Uit onze omgeving. Burgerlijke Stand. AXEL. Onze stadgenoot, dhr. P. C. Brakman' muziekleraar alhier, is als zodanig benoemd aan het Chr. Lyceum te Goes. FEESTAVOND „OLYMPIA". De zo succesvolle en onvergetelijke estafette-loop naar Amsterdam was voor de leden der sportvereniging „Oiympia* een aanleiding om een gezellig avondje te organiseren in het clublokaal in Hotel Porth- de Lozanne, welke gebeurtenis Maandag jl. haar beslag kreeg. Allereerst werd de „Oiympia" junioren - een kinderfeest aangeboden, waarbij de kleinen zich onder leiding van Wiesje Elve uitstekend amuseerden. Des avonds verzamelden zich het bestuur, de leden der diverse onderafdelingen, bene vens allen die op welke wijze dan ook tot het welslagen van de estafette-loop hadden meegewerkt met hun dames op de bovenzaal, welke zodoende geheel gevuld was. Zoals iemand terecht opmerkte bleek duidelijk uit het publiek, waarin alle lagen en gezindten der Axelse bevolking vertegen woordigd waren, welk een plaats „Oiympia" zich in enkele jaren heeft weten te vero veren. De voorzitter, dhr. M. J. Markusse sprak allereerst een welkomstwoord en memo reerde daarna de uitnemend geslaagde estafette-loop, wat de leden op het idee bracht, deze feestavond te beleggen. Dhr. de Feijter—But ging daarna over tot vertoning van de smalfilm betreffende de estafette-loop. De opnamen behelsden de overhandiging der oorkonde door burge meester Van Oeveren, de start uit Axel en de tocht tot Perkpolder en tenslotte de „joyeuse entrée" in de hoofdstad met de overreiking van het document ten Paleize. Logischerwijze had deze filmvertoning van de door zovelen zelf beleefde gebeurtenissen een enthouiaste belangstelling. Als conferencier fungeerde dhr. J. van Damme, en noemde als 3e nummer van 't pro gramma aan het „estafette-lied," dat gezon gen werd door dhr. L, Schieman. Het lied telde niet minder dan 42 coupletten. Nie mand, die aan, de tocht van 30 Augustus deelnam, werd erin vergeten. Dat het refrein door allen werd meegezongen, sprak van zelf. Corrie Koster zorgde voor een muzikale bijdrage op accordeon. Daarna had de aan bieding van een grote nieuwe „O.'ympia"- vlag plaats door dhr. L. Schieman. 2 dames zongen hierbij het clublied en twee junioren brachten hierbij de beste wensen voor de vlag en de club. Dit waardevolle geschenk was „Oiympia" geschonken door de h.h. Meijer, Swets, van Damme en Schieman. Na de pauze werd een groot deel van de avond gevuld met de opvoering van de „Estafette-Revue" in zes tonelen. Enkele leden en supporters brachten hierin de hele voorgeschiedenis en voorbereiding van de estafette, alsmede van de vele moeilijkheden welke overwonnen moesten worden. Alles werd in komische trant en op goedvertolkte wijze aan het publiek aangeboden, dat zich uitstekend amuseerde, niet het minst het „O ympia'-bestuur zelve 1 De delen van de revue waren: 1. bij de schoenmaker. 2. bij de kapper. 3. bij de burgemeester. 4. de dames der„O ympia"-bestuursleden bijeen in een winkel in de Noordstraat. 5 en 6 Bestuursvergadering bij de kapper. Al deze tonelen beeldden uit, hoe men zich enthousiast had ingezet om de tocht te doen slagen. Geen enkele belangrijk feit uit de voorgeschiedenis werd hierbij vergeten. Zelfs de rol welke de „Axelse Courant* hierbij had gespeeld, werd aanschouwelijk voor gesteld en wij danken hierbij onze „dubbel ganger" voor zijn correcte imitatieOnno dig te zeggen, dat de hele revue, door spel en inhoud, wist te boeien en de lachsalvo's niet van de lucht waren. Mevr. Meijer—Meijer vergastte de aan wezigen op een gedicht van respectabele lengte, waarna men zich in de benedenzaal aan een koffietafel schaarde, waarbij mej. Cathr. v. Cadsand toepasselijke liedjes zong. De organisatoren komt een woord van lof toe, voor de wijze, waarop zij deze avond in record-tijd in elkaar hebben gezet. „Oiympia" werd weer een blijvende aan gename herinnering rijker. CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG DER™" GEMEENTE AXEL. Vergadering van 28 September 1948. Op 28 September vergaderde de centrale commissie ter bespreking van de door burgemeester en wethouders onworpen nieuwe salaris-en Ioonverordening, algemene kinderbijslagregeling, wijziging werktijd ad ministratief personeel en wijzigingen der instructies voor de keuringsveearts, hoofd van dienst en voor de tweede keurings veearts van de vleeskeuringsdienst, kring Axel. Met waardering werd van deze ontwerpen kennis genomen. Met algemene stemmen werd besloten aan B. en W. te adviseren, de ontworpen salaris-en Ioonverordening op enkele punten te wijzen of aan te vullen, o. a. wat de diplomatoelagen en het opnemen van een regeling voor het toekennen van studietoe lagen betreft. Wat de toongroepen en fun cties voor de gemeentewerklieden,*1 inclusief die bij het gemeentelijke gasbedrijf, betreft werden verschillende wijzigingen voorgesteld waardoor een betere verhouding tussen de functies onderling kan worden verkregen en aan de eisen, voor goedkeuring gesteld, wordt tegemoet gekomen. Geadviseerd \yordt, de kinderbijslagrege ling in haar nieuwe vorm doen. ingaan per 1 Januari 1947. Ten aanzien van het personeel van de gasfabriek, dat zij standplaats heeft in Ter- neuzen, welke gemeente tot de 2e klasse behoort, wordt aan B. en W. geadviseerd, de lonen aan te passen aan de overeenkom stige lonen in gemeenteklasse 2. Verder worden adviezen uitgebracht betref fende vrije dagen voor continu-arbeiders een gratificatieregeling voor ambtsjubilea, de overwerkvergoedingsregeling, vacantie- dagen voor los personeel, een regeling voor algemene erkende christelijke feestdagen en andere bijzondere dagen en vergoeding der kosten van voor de dienst benodigde rijbe wijzen. UITVOERING „K.T.C." Het was Donderdaga ond vol in „Het Centrum" toen de toneelvereniging K.T.C. haar eerste uitvoering in dit seizoen gaf. Opgevoerd werd ditmaal een spel in vier bedrijven van Jos. Smit, getiteld: „Het verleden spreekt". Dit is een toneelspel, dat veel en hoge eisen stelt aan de uit voerders, omdat in dit stuk tal van diep ontroerende en tere momenten voorkomen, een sfeer, waarin men geheel moet opgaan en meeleven, wat in een menselijke ziel kan omgaan, zowel aan goed als aan kwaad. En in deze sfeèr hebben de dames en heren van KT.C. zich ingewerkt en inge leefd en dit voor het voetlicht gebracht voor een aandachtig publiek, dat eveneens meeleefde met dit spel en gedurende de gehele avond de zo nod ge stilte betrachtte. K.T.C. kan men het best vergelijken met een ruwe diamant, die onder deskundige leiding fijn geslepen en ontdaan van grove kantjes, een sieraad kan gaan vormen. En KT.C. wordt fijn geslepen, dit bewees het spel van Donderdagavond. Er waren kleine tekortkomingen in het spel, zoals men dit van amateurs kan en moet verwachten, maar er waren veel meer grote momenten van ontroerend spel en dit stemt tot ver heugenis. Zoals bv. de blinde Jozef zijn rol vertolkte in een toestand zoals bij deze diep-treurige omstandigheden past, alsook zijn vrouw Agnes en hun dochtertje Greetje, het was een spel, dat niet leeg was, doch met volle overgave, gevoel en innige teder heid gespeeld werd. En vooral de kleine Greetje, die voor het eerst op de planken verscheen, speelde een spelletje, dat zo echt kinderlijk hierbij aansloot en een belofte inhoudt voor de toekomst. We behoeven hierbij aan het spel der anderen weinig of niets tekort te doen, want ook zij droegen het hunne er toe bij om het geheel te doen slagen in alle tederheid, maar soms ook hardheid, die in een menselijke ziel kan binnensluipen. Zo b-acht K.T.C. ons „Het verleden spreekt"; het was een mooie en genotvolle avond. In de pauze was er een verloting met aardige prijzen en ra afloop van het spel een gezellig bai, dat velen ook nog tot in de kleine uurtjes bijeenhield. ZEEUWSCHE VOLKS UNIVERSITEIT. Dezer dagen ontvingen wij het October- nummer van de „Zeemeeuw", het huisorgaan van de Z.V U. De agenda voor October Iaat zien dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet vergeten is. 14 October houdt de heer Korstanje, inspecteur van de Scheepvaart, een lezing te Terneuzen over de „Willem Ruys" met lichtbeelden en tekeningen. 15 October komt de Haagse Toneelgroep „Comedia" naar Axel met „Tarfuffe", een comedie in 5 bedrijven van Moliere, vertaald door Bertus Aafjes. Van de medespelenden willen wij noemen Ellen de Thouars, Fons Rademakers, Gijsbert Tersteeg, Cor Hermus en Mimi Boesnach. Ten slotte volgt dan op 28 October te Terneuzen nog ee.i concert in samenwerking met de „Alliance Frar?aise" te geven door de Franse pianiste Janine Dacosta. Men zie voor verdere bijzonderheden t.z.t. de advertentie's. Een luxe-auto; bestuurd door dhr. |ac. de Putter alhier werd in de flank gegrepen door een truck van de A.T.O. en bij de fa. Herrebout tot tegen de gevel aangedrukt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch de auto van dhr. de P. ward vrij ernstig beschadigd. OPENSTELLING BRUG TE SLUISKIL. De dienstregeling voor de brug te Sluiskil wordt voor da duur van de suikerbieten campagne, d.i. tot omstreeks half December, gewijzigd als volgt 1. De brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te Sluiskil is voor de binnen scheepvaart gesloten van 6 00 uur tot 6.10 uur 7.00 uur tot 7.20 uur 7.50 uur lot 8.10 uur 8.50 uur tot 9.10 uur 9.45 uur tot 10.05 uur 10 45 uur tot 11.10 uur 11.50 uur tot 12.10 uur 12 50 uur tot 13.10 uur van 13.50 uur tot 14.10 uur van 14.45 uur tot 15.10 uur 15.45 uur tot. 16.00 uur tot 17.10 uur van 17.50 uur tot 18.15 uur van 18 50 uur tot 19.10 uur van 19 50 uur tot 20.10 uur van 20.50 uur tot 21.10 uur van 21.50 uur tot 22.10 uur 2. Voor de zeescheepvaart wordt de brug ook geopend in de onder 1 aange geven sluitingstijden, behalve in de met gemerkte perioden. 3. Van 22.10 uur tot 6 00 uur en voorts buiten de boven aangegeven sluitingslijden wordt de brug naar behoefte voor de vaart geopend. 4. Na de campagne wordt de normale dienstregeling wederom van kracht. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In verband met de betrekkelijk grote ver anderingen die op deze lijn zijn aangebracht laten wij ten gerieve van onze lezers nog eens de volledige dienstregeling volgen. De voornaamste verandering is wel de late trein die nog aansluiting geeft naar Antwerpen en Brussel. van van van van van van van van van 16.50 uur Terneuzen Sluiskil Axel Kijkuit Hulst Sint Niklaas Antwerpen Brussel 6.22 6 29 6 37 6 44 6 56 7 37 8 17 a 8.50 11 31 11.38 11.46 11.53 12.05 12.42 13.12 I 14 40 17.04 17.11 17.19 17.26 17 38 1831 19 26 20 50 Brussel b6.21 10.15 18.42 Antwerpen 6.48 11.59 18.31 Sint Niklaas 7 41 12 49 19.47 Hulst 8 20 13.28 20 25 Kijkuit 8 28 13.36 20.33 Axel 8.35 13.43 20 40 Sluiskil 8.43 13.51 20.48 Terneuzen 8 50 13 58 20.55 a Op Zon- en feestdagen, b Alleen op werkdagen, c Op Zon- en feestdagen om 20.30. d Over Antwerpen. Zoals on*e lezers wel bemerkt zullen hebben worden de diensten thans uitgevoerd door modernekleine en snelle motortreinen die het oude materiaal hebben vervangen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. Zemel. Bed. H. Avondmaal en dankzegging. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. D. J. Couvé?. Viering H. Avondm. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een jute zak, Noordstraat 35, Axel. Een zwarte vulpen, Kanaalkade 90, Axel. Een b'u'n lederen portemonnaie, Nieuwerdijk 80, Axel. Een lichtblauwe wollen kinder muts, Bylocquestr. 3, Axel Een bruine baret, Prins Mauritsstraat 25, Axel. Een vulpen houder, Van Rumste, Benedenweg, Slu'skil. Last van zenuwen! Baankoers. Alhier vond een bankoers op gewone fietsen plaats. Het was een aardige koers. Vooral A. Inghels, A. van Damme en H, Martens gaven mcoie sport te zien. Gedu rende de laatste ronde dreef eerst genoemde het tempo zo op, dat de beide anderen moesten lossen. De 30 km werden afgelegd in 1 uur en 8 minuten. Er waren 28 ver trekkers.; t,,-M Zeldzaam. In de Golf van Bisqaye gooide onze dorpsgenoot de S, op zijn heenreis naar Indië een fles met daarin zijn adres via het strand van Renesse, Ellemeet arriveerde deze te Koewacht. Nieuwe Molen-kermis. Wie wel eens een Nieuwe Molense ker mis heeft meegemaakt, weet dat het er gezellig kan zijn.* Een auto-skocter, een zweefmolen, een curoussel, ja zelfs een friteskraam, zijn er ongekende luxe. Maar leutig is het er Zondag en Maandag waren ook weer de hoogtijdagen voor de Nieuwe Molenaars in Café Th de Pau. Nieuw Bestuur. Voortkomend uit een geschil met het hoofdbestuur van de K.N.V.B. moet het voltallig bestuur van V. V. Koewacht aftre den Eerstdaags zal er een nieuwe gekozen worden. OVERSLAG,J Wielrennen. Ter gelegenheid van Ramosshoekkermis zal op Zaterdag 9 October een wielerwed strijd plaats vir.den voor nieuwelingen. De wedstrijd wordt verreden over 15 ronden tussen de Weide en Overslag. De aankomst zal plaats vinden bij het Café „Westdorpe* De plaatselijke favoriet Arman Wijngaerd zal in deze wedstrijd zeker te duchten zijn daar hij tegenwoordig in topvorm is. Nu hij voor eigen publiek rijdt zal het dus een zware concurrent zijn. Zijn rennerslijs) bevat reeds 12 eerste, 13 tweede en 15 derde prijzen. Prijsschleting. In het café bij A. Hillaert alhier werd een prijsschieting gt geven waaraan 44 schut ters deelnamen. De uitslag wasHoog vogel C. Mervis (Koewacht). ZijvogelsA. Hillaert en R. la Heijne. 2058 SAS VAN GENT.* 2i i3 Ernstig ongeval. 21 20 Bij herstellingswerkzaamheden in de Coöp 21.32 Suikerfabriek alhier had Donderdagmorgen 22.07 een ernstig ongeval plaats dat aan een per- b 23.00 soon het leven kostte. Bij de verdamping; d 0 35 ketel moest een nieuwe stoomleiding geplant f worden. De zware buis hing reeds in de takels en men zou juist beginen met mon teren van de leiding toen plotseling een schakel van de takel brak en het 700 kg wegende gevaarte naar beneden stortte, it stelling in zijn val meesleurend. De 40-jarige Ph. V uit Assenede werd meegesleurd in de val en viel van 4 meter hoog naar benede en was practisch op slag dood, terwijl een tweetal andere arbeiders met inwendige kneuzing naar het ziekenhuis vervoerd wet den. Inmiddels ondervind de fabricage ern stige stagnatie en moest in afwachting /ai verder herstel de fabricatie worden stopge zet. AUTO-AANRIJDING. Gisterochtend vond op de hoek Juliana- straat-Wilhelminastraat een aanrijding plaats. KOEWACHT. Het Lied van de Rots. De Paters van de H. Geest draaiden de zer dagen in het patronaat de Lourdesfilm „Het Lied van de Rots*. De talrijke aan wezigen waren over deze interessante geluidsfilm zeer tevreden. OVER 14 DAGEN CACAO EN EXTF VOEDINGSVETTEN In de bonnenlijst, welke op 21 October wordt gepubliceerd, zullen wederom bon worden aangewezen voor cacao, en wel 5( gram voor houders van A. B. en C-kaarten en 100 gram voor houders van D. en E kaarten. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter; mar garine of vei) gegeven, te weten 250 gram voor de teefdijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroepen. (Gfdu-ende September '48) 1 AXEL. Huwelijks aang ften 2. Jaspert den Hamer, 29 j. en Pleuntj» de Feijter, 23 j. 3. Marinus Wagmaar, 26 j. en Alriana Jacoba va~. Doeseiaar, 21 j 8. Alberlus G eman (van Yeiseke), 28 j. en Jaccmfla Sara Koekkoek, 25 j 9 Andries Overdulve, 37 jweduwn. en Leinije van den Broeke, 40 j, ge?ch. echtg. 11. Izaak Adriaan van Overbeeke (van Kattendijke) 25 j. en Jacoba Pieternella Cappon, 24 j. Willem Bolleman, 24 j en Wilhelmina' Suzanna Kaijser, 22 j. 23 Adolf Francois van Arentals, 21 j en Maatje Adriana Wiemes, 19 j. Huwelijks-voltrekkingen 16. Jaspert van Doeselaar, 28 j. en Janneke de Pooler, 22 j. Frans Drabbe (van Ter neuzen), 22 j. en Helena Maria Johanna Mijnharde's Zenuwtabletten helpen U er overheen. 2105 CU

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2