Dataware en Pensylvania, verklaarde Richards, dat de automobielindustrie gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar reeds ruim 2 millioen personenauto's en ruim 1 millioen vracht auto's had afgeleverd, en hiermede de productie van 1947 met 11 procent had overschreden. SIGARETTEN IN ZES PRIJSKLASSEN Sigaretten van 42, 48 en 60 cent zullen in de tot dusver bestaande kwaliteiten en hoeveelheden (uitmakende 60 pet. der totale productie) in de handel blijven, terwijl de overige 40 pet. thans in drie prijsklassen, t.w. van 72, 84 en 96 cent afgeleverd mogen worden, welke laatste prijsklasse tot dusverre niet bestond. omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Krusohen Salts 1 Daarmee «Mjft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere mo, 1 maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijniyke ledematen. Krusohen's aanspo rende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles by om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heeriyk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen ïyders aan Rheumatlsche pynen: Kruschen Salts. Vraag het by Uw Apotheker of Drogist. (l.M.) terugkomen. Er gaan n.l. enige speciale brigades werken, die een zeer grote be weeglijkheid zullen hebben en zeer onver- dan daar zullen neer- smgeving zeer intensief 3ij dit alles blijft het te, dat het publiek zelf tzaamheid aan de dag prijzen die het moet ijkii gen aarzele men istai.ties te raadplegen. JCHT NAAR DE WERELD. n het inwendige der pho! waagt, ziet men van de meest uiteen- ht, dikwijls de (soms :hten van talloze ver- het specimen canis ten. de reis over de Grote ar de komst van hun »eze baas is dan in de n Amerikaanse GI. I", die op het punt en zijn vriendje vast ste tijd heeft dit ech- -ang aangenomen, dat in het blad „The volgende mededeling 'oor huisdieren met K.L.M.-Royal Dutch at een speciaal vracht- :ren (honden, katten; :t. van München naar ïrtrekken met tussen- en Amsterdam. ;elde K L M.-huisdie- ctober is volgeboekt, verwarmde vliegtuig tste gelegenheid om lisdieren naar huis te derdaad, vermoedelijk eveer zestig honden K.L.M.-vrachtmachine aken naar hun nieuwe arenigde Stalen. ngeving. VI BATE DER :herming. rdt in Axel gecoilec- /erkende Protestanls- ïermlngs-organisaties, jenderloo, Heidring- Nederlandsch Mel ting. Als er in onze ken wordt over ver belde jeugd, onlwor- 1 is dat op zichzelf rbeid als de boven- e sympathie behoeft, lie zich uit in daden (Zie onze adver- KINDERLEVEN." teiende kindervcrtel- leer W. G. van de „In de soete Suy- alleen onze kleinen el! zijn vak komt a.s. )m 8 uur in de zaal iarpstraat ons grote met zijn voordracht kinderleven." i en allen, die zelf eind gevoelen zullen id niet laten voor- e Hulst nu zelf ook en. Men zegge het ïTTE VERMELD IN \ANSE PERS. irantenknipsel uit de eptember jl. Onder in Holland, Queen's ermeldt hei Zuid- umfeesten te Amster- „At the palace Oueen deputations and an carried by real; ys of he far south ot Hol- •et de rechtgeaarde iek stemmen. (Wij in de grote Neder- trestatie der Zeeuws- vermeld). Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. h£Z2aifl is. Dp aHnetn,nr>Ho nfootUoM «vmm u/Qohia UD Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regelt X zent iedere regel n ser 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1